Náboženství, historie a kultura na Maledivách

Náboženství, historie a kultura na Maledivách

Náboženství, historie a kultura na Maledivách
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

  • Kriminalita je na Maledivách minimální.
  • V okolí mešit je třeba vyvarovat se nevhodného chování a oblečení. Nudismus je zakázán (včetně „nahoře bez“ u žen). Osamělé turistky mohou být někdy terčem provokací domorodců.
  • Fotografovat místní ženy se nedoporučuje.
  • Je dobré mít na paměti všeobecný nedostatek vhodných veřejných toalet.
  • Na Maledivách je zakázáno ulamovat korály a rybařit bez povolení. Lov želv a některých druhů ryb je na Maledivách trestný.

Doprava

Doprava

  • Ne celých Maledivách je jen málo míst, kde mohou turisté využít k cestování automobil. Vzhledem k velikosti ostrovů zde tato doprava ztrácí význam.

Místní doprava

  • Z mezinárodního letiště na ostrově Hulhule se na ostatní ostrovy včetně Male můžete dostat lodí nebo hydroplánem. Mezi jednotlivými ostrovy jezdí místní lodě, tzv. dhoni, motorové čluny a jachty, které jezdí podle jízdních řádů. Využít lze také letadla a helikoptéry.
  • Hydroplány zajišťují jak dopravu přímo z terminálu, tak vyhlídkové lety. Ceny se různí podle doby letu, orientačně se dá mluvit o ceně 8 $ za 30 minut letu.
  • Speciální lodě dhoni jezdí mezi jednotlivými ostrovy, z letiště na ostrov Male stojí lístek méně než 1 $.
  • Na ostrově funguje i klasické taxi, jízda přes celý ostrov stojí okolo 1 $.
  • Vzhledem k velikosti ostrova je zbytečné si půjčovat automobil. Většina známých společností zde tyto služby ani neprovozuje. Celý ostrov lze bez problémů projít pěšky.
  • Železnice ani dálnice na ostrově nejsou.

Náboženství a historie

Náboženství a historie

Historie Malediv

První osadníci (Dravidové) přišli na Maledivy několik století před počátkem našeho letopočtu ze sousedních oblastí Srí Lanky a jihozápadu Indického subkontinentu. V tomto období je do oblasti také uveden buddhismus, náboženství, které pak na ostrovech vzkvétalo téměř půl druhého tisíciletí a jež dokládají četné archeologické nálezy uměleckých předmětů. Vliv tohoto raného období a dotyků s různými etniky a kulturami Srí Lanky a Indie (Árijců, Sinhálců, Tamilů…) se projevuje ještě dnes skrze jazyk (i jméno ostrova pochází podle jedné teorie ze sanskrtu – „mālādvīpa“, což znamená „věnec ostrovů“), architekturu, tradice a zvyky.

Později došlo ke kontaktům i se vzdálenějšími národy obchodujícími po moři (Číňany, Féničany, Římany, Peršany atd.). Nejvyhledávanějším artiklem na Maledivách (jež těžily i ze své výhodné polohy na významné námořní obchodní trase) byly kokosové ořechy a kokosová vlákna, porcelánové mušle, sušené ryby, později ambra (významná přísada do parfémů).

Velký význam pak měl hlavně obchod s Araby, kteří do této oblasti začali pronikat v 10. a 11. století. S nimi je spjat významný předělový bod – konverze k islámu, k níž došlo s největší pravděpodobností roku 1153. Zhruba v této době začíná být také zaznamenávána historie na měděné desky (lōmāfānu) vázané do tvaru vějíře. Nepředstavují přesný výklad dějin, ale jakousi tresť pověstí, legend a skutečných událostí.

Z tohoto okruhu je vyprávění o prvním králi (Radun) vládnoucím nad celým územím Malediv, Koimalovi. Ten měl – ještě jako princ – připlout na jeden z ostrovů z dnešní Srí Lanky (podle jiných pramenů z Indie) i se svou chotí, dcerou srílanského krále. Když se ostrované dověděli o vznešeném původu vzácného hosta, vyzvali ho, ať se stane jejich králem, což Koimale přijal a za své sídlo si později zvolil dnešní hlavní město Male. Legenda se váže i k přijetí islámu na Maledivách a je spojena se jménem arabského učence Abula Barakáta Jusúfa Al Barbariho. Na ostrově prý bydlel v rodině, již postihla tragédie – dcera z toho domu byla vybrána losem jako panenská oběť mořskému démonu zvanému Rannamaari. Abul Barakat se pak dověděl celý příběh – aby byla příšera usmířena a nepřivodila zkázu pro všechen lid, bylo nutno ji uspokojit. A tak vesničané vždy na konci měsíce zavřeli jednu pannu do chrámu na pobřeží, kterou druhého dne ráno našli její příbuzní zneuctěnou a zavražděnou. Učenec se rozhodl dívku zachránit – převlékl se za dívku a setrval v chrámu při hlasitém recitování koránu. Když ho tak nalezli živého i na druhý den ráno, byli všichni udiveni. Dověděl se o tom samotný král a z úcty k moci svaté knihy se sklonil před novým náboženstvím, jež přijal. Jeho příkladu pak následovali i jeho poddaní.

