Info
Info

Letiště Stuttgart

STUTlogolupa
stuttgartlupa
  • Původní stuttgartské letiště bylo v Böblingenu, zřízeno bylo roku 1925. V předvečer druhé světové války byla roku 1936 místní letecká doprava přesunuta do Echterdingenu (letiště bylo také až do roku 2000 označováno Stuttgart-Echterdingen). Sotva došlo k zahájení civilního provozu v osudovém roce 1939 po postavení reprezentativní hlavní budovy, byl z větší části zastaven a letiště využívala Luftwaffe. Nezůstalo stranou dění druhé světové války - bylo poničeno bombardováním a na přelomu let 1944/1945 zde byl zřízen koncentrační tábor Echterdingen s několika stovkami židovských vězňů nucených k práci. Poválečné obsazení letiště Američany připomíná skutečnost, že americká armáda má dodnes v držení a užívání pozemek v jižní části letiště. Do německých rukou se letiště v Echterdingenu dostalo zpět roku 1948. Další desetiletí přinesla další výstavbu (např. kontrolní věže), prodlužování přistávací dráhy a nárůst počtu přepravených pasažérů. V průběhu 90. let a prvních let nového tisíciletí došlo k vybudování současných terminálů i nové kontrolní věže (kuriózně umístěné mimo vlastní letištní plochu). Od roku 2007 přímo sousedí  s územím letiště nová plocha, na níž se koná stuttgartský veletrh, devátý největší v Německu. Co se v dějinách letiště Stuttgart nikdy nestalo (a lze to konstatovat s potěšením), je letecká nehoda s lidskými oběťmi.
  • Kód Mezinárodní asociace leteckých dopravců  (kód IATA)  pro stuttgartské letiště je STR.
  • Od několika tisíc cestujících přepravených v roce 1948 stoupal jejich počet k 1 milionu (1968), záhy 2 milionům (1972) až k dosavadnímu rekordu z roku 2007, kdy letištěm prošlo 10,3 milionů pasažérů. Vzhledem ke změnám v celosvětovém hospodářství byl v roce 2008 zaznamenán opět mírný pokles na 9,9 milionů pasažérů. To znamená, že - měřeno provozem - je letiště ve Stuttgartu sedmé v Německu a v Evropě 39.
  • Letiště je situováno přibližně 12 km jižně od centra Stuttgartu.
  • Na letišti jsou 4 terminály. Terminál 1 byl vybudován roku 1991, největším uživatelem je společnost Lufthansa. V suterénu budovy se nachází také letištní stanice příměstské dráhy (S-Bahn). Terminál 2 využívá k odbavení výhradně společnost Germanwings. Terminál 3 byl zbudován v letech 2000 - 2004 na místě původní hlavní budovy, využíván je například aerolinkami TUIfly nebo Air Berlin. Přestavěním původně hangáru vznikl v roce 2000 terminál 4, od nějž se létá zejména do Turecka.
  • Spojení s městem zajišťuje z letiště stuttgartská příměstská dráha (S-Bahn) na linkách S2 a S3, jimiž dojedete na hlavní vlakové nádraží za 27 minut.
  • Prozatím odsunuty jsou dávné plány na vybudování druhé ranveje, jež by měla ze Stuttgartu učinit velké mezinárodní letiště. Existuje také projekt, že by se z letištního nádraží stalo nádraží pro dálkové vlakové spoje.
  • Nejvýznamnějšími leteckými dopravci jsou ve Stuttgartu Lufthansa, Germanwings, TUIfly a Air Berlin.
  • Ze Stuttgartu se létá na další německá letiště (Berlín a Hamburk jsou dvěma nejčastějšími cíli), do evropských velkoměst a na dovolenou do okolí Středozemního moře (Palma de Mallorca jako destinace číslo 3). Do budoucna se uvažuje i o letech na Dálný východ (do čínské Šanghaje či indické Mumbaje).

Oficiální webové stránky

Vzdálenosti letišťlupa
Nahoru