Pro vyhodnocování návštěvnosti webových stánek a optimalizaci marketingových aktivit využíváme cookies. Používáním našich webových stránek s užitím cookies souhlasíte. Více informací naleznete zde. Rozumím
-
Zobrazovat ceny v Euro

Příroda na Maledivách

Zobrazit nabídku
Bez letenek
S letenkami
Objevte zájezdy, ubytování či letenky.
Dovolená na Maledivy od německé cestovní kanceláře.

Zpřesněte si hledání

Řadit podle:

Praktické informace

O lokalitě

 • Příroda Zobrazit Zavřít

  • Souostroví Maledivy splňuje sny o tropickém ráji. Přes tisíc ostrovů lemovaných korálovými útesy, v kterých žijí okouzlující druhy mořských živočichů, je roztroušeno kolem rovníku. Všechny tyto krásné ostrovy leží na jakési veliké plošině, která vznikla v dávných dobách důsledkem sopečné činnosti. Maledivské souostroví tvoří jednotlivé atoly, jež měří na průměr až několik kilometrů. Korálové hradby slouží jako účinná clona před mořskými bouřemi, jež přicházejí v období jihozápadního monzunu. Nejlépe jsou chráněny ostrovy nejjižnějšího atolu Addu, který je obklopen téměř uzavřeným prstencem skal. Většinu atolů lze přejít za 10 minut, protože jen pár jich je delších než 2 km. Při jakémkoli zvýšení mořské hladiny hrozí, že všechny atoly zmizí pod hladinou, protože žádný z nich nevyčnívá více než 9 metrů nad hladinu. Uprostřed každého atolu je laguna s korálovým útesem, ve kterém žijí tisíce zajímavých podmořských živočichů. Maledivy musejí krásou podmořského života okouzlit snad každého. Díky nezkalené vodě v lagunách je zde úžasná viditelnost. Pozorovat můžete želvy, rejnoky, chobotnice, malé druhy žraloků, velké okouny, murény, barrakudy a tisíce dalších druhů ryb a živočichů.
  • Ústřední skupina souostroví, tvořená atoly Severní a Jižní Male, je protnuta Kardivským průlivem. Jižní atoly jsou vzájemně odděleny průlivem Půldruhého stupně a průlivem Rovníkovým. Moře uzavřené atoly centrální skupiny jižně od Kardivského průlivu je Maledivany nazýváno Hataru atolu Medu.
  • Největším bohatstvím Malediv je jedinečná příroda, na kterou jsou místní lidé náležitě pyšní – všichni se k ní chovají velice ohleduplně, což je vyžadováno i od turistů. Mnoho ostrovů je z důvodu ochrany životního prostředí nepřístupných nebo přístupných jen omezeně, na povolení. Ze stejných důvodů se přísně kontroluje i těžba korálů a lov želv.
  • Atol Severní Male je jednou z nejkrásnějších lokalit pro potápění. K nejtypičtějším a nejzajímavějším místům patří Velassaru Caves, což jsou masivní jeskyně s převisy. Můžete zde vidět žraloky, želvy či rejnoky, a to přímo na dně v hloubce až 30 m. Jeskyně Vaagali Caves jsou zase plné mořských hub a měkkých korálů, nacházejících se v hloubce pouhých 15 m. V centrální útesové prasklině žije mnoho druhů útesových ryb i velkých ryb z volného moře. Na druhém největším atolu Ari se nalézá světově uznávané místo pro potápěče Fish Head, chráněná mořská oblast. Vyskytují se zde žraloci šedí, barrakudy nebo sasanky. V korálové formaci Maayafushi Thilla se vyskytuje bílý útesový žralok, velké množství měkkých korálů a hejna útesových ryb. Atol Addu se nachází na jižním konci souostroví Maledivy. Většina ostrovů vytváří obraz ve tvaru kříže. Uvnitř se nachází spousta míst vhodných k potápění. K potápěčským atrakcím patří například želvy, žraloci, manty a jiné velké ryby. Atol Rasdhoo je malý atol, kde se nachází potápěči žádané místo Rasdhoo Madivaru, což je vnější útes padající do hloubky až 200 m s perfektně čistou vodou. Jsou zde i jeskyně plné černých korálů. Na jih přes rovník, na jižní polokouli, leží Fua Mulaku. Na tomto ostrově jsou dvě jezera s čerstvou sladkou vodou, jedná se také pravděpodobně o ostrov s nejbujnější vegetací na Maledivách. Pěstuje se tu zelenina a ovoce, jež neroste jen tak kdekoli – patří sem mangovníky a pomerančovníky. Jamy tu rostou také a jsou hlavní součástí místního jídelníčku. V atolu Alif Alif leží ostrov Fenfushi, který je hlavním dodavatelem písku a korálových kamenů. Ostrov Thoddoo (Toddú) zase dodává zemědělské produkty, jako jsou vodní melouny nebo betelové listy.
  • Kromě mořské fauny se Maledivy mohou pochlubit i mnoha druhy ptactva, většina z nich zde však není trvale usazena, přilétají sem přezimovat. Převažují mořští ptáci, hlavně racci a rybáci. Podél pobřeží se zdržují „brodiví“ čejky, bekasíni a vodouši, na neobydlených ostrovech žijí volavky. Jedním z nejhlučnějších obyvatel ostrova je pestrý papoušek alexandr malý. Savců je na ostrovech velice málo. Nejčastějšími jsou krysy, tany a také kočky domácí. Samozřejmými obyvateli jsou ještěrky (hlavně agamy) a hadi.
  • Maledivy sice leží v tropickém deštném pásu, ale pravý tropický deštný prales zde nenaleznete, pouze menší deštné lesy. Podél pobřeží se táhne travnatý pás s rákosem, na nějž navazuje pás keřový s vějířovkami. Dále od pobřeží můžete přivonět k ibiškům nebo spatřit stromy kaani. Největším stromem na Maledivách je fíkovník bengálský, který je zde znám spíše pod názvem banyan tree. Nejběžnějším stromem je kokosová palma, jež se stala i symbolem souostroví. Dostatek je i tropického ovoce, pěstují se banány, mango, papája, ananas, pomeranče a granátová jablka.
 • Hory Zobrazit Zavřít

 • Moře Zobrazit Zavřít

 • Okolí země Zobrazit Zavřít

 • Řeky Zobrazit Zavřít

Nákupy a gastronomie

Před cestou

Zábava a volný čas

Přejít nahoru