Skutečná historie byla asi mnohem prozaičtější – přijetím nového náboženství se Maledivy začlenily do sítě obchodních vztahů, jež sa táhla od Pyrenejského poloostrova až do jihovýchodní Asie. Ani přijetí ze strany obyvatelstva asi nebylo tak spontánní a vděčné, jak tvrdí legenda, neboť se nám dochovaly zprávy o popravě buddhistických mnichů, kteří se islámu vzpírali. Ačkoliv nová víra zcela nezahladila starší, byť třeba zapomenuté, náboženské vrstvy a pověry (zejména víru v nejrůznější, nejčastěji zlé, duchy) a v některých ohledech byla přejímána dosti volně (mešity jsou např. orientovány nikoliv k Mekce, ale ke slunci, jako byly buddhistické chrámy, na jejichž základech byly nové svatyně budovány, a to zřejmě v důsledku nedostatku stavebního materiálu), dnes se k islámu hlásí takřka všichni obyvatelé – je to dokonce podmínkou občanství – a zřetelem k víře se řídí i běžný život včetně zavíracích dob v obchodech a na úřadech v posvátné muslimské dny a měsíce. Od 12. století přijali maledivští vládci také muslimský titul sultána (bylo jich v dějinách Malediv již celkem 84 v 6 dynastiích, z toho několik žen sultánek).

S jinou námořní velmocí, Portugalskem, je naopak spjato temné patnáctileté období nadvlády (vlastně jediné skutečné nadvlády v historii Malediv) v letech 1558 – 1573. Tato doba násilného prosazování křesťanství však také zrodila národního hrdinu Mohameda Thakurufaana, který spolu se svými bratry a krajany postupně přepadával ostrovy a vraždil portugalské okupanty, až nakonec zpátky dobyl celé území a stal se sultánem. Událost vyhnání Portugalců je dnes připomínána jako Národní den a Mohamed Thakurufaan je stále uctíván (má zde muzeum i památník).

Národy, které uplatňovaly později vliv na Maledivy (Holanďani a později Britové), se již do vnitřních záležitostí správy země nevměšovaly a respektovaly její tradice a náboženství (sledovaly především své ekonomické či strategické zájmy). Období britského vlivu započalo na přelomu 18. a 19. století, oficiální podobu dostalo roku 1887, kdy byla podepsána smlouva o protektorátu. Britové měli Maledivy chránit před vnějším nebezpečím v období nestability a Maledivy se zase zavázaly odvádět poplatek a neuzavírat spojenectví s jinou zemí. V době Britů mj. vznikaly první mapy a popisy historie vedené zájmem o archeologické nálezy (H. C. P. Bell).

Postupně vše spělo k omezování výkonné moci sultánů, již postupně přebírali předsedové vlád (první maledivská ústava je z roku 1932). Republika byla nakrátko ustavena již roku 1953 s prezidentem Aminem Didim. Ten se pokoušel o reformy školství a rozvinutí práv žen, již předtím znárodnil obchod se sušenými rybami. Po několika měsících byl však svržen a sultanát byl ještě obnoven. Dne 26. července roku 1965 získávají konečně Maledivy nezávislost a o tři roky později je na základě referenda zrušen sultanát.

Prvním prezidentem byl Ibrahim Násir, jedna z vůdčích politických postav té doby, který se potýkal s řadou ekonomických problémů (kolaps obchodu s rybami, uzavření britské letecké základny) a nakonec uprchl, údajně s několika miliony dolarů ze státní kasy. Jeho zásluhy o získání nezávislosti byly však později uznány. Násira vystřídal roku 1978 prezident Maumún Abdul Gayúm, jenž setrval v úřadě třicet let, jež byla převážně ve znamení stability a hospodářské prosperity (rozvíjející se turistický ruch, který na Maledivy přišel roku 1972). Obraz těch let narušilo jen několik pokusů o svržení vlády (ten nejnebezpečnější z roku 1988 s účastí Tamilů byl zažehnán s indickou pomocí), potlačování opozice a v prosinci 2004 pohroma tsunami. Ve svobodných volbách roku 2008 Gayúma nahradil jeho někdejší odpůrce Mohamed Našíd.

