Nápověda
Nápověda

Pojmy

Obsah článku

Aktuálnost nabídky

Nabídky německých CK, které se zobrazují na našich webových stránkách, se mohou v rámci dne měnit, a to jak v ceně, tak ve volných kapacitách. Pokud při vyhledání nabídky kliknete u termínů na "Ověřit vše", seznam nabídek se zaktualizuje. U nabídek, které jsou volné, se objeví hlášení "termín je volný" a odkaz "Objednat", přes který projdete do posledního kroku k vyplnění objednávky.
U nabídek, které již nejsou dostupné, se zobrazí "vyprodáno".

K plošné aktualizaci napříč celou nabídkou na našem webu dochází vždy 1x denně, a to dopoledne v cca 10:30. V tomto okamžiku jsou automaticky vyřazeny statisíce prodaných kombinací termínů. Ceny jsou aktualizovány průběžně během celého dne.

Cestovní agentura

Cestovní agentura (něm. Reisebüro, Reisevermittler) zprostředkovává prodej cestovních služeb jednotlivých cestovních kanceláři (= pořadatelů).
Cestovní agentura není na rozdíl od cestovní kanceláře pořadatel služeb, neodpovídá přímo za průběh služeb, a proto nemusí mít služby pojištěné, nemusí mít uzavřené pojištění proti úpadku.

Cestovní kancelář

Cestovní kancelář (něm. Veranstalter) je pořadatelem cestovních služeb. Sestavuje zájezdy, vytváří termíny, uzavírá smlouvy s hotely a leteckými společnostmi a nabízí své produkty (zájezdy, letenky, ubytování) zákazníkům či cestovním agenturám. Cestovní kancelář nese plnou zodpovědnost za realizaci služeb, jež nabízí. Cestovní kancelář v Německu musí mít uzavřené pojištění proti úpadku.

Dárkový poukaz

Chtěli byste obdarovat své blízké, ale netroufáte si vybrat konkrétní zájezd, termín apod.? Rádi Vám vystavíme obecný dárkový poukaz, který lze využít na všechny služby nabízené na našich webových stránkách. Podrobné informace najdete zde.

Delegát

Delegát (něm. Reiseleitung) je pracovník, který v destinaci zastupuje cestovní kancelář. Zajišťuje transfer z letiště na hotel a zpět, poskytuje zákazníkům další informace, nabízí fakultativní výlety v destinaci a případně řeší dotazy a stížnosti klientů. Delegáti německých CK mluví německy, ale ve většině případů se s nimi domluvíte také v angličtině či místním jazykem. Delegát je zaměstnanec cestovní kanceláře popř. místní agentury, která je cestovní kanceláří najatá.

Dětské slevy

Každá německá CK z naší nabídky má svou vlastní cenovou politiku, a proto jsou dětské slevy u jednotlivých CK rozdílné. Většinou však poskytují slevy pro děti do věku 11 let. Někteří pořadatelé nabízejí slevy pro děti do 6 let a pak menší slevy pro mládež do 14 let.

Děti do 2 let mívají služby zpravidla zdarma. S příplatkem se můžete setkat v případě linkových letů nebo na hotelu za dětskou postýlku. Děti do 2 let nemají z bezpečnostních důvodů nárok na vlastní sedadlo v letadle.

Jaká je konkrétní dětská sleva, se dozvíte, když do vyhledávacího formuláře nastavíte počet dětí a jejich věk a projdete až přes "ověřit" do posledního kroku objednání. Zde se Vám zobrazí také rozepsaná cenová kalkulace za všechny účastníky vč. cen za děti.

Upozorňujeme Vás, že v některých případech, hlavě v Last Minute nabídkách rodinných pokojů, jsou místa pro dospělé natolik zlevněna, že cena se může vyrovnat ceně za dítě. Pokud věk dětí dovoluje, hledejte jen klasické dvoulůžkové pokoje, Při objednání např. 2 dvoulůžkových pokojů dosáhnete i bez slevy na dítě té nejlepší celkové ceny za rodinu.

Ekonomický pokoj

Ekonomický neboli nízkonákladový pokoj (Sparzimmer, low cost) bývá cenově zvýhodněn oproti standardnímu pokoji. Může mít ale také určitou nevýhodu - většinou se jedná o pokoje, které mají stejné vybavení jako ty standardní, ale jsou např. menší rozlohou, nebo orientované do ulice, s výhledem do dvora, bez balkonu, nebo situované na hlučnějším místě v hotelu. Tato nevýhoda bývá uvedena v popisu hotelu od německé CK. Stává se však také, že pořadatel konkrétní důvod nesděluje.

Jako nízkonákladový bývá však také často označován a nabízen určitý omezený kontingent standardních pokojů za dočasně zvýhodněnou cenu (tzv. Best Price Zimmer).

First Minute

Zájezdy First Minute je možné zakoupit na samém počátku sezóny v době, kdy cestovní kanceláře zveřejňují své nabídky na nadcházející období. Dokdy platí First Minute nabídka, bývá specifikováno v popisu pořadatele či v katalogu CK.
First Minute nabídky se na webových stránkách objevují cca 6 měsíců před termínem odletu či před termínem sezóny. Obecně platí, že zájezdy First Minute bývají cenově nejvýhodnější. Ceny First Minute zájezdů jsou nejnižší a ani v období Last Minute ceny již zpravidla neklesají pod úroveň First Minutových cen. Další výhodou je široký výběr – na počátku sezóny ještě nejsou vyprodané kapacity.

Hotel s autem (Mietwagen)

Pokud při vyhledávání zájezdu narazíte na výraz "s autem" vedle názvu hotelu, znamená to, že u uvedené nabídky je v ceně zahrnut místo běžného transferu pronájem auta. Cena vozu je rozpočtena mezi všechny účastníky cesty. Vůz si vyzvednete na letišti po příletu do destinace a na konci pobytu jej opět na letišti odevzdáte, máte ho tedy k dispozici po celou dobu pobytu. Před zakoupením zájezdu se seznamte s podmínkami pronájmu auta, které se mohou u různých pořadatelů lišit.
Nabídky zájezdů "s autem" bývají časté v případech, kdy se nevyplatí organizovat běžný transfer z důvodu velké vzdálenosti jednotlivých ubytovacích zařízení od sebe a od letiště. Setkáváme se s tím u nabídek do Španělska (pevnina), Portugalska, na Kanárské ostrovy, Mallorku, Madeiru či na Kypr.

Last Minute

Nabídka Last Minute označuje zájezdy, které mají odlet v nejbližších dnech, např. do 14 dnů. Výběr z Last Minute zájezdů bývá již omezený, u Last Minute nabídek dochází k rychlému vyprodávání.  Na Last Minute bývá vypsána určitá sleva, ale snížení ceny není pravidlem. Naopak na trhu německých CK se můžeme setkat především v období hlavní sezóny a v období prázdnin se situací, kdy cestovní kancelář u Last Minute nabídky navýší cenu, protože volná místa ubývají, zájem klientů roste a jsou ochotni zájezd zakoupit i za vyšší cenu.

Letenky + 1 noc ubytování (Backpacker)

Zájezdy označené jako "Letenky +1 (popř. 2, 3) noc ubytování" zahrnují pouze letenku do destinace a zpět, jeden transfer z letiště do hotelu v den příletu a ubytování v hotelu na 1-3 noci včetně stravy dle popisu. Jedná se o nabídku, kdy si po dlouhém letu můžete v hotelu jednu až tři noci (dle výběru) odpočinout. Zbývající dny do odletu jsou Vám pak plně k dispozici pro Vaši individuální turistiku. Zajištění dalšího ubytování a stravy je plně ve Vaší režii. Backpacker nabídky jsou vhodné pro zákazníky, kteří rádi cestují na vlastní pěst. Na letiště odletu se musíte dopravit sami a také si musíte sami ověřit časy zpátečního letu.

Linkové lety

Linkové lety jsou pravidelné letecké spoje, které zajišťují dopravu dle letového plánu, a to nezávisle na skutečném vytížení spoje. Na zájezdy s linkovými lety se vztahují zvláštní překnihovací a stornovací podmínky, proto je nutné při objednání zájezdu uvést jména cestujících správně dle cestovních pasů, protože jakákoliv oprava či změna se řídí přísnými podmínkami letecké společnosti a může se pohybovat v ceně nové letenky.
Mezi linkové letecké společnosti patří např.: Lufthansa, Iberia, Emirates Airines, Qatar Airways, Thai Airways, KLM, Oman Air, Air France aj.

Opce

Opce (něm. Optionsbuchung) je krátkodobá rezervace. Služby v krátkodobé rezervaci je možné zpravidla ještě bezplatně zrušit nebo pozměnit. Abychom mohli krátkodobou rezervaci závazně potvrdit, je nutné, aby se platba od klienta připsala na jeden z našich účtů.
Možnost krátkodobé rezervace zájezdu, letenek či ubytování nabízejí německé CK zpravidla jen u těch služeb, kde zbývá do nástupu na cestu více jak 30 dnů. Některé německé CK nenabízejí možnost krátkodobé rezervace vůbec, jiné umožňují pouze denní opci, tedy rezervaci pouze na daný den např. do 16:00.
Naši obchodní poradci Vás budou ohledně případné krátkodobé rezervace informovat, jakmile objednávku prověří v rezervačním systému.

Pořadatel

Pořadatel (něm. Veranstalter) je subjekt, který vytváří a kombinuje cestovní služby, organizuje je, prodává je zákazníkům a cestovním agenturám a nese za ně zodpovědnost. Jsou to cestovní kanceláře či letecké společnosti.
Seznam německých pořadatelů, jejichž nabídky najdete na našich webových stránkách, si můžete prohlédnout zde.

Rail & Fly (Zug zum Flug)

Služba Rail & Fly (neboli Zug zum Flug) znamená, že zákazník může využít k cestě na letiště vlakové spojení po německé železnici Deutsche Bahn 2. třídou zdarma. Voucher Rail & Fly obdrží zákazník spolu s cestovními doklady poštou. Ve vlaku pak průvodčímu předloží voucher spolu s cestovními doklady a občanský průkaz či cestovní pas.
Ticket Rail & Fly je platný pouze na území Německa a můžete jej využít pouze v den odletu, popř. den před odletem, a v den příletu zpět, popř. den po příletu.
Pokud cestujete z Čech, stačí si zakoupit jízdenku u ČD na česko-německé hranice nebo do první zastávky za hranicemi, na území Německa je již platný voucher Rail & Fly.
U některých německých CK je možné si službu Rail & Fly dokoupit, cena bývá výhodnější než běžná cena jízdenky.

Request

Pokud německá CK nabízí zájezd či ubytování na tzv. request, znamená to, že má aktuálně vyprodané kapacity ubytování či letenek, ale má s hoteliérem či leteckou společností dohodu, že v případě dalšího závazného zájmu, může požadované služby poptat. Služby se zaknihují na závaznou poptávku.
S nabídkami na request se setkáváme většinou u ubytování s vlastní dopravou.
Pokud má klient o ubytování zájem, uhradí požadovanou cenu a služby se zaknihují na request (na závaznou poptávku). Pořadatel má pak 1-3 pracovní dny na to, aby u hoteliéra poptal požadované ubytování.
Pokud hoteliér potvrdí volné kapacity, je ubytování automaticky závazně zaknihováno.
Pokud však hoteliér nepotvrdí volný pokoj, je zakázka zrušena a klientovi vracíme peníze.

Ruleta - předem neurčený hotel (Roulette)

V nabídce německých CK se může objevit typ zájezdu, který je označen jako "Ruleta – předem neurčený hotel".  Znamená to, že pořadatel neuvádí předem název hotelu, garantuje pouze kategorii (např. 4*), typ ubytování a stravu. Teprve po příletu do destinace se dozvíte, v jakém konkrétním hotelu budete ubytováni. Pořadatel v popisu služeb většinou uvádí oblast, kde bude hotel situován. Může to být širší oblast (např. Mallorca), ale může být specifikována také blíže (např. Mallorca, část Alcudia).
Nabídky označené jako ruleta bývají cenově výhodné, cena na osobu může být cca o 30,- EUR nižší než cena u běžné nabídky, kdy je název hotelu známý. Pokud však objednáváte např. 2x dvoulůžkový pokoj, nemůžeme Vám u nabídky typu "ruleta" zaručit, že budou oba pokoje v tomtéž hotelu.

Turistická karta

Turistická karta (něm. Touristenkarte) je forma turistického víza při cestě na Kubu a do Dominikánské republiky. Každá z těchto zemí má své unikátní turistické karty. Některé německé CK přidávají turistické karty do ceny zájezdů, není to ale pravidlem.
Turistická karta do Dominikánské republiky (Tarjeta de Turismo) stojí 10 USD na osobu a je možné ji zakoupit na některém z konzulátů Dominikánské republiky nebo přímo na letišti po příletu do Dominikánské republiky.
Turistickou kartu na Kubu je nutné zakoupit před odletem do destinace.  Vydává je kubánský konzulát a cena karty je cca 630,- Kč. Případně je možné si turistickou kartu (dle dostupnosti) zakoupit na určitých přepážkách na německých letištích za poplatek cca 35,- EUR.

Nahoru