Kostarika leží částečně v tropickém a částečně v subtropickém podnebném pásu. Proto se v zemi pravidelně střídají dvě roční období – období sucha (léto) a období dešťů (zima). Samozřejmě je výhodnější tuto středoamerickou zemi navštívit v období sucha. Bývá sice větší horko, ale nebudete se muset vypořádávat s nepříjemnými přívaly srážek, které v období dešťů mohou trvat i dvacet dní v kuse.
Období sucha
Léto je na Kostarice od poloviny prosince do poloviny dubna. Každoročně se léto do zimy láme v přibližně stejnou dobu, ale není možné změnu počasí předpovědět na den přesně. Během léta je hlavně na pobřeží vyhřáté nad 30 °C během dne a v noci se teploty dostávají běžně ke 20 °C, nebo dokonce o pár stupňů výš. Nejtepleji je na západním pobřeží země. Takže pokud máte rádi horko, vyrazte například do letoviska Playa Tambor. Během období sucha napadne v průměru za měsíc asi 28 mm srážek, a proto se drží nízko i vlhkost vzduchu, která běžně nepřesahuje 60–70 %. Moře láká ke koupání a je vyhřáté na luxusních 27 °C.
Pokud máte rádi výlety do hor nebo aspoň dál do vnitrozemí, můžete se v létě setkat i s mírnějším počasím. Například město San Jose ležící v nadmořské výšce 1150 m se může celoročně pochlubit menšími rozdíly teplot. Když sem vyrazíte, čekají vás teploty mezi 15 a 26 °C. Nejstudenější počasí je samozřejmě v nejvýše položených lokalitách. Když se vydáte do hor ve vnitrozemí, můžete se ve 3 000 metrech nad mořem těšit na průměrné teploty kolem 10 °C.
Období dešťů
Zima trvá v Kostarice od poloviny dubna do poloviny prosince. Na většině míst okolo pobřeží zimní měsíce neznamenají nijak razantní pokles teplot. Můžete se stále těšit na denní průměrné hodnoty kolem 25 °C. Ale ve srovnání s létem podstatně přibude deštivých dní. Celkem během zimy za měsíc v průměru naprší neuvěřitelných 260 mm srážek. To má za důsledek občasné uzavírky některých cest nebo silnic – ať už kvůli záplavám nebo kvůli nestabilitě zeminy a hrozící erozi. Od dubna do prosince můžete počítat s vlhkostí vzduchu kolem 90–100 % a 17–21 deštivými dny měsíčně. Moře si však stále drží teplotu kolem 27 °C.
Pokud jde o výše položená místa ve vnitrozemí, tady skok teplot zaznamenáte taky. Opět platí, že se nemusíte bát razantní změny, na kterou jste zvyklí z našich zeměpisných šířek. Ale obecně v zimním období teploměry i na horách ukážou asi o 5–10 °C méně než v létě. Kromě toho platí i zde vysoká vlhkost blížící se 100 %. S vydatným deštěm také ubývá četnosti slunečných dní, kterých je v průměru jen asi pětina.
Na závěr přidáme doporučení, abyste se do Kostariky vypravili spíš v období sucha. Budete mít daleko větší šanci na příznivé počasí nejen na koupání, ale i na poznávání místních památek a nádherných národních parků. A když budete chtít vyrazit do hor, nebudete se muset bát, že vám mezi tím déšť zaplaví přístupovou cestu.