K novým tématům, jimiž se Maledivy, země otevřená cizím vlivům (kromě již zmiňovaných uveďme ještě ten africký, který zprostředkovávali dovážení otroci a který se projevuje zejména v místní hudbě), ale hající zároveň svou jednotu a identitu, zabývají, patří globální změny klimatu a s nimi související hrozba stoupání hladiny oceánu (nejvyšší bod Malediv se nachází jen 2,5 metrů nad mořem!). Jedním z uvažovaných řešení je stěhování obyvatel, nejspíše do geograficky i kulturně blízkých Srí Lanky a Indie.

Historie Male

Jméno hlavního města (a také ostrova) Malediv je z původního slova mahaalay, což v sanskrtu znamená „velký dům“ („maha“ je „velký“, „veliký“ a „aalay“ česky „dům“). Vztahuje se to zpravidla na sídlo krále, na královský palác. Ze jména Male pak nejspíš vznikl i název celého souostroví Maledivy – jako ostrovů („dives“) pod (správou) Male. Prvotní podobu dali městu rybáři, za prvního krále pak bývá považován Koimala. Starý palác vládců i s opevněním a branami je však dnes již zbořen – a tak jsou nejvýznamnějšími turistickými atrakcemi hlavního města především ty muslimské – mešity a islámská centra.

Náboženství a tradice

  • Hlavní náboženství: sunnitský islám (100 %)
  • Svátky na Maledivách
    • Svátky s pevným termínem
      • 1. leden – Nový rok
      • 26. červenec – Den nezávislosti
      • 3. listopad – Den vítězství
      • 10. listopad – Rybářský den
      • 11. listopad – Den republiky
      • 25. prosinec – První svátek vánoční
    • Pohyblivé svátky
      • ramadán
      • Kuda Id – konec ramadánu
      • Bodu Id – slavnosti Obětování připomínající oběť vlastního syna uloženou Abrahámovi (Ibráhímovi)
      • Národní den (připomíná vítězství nad Portugalci roku 1573)
      • Prorokovy narozeniny
      • Huravee den – oslava národního hrdiny, jenž zemi zbavil indických nájezdníků
      • Mučedníkův den (památka sultána Ali VI., zabitého v bojích s Portugalci v 16. století)
  • Náboženská a posvátná místa na Maledivách
    • Male
      • Velká páteční mešita se zlatou kupolí a vysokými minarety
      • mešita Hukuru Miskiiy

Historické lokality

Hlavní město Malediv

  • Male – v hlavním městě můžete obdivovat jednu z architektonicky nejcennějších mešit světa Hukuru Miskiiy, prezidentský palác Mulee-aage či hrobku Abu Barakáta, který na Maledivách rozšířil islám.

Historické lokality

  • atol Haa Alifu – nachází se zde palác sultána Mohammeda Thakurufaana a mešita ze 17. století.
  • atol Kaafu – obdivovat můžete buddhistický chrám s mincovnou.
  • atol Jižní Male – k nejznámějším památkám patří bílé islámské centrum, Velká páteční mešita a národní muzeum.

 

Jak se domluvit

  • Na Maledivách je úředním jazykem divehi (maledivština). Tento jazyk je indoevropského původu a podobá se sinhálšině, jíž se mluví na Srí Lance.
  • Obyvatelé ovládají také angličtinu, se kterou se setkávají už ve školách. Nebudete mít tedy problém domluvit se anglicky.

Obyvatelstvo

  • Maledivy zaujímají s rozlohou 300 km2 celkem 1196 ostrovů. Obydleno jich je však jen něco kolem dvou set.
  • Celkový počet obyvatel na Maledivách je 329 684. K nejvíce obydleným ostrovům patří hlavní město Male (65 000 obyvatel), dále Hithadhoo, Fuvammulah, Thinadhoo a Kulhudhuffushi.
  • Národnostní složení: Maledivci (99 %)

Měna

  • Měna: maledivská rupie (rufiyaa) – 1 Rf = 100 lárí. Bankovky jsou v hodnotách 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 500 Rf. Mince jsou v hodnotách 10, 25 a 50 lárí a 1 a 2 Rf. Moc na ni nespoléhejte, některé resorty prakticky místní měnu neakceptují, raději mějte hotovost v US dolarech nebo využijte platbu kartou.
  • bankách lze bez problémů vyměnit USD, přijímají také cestovní šeky a platební karty všech velkých finančních institucí (American Express, VISA, MasterCard, Diners a EuroCard). Doporučujeme uschovat si potvrzení o směně, umožní Vám to později při odjezdu ze země zpětný odkup maledivských rupií.
  • Při platbě kartou je nutno počítat s 5% přirážkou.
  • Otevírací doba bank je od neděle do čtvrtka od 8 do 13.30 hod.
  • Na Maledivách je pouze 1 bankomat, z nějž lze vybírat ze zahraničních bank. Nachází se v Male před budovou banky HSBC. Několik dalších bankomatů ATM je ve městě Male v místní bance Bank of Maldives. Mohou je ale využít pouze ti klienti, kteří si zde založili vlastní konto.
  • Dovoz a vývoz cizí měny není nijak limitován. Povinná výměna valut neexistuje.
  • Aktuální kurz

