Info
Info

Letiště Berlín Schönefeld

BERlogolupa
Schoenefeldlupa
  • Od 25. října 2020 je letiště Berlín Schönefeld terminálem 5 letiště Berlín Brandenburg. Také 25. října byly stávající vlakové nádraží a autobusové zastávky přejmenovány z „Flughafen Berlin-Schönefeld“ na „Flughafen BER - terminál 5“.
  • Prehistorie letiště Berlín-Schönefeld je spjata s leteckým průmyslem, konkrétněji s firmou Henschel, která si zde postavila roku 1934 své dílny i se startovní a přistávací dráhou. Do konce druhé světové války vyprodukovala firma Henschel přes 14 000 letadel. Na konci války byl závod obsazen Sověty. Ti sem roku 1946 přesunuli své vzdušné síly v Německu a zahájili provoz prostřednictvím Aeroflotu. Vzápětí rozhodli o vybudování civilního letiště na tomto území. Na rozdíl od dalších  berlínských letišť (Tegel a Tempelhof v tehdejším Západním Berlíně) leželo letiště v Schönefeldu mimo hranice města Berlína, což v důsledku znamenalo, že se na ně nevztahovalo omezení zakazující německým leteckým společnostem provozovat spojení do Berlína. Také díky tomu se letiště Berlín-Schönefeld stalo hlavním letištěm někdejší NDR (společnost Interflug), ale využívali je kvůli nižším cenám a obsluhování některých východoevropských destinací i obyvatelé Západního Berlína. Ještě před pádem berlínské zdi došlo ve druhé polovině 80. let ke dvěma leteckým neštěstím sovětských strojů - roku 1986 spadl při příletu na schönefeldské letiště letoun TU-134 a pohřbil ve svých troskách 72 z 82 lidí na palubě. O tři roky později se stroj typu IL-62 rozlomil při startu, stálo to život 20 lidí. Znovusjednocení Německa přineslo jednoznačný přesun těžiště letecké dopravy v Berlíně na letiště Berlín-Tegel a také konec omezení týkajících se německých dopravců. Z letiště Berlín-Schönefeld startovaly především charterové lety, později je svým významem předčily nízkonákladové společnosti (Ryanair, easyJet, Germanwings), jejichž lety v posledních letech zaujímaly asi 80 % veškerého provozu na letišti. Pro letiště se vše změnilo v 90. letech, kdy bylo rozhodnuto, že na území na jih od něj bude vybudováno jediné obří letiště pro Berlín, mezinárodní letiště Berlín Braniborsko, které pojme i původní jižní dráhu letiště Berlín-Schönefeld jako svou severní dráhu. V důsledku těchto plánů bylo již přes protesty roku 2008 uzavřeno letiště Berlín-Tempelhof, roku 2011 má stejný osud  (s otevřením nového letiště) potkat Berlín-Tegel.
  • Kód letiště Berlín-Schönefeld byl SXF, dnes je vše pod kódem BER.
  • V roce 2008 obsloužilo letiště 6,6 milionů pasažérů (ještě roku 2000 to bylo jen něco přes dva miliony), což je v rámci Německa osmé nejvyšší číslo (pro srovnání úhrnný počet pasažérů na berlínských letištích byl za ten rok více než 21 milionů, a provoz v Berlíně by  tak byl  po Frankfurtu a Mnichově třetí nejvyšší v Německu).
  • Jak název napovídá, letiště se nachází u obce Schönefeld, asi 18 km jihovýchodně od centra Berlína. Jeho otevřená poloha do spolkové země Braniborsko skýtá letišti výhodu oproti letištím Tegel a Tempelhof v podobě možného rozvoje a rozšiřování neomezovaného tolik ani limitovaným prostorem, ani hlukovými limity.
  • Jak již bylo výše uvedeno, nyní je letiště součástí nového letiště Berlin Brandenburg International, které se stalo největším a nejdůležitějším osobním i nákladním letištěm ve spolkových zemích Berlín a Braniborsko (jejichž leteckou dopravu  má koncentrovat) s počáteční kapacitou kolem 25 milionů pasažérů, jež může být zvýšena až na 40 - 45 milionů. Za hodinu by mělo být schopno odbavit až 6500 cestujících. Nové letiště je největším stavebním projektem města, jeho náklady se odhadují na 2 miliardy eur. Celkově má zaujmout plochu odpovídající 2000 fotbalových stadionů. Budova jeho centrálního terminálu, odkud se má odlétat do destinací v Německu,  Evropě i na jiných kontinentech, bude umístěna mezi dvěma rovnoběžnými startovacími a přistávacími dráhami, u letiště bude vybudováno také zbrusu nové nádraží. Předpokládaný termín zahájení provozu letiště, pro něž se používá zkratka BBI, je 30. říjen 2011.

Oficiální webové stránky

Vzdálenost letišťlupa
Letiště Berlín Schönefeldlupa
Letiště Berlín Schönefeldlupa
Nahoru