Úvod / Kuba /

Orientační ceny na Kubě

Orientační ceny na Kubě

Orientační ceny na Kubě
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

Doprava

Náboženství a historie

Jak se domluvit

Obyvatelstvo

Měna

Počasí

Elektřina a komunikace

O lokalitě

Hory

Moře

Okolní země

Příroda

Řeky

Nákupy a gastronomie

Orientační ceny

  • Na Kubě se setkáte se dvěma druhy obchodů. Jeden je pro místní obyvatele a platí se v něm místní měnou, kubánským pesem CUP (má 15krát menší hodnotu než konvertibilní peso CUC), nebo potravinovými lístky. Do těchto obchodů turista nemá přístup.
  • Pro turisty jsou zde obchody, v nichž se platí konvertibilním pesem CUC. Zde můžete zakoupit v přepočtu balenou vodu nebo coca colu (1,5 litru) za 25 Kč, pivo (0,3 l) za 10 Kč, ovocný džus 1 l za 30 Kč, chléb za 7 Kč, sušenky dle velikosti od 10 Kč, banány po 4 Kč/kus, pomeranče – 6 Kč/kus. Nejlaciněji vyjde alkohol a cigarety, kterých je všude dostatek.

Tipy na nákupy

  • Chcete-li se na Kubě vydat na nákupy, nejlepší možnosti Vám nabídne hlavní město Havana. Jinak nelze očekávat žádná nákupní centra ani ulice plné moderních butiků. Ve většině hotelů jsou však umístěny krámky zvané tiendas. Nabízejí suvenýry, drogerii a různé drobnosti, které se Vám na dovolené mohou hodit. Jinde ve městě narazíte na valutové prodejny (tiendas panamericanas). Ty prodávají za dolary nebo konvertibilní pesos své zboží, nejčastěji suvenýry a řemeslnické výrobky. Na ulicích Vás často zastaví pouliční prodavači nabízející různé ručně vyráběné suvenýry.
  • Na Kubě se taky často nakupuje na tržištích, kde je možno o ceně smlouvat. Nejznámější trh v Havaně se nazývá Palacio de la Artesania. Každý den kromě neděle se koná trh Tacón. Na tržištích se nakupuje zboží za národní měnu kubánské peso.

Jídlo a pití

  • Kreolsko-kubánská kuchyně je směsicí kuchyně indiánské, portugalské a španělské. Místní kuchaři připravují všechna jídla z čerstvých surovin, mezi které patří vepřové, hovězí či kuřecí maso. Dále ryby, langusty, krevety a další dary moře. K těmto pokrmům se jako příloha podávají rýže, brambory, bambusové výhonky či fazole. Jako moučník se servíruje dort se šlehačkou či zmrzlina. K jídlu se pije kubánské pivo (Bucanero, Cristal) nebo šťávy z kokosových ořechů, manga či melounů. Mezi kubánské speciality patří castero (různé druhy mečouna), ajiaco (hustá polévka z kořenové zeleniny a dušeného masa) nebo congrí (bílá rýže s červenými fazolemi).
  • Ve městech se dá běžně zakoupit pizza se sýrem či šunkou (3 – 5 pesos), houska se salámem (4 – 6 pesos), banány (1 peso/kus), mandarinky, papája, kokosy a další ovoce. Dále běžné nápoje jako cola, voda či džusy z místního ovoce.
  • Pokud se rozhodnete pro místní restaurace, najíte se zde velmi dobře za 10 pesos. Navštívit můžete státní veřejnou restauraci, kde je pestřejší výběr jídel. Mezi ně patří pizzy (výběr ze 3 druhů ), rýže s fazolemi, kuřecí, hovězí či vepřové maso nebo zeleninové saláty. Může Vás zaskočit platba předem u vchodu, kde nahlásíte, co si objednáte, a po zaplacení budete posazeni ke stolu, kde Vás poté obslouží. Platí se většinou místní turistickou měnou peso convertible (CUC). Dále můžete navštívit soukromé restaurace, které se nacházejí v obytných domech. Nebývají označené a jejich majitel Vás osloví s nabídkou na ulici. Výběr je menší, ale cena lepší.

Nakupování

  • Kuba je známá svými doutníky a rumem. Mezi nejlepší značky doutníků patří např. Cohiba, Montecristo a Romeo y Julieta. Cena doutníků se pohybuje od 5 do 20 € za kus podle typu a kvality. Koupě doutníků se doporučuje pouze v obchodech, jelikož od pouličních prodejců můžete dostat nekvalitní náhražku. Výhodně se dá také koupit kubánský rum Havana, kterého se bohužel smí vyvážet pouze 3 litry na osobu. Nabídka je velmi široká a cena se pohybuje od 3 eur za láhev podle stáří.
  • Kdo navštíví místní trhy, určitě neprohloupí. Od místních prodejců můžete koupit malované obrazy, vyřezávané sošky, náramky, prsteny a mnoho dalších místních výrobků, které Vám Kubu vždy připomenou.

Spropitné

  • Poněvadž průměrný plat na Kubě bývá něco kolem 20 EUR, je pro místní obyvatele největším zdrojem příjmů spropitné a prodej drobných suvenýrů. Na hotelu se spropitné dává skoro při každé příležitosti.
  • Pokojská od Vás očekává alespoň 5 EUR při odjezdu. Je ale lepší dávat spropitné každý den – uvidíte sami rozdíl v službách. Optimální je 1 CUC na den. Pokojská se Vám odmění větším počtem ručníků, krásně ustlanou postelí či skládáním osušek do různých tvarů (např. zvířat). Běžně se spropitné dává také číšníkovi, průvodci, řidiči při výletech a dále taxikáři. Když fotografujete místní, také se dává odměna. Nemusíte ale vždy platit, stačí když nabídnete malý dárek jako propisku, přívěsek nebo nějakou drogerii.
Před cestou

Co si vzít na dovolenou

Rady na cestu

Zábava a volný čas

Aktivity a zábava

Koupání

Zajímavá místa

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu