Pro vyhodnocování návštěvnosti webových stánek a optimalizaci marketingových aktivit využíváme cookies. Používáním našich webových stránek s užitím cookies souhlasíte. Více informací naleznete zde. Rozumím
-
Zobrazovat ceny v Euro

Příroda na Kubě

Zobrazit nabídku
Bez letenek
S letenkami
Bez letenek
Objevte zájezdy či ubytování.
Dovolená na Kubu od německé cestovní kanceláře.

Zpřesněte si hledání

Řadit podle:

Praktické informace

O lokalitě

 • Příroda Zobrazit Zavřít

  • Kuba je největším ostrovem souostroví Velké Antily na rozhraní Atlantiku a Karibského moře. Od Spojených států je oddělena pouze 180 km širokou Floridskou úžinou. Pobřeží je velice členité, s množstvím korálových útesů a malých ostrůvků. Většina území je nížinatá. Nejvyšším pohořím je na jihovýchodě při karibském pobřeží ležící Sierra Maestra s nejvyšším vrcholem Kuby Pico Turquino (1970 m n. m.). Místní Gran Parque Nacional Sierra Maestra se pyšní rozsáhlým deštným pralesem.
  • Na západě se zvedá pohoří Cordillera de Guaniguanico s unikátními krasovými útvary mogotami, což jsou osaměle stojící, kulovité vápencové kopce, vzniklé zvětráváním. V údolí Viñales naleznete i četné jeskynní systémy, z nichž nejrozsáhlejší je Cueva del Indio. Zátoka sviní (španělsky Bahía de Cochinos, anglicky Bay of Pigs) je mořská zátoka podél poloostrova Zapata (česky bota) na jihu provincie Matanzas v jihozápadní části Kuby. Zátoka má krasové podloží, což se na pobřeží projevuje jeskynním systémem a nedaleko pobřeží malými, hlubokými jezírky, obklopenými pralesem a bažinami.
  • Isla de la Juventud (Ostrov mládeže), ležící na jih od západního pobřeží Kuby v Karibském moři, láká korálovými útesy podél Pirátského pobřeží potápěče. Východní část ostrova obývají leguáni, želvy a pelikáni. Většina ostrova je pokryta borovými lesy, které jsou zdrojem suroviny pro dřevařský průmysl. V severní části ostrova jsou nízké vrcholy, z nichž se těží mramor.
  • Z dalších národních parků, jež jsou dostupné ze severu Kuby, jmenujme Národní park Alejandro de Humboldt (Alexandra von Humboldta), který je unikátní některými svými horninami, které jsou pro rostliny jedovaté. Těmto podmínkám se musel přizpůsobit vývoj rostlin a živočichů, a proto se zde nachází velké množství endemitů. Na seznam UNESCO byl národní park zapsán roku 2001. Národní park Desembarco del Granma je celosvětově unikátním příkladem geomorfologických a fyzickogeogra­fických procesů, které se projevují tvorbou mořských teras, útesů, krasových útvarů apod. Na seznam UNESCO byl národní park zapsán roku 1999. 
  • Rozsáhlá území ostrova pokrývají savany. Místní lesy jsou tvořeny akáty, kubánskými borovicemi a palmami. Na východě se rozprostírají džungle, na jihu objevíte porosty krásných mangrovníků. Všudypřítomná královská palma je symbolem z erbu země. Mezi dalšími druhy najdeme prehistorickou korkovou palmu, palmu barrigona, ceiba, z níž se vyrábí jemná bavlna. Mariposa je bílá národní kytička.
  • Vzhledem ke vzdálenosti od pevniny nežije na ostrově příliš mnoho druhů živočichů. Výjimkou jsou ptáci – těch tady žije několik stovek druhů, často endemických – a korálové ryby. Na jižním pobřeží najdete kromě mangrovníkových močálů také množství ptáků a ryb, zatímco severní pobřeží lemují drsné pláže. Nejhojnějším druhem fauny na Kubě jsou plazi včetně krokodýlů, iguan, ještěrek, salamandrů, želv a 15 druhů nejedovatých hadů. Nejrozšířenějším savcem ostrova je juta, což je stromová myš, která dorůstá délky až 60 cm. Nejmenší pták na světě pochází také z Kuby – kolibřík neboli zunzuncito, vážící pouhé 2 gramy. Národním ptákem je tocororo díky svému zbarvení peří – červená, bílá a modrá jsou totiž barvy kubánské vlajky. Samostatnou kapitolou je podmořský svět na Kubě. Teplé a světlé moře představuje ideální podmínky k životu pro korýše, mušle a ryby.
  • Jako perspektivní se do budoucna jeví pěstování cukrové třtiny, tabáku, kávovníku, bavlníku, agáve, jutovníku, citrusů, rýže, kukuřice, luskovin a okopanin. Ze živočišné výroby chov hovězího dobytka, prasat, koní a drůbeže, lov ryb a krevet nebo sběr mořských hub.
 • Hory Zobrazit Zavřít

 • Moře Zobrazit Zavřít

 • Okolí země Zobrazit Zavřít

 • Řeky Zobrazit Zavřít

Nákupy a gastronomie

Před cestou

Zábava a volný čas

Přejít nahoru