Pro vyhodnocování návštěvnosti webových stánek a optimalizaci marketingových aktivit využíváme cookies. Používáním našich webových stránek s užitím cookies souhlasíte. Více informací naleznete zde. Rozumím
 Informace ke koronaviru nalezneteZDE
Ve Vašem prohlížeči není povolen javascript.
Aby bylo dosáhnuto plné funkčnosti stránek, je třeba jej povolit.

Letiště Berlín Tegel

TXL logo

tegellupa
  • Letiště Berlín-Tegel, pojmenované od roku 1988 po slavném německém průkopníkovi lidského létání, který stavěl své kluzáky v inspiraci letem ptáků (především čápů), Otto Lilienthalovi, bylo vybudováno na místě, kde kdysi bývala lovecká obora a pak se zde experimentovalo s raketami, střelami a vzduchoplavbou. K přímým počátkům letiště je třeba se vrátit do roku 1948 a blokádě Západního Berlína. Na podporu leteckého mostu byla tehdy na tomto území francouzského sektoru města narychlo postavena svého času nejdelší přistávací dráha v Evropě (2428 m). Podle poválečných dohod směly leteckou dopravu do Západního Berlína zajišťovat jen francouzské, americké a britské aerolinky (a posádky). Komerční osobní lety začaly až v 60. letech (společnosti Air France, Pan Am). Pomalu se pak začala na letiště v Tegelu stěhovat i další letecká přeprava z přetíženého a modernímu letectví stále méně vyhovujícího letiště Tempelhof, a to včetně charterových letů (společnost Dan-Air). Na letišti byla pak vybudována významná budova hlavního terminálu ve tvaru hexagonu (1974) a Tegel se definitivně stal hlavním západoberlínským letištěm. Znovusjednocení Německa (1990) přineslo jednak převzetí letecké dopravy v Berlíně německými společnostmi (Lufthansa), případně přeměnu již dříve zde operující původně americké společnosti na společnost německou (Air Berlin), jednak s plány na nové letiště Berlin Brandenburg International poblíž stávajícího letiště Berlín-Schönefeld i předzvěst blízkého konce letiště Berlín-Tegel, který má nastat v roce 2011, a s ním i pozastavení významnějšího rozvoje letiště. I tak si ale stále narůstající provoz na tomto letišti vynutil výstavbu, nebo spíše stavební úpravy, jejichž výsledky jsou další terminály (dnes označované B, C, D a E).
  • Kód IATA (Mezinárodní asociace leteckých dopravců) letiště Berlín-Tegel je TXL.
  • Počet pasažérů, již prošli tímto letištěm v roce 2008, je více jak 14,5 milionu (o rok dříve to bylo 13,3  milionu, roku 2000 milionů 10 a roku 1993 7 milionů), což je v Německu čtvrté nejvyšší číslo (mezi evropskými letišti by podle tohoto měřítka bylo letiště na konci třetí desítky).
  • Letiště se nachází ve vzdálenosti 8 km severozápadním směrem od centra Berlína v místní části Tegel, okrsek Reinickendorf. (Jeho poloha uvnitř hranic města letiště kvůli prostorovým limitům i stížnostem na hluk letového provozu znevýhodňuje oproti "konkurenčnímu" letišti v Schönefeldu.)
  • Letiště má 5 terminálů. Terminál A je šestiboká budova s parkovištěm a stanovišti taxi uvnitř prstence, odkud jsou vypravovány především lety do významných evropských i mimoevropských destinací. Další terminály vznikly jako provizoria - terminál B z někdejší čekárny, nově kvůli rostoucímu provozu postavený terminál C (odkud létá především společnost Air Berlin) a terminály D a E (původně parkovací garáže). Pro letiště jsou příznačné malé vzdálenosti (často jen několik metrů nebo maximálně desítek metrů) a krátké čekací lhůty - koncept "letiště krátkých vzdáleností". Tato jeho povaha je však dnes, v době, kdy je letiště vedle svého základního určení také komerčním a sociálním prostorem a kdy  bezpečnostní a jiné specifické důvody (např. existence schengenského prostoru) vyžadují větší prostory,  spíše  vadou na kráse letiště Berlín-Tegel.
  • S centrem Berlína je letiště spojeno autobusovými linkami X9, 109, 128 a TXL. Např. hlavní nádraží je takto dosažitelné za 20 minut, přestupní stanice Zoologischer Garten za 30 minut a Alexanderplatz za 40 minut.
  • Vzhledem k neodvratnému konci letiště zůstanou již navždy opuštěny projekty jako výstavba symetrického dalšího hexagonu nebo prodloužení trasy metra až k letišti. Z nápadů, co počít s uzavřeným letištěm, se objevil např. ten, který zde chce centrum pro ochranu klimatu, obnovitelnou energii a dlouhodobé stavby.
  • Významnými společnostmi na  letišti v Tegelu jsou Lufthansa, Air Berlin (jež zde má i základnu, dohromady odbaví obě letecké společnosti každoročně zhruba 30 % komerčních letů) a TUIfly. Mimoto je letiště také německým vládním letištěm, může být využito i v rámci německých nebo spojeneckých vojenských operací. Zejména v 70. letech bylo cílem několika únosců letadel z Polska, kteří se tak chtěli dostat na Západ.
  • Nejčastější destinací, do které se z letiště Berlín-Tegel létá, je přestupní letecký uzel v Mnichově, letiště dále obsluhuje samozřejmě většinu evropských metropolí a kromě toho také vzdálenější destinace (New York, Tel Aviv, Bangkok, Doha, Peking) a prázdninové destinace ve Středomoří.

Oficiální webové stránky

Vzdálenost letišť