Počasí

  • Podnebí na Maledivách je tropické, s dvěma ročními obdobími, jež jsou dána monzuny. Po celý rok přesahují průměrná maxima teplot vzduchu 30 oC, minima neklesnou pod 23 oC. Moře je teplé 27 oC. Mění se délka slunečního svitu, úhrn srážek a s ním spojená vlhkost vzduchu. Jih souostroví je obecně vlhčí oblastí.
  • Hlavní sezona je od listopadu do dubna, kdy převládá vliv severovýchodního suchého monzunu “iruvai“. V celém regionu panuje ustálené počasí s mírnějšími teplotami. Déšť může přijít, ale nebývá častý. Nejsušší jsou leden a únor. Počasí je téměř dokonalé, doba slunečního svitu je až 9 hodin. Vlhkost je něco málo přes 70 %. Absence bouří a větru má za následek to, že moře je klidnější, jasnější, a proto ideální pro potápění.
  • Jihozápadní monzun „hulhangu“ dorazí většinou v květnu a trvá obvykle do října. Přináší na Maledivy silné deště, od června do srpna také vítr. Na severních ostrovech můžete pociťovat i dopady tropických cyklonů. Nejsilnější bývají v květnu, při nástupu monzunu. Pokud vyjedete v tomto období, se sluncem se setkáte velmi často, protože bouřky s dešti obvykle nebývají dlouhé, ale jsou vydatné. Nepříjemná je vlhkost vzduchu, která překračuje 80 %. Mnoho turistů si vybírá toto období pro nižší ceny a menší nápor návštěvníků. Bouřlivé počasí může však znepříjemnit cestování mezi ostrovy, také podmínky pro potápění nejsou ideální.

Elektřina a komunikace

Telefon

  • Dostupnost mobilní sítě pro české turisty zajišťují na Maledivách tamní sítě Dhiraagu a Wataniya. Největší pokrytí je na atolech Severní Male, Jižní Male a Ari. Všechna telefonní čísla mobilních telefonů na Maledivách začínají předčíslím 78.
  • Pokud voláte do České republiky, použijte předvolbu +00420 + regionální kód + účastnické číslo. Pokud voláte na Maledivy, je nutné zadat mezinárodní předvolbu +960.
  • V hlavním městě Male jsou k dispozici 24 hodin denně telefonní stanice, fax, telefax a telegraf. Mezinárodní hovory zprostředkovává spojovatel na telefonním čísle 190. Pro volání na Maledivách je to telefonní číslo 110. Telefonní hovor v rámci hlavního města Vás vyjde na 30 lárí za 51 sekund. Do jiných částí země zaplatíte za odchozí hovor přibližně 3,25 Rf za 51 sekund.
  • Další možností, odkud si můžete zavolat, jsou telefonní budky, které najdete na nejrušnějších místech ostrova. Telefonní budky jsou na karty a jsou očíslovány. Karty jsou běžně k dostání.
  • Vzhledem k ostrovnímu charakteru země není třeba znát telefonní čísla první pomoci, policie a hasičů. První pomoc Vám poskytne každá recepce hotelu nebo půjčovna potápěčského náčiní, popřípadě Vám zajistí příjezd lékaře či převoz do nemocnice.
  • Zde jsou k dispozici odkazy na stránky mobilních operátorů O2, T-Mobile a Vodafone, kde naleznete bližší informace pro volání ze zahraničí:

Internet

  • Maledivy se k internetu připojily až v roce 1996.
  • Internet na Maledivách je sice relativně dobře dostupný, ale poměrně drahý.
  • V internetových kavárnách je připojení vcelku rychlé, ceny se velmi liší. Některé kavárny požadují za hodinové připojení více než 10 USD, jinde je cena o poznání nižší. Je potřeba ptát se na ceny předem.
  • O možnosti připojení je dobré se informovat přímo v hotelu – některé nabízejí levnější připojení než kavárny.

Elektřina, zásuvky

  • 240 V/ 50 Hz
  • zásuvky plochého typu
  • nutný adaptér
O lokalitě

Hory

Moře

Okolní země

Příroda

Řeky

Nákupy a gastronomie

Orientační ceny

Tipy na nákupy

Jídlo a pití

Nakupování

Spropitné

Před cestou

Očkování před cestou

Co si vzít na dovolenou

Víza

Rady na cestu

Zábava a volný čas

Aktivity a zábava

Koupání

Zajímavá místa

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu