Info
Info

Letiště Düsseldorf

DUSlogolupa
duslupa
  • Nejdříve se v Düsseldorfu létalo od roku 1909 vzducholodí (roku 1911 sem tak vzduchem připlul sám hrabě Zeppelin). Současné letiště bylo otevřeno v roce 1927 (až do roku 1998 se nazývalo Letiště Porýní-Porúří). Na počátku druhé světové války, roku 1939, byla zastavena civilní doprava na letišti, které převzala Luftwaffe, od roku 1943 bylo letiště bombardováno s ničivými výsledky, na konci války je obsadila americká vojska. Od roku 1950 bylo letiště v Düsseldorfu opět pod německou správou a k dispozici osobní dopravě. Postupně prodělávalo rozšiřování a výstavbu, až se ve druhé polovině 80. let, kdy došlo k velkému nárůstu množství cestujících, stalo na počet odbavených pasažérů druhým největším v Německu. Největší tragédie v dějinách letiště není spojena s létáním, ale s nedbalou stavbou a porušováním bezpečnostních předpisů - jedná se totiž o požár v roce 1996, při kterém zde zanechalo svůj život 17 lidí (většinou se nadýchali dýmu, šířeného i ventilací) a 88 jich bylo zraněno (v terminálu je dodnes pietní pamětní místo otevřené pro lidi všech vyznání). Spoušť, kterou za sebou oheň zanechal, motivovala přestavbu a modernizaci zařízení letiště, zahrnující i stavbu visuté dráhy SkyTrain a pečlivá protipožární opatření.
  • IATA (Mezinárodní asociace leteckých dopravců) zná Mezinárodní letiště Düsseldorf pod zkratkou DUS.
  • Od více jak 8 milionů odbavených cestujících v roce 1986 se letiště dostalo na čísla kolem 15 milionů, jež si udržovalo kolem přelomu tisíciletí. Od roku 2006 docházelo opět k významnějšímu nárůstu až na více jak 18 milionů pasažérů obsloužených düsseldorfským letištěm roku 2008. Jako třetí největší letiště v Německu je tak předčí pouze Frankfurt nad Mohanem a Mnichov, v Evropě je pak před ním jen 23 letišť.
  • Letiště najdete necelých 10 km severně od Düsseldorfu.
  • Letiště má tři terminály: A (využívaný hlavně Lufthansou a jejími partnerskými společnostmi ze Star Alliance), B (odkud létá společnost Air Berlin a členské aerolinky aliance Oneworld a SkyTeam, včetně Air France, British Airways, KLM i Českých aerolinií, dále ještě třeba charterová společnost Condor) a C (většinou lety mimo schengenský prostor, také charterové lety s TUIfly).
  • K dopravě z nebo do města Düsseldorf lze využít jednak přímo stanici příměstské dráhy (S-Bahn) pod terminálem (Düsseldorf Flughafen Terminal), odkud vyjíždí linka S7 (na hlavní nádraží v Düsseldorfu dojede za 12 minut), jednak nádraží pro dálkové spoje na letišti (Düsseldorf Flughafen), od terminálu vzdálené 2,5 km a dosažitelné visutou automatizovanou dráhou (SkyTrain). Kromě vlaků, včetně vlakových spojů kategorie Regional-Express (RE) a ICE, z tohoto nádraží vyjíždí i linka příměstské dráhy S1, na hlavní nádraží dojede také za 12 minut.
  • Düsseldorfské letiště může být také případným náhradním letištěm místo letiště ve Frankfurtu nad Mohanem pro velkoplošné proudové letouny typu Airbus A380 (v případě špatného počasí na frankfurtském letišti).
  • Z již zmíněných leteckých společností jsou na letišti v Düsseldorfu nejvýznamnější Air Berlin (pro kterou je Düsseldorf také jedním z nejdůležitějších letištních středisek) a Lufthansa. Létání na dovolenou pak zajišťují ve větší míře ještě TUIfly a Condor.
  • Kromě německých měst, velkoměst v Evropě a letovisek u Středozemního moře jsou významnými destinacemi, na něž se z Düsseldorfu létá, také letiště na jiných kontinentech - v Africe, Asii, ale především Severní Americe (Atlanta, Chicago, Los Angeles, Miami, New York), jako cíle dovolené pak destinace v Karibiku. Letiště tak má potenciál vyrůst v další letištní křižovatku, jakou je např. Frankfurt.

Oficiální webové stránky

Vzdálenosti letišťlupa
Letiště Düsseldorflupa
Letiště Düsseldorflupa
Nahoru