Náboženství, historie a kultura v Monastiru a okolí
Zobrazovat ceny v Euro

Náboženství, historie a kultura v Monastiru a okolí

Zobrazit nabídku
Bez letenek
S letenkami
Objevte zájezdy či ubytování.
Dovolená do Monastiru a okolí od německé cestovní kanceláře.

Zpřesněte si hledání

Řadit podle:

Praktické informace

  • Náboženství a historie Zobrazit Zavřít

    Náboženství a historie

    Historie Tuniska

    Původními obyvateli Tuniska jsou Berbeři. Významnější éra v tuniské historii nicméně nastává až s příchodem fénických osadníků v 10. století před naším letopočtem. Féničané z Tyru (v dnešním Libanonu) také založili Kartágo, v 9. století před n. l. (tradiční, byť ne zcela podložené datum založení je rok 814 před n. l.). Pověst spojuje vznik města s tyrskou královnou Elissou, zvanou Dido („milovaná“). Dido figuruje i ve Vergiliově Aeneidě. V tomto eposu Jupiter Aenea přiměje, aby svou milovanou Didonu opustil. Ta pak volí smrt v plamenech pohřební hranice. Příběh milenecké dvojice byl velmi oblíben a mnohokrát zpracován (zejména operně Purcellem jako Dido a Aeneas, později Hectorem Berliozem v Trojanech).

    Kartágo, které leželo v oblasti dnešního Tunisu, se pak stalo dominantní mocností v západním Středomoří. Jako takové čelilo rivalitě jiných tehdejších velmocí oblasti – nejdříve Řekům na Sicílii, ale později zejména Římanům. S nimi vedli Kartaginci pamětihodné punské („punicus“ v latině znamená fénický) války (byly celkem tři v období 264 – 146 před n. l.), jejichž nejslavnější epizodou je přechod slavného vojevůdce Hannibala přes Alpy i se slony během jeho tažení do Itálie (218 – 202 před n. l.). Války se nicméně skončily prohrou Kartága a jeho zničením.

    Kraj se pak stal římskou kolonií (jako Africa), město bylo znovu zbudováno. Bylo to období stability a rozkvětu, z Kartága se vyváželo obilí (bylo zváno „obilnicí“ Říma) a olivový olej. S pádem Říma v 5. století n. l. upadlo i Kartágo do rukou Vandalů. Vandaly v 6. století střídají Byzantinci a v 7. Arabové.

    Ti měli na charakter země největší vliv – obyvatelé Tuniska přijali islám a začali používat arabštinu, přišly také imigrační vlny z arabského světa. Již tehdy si místní vládnoucí muslimské dynastie vydobily nezávislost na centru (sídlu chalífa).

    Aghlabidskou dynastii následovali Fatimidé, kteří z Tuniska dobyli Káhiru a Tunisko ponechali Ziridům. Když posledně uvedení porušili věrnost Fatimidům, poslali Fatimidové formou trestu z Egypta na tuniské území nomádské kmeny (Banu Hilal), které zemi zpustošily a přivodily úpadek ziridské dynastie. Ve 12. století tak bylo Tunisko vydáno napospas Normanům ze Sicílie. Pořádek obnovila až další dynastie, almohadská, jejíž říše v době své největší územní expanze zasahovala severozápadní pobřeží Afriky a jih Pyrenejského poloostrova.

    Po několika desetiletích se od Almohadů odštěpuje hafsidská dynastie a zakládá zlatý věk Tuniska (období 1230 – 1574). V té době kvete kultura, architektura a vzdělanost, Tunis se stává hlavním městem a kulturním centrem říše Hafsidů. Významně se v tehdejším kulturním dění projevuje také příliv židů a muslimů vyhnaných ze Španělska na konci 15. století. V závěru hafsidské vlády bylo tuniské pobřeží napadáno korzáry.

    Další zvrat v dějinách Tuniska pak přináší rok 1574, kdy se země stává součástí Osmanské říše. Faktickou kontrolu nad tuniským územím vykonával tzv. dej a jeho zástupce – bej. Tuniští bejové postupně získávali autonomní postavení v rámci Otomanské říše, zejména za poslední dynastie husajnovských bejů (1705 – 1956).

    V 19. století nastartovali bejové (nejvýznamnějším byl Ahmad Bej) modernizaci Tuniska. Do země zvali cizí, zejména francouzské, poradce a podle západních vzorů budovali vojsko, námořnictvo a průmysl. Tyto snahy však nakonec vedly k obrovskému zahraničnímu zadlužení, které mělo za následek zásahy evropských mocností do tuniských záležitostí a nakonec i francouzský protektorát nad zemí, který začal roku 1881.

    Od té doby je postava a moc beje už spíše symbolická, faktická moc je ve francouzských rukou. Francie podporuje další modernizaci, Tunisko na oplátku podporuje Francii v 1. světové válce.

