Náboženství, historie a kultura na Srí Lance

Náboženství, historie a kultura na Srí Lance

Náboženství, historie a kultura na Srí Lance
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

  • Na Srí Lance na jaře 2009 skončila občanská válka, kvůli které byly některé části severu ostrova cizincům nepřístupné. Turisticky důležitá střední a jižní část ostrova je naprosto bezpečná. Pod zvýšeným dohledem místní armády a policie jsou letoviska na jih od Kolomba, střed ostrova a historická města Polonnaruwa, Sigiriya a Anuradhapura.
  • Při vjezdu do větších měst probíhají silniční kontroly, aby se předcházelo jakýmkoliv pokusům o teroristické útoky proti vládním představitelům a budovám.
  • Na ostrově se v poslední době rozmáhají kapesní krádeže.
  • Do země se nesmějí dovážet drogy, indická a pákistánská měna ani pornografická literatura. Vyváženy naopak nesmějí být nerostné suroviny (zlato, stříbro, drahokamy…), slonovina, zvířata a rostliny.

Doprava

Doprava

K řízení motorových vozidel na Srí Lance je nezbytné vlastnit tyto dokumenty:

  • technický průkaz vozidla
  • mezinárodní řidičský průkaz
  • Povolená rychlost je na Srí Lance v obci 56 km/h, mimo obec 72 km/h.
  • Povolené množství alkoholu na Srí Lance je 0,5 promile.

Odlišnosti a zajímavosti v dopravních předpisech:

  • Hlavní odlišností je fakt, že se na celém ostrově jezdí vlevo.
  • Vzhledem k chaotické dopravní situaci na Srí Lance se doporučuje pronajímat auto i s řidičem.
  • Předjíždění dvojité celé čáry, jízda na motocyklu bez helmy nebo velmi časté troubení není ničím neobvyklým.

Místní doprava

  • Z letiště vzdáleného 32 km severně od hl. m. Kolomba je možné se do jeho centra dostat autobusem, taxi nebo pronajatým vozidlem. Nedaleko je i železniční stanice. Nejlevnější možnost představuje autobus. Linka 187 jezdí do hlavního města každou půlhodinu. Jízdenka stojí v přepočtu 12 Kč, s velkým zavazadlem asi 20 Kč. Za taxi dáte cca 400 Kč.
  • Autobusy jsou na naše poměry velice levné, ale často tak přeplněné, že se v nich jet skoro nedá. Dozajista si v nich taky nesednete. Kratší vzdálenosti Vás vyjdou v přepočtu na 2 Kč.
  • Asi nejlepší možností, jak cestovat na Srí Lance, je vlak. Je o poznání pohodlnější než autobus a nejste závislí na kvalitě silnic. Vlak je však o něco dražší než autobus. Na ostrově je více hlavních tratí, vždy je dobré se dostat do Kolomba a odtud cestovat dále.
  • Další možností je využít služeb taxi, které jsou zde levné. Často jezdí dodávky bez taxametru, cenu je dobré si dohodnout předem.
  • Ještě levnější možností je pronajmout si auto i s řidičem. Výhodou je, že nezabloudíte, předejdete případným nepříjemnostem spojeným s kvalitou silnic (jež je, vyjma hlavních tahů, velmi nízká) a jízdou vlevo. Samozřejmě existuje i možnost pronajmout si auto bez řidiče. Ceny se pohybují od 20 USD výše. Cena se odvíjí od doby a délky pronájmu a typu auta. Mezi společnosti zajišťující tyto služby patří např. Kapruka. Mnoho půjčoven nabízí i pronájem motorek. Ty jsou o něco levnější než auta.
  • Existuje zde i možnost pronájmu kola, mnohdy je to ovšem risk, jelikož jejich kvalita není taková, na jakou jsme z Evropy zvyklí.

Náboženství a historie

Náboženství a historie

Historie Srí Lanky

Ostrov Srí Lanka (jméno pochází ze sanskrtu, znamená „svatý ostrov“) má bohatou historii, je obydlen již několik desítek tisíc let. Je o něm zmínka již v staroindském eposu Rámájana (sebrán asi 400 před n. l. až 200 n. l.), cenné informace o něm poskytují staré buddhistické kroniky Mahavamsa a Dipavamsa. Na ostrově dodnes žijící Veddasové jsou zřejmě potomky původního domorodého lidu.

Současná dominantní populace Sinhálců pochází pravděpodobně ze severu Indie. Na Srí Lanku přišli někdy kolem počátku 5. století před n. l. (podle Mahavamsy vedení králem Vijajou). Na ostrově vybudovali Sinhálci důmyslný zavlažovací systém včetně nádrží a vodovodů. Za hlavní město si zvolili Anuradhapuru.

Důležitou událostí je rozšíření buddhismu na ostrově, k němuž došlo ve 3. století před n. l. Na ostrově byly poté založeny buddhistické školy a kláštery, a země se tak stala jedním z nejdůležitějších center buddhismu.

Druhé významné etnikum, Tamilové, přišli poté na ostrov z jihu Indie. Za starověku byla Srí Lanka důležitým střediskem obchodu – a udržovala tak styky s jinými národy západní a jihovýchodní Asie i Středomoří (významným artiklem byla skořice, jež z ostrova pochází a byla dovážena do Egypta již v polovině druhého tisíciletí před n. l.). Ve starověkých řeckých dokumentech se objevuje název ostrova Taprobané (údajně pocházející od krále Vijaji).

V objevitelské epoše ostrov dobývají Portugalci roku 1505. Ti přinášejí na ostrov křesťanství a nazývají jej Ceilão (zřejmě podle sanskrtského „sinhala“ odkazujícímu k nejvýznamnější části obyvatelstva), z čehož pochází tradiční starší název Cejlon. Již záhy, v 17. století, jsou však Portugalci vytlačeni Holanďany, kteří měli původně jen pomoci sinhalskému králi, jemuž se dařilo udržet své panství ve střední části ostrova s centrem v Kandy, vyhnat Portugalce.

Za napoleonských válek nakonec Srí Lanku získávají roku 1796 Britové. Roku 1802 se stává ostrov královskou kolonií, a když je roku 1815 poraženo kandské království, dochází ke spojení celého ostrova pod britskou nadvládou. Přínosem tohoto období je především zakládání plantáží – čajových, skořicových, kávových a kaučukových. Britové také zakládají školy a z Kolomba se za jejich éry stává správní středisko. Od počátku 20. století se ozývají hlasy požadující nezávislost ostrova. Vyslyšeny byly po druhé světové válce, během níž sloužila Srí Lanka jako významná základna spojeneckých sil v boji proti Japonsku.

Nezávislou (v rámci Commonwealthu, Britského společenství národů) se Srí Lanka stává 4. února 1948. V 70. letech je přijata nová ústava, Srí Lanka získává své dnešní oficiální jméno a stává se republikou. V reakci na potlačování tamilského jazyka, což Tamilci již dlouho nelibě nesli, rozpoutává separatistická vojenská organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu gerilovou válku, již provází vraždy a sebevražedné atentáty. Cílem Tamilských tygrů je vytvoření tamilského státu na severu a východě ostrova. Konflikt, ještě zhoršovaný vnitřními spory na obou frontách, které samy již také vyústily ve vraždy, si do konce století vyžádal přes 60 000 lidských obětí. Jinou smutnou událostí z novodobé historie Srí Lanky je tsunami vyvolané zemětřesením v prosinci 2004. Po epicentru na Sumatře byla právě Srí Lanka postižena nejvíce – potvrzeno bylo 35 000 obětí. A dohoda mezi vládou a povstalci o rozdělení pomoci po katastrofě opět vyvolala další spory.

Srí Lanka a kultura

Kulturu Srí Lanky určovaly především dva nejdůležitější vlivy – buddhismus a kultura kolonizátorů, v prvé řadě Portugalců. Nejvýznamnějšími výtvarnými projevy na ostrově jsou buddhistické fresky a chrámové malby. Tradiční hudbu pak formovaly jak buddhistické kořeny kultury, tak portugalské vlivy – přímé i ty, jež přišly s otroky z Afriky (jejich hudba se nazývá baila). Portugalským přínosem je uvedení nástrojů jako ukulele a kytary do místní hudby. Hudebním žánrem importovaným Portugalci je cantiga, jednoduchý zpěv původně určený k opěvování Panny Marie.

Srí Lanka je dějištěm Bizetovy opery Lovci perel, jež je plná exotické hudby. Pro možnost sportovního potápění si ostrov jako místo k životu vyvolil slavný britský autor sci-fi, jehož fascinovaly po celý život záhady, Sir Arthur C. Clarke. Zemřel 19. března 2008 v Kolombu ve věku 90 let.

Náboženství a tradice

  • Hlavní náboženství na Srí Lance: buddhismus 70 %, hinduismus 15 %, křesťanství 8 %, islám 7 %
  • Státní svátky na Srí Lance:

Nový rok – 1. leden

Národní den – 4. únor

Narození Proroka a Velký Pátek – březen

První máj

konec ramadánu – říjen

Vánoce – prosinec

  • Slaví se i každý úplněk (pracovní volno). Připadne-li svátek na dny víkendu, posouvá se zpravidla pracovní volno na první následující pracovní den.
  • Náboženská a posvátná místa na Srí Lance
    • svatý strom Srí Maha Bódhi (fíkovník)
    • Mihintale – kolébka buddhismu na Srí Lance
    • jeskynní svatyně Gal Vihara
    • Dambulla a Aluvihara – jeskynní kláštery
    • chrám Dalada Maligawa (chrám Buddhova zubu) v Kandy
    • hinduistická svatyně Kataragama

Historické lokality

Hlavní město Srí Lanky

  • Kolombo – v hlavním městě si můžete prohlédnout britskou pevnost, věžní hodiny, prezidentský palác, mešity, kostely, buddhistické a hinduistické chrámy, tržiště Pettah, galerii umění nebo národní muzeum s historickými sbírkami.

Historické lokality

  • Anuradhapura – bývalé hlavní město je proslavené posvátným, 2200 let starým stromem Bodhiya. Za návštěvu stojí také významná sakrální stavba Ruwanveli Dagoba a měsíční kámen u královnina pavilonu.
  • Galle – město je díky holandské koloniální architektuře kulturní památkou UNESCA. Můžete navštívit mohutnou pevnost s domky, muzei a kostely.
  • Kandy – nejvýznamnější historickou památkou bývalého hlavního města je Dalada Magaliwa (chrám zubu). Město má svoji typickou architekturu s kachlovými stříškami domů a také třeba královskou botanickou zahradu poblíž (v místě Peradeniya).
  • Polonnaruwa – zbytky historického města s typickými vodními nádržemi. Nejproslulejší památkou je Gal Vihara, komplex soch Buddhy, a dále zřícenina chrámu boha Šivy.
  • Sigirija – skalní pevnost s nalezištěm skalních fresek

 

Jak se domluvit

  • Úředním jazykem na Srí Lance je sinhálština, kterou mluví většina obyvatel. Dalším oficiálním jazykem je tamilština.
  • V obchodním styku, ale i ve všech turistických lokalitách se bez problému domluvíte anglicky, ve větších letoviscích využijete někdy také němčinu.

Obyvatelstvo

  • Srí Lanka má 19 742 439 obyvatel. Svou hustotou zalidnění 293 obyvatel na km2 se řadí k zemím Asie s největší hustotou osídlení na jeden km2.
  • Z celkového počtu 19 742 439 obyvatel zde tvoří celou třetinu osoby mladší 15 let.
  • Národnostní složení: nejpočetnější etnickou skupinou jsou Sinhálci (74 %). Tamilové tvoří 18 %.

Měna

  • Jedinou oficiální měnou na Srí Lance je srílanská rupie (LKR). Při uvádění cen se používá symbol Rs nebo Rp. 1 LKR = 100 centů. Mince s nejnižší hodnotou jsou 1, 2, 5, 10, 25 a 50 centů. Bankovky existují v hodnotách 10, 20, 50, 100, 500, 1000 a 2000 Rs.
  • Kurz srílanské rupie vůči koruně se stanovuje přes americký dolar nebo euro.
  • Srílanské rupie není možné vyměnit mimo území Srí Lanky. K nákupu rupií je možné použít jak celou řadu bankovních domů, tak i velké množství směnáren. Směnit lze hotovost nebo cestovní šeky v USD i euru.
  • Směnárny mají raději euro, na které je lepší kurz, než USD. Mají také většinou lepší kurz než banky. Výměna peněz je rychlejší a jednodušší.
  • Banky jsou otevřené (až na výjimky) pouze v pracovní dny. Ve většině velkých měst a v turistických střediscích jsou dobře dostupné bankomaty. Některé jsou však určeny pro výběr do 40 000 Rs (cca 6500 Kč). Takové bankomaty jsou zřetelně označeny.
  • Lepší obchody akceptují platební karty (většinou embosované) i při nákupu zboží a služeb. Za platbu kartou se cena zvyšuje o 10 % (poplatek bance). Toto zvýšení platí i pro hotely.
  • Při dovozu či vývozu cizí měny přesahující hodnotou ekvivalent 5000 USD je nutné tuto skutečnost nahlásit při celním odbavení. Ze Srí Lanky je povoleno vyvézt maximálně 250 srílanských ru­pií.

Počasí

  • Na podnebí Srí Lanky má vliv teplota Indického oceánu i blízkost Indického subkontinentu. Roční teploty jsou v horách vnitrozemí okolo 15 oC, přes noc klesají k 10 oC. Na pobřeží je stabilně okolo 30 oC po celý rok.
  • Nejžhavější oblastí na ostrově je severovýchod. V oblasti Trincomalee kolísají teploty mezi 24 – 31 oC, maxima byla zaznamenána i nad 40 oC.
  • Srí Lanku lze navštívit během celého roku, pokud Vám nevadí trocha deště. I v monzunových obdobích je zde hodně slunce, které po prudkých deštích zase rychle vykoukne. Vlhkost je samozřejmě vysoká (téměř 80 %), moře si drží konstantní teplotu 27 – 29 oC. Nejvíce turistů je zde od prosince do března.
  • Dešťové srážky se vyskytují na celém ostrově, obecně je nejdeštivěji na jihozápadě ostrova.
  • Na Srí Lance lze pozorovat dvě monzunová období. Severovýchodní monzun přichází od října do února z Bengálského zálivu a přináší obrovské množství srážek hlavně do horských oblastí Kandy. Jihozápadní oblasti, jako Galle, jsou před ním chráněny horami. Jihozápadní monzun přináší deště z Indického oceánu v období června a července. Nejvíce zasáhne Galle, dále město Ratnapure a oblasti nejvyšších kopců.
  • Mezimonzunové sezony jsou dvě, od února do května a od srpna do října. V Kolombu je únor nejsušším měsícem. Musíme upozornit, že příchod monzunů se může lišit, nedá se nikdy přesně určit.
  • Dalším nebezpečím mohou být cyklony, intenzivní tropické bouře, které přinášejí prudký vítr a déšť. Nejpravděpodob­nějším obdobím jejich výskytu je prosinec a leden. Jižní poloha ostrova jejich nebezpečí snižuje, ale je třeba s nimi i tak počítat.

Elektřina a komunikace

Telefon

  • Mobilní operátoři O2, T-Mobile a Vodafone mají na Srí Lance roamingové partnery.
  • Roamingovými partnery pro společnost O2 jsou: Celltel a Dialog
  • Roamingovými partnery pro společnost Vodafone jsou: Celltel Infiniti a MTN Networks
  • Roamingovými partnery pro společnost T-Mobile jsou: Dialog Telekom a Mobitel Private Limited. Ceny volání jsou zde různé, doporučujeme podívat se přímo na stránky mobilního operátora.
  • Pokud voláte do České republiky, použijte předvolbu +420, pokud voláte na Srí Lanku, je nutné zadat předvolbu +0094.
  • Na Srí Lance si můžete zakoupit telefonní kartu, s kterou lze levně komunikovat ze všech telefonů. Nejznámějšími společnostmi, které vydávají telefonní karty, jsou Lanka Pay, Metrocard a Supercard. Karty se prodávají v různých hodnotách, nejnižší je 100rupiová.
  • Před uskutečním hovoru z hotelu je dobré se předem informovat na cenu.

Internet

  • Internet je na Srí Lance běžně dostupný v turistických lokalitách a větších městech.
  • Jednou z možností připojení jsou zde internetové kavárny, které se nacházejí hlavně ve velkých městech a letoviscích. Ceny se v přepočtu pohybují od 25 Kč za hodinu. Rychlost připojení bývá slušná.
  • Některé hotely nabízejí možnost internetového připojení po dobu pobytu, ať už na recepci nebo přes Wi-Fi.

Elektřina, zásuvky

  • Elektrické napětí je 230 – 240 V/ 50 Hz.
  • nutný adaptér (někdy zapůjčují na hotelech)
O lokalitě

Hory

Moře

Okolní země

Příroda

Řeky

Nákupy a gastronomie

Orientační ceny

Tipy na nákupy

Jídlo a pití

Nakupování

Spropitné

Před cestou

Očkování před cestou

Co si vzít na dovolenou

Víza

Rady na cestu

Zábava a volný čas

Aktivity a zábava

Koupání

Zajímavá místa

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu