Pro vyhodnocování návštěvnosti webových stánek a optimalizaci marketingových aktivit využíváme cookies. Používáním našich webových stránek s užitím cookies souhlasíte. Více informací naleznete zde. Rozumím
 Informace ke koronaviru nalezneteZDE
Ve Vašem prohlížeči není povolen javascript.
Aby bylo dosáhnuto plné funkčnosti stránek, je třeba jej povolit.

Letiště Praha

PRGlogo

prglupa
  • Letiště Praha-Ruzyně zahájilo provoz 5. dubna 1937, aby převzalo civilní leteckou dopravu od staršího letiště Praha-Kbely (otevřeno 1919), které již přestalo kapacitně vyhovovat. Na svou dobu bylo nové pražské letiště velmi moderní, jeho odbavovací budova byla např. oceněna na mezinárodní výstavě v Paříži 1937. V letech 1960 - 1968 byla vybudována nová severní část letiště včetně nové odbavovací budovy. Události v historii tehdejšího Československa pohnutého roku 1968 procházely i pražským letištěm - to bylo obsazeno  v noci z 20. na 21. srpen sovětskými parašutisty, kteří připravovali přistání sovětských vojsk a techniky. Po roce 1989 se ruzyňské letiště úspěšně snažilo dohnat zpoždění za západními letišti. V roce 1997 byl vybudován terminál 3, v roce 2006 otevřen terminál 2. Letiště s výbornou polohou poblíž velkého evropského hlavního města a ve středu Evropy s možností územního rozšiřování patří k nejvýznamnějším ve střední a východní Evropě jak co do počtu přepravených osob, tak co do kvality služeb. Když byl natáčen také v Praze film s Jamesem Bondem Casino Royale byly některé záběry "mezinárodního letiště v Miami" pořízeny na ruzyňském letišti.
  • Mezinárodní kód IATA pro letiště v Ruzyni je PRG.
  • V roce 2009 obsloužilo letiště Praha-Ruzyně 11,6 milionů cestujících (byl to mírný pokles oproti letům 2007 a 2008, kdy množství překročilo 12 milionů), což jej staví na 32. místo mezi letišti v Evropě.
  • Letiště v Ruzyni leží 10 km severozápadně od centra Prahy.
  • Ruzyňské letiště má starou (jižní) a novou (severní) část. Běžné lety jsou většinou vypravovány ze severní části z terminálů 1 (lety mimo schengenský prostor) a 2 (lety v rámci schengenského prostoru). Ze starší jižní části odlétají jednak charterové a soukromé lety (terminál 3) a dále letecká taxislužba a lety všeobecného letectví. Stará část ruzyňského letiště slouží také významným státním návštěvám.
  • Dopravní dosažitelnost letiště není ideální. V současné době je k cestě na letiště a zpět do centra potřeba použít kombinaci prostředků MHD, např. autobusu 119 a trasy metra A (přestup ve stanici Dejvická) nebo autobusu 100 a trasy metra B (přestup ve stanici Zličín). Od zhruba 6 do 21 hodin vyjíždí také z letiště každých 30 minut Airport Express mířící na Hlavní nádraží. V noci obsluhuje letiště autobusová linka 510 projíždějící Prahou na jihovýchod.
  • Pro zlepšení dopravní obsluhy letiště se uvažuje o prodloužení trasy metra A k letišti nebo o napojení letiště na železniční síť (formou "rychlodráhy" s expresními vlaky nebo napojením na budované koridory Praha - Plzeň - Norimberk / Praha - Ústí n. Labem - Drážďany). Tyto plány komplikuje odpor obyvatel, jichž by se příslušné stavby dotkly. Obdobné problémy zdržují i výstavbu nové ranveje, jež by zvýšila kapacitu letiště a umožnila letecký provoz i za nepříznivých povětrnostních podmínek. Nyní se počítá s uvedením ranveje do provozu v roce 2014.
  • Pražské letiště je především domovským letištěm společnosti České aerolinie, která zajišťuje téměř 50 % letů. Dále z letiště hojně létají nízkonákladové letecké společnosti jako SmartWings, Travel Service a Wizz Air. Letiště dále využívá asi 50 aerolinek, jež odlétají do 128 destinací. Kromě evropských hlavních měst a letištních křižovatek také do Středomoří a Severní Ameriky, do Ruska, na Blízký i Dálný východ.
  • 5.října 2012 změní svůj název na Letiště Václava Havla

Oficiální webové stránky