Info
Info

Letiště Berlín Brandenburg

BER logolupa
Brandenburglupa
  • Letiště Berlín-Brandenburg, pojmenované podle západoněmeckého kancléře Willyho Brandta, bylo otevřeno v říjnu 2020. Nachází se jižně od centra Berlína. Nahrazuje dnes již nefungující letiště Berlín-Tegel a bude sloužit jako jediné letiště pro oblast Berlína a Braniborska. Původně se plánovalo otevření již v roce 2011, stavba byla zahájena v roce 2006. Bohužel projekt byl opožděň z mnoha důvodů, ať už kvůli špatnému plánování, technickým komplikacím (špatná kabeláž, chybějící eskalátory, chybné číslování dveří apod.), tak dokonce i korupci. Provozní licence byla nakonec získána až v květnu 2020 a v říjnu téhož roku mohlo letiště zahájit provoz. První letadlo zde přistálo 4. listopadu 2020.
  • Kód IATA (Mezinárodní asociace leteckých dopravců) letiště Berlín-Brandenburg je BER.
  • Předpokládá se, že roční počet odbavených turistů se bude pohybovat okolo 34 mil., což zařadí toto letiště na třetí pozici v počtu odbavených cestujících na letištích v Německu.
  • Letiště se nachází ve vzdálenosti 23 km jižním směrem od centra Berlína, v místní části Schönefeld.
  • Letiště bude mít celkem 5 terminálů, výstavba terminálu 3 a 4 je zatím plánovaná na konec roku 2020. Terminál 1 slouží jako hlavní terminál, který odbavuje cestující do významných evropských i mimoevropských destinací. Terminál 2 je využíván pro lety nízkonákladových leteckých společností. Terminál 5 tvoří dřívější letiště Berlín-Schönefeld a je rovněž využíván nízkonákladovými společnostmi. Mezi terminály pendluje shuttle bus.
  • Letiště je lehce dostupné jakýmkoliv typem dopravy. Autem se sem dá dojet po silnici A113 a B96a. Terminály jsou také dobře dostupné MHD. Zajíždí sem linky příměstské želenice S9 a 45, které jezdí z centra Berlína každých 20 minut. Z hlavního nádraží je možnost se zde dostat vlakem Intercity směr Rostock/Dresden, nebo regionálními spoji RE7, RB14, FEX (airport express) a nebo využít linku U7 berlínského metra do stanice U-Rudow a odsud autobusy Expressbus X7 a X71. Jízda taxíkem z letiště do centra města vyjde na cca 55€ a trvá 30 minut.
  • Významnými společnostmi na letišti jsou Lufthansa, Qatar Airways, Air France, KLM, easyJet, Ryanair, American Airlines, British Airways, Swiss, Turkish Airlines nebo Tap Portugal.
  • Letiště je vybaveno doplňkovými službami, jako jsou infocentra, směnárny, bankomaty, občerstvení, úschovna zavazadel, půjčovna aut apod.

Oficiální webové stránky

Vzdálenost letišťlupa
Nahoru