Info
Info

Letiště Vídeň

VIElogolupa
Videnlupa
  • Počátek dnešního vídeňského mezinárodního letiště ve Schwechatu sahá do roku 1938, kdy bylo založeno jako vojenské letiště německé Luftwaffe. Za druhé světové války se tu cvičili stíhací piloti a byli zde mimo jiné ubytováni vězni koncentračních táborů, kteří pracovali v blízkých továrnách. Dodnes se z té doby zachovaly 3 hangáry a dvě budovy správy letiště. Po válce letiště převzali Britové. Jako hlavní vídeňské a rakouské letiště funguje od roku 1954, kdy jako takové nahradilo starší letiště v Aspernu. Ze slavných návštěvníků Rakouska, jež letiště v minulosti vítalo, lze uvést např. sportovce Zimních olympijských her v Innsbrucku (1964 i 1976) či papeže Jana Pavla II. Naopak temnou událostí v dějinách prvního rakouského letiště byl útok palestinských atentátníků na cestující izraelských aerolinií El Al, čekající na odbavení, 27. prosince 1985, který nepřežili čtyři lidé. Mimořádně pozitivní dopad na situaci vídeňského letiště měly pád železné opony a pozdější rozšíření schengenského prostoru na východ, kdy se letiště stalo významnou mezinárodní křižovatkou při cestování (ale i přepravování zboží) ze vzdálenějších částí světa do zemí střední a východní Evropy, ale v poslední době také Středního a Dálného východu (asi 30 % pasažérů letiště používá jako tranzitní). Výjimečně pozitivní ekonomický vývoj však přece jen zbrzdila současná globální ekonomická krize. Ze staveb, které na moderním a dynamickém "vzdušném přístavu" ve Vídni v posledních letech vyrostly, bezesporu stojí za zmínku nová řídicí věž, jež je se svými 109 metry nejvyšší v Evropě (na světě čtvrtá) a má zajímavý "křivý vzhled" vzhledem k tomu, že její osa není přímo ve středu půdorysu a její horní patro je pootočeno o 45 ° oproti podstavci. V noci navíc okouzluje cestující laserovou show vytvářenou paprsky, které vysílá.   
  • Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) označuje vídeňské letiště kódem VIE.
  • V posledních letech stoupal počet pasažérů odbavených vídeňským letištěm ročně o jeden až dva miliony s nejvyšším výsledkem 19,7 milionů cestujících v roce 2008 (zhruba 20. místo v rámci Evropy). Předpokládá se nicméně, že v roce 2009 bude v souvislosti s výše zmíněnými okolnostmi zaznamenán pokles. Podle jiné statistiky, týkající se přesného dodržování odletových časů, se letiště Vídeň vyšvihlo se 17,9 % zpožděných odletů až na třetí místo v Evropě a z významných letištních uzlů dokonce až na první.
  • Jak je výše uvedeno, letiště je situováno u obce Schwechat, asi 18 km jihovýchodně od Vídně (do Bratislavy je to jen 49 km).
  • Letiště má nyní 3 terminály - sousedící terminály 1 a 2 a provizorní 1A (určený především nízkonákladovým dopravcům). Jednotlivé haly letiště jsou A (odkud je přístup především k mezinárodním letům do zemí mimo schengenský prostor), B ("schengenské" země) a C (lety do všech zemí, převážně však v rámci schengenského prostoru).
  • Nejvyužívanější spojení letiště s rakouskou metropolí zajišťuje městská rychlodráha (S-Bahn) na lince S7. Cesta do přestupního uzlu Wien Mitte trvá asi 24 minut. Rychlejší, ale dražší je přímé spojení obou míst vlaky CAT (City Airport Train), zabere asi 16 minut. Oba prostředky vyjíždějí z letiště v půlhodinových intervalech.
  • V nejbližších letech by se mezinárodní letiště ve Vídni mělo dočkat nového terminálu označovaného SKYLINK a železniční stanice v podzemí letiště by měla být rozšířena a upravena tak, aby odsud mohly vyjíždět i dálkové spoje (např. do slovenské Bratislavy).
  • Mezi nejvýznamnější letecké dopravce na letišti ve Vídni patří Austrian Airlines, Lufthansa, nízkonákladová společnost Niki (spolupracující s cestovní kanceláří Neckermann Reisen) a Air Berlin. Společnosti Austrian Airlines a Niki mají své domovské letiště či základnu právě na letišti ve Vídni.
  • Kromě nespočetných míst v Evropě a cílů dovolených v jejím okolí se z vídeňského letiště létá také do mnoha destinací v Asii, Severní Americe a Africe.

Oficiální webové stránky

Vzdalenost letist VIElupa
Nahoru