    Již před ní nicméně sílí v Tunisku nacionalistické hnutí, jež opět vzrůstá po válce. Je založena strana Destour (ústavní). Vůdcem nacionalistického hnutí se stává Habib Bourguiba. Po druhé světové válce, za které je na území země vybojováno důležité vítězství Spojenců nad německo-italskými jednotkami, se sny nacionalistů vyplňují. Francouzský ministerský předseda Pierre Mendès France dojednává s Bourguibou tuniskou nezávislost, která je vyhlášena roku 1956.

    Následujícího roku je bej svržen, nastolena republika. Bourguiba se stává hlavou státu, jeho neodestourská strana získává ve volbách většinu. Přínosem Bourguibovy vlády jsou především ekonomické reformy a podpora zahraničních investic, doprovázená i politickou orientací na Západ, spolu s pozorností k problémům v regionu. Negativa spočívala především v trvalém potlačování opozice (nakonec se nechal jmenovat doživotním prezidentem).

    Roku 1987 byl nicméně sesazen (po prohlášení lékaři za fyzicky nezpůsobilého vykonávat svůj úřad) premiérem Ben Alim. Ten pokračoval v Bourguibově politice, nadto zlepšil vztahy s okolními státy v regionu (roku 1989 byla v Maghrebu vytvořena Arabská unie, jejímiž členy kromě Tuniska jsou Maroko, Alžírsko, Libye a Mauritánie). Omezuje dále vliv islamistů ve vlastní zemi (zasahuje proti fundamentalistům, navíc – což je dosti výjimečné v zemi s naprostou většinou muslimů – zde ženy v zastupitelských orgánech zaujímají více jak 20 % míst), podepisuje asociační dohodu s EU, roku 2007 se Tunisko stává součástí středomořské zóny volného obchodu. Ve světovém tažení proti terorismu se staví po bok USA (roku 2002 stihl tuniský ostrov Djerba teroristický útok na synagogu s 21 oběťmi, včetně cizinců). Na druhou stranu zůstává vládnoucí strana rozhodující politickou silou, prezident dosáhl zvýšení limitního věku pro výkon prezidentské funkce na 75 let, po úpravě ústavy může být zvolen na libovolný počet volebních období za sebou.

    Historie a kultura Monastiru

    Město Monastir (jméno získalo podle zdejšího ribátu, pevnosti-kláštera, lat. monasterium, sloužícího k obhlížení moře a případného nebezpečí blížícího se po něm, ale později též jako útočiště muslimských mystiků) stojí v blízkosti bývalého punského a římského sídla Ruspinum, kde byla 4. ledna 46 před Kristem svedena bitva mezi Juliem Caesarem a jeho bývalým vojenským zástupcem Titem Labienem. Tentokrát vyhrál díky početní převaze druhý z nich.

    Samotný Monastir byl původně rybářským přístavem. Ve městě se 3. srpna roku 1903 narodil Habib Bourguiba, státník a modernizátor Tuniska, který stál u zrodu současné Tuniské republiky. Když roku 2000 zemřel, byl vyhlášen sedmidenní státní smutek a trasu pohřebního průvodu lemovaly tisíce truchlících. Odpočívá ve velkolepém mauzoleu ve svém rodišti.

    Monastirský ribát posloužil jako živá kulisa kultovnímu filmu Monthy Pythonův Život Briana. Dnes je Monastir významným turistickým letoviskem.

    Náboženství a tradice

    • Náboženské složení – muslimové (islám sunnitského ritu) 98 %, křesťané 1 %, židé a ostatní 1 %
    • Státní svátky v Tunisku
      • 1. leden Nový rok
      • 20. březen Svátek nezávislosti (státní svátek)
      • 21. březen Den mládeže
      • 9. duben Den mučedníků
      • 1. květen Svátek práce
      • 25. červenec Den republiky
      • 13. srpen Den žen (rodiny)
      • 7. listopad Den změny (nástup prezidenta Ben Aliho k moci)
    • Náboženské svátky:
      • Kromě státních svátků jsou v Tuniské republice dny volna čtyři muslimské pohyblivé svátky, závislé na lunárním kalendáři:
        • Aid Esseghir (El-Fitr, oslavující konec postního měsíce ramadánu) – 2 dny
        • Aid El Kebir (El-Idha, Svátek oběti oslavující Abrahámovu/Ibra­hímovu ochotu obětovat syna) – 2 dny
        • Ras El Am El Hijri – 1 den
        • Mouled – 1 den
    • Turistům je přístup do mešit většinou zakázaný. Vstupujte proto pouze na jejich nádvoří. Chovejte se zdrženlivě a nefotografujte. Vstup do mešit v době modliteb je nevěřícím zakázán úplně.
    • Náboženská a posvátná místa v Monastiru
      • ribát – opevněný klášter, poblíž rozlehlý hřbitov s působivými náhrobky
      • Velká mešita
      • v jistém smyslu též Bourguibovo mauzoleum

    Historické lokality

    Hlavní město Tuniska

    • Tunis – Výborně zachovalé středověké islámské staré město (medina) s Velkou mešitou a mešitou Jama Ez Zitouna (Olivovou mešitou) je zapsané na seznamu UNESCO. Prohlédněte si také palác Dar Ben Abdallah, palác Dar Othman postavený v arabsko-maurském stylu, muzeum Bardo (v někdejším paláci beje, s památkami starověku a arabského období) nebo katolickou katedrálu sv. Vincenta.

    Historické lokality

    • Kartágo – historické město s archeologickými vykopávkami a zbytky antického města, kdysi tak slavného jako Řím. Mezi vyhledávané turistické cíle patří Antoniovy lázně, chrám sv. Cypriána, divadlo, římské vily a punský přístav.
    • El Djem – nejznámější tuniskou památkou je římské koloseum (třetí největší koloseum po koloseích v Římě a Capui) zapsané na seznamu UNESCO. V archeologickém muzeu jsou umístěny nálezy z římské doby a vzácné mozaiky z římských vil.
    • Utica – historický přístav starší než Kartágo s římskými památkami a rozmarýnovou zahradou.
    • Dougga – za návštěvu stojí římské divadlo, kapitolský chrám zasvěcený Jupiterovi, Junoně a Minervě nebo Attbanovo mauzoleum. Město je zapsané na seznamu UNESCO.

  • Bezpečnost Zobrazit Zavřít

  • Doprava Zobrazit Zavřít

  • Jak se domluvit Zobrazit Zavřít

  • Obyvatelstvo Zobrazit Zavřít

  • Měna Zobrazit Zavřít

  • Počasí Zobrazit Zavřít

  • Elektřina a komunikace Zobrazit Zavřít

O lokalitě

Nákupy a gastronomie

Před cestou

Zábava a volný čas

Jaz Tour Khalef
Thalassa Sousse Resort & Aquapark
Royal Jinene
Sindbad Center
Hotel Chems El Hana
Mövenpick Resort & Marine Spa Sousse
Sousse City & Beach
El Menchia
El Ksar Resort & Thalasso
Marhaba Hotel
Abou Nawas Nejma
Hotel El Hana Beach
Sousse Palace Hotel & Spa
Marhaba Royal Salem
Marhaba Beach
Marhaba Salem
Orient Palace
Scheherazade
Kaiser
Marhaba Resorts - Marhaba Club
Residence Boujaafar
Marabout
Hotel Cesar Palace & Casino
Le Monaco Hôtel & Thalasso
Sousse Pearl Marriott Resort & Spa
Riadh Palms Hotel
Royal Jinene
Palmyra Beach
Dreams Beach
Cesar Palace
Jinene Beach
La Gondole
Marhaba Resorts
Royal Beach
Club Malaspina
El Faracha
Kanta
Samara
Scheherazade Adults & Couples
Cleopatra
Tej Marhaba
One Resort Monastir
Hotel Royal Thalassa Monastir
Caribbean World Monastir
Daphne Club Skanes Beach
Houda Golf & Beach Club
Skanes Serail
Ramada Liberty Resort
Caribbean World Nassau
One Resort Aqua Park & Spa
El Mouradi Skanes
Sentido Rosa Beach
Royal Thalassa Monastir
Skanes Family Resort
Neptunia Beach
Eden Club Skanes
Palmyra Golden Beach
Garden Beach Club
Le Soleil Bella Vista
Sahara Beach
Nerolia Hotel & Spa
Iberostar Selection Kuriat Palace
Helya Beach & Spa Hotel
Hotel Club Tropicana & Spa
Ruspina
Les Palmiers
Hotel Amir Palace
Dessole Saadia Resort
Skanes El Hana
Thalassa Village Skanes
Delphin Habib
Regency Hotel & Spa
Club Skanes Rivage
Shems Holiday Village
Delphin Ribat Hotel
DELPHIN HABIB
Daphne Monastir Center
Royal Miramar Thalassa
Delphin Ribat
Marina Cap Monastir
El Mouradi Mahdia
Nour Palace Resort
Iberostar Royal El Mansour & Thalasso
LTI Mahdia Beach
Thapsus Club
El Mouradi Cap Mahdia
Caribbean World Mahdia
Mahdia Palace Thalasso
Primasol El Mehdi
Thalassa Mahdia
Hotel Vincci El Mansour
Hotel El Borj
Hotel Residence el Fatimi
Topkapi Beach
Mövenpick Hotel Sfax
Les Oliviers Palace
Golden Tulip Sfax
Hotel Borj Dhiafa
Business Hotel Sfax
Ibis Sfax
Sangho Syphax
Hotel Julius
Přejít nahoru