Info
Info

Letiště Mnichov

Logo MUClupa

Mnichovské letiště Franze Josefa Strausse je druhým největším v Německu a současně devátým největším v Evropě. Je to důvod, proč zde kromě Lufthansy narazíte taky na další významné letecké společnosti, se kterými se můžete podívat všude po světě. Ročně mnichovské letiště odbaví asi 31,5 milionu pasažérů (2022), v roce 2019 to bylo dokonce skoro 48 milionů přepravených lidí ročně. Nejčastěji odtud pasažéři míří do Hamburgu, Berlína nebo mimo Německo do Londýna.

Na letišti jsou k dispozici dva terminály, z nichž původní terminál 1 funguje od otevření letiště, tedy od 17. května 1992. V roce 2015 se mělo začít budovat rozšíření terminálu, aby zvládl dalších až 6 milionů pasažérů ročně. Ale kvůli světové pandemii nabraly práce zpoždění. Nový termín otevření rozšířeného prvního terminálu byl stanovený až na rok 2025, kdy se počítá s návratem množství cestujících.

Druhý terminál na mnichovském letišti funguje od 29. června 2003 a ročně jím projde na 25 milionů pasažérů. Na rozdíl od prvního terminálu není dělený do sekcí A–E. Naopak, všechny přidružené části jsou rozmístěné kolem centrálního prostoru. Z druhého terminálu odlétají letadla všech velkých leteckých společností, které patří do Star Aliance. Výjimkou je v tomto ohledu je Turkish Airlines.

Jak už jste asi v Německu zvyklí, doprava na letiště je jednoduchá, přehledná a funkční. Samotné letiště na vás udělá dojem už v momentě, kdy se k němu budete blížit. Podívejte se, jak se pohodlně dostanete na letiště. A pokud už víte, že do Mnichova vyrazíte autem, můžete si dopředu vyhlídnout některé z volných parkovacích míst, která jdou samozřejmě rezervovat dopředu online z pohodlí domova.

Terminál 1

Terminál 1 mnichovského letiště byl otevřen v roce 1992 společně s celým letištěm. Tento terminál je od začátku navržený pro přijímání mezinárodních letů a později se stal domovským terminálem několika významných leteckých společností, například Lufthansa, United Airlines a Turkish Airlines.

V roce 2003 byl terminál 1 rozšířen o novou halu, která zvýšila kapacitu o dalších 6 milionů cestujících ročně. Terminál 1 je rozdělen do několika bran a přestupních zón, aby se zabezpečila plynulost cestujících. Terminál má celkem 28 bran a zvládne odbavit až 20 milionů cestujících ročně.

Z terminálu 1 odlétá většina mezinárodních letů do Severní Ameriky a Asie. Je vybaven moderními službami, jako jsou obchody, restaurace, bary a občerstvení, což umožňuje cestujícím pohodlně trávit svůj čas před letem. Od roku 2021 se navíc letiště snaží zlepšit cestovní zážitek pro pasažéry s pohybovým znevýhodněním a přidává i ekologická vylepšení.

Terminál 2

Terminal 2 funguje od 29. června 2003 a měl původně kapacitu 25 milionů cestujících za rok. Využívají ho výhradně letecké společnostmi Lufthansa a další partneři Star Alliance, s výjimkou Turkish Airlines. V letech 2003 až 2016 sem také létala společnost Etihad Airways.

Oproti terminálu 1, který byl rozdělen na moduly, byl terminál 2 navržen jako centrální terminál, kde jsou všechny služby umístěny kolem centrální haly. Na rozdíl od jiných letišť nemá samostatné části pro odlety a přílety. Kvůli bezpečnostním opatřením Evropské unie byla nutná výstavba nového patra, aby se mohli odbavit a kontrolovat také cestující ze zemí, které neuplatňují stejná bezpečnostní pravidla jako členové Evropské unie.

Přistávací můstky jsou vybaveny 24 nástupišti, ale kvůli nedostatku stojanů pro letadla jsou někdy používány také parkovací pozice na západním parkovišti, na které jsou cestující přepravováni leteckými autobusy. V roce 2009 byla otevřena nová úroveň 06. Terminál 2 je schopen přijímat i letouny Airbus A380, avšak před otevřením satelitní budovy pro ně nebyly vyhrazeny stanoviště ani další nástupiště.

Orientace na letišti

Na mnichovském letišti budete pro pohodlné vyřízení dobavení i nákupů potřebovat přehledný plánek. Nejlepší bude, když se podíváte rovnou na webové stránky mnichovského letiště, kde najdete přehled všech důležitých míst. Záleží na vás, jestli se chcete podívat na plánek letiště v angličtině, nebo dáte přednost plánku letiště v němčině. Můžete si taky stáhnout PDF s českou verzí plánku letiště.

Praktické informace z letiště

Pokud se chystáte na dovolenou letět z mnichovského letiště Franze Josefa Strausse, určitě uvítáte přehled leteckých společností, abyste si mohli snadno dohledat, odkud odlétají. Přehled najdete na oficiálním webu letiště. Ze seznamu leteckých společností si jednoduše vyberte tu, se kterou poletíte a klikněte na ni. V detailu zjistíte, ze kterého terminálu lítají jejich letadla a taky budete vědět, kam se vydat za odbavením.

Jestli se z Mnichova chystáte na dovolenou letět sami poprvé, určitě oceníte taky nasměrování, kam máte vyrazit na chceck-in. Obecně platí, že na letence najdete všechny potřebné informace. Ale pro jistotu doplňujeme, že T1A, T1B, T1C, T1D, T1E znamená, že vás čeká check-in na prvním terminálů v modulech A–E. 1Z nebo T1Z vás směruje na check-in do mnichovského airport centra (MAC). A poslední varianta je T2, což značí check-in na druhém terminálu, a to v centrální odletové hale.

Některé letecké společnosti za určitých podmínek nabízejí online check-in prostřednictvím internetu nebo mobilní aplikace. Pokud cestujete jen s příručním zavazadlem, můžete se touto cestou vyhnout nepříjemným řadám před odbavením. Platí to hlavně v sezóně, ale i mimo ni vám může předběžný check-in ušetřit čas i nervy. Obvykle je možné se takto zapsat na let přibližně 24 hodin předem.

Pro většinu cestujících to bude asi běžná rutina, ale pokud se chystáte letět poprvé, můžou se vám hodit informace ohledně doporučeného obsahu velkého zavazadla. Mrkněte se na tipy na bezproblémové odbavení vašeho kufru, tašky nebo batohu. Stejně tak můžete rovnou získat informace o bezpečností kontrole, abyste pak na místě nebyli překvapení.

Zdraví a léky

Možná, že si ve shonu před cestou na letiště zapomenete přibalit do kufru důležité léky. Jestli jsou běžně dostupné, můžete je samozřejmě dokoupit po cestě, nebo dokonce rovnou na letišti. Na tom mnichovském najdete lékárny, ve kterých standardní sortiment běžně dostupných léků mají. Můžete si tak pohodlně doplnit zásoby nebo nahradit zapomenutou krabičku s pilulkami. Podívejte se, která z lékáren pro vás bude nejblíž.

Kdyby se vám náhodou během cesty skřípla záda, rozbolely vás klouby nebo jste přišli k jinému nepěknému stavu pohybového aparátu, může vám pomoct místní fyzioterapeut. Má velkorysou otevírací dobu a určitě vám dokáže ulevit. Podívejte se, kde ho najdete.

Pokud cestujete s miminkem, můžete se spolehnout na dobrou dostupnost přebalovacích místností. Tam kromě pultu najdete i dost místa a klidu, abyste svého potomka nerušeně nakrmili. Kdybyste potřebovali dítě jen přebalit, můžete k tomu využít jakoukoliv toaletu pro vozíčkáře, kde je automaticky instalovaný také přebalovací pult.

Historie letiště

Letiště Mnichovlupa

Mnichovské letiště (Franz Josef Strauß Flughafen) bylo otevřeno v roce 1992 jako náhrada za starší letiště v Mnichově. Toto nové letiště bylo postaveno na zelené louce na severovýchod od města, aby mohlo zvládnout rostoucí poptávku po letecké dopravě v Bavorsku a nejbližším okolí.

V roce 2003 se stalo mnichovské letiště největším leteckým uzlem v Německu, když byla otevřena nová terminálová budova s kapacitou pro 25 milionů cestujících ročně. Tento rok byl ale také poznamenán tragickou nehodou, když se zde zřítil let Lufthansy, který přepravoval vojáky z Berlína, a zemřelo v něm 23 lidí.

V roce 2011 se mnichovské letiště stalo prvním evropským letištěm, které získalo certifikát pro bezkontaktní bezpečnostní kontrolu, čímž se významně zrychlilo a zjednodušilo odbavení cestujících. O tři roky později byla otevřena nová přistávací dráha, která umožnila letišti zvýšit svou kapacitu až na 50 milionů cestujících ročně.

V roce 2020 se však letiště v Mnichově jako všechny ostatní letecké provozy ocitlo v těžké situaci kvůli pandemii covidu-19. Počet cestujících klesl o více než 75 % a letiště muselo značně omezit svůj provoz. Odborníci však doufají v postupné zlepšování situace a brzký návrat plného přepravního výkonu. V každém případě mnichovské letiště plní a bude nadále plnit svoji důležitou roli v mezinárodní dopravě.

Nejbližší velká letiště v okolí

Vzdalenost letist MUClupa
  • Salzburg – 182 km, dojezd cca za 1 hodinu a 50 minut
  • Linec – 234 km, dojez cca za 2 hodiny a 45 minut
  • Norimberk – 158 km, dojez cca za 1 hodinu a 35 minut
  • Stuttgart – 237 km, dojezd cca za 2 hodiny a 30 minut
Nahoru