Info
Info

Letiště Katowice

KTWlogolupa
KTWlupa
  • Historie letiště v Katovicích se začala psát za druhé světové války roku 1940, kdy zde němečtí okupanti vybudovali vojenské letiště, zvané podle  generála Udeta, německého létajícího esa, Udetfeld. Letiště sloužilo protiletecké obraně Horního Slezska i výcviku letců a zkoušení letounů. Po porážce Německa pak letiště v letech 1945 - 1951 (kdy je převzaly polské vzdušné síly) podléhalo Sovětům. Roku 1966 byl lety do Varšavy nesměle zahájen i civilní letecký provoz, k jehož potřebám zde bylo vybudováno skromné zařízení a který pak pokračoval do roku 1990. Poté byla zřízena zvláštní společnost spravující letiště, následně byla obnovena linka do Varšavy, německá Lufthansa spojila letiště vzdušnou dopravou s Frankfurtem nad Mohanem a byla nastoupena cesta k úspěšnému rozvoji letiště. Na této cestě byly vybudovány oba terminály a letiště, na jehož spádovém území zahrnujícím i oblast Ostravy žije asi 11 milionů lidí, se také otevřelo nízkonákladovým aerolinkám (zejm. Wizz Air). Vše to doprovází v posledních letech strmý nárůst počtu odbavených pasažérů.
  • Pro katovické letiště se používá kód KTW.
  • Pozoruhodný byl vývoj množství cestujících, kteří letištěm prošli: roku 1996 to bylo jen 68 000, 1 milion byl překročen až roku 2005, 2 miliony už v roce 2008, kdy se tento počet vyšplhal přesněji na více jak 2,4 miliony - třetí nejvyšší číslo v Polsku (kromě varšavského předstihlo to katovické ještě letiště v Krakově). Pokud však jde o charterové lety a nákladní leteckou přepravu, je letiště v Katovicích hned po Varšavě druhé.
  • Letiště se nachází poblíž obce Pyrzowice, přes 30 km na sever od Katovic.
  • Na letišti jsou dva terminály - A (2004, lety mimo schengenský prostor) a B (z roku 2007, lety v rámci "Schengenu").
  • Spojení s městem Katovice zajišťují autobusy, jež např. z hlavního vlakového nádraží jedou 50 minut. Autobusem se z letiště dostanete i do dalších měst (Krakova, Čenstochové nebo Vratislavi).
  • Z plánů do budoucna by se mohlo služeb pro cestující pozitivně dotknout především vybudování třetího letištního terminálu a železničního spojení s hornoslezskou aglomerací (přes město Katovice).
  • Nejvýznamnějším charterovým dopravcem v Katovicích je maďarská nízkonákladová společnost Wizz Air, dále odsud létají i Polské aerolinie (LOT) a společnosti Lufthansa, Ryanair či Germanwings.
  • Kromě tradiční linky do Varšavy nabízí katovické letiště i spojení s německými a britskými městy, dále např. Barcelonou, Milánem, Paříží, Římem. Z prázdninových destinací se létá charterovými lety do Španělska, Řecka, Turecka, Egypta, Tuniska i třeba Dubaje.

Oficiální webové stránky

Vzdalenost letist KTWlupa
Nahoru