Hory a vnitrozemí Tuniska

Hory a vnitrozemí Tuniska

Hory a vnitrozemí Tuniska
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

Doprava

Náboženství a historie

Jak se domluvit

Obyvatelstvo

Měna

Počasí

Elektřina a komunikace

O lokalitě

Hory

  • Povrch Tuniska je značně členitý. Lze jej rozdělit na hornatý sever, step ve středu země a pouštní oblast na jihu.
  • Na sever zasahuje pohoří Atlas, které vytváří dvě pásma. Výběžky se nazývají Tellský a Saharský Atlas. Nejvyšší vrchol Tuniska Jebel Chambi (1544 m) leží blízko hranice s Alžírskem.
  • Na východním pobřeží se rozkládá úrodná pobřežní rovina. Směrem na jih se krajina mění v polostep a poušť. V této oblasti se nacházejí po většinu roku vyschlá solná jezera, kde můžete zažít krásný úkaz „fata morgána“.

Moře

  • Pobřeží Tuniska omývá Středozemní moře. Na severu a východě je členité pobřeží tvořeno Tuniským, Hammametským a Gabeským zálivem.

Okolní země

  • 200 km západně od Monastiru se nachází hranice s Alžírskem, 350 km jižně hranice s Libyí. Italské středomořské ostrovy jsou vzdáleny: Sardinie 350 km severně a Sicílie 300 km severovýchodně.
  • Nejbližší turistické lokality sousedních zemí: Italská letoviska v Catanii, Palermu, Olbii nebo Cagliari

Příroda

  • Tunisko je zemí písečných přesypů, pšeničných lánů někdejší obilnice Římské říše, rozsáhlých hájů olivovníků, pustých a divokých výběžků hor, oáz s hustou zelení datlových palem…
  • Na jihovýchodě Tuniska se rozprostírá veliká planina Djeffara, která je díky větším zásobám podzemní vody pokryta vegetací. Na severozápadě země se rozkládájí pusté a divoké výběžky horských pásem Atlasu s nejvyšší horou země Jebel aš-Šambí (1544 m n. m.). Nejsou vysoké, ale s nulovou výškou moře působí monumentálně. U horské oázy Midés se nachází impozantně hluboký kaňon vyhloubený zimními lijáky v šikmých pískovcových vrstvách. Zajímavým monumentem je 1271 m vysoká stolová hora Jughurtův stůl, z které dohlédnete až za hranice s Alžírskem.
  • Častým jevem v Tunisku jsou šoty (sabchy), neboli mělké, slané, bezodtoké jezerní pánve, které téměř po celý rok vysychají a pokrývají se směsí soli a sody. V zimě se s přitékající vodou z hor mění v močály. Největším v severní Africe je Šot-el-Džeríd v proláklině (-23 m pod m.) u alžírských hranic. Solná krusta bílé nebo nažloutlé barvy bývá tenká a velmi křehká, pod ní je bezedná vrstva bahna.
  • Necelých 20 km od města Tunis se na 1935 hektarech rozkládá národní park Boukornine, kterému se přezdívá „zelené plíce Tunisu“. Srdcem parku je hora Djebel Boukornine, kde mírné zimy a dostatek srážek daly vzniknout unikátnímu biotopu. Největší část parku tvoří lesy, které se skládají především z tújí, alpských borovic, divokých olivovníků a rohovníků. Samozřejmě zde roste i hojné množství bylin, vědci tu napočítali 12 druhů orchidejí. Oficiálním symbolem se stal brambořík. Park je také domovem mnoha druhů zvířat, žije zde například nejmenší savec na světě, hlodavec s roztomilým jménem bělozubka nejmenší, která dorůstá pouhopouhých 4 cm. Mimo ni tu můžeme narazit například na divoká prasata, šakaly, mangusty, hady, ještěry nebo želvy. Místní skály pak slouží jako hnízdiště orlu skalnímu a orlu jestřábímu.
  • Asi padesát kilometrů od hlavního města se táhne pohoří Djebel Zaghouan, které se nachází ve stejnojmenné přírodní rezervaci. Jeho svahy jsou porostlé starými divokými olivovníky, horskými borovicemi, cesmínovými duby, vzácnými francouzskými javory a rohovníky obecnými, jejichž luskovité plody jsou u nás známé pod názvem svatojánský chléb. Velmi pestrá je zde i fauna, skalnaté pohoří poskytuje hnízdiště mnoha chráněným druhům ptáků, například orlu skalnímu či pěvušce podskalní. V podzemí se nachází nesčetné množství jeskyň a chodeb, díky nimž se oblast stala rájem speleologů.
  • Park Ichkeul, nacházející se v blízkosti hl. města, je nejvýznamnějším tuniským národním parkem a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. V parku se nacházejí dvě velká jezera, sladké Ichkeulské o ploše 50 km2 a slané Bizertské, které je vysychající řekou vždy od podzimu do jara propojeno s mořem. Kromě jezer jsou zde i četné mokřady a bažiny. Hlavním lákadlem tohoto parku je velmi bohatá fauna. Ichkeul je nejvýznamnější ornitologickou oblastí celé severní Afriky. Mezi nejvzácnější zdejší druhy patří slípka modrá nebo čírka úzkozobá, ale najdeme zde například i plameňáka růžového či ledňáčka, v horách pak hnízdí orli. V obou jezerech najdeme mimo ptáků i rozmanité druhy ryb, jak sladkovodních, tak i mořských. Park také obývají lišky, zajíci, jeleni, mufloni, vydry, dikobrazi, šakali a suchozemské želvy. Velice bohatá je zde i flóra, roste tu mnoho druhů jehličnatých i listnatých stromů, hory jsou hustě porostlé zejména olivovníky.
  • Jih Tuniska je vstupní bránou Sahary. Mnohé turisty obvykle překvapí, že jen 20 % této pouště pokrývají písečné přesypy – ergy. Daleko rozsáhlejší jsou plochy pokryté štěrkovou pouští, zvanou serir, nebo skalnatou pouští, nazývanou hamada, popř. pouští hlinitou. Tady je však ta pravá písečná! Při troše štěstí v oblasti pouště můžete najít i tzv. pouštní růže, krásné, dokonale vyvinuté krystaly sádrovce, tmelené křemennými zrny, s draselnými, sodnými a hořečnatými příměsmi. Někdy srůstají do větších drúz. Fata morgána, optický jev, který vzniká zrcadlením v atmosféře s rozdílnou teplotou a hustotou jednotlivých vrstev vzduchu, zde také není nijak vzácným přírodním jevem. Velikost oáz většinou určuje počet datlových palem, ale užitkových rostlin se zde pěstuje mnohem víc. Koruny palem zastiňují marhovníky s granátovými jablky, smokvoně se zrajícími fíky a četné citrusy, zejména pomeranče a mandarinky.
  • Jedinečnou přírodní oblastí je Galiton, souostroví šesti ostrovů sopečného původu v severním Tunisku asi 65 km od města Tabarka. Hlavním ostrovem celého souostroví je 5,4 km dlouhý a 2,9 km široký ostrov Galite. Jeho pobřeží lemují až 200 metrů vysoké útesy. Místní vody jsou opravdu velmi bohaté, kromě různých druhů ryb zde žijí také delfíni a mořské želvy, kvůli jejichž pozorování byla na ostrově zřízena oceánografická stanice.
  • Hlavním producentem ryb je však Gabeský záliv, daří se tu i krevetám a tuňákům. Kvůli nadměrnému rybolovu byl vyhlášen přírodní rezervací.
 

Řeky

  • Nejdelší řekou Tuniska je 450 km dlouhá Medjerda. