Pro vyhodnocování návštěvnosti webových stánek a optimalizaci marketingových aktivit využíváme cookies. Používáním našich webových stránek s užitím cookies souhlasíte. Více informací naleznete zde. Rozumím
-
Zobrazovat ceny v Euro

Příroda na Srí Lance

Zobrazit nabídku
Bez letenek
S letenkami
Objevte zájezdy, ubytování či letenky.
Dovolená na Srí Lanku od německé cestovní kanceláře.

Zpřesněte si hledání

Řadit podle:

Praktické informace

O lokalitě

 • Příroda Zobrazit Zavřít

  • Málokterá země oplývá tolika přírodními krásami jako exotická Srí Lanka. Najdete zde úchvatné tropické pralesy, čajovníkové plantáže či korálové útesy.
  • V centrální části ostrova se rozkládá nejvyšší pohoří ostrova s horou Piduruthalagala (2525 m), daleko známější je ale hora několika náboženství Adamův štít (Adam's Peak). Vypravte se na ni v noci, abyste nepropásli východ slunce. Tato horská oblast je zároveň národním parkem. NP Horton Plains (s názvem podle chráněného stejnojmenného keře), turisty nazývaný „konec světa“, nabízí úchvatný pohled z dvoutisícové náhorní plošiny na svislou stěnu vedoucí do 800 m hluboké propasti. Tento park je poslední lokalitou na ostrově, kde volně žijí leopardi. V srdci Srí Lanky vystupuje z husté zeleně tmavého pralesa do výšky 200 m mocný červenohnědý monolit stolové hory Sigirija. V bujné tropické vegetaci vnitrozemí nechybí ani majestátní vodopády. Jedny z nejmohutnějších jsou Dialum Falls, kde voda padá ze skalní stěny vysoké 220 m. Na ostrově je přes 100 národních parků a chráněných oblastí, a i proto je ostrov považován za tropickou botanickou zahradu. Specialitou národního parku Yala na jihovýchodě ostrova je velké množství slonů.
  • Ze zdejších tropických plodů určitě ochutnejte lahodnou papáju, sladký ananas či šťávu z kokosových ořechů a samozřejmě čaj. Zvláštností ostrova jsou nepříliš vzhledné chlebovníky a stromy s názvem jackfruit (žakie). Ve velkých zahradách se pěstuje koření, např. černý pepř, muškátový oříšek, vanilka, skořice nebo hřebíček. Mezi divoce rostoucí pralesní flóru patří typické stromoví ebenu a teaku, porost doplňují léčivky, několik druhů orchidejí nebo narcisů.
  • Z pralesní fauny je nejpozoruhodnější nebezpečná kobra, setkání s ní v nepřístupných oblastech, kde není dosažitelný lékař, bývají smrtelná. Hadů zde žijí desítky druhů. Oblíbeným zvířátkem je gekonek, kterého zde využívají jako mucholapku k hubení hmyzu. Stromy městských parků jsou obsypány obrovitými netopýry kalony a není problém potkat až dvoumetrového varana. Ti jsou plaší a budou se snažit skrýt do nejbližší bujné vegetace. Mořské želvy spatříte vinou tradice pojídání želvích vajec výjimečně. Obrovský význam má proto záchranná želví stanice ve vesnici Bentota. Prales je rájem ornitologů – ze 435 druhů ptáků je na ostrově 23 endemitů (např. asijský špaček nebo žlutý ušatý slavík). Domovem mnoha ptáků je ptačí svatyně na jihozápadě v Kumanu, s obrovskou plochou bažin a mokřadů. Budete se tu kochat volavkami nebo překrásnými plameňáky. Populaci savců dominují sloni a leopardi, jejichž stavy se ale prudce snižují. Národní parky obývá několik druhů opic v čele s makakem a hulmanem šedým. Ve volné přírodě můžete spatřit také medvěda nebo dikobraza.
  • Do tajemného podmořského světa Vám nejlépe umožní nahlédnout korálové útesy v Unawatuně na jihu ostrova. Můžete šnorchlovat mezi hejny překrásných ryb, obrovských ježků či mořských hadů. Nedaleko pobřeží na severozápadě ostrova táhne mnoho druhů delfínů a velryb.
  • Z nerostů, jež pro Srí Lanku představují bohatství, jsou to zejména drahokamy, jejichž naleziště se nachází u Ratnapury. Řada drahokamů, kterými je zdobena svatováclavská koruna, pochází právě z tohoto ostrova – unikátní 250karátový rubín je údajně největším, který byl zapracován do šperku.
 • Hory Zobrazit Zavřít

 • Moře Zobrazit Zavřít

 • Okolí země Zobrazit Zavřít

 • Řeky Zobrazit Zavřít

Nákupy a gastronomie

Před cestou

Zábava a volný čas

Přejít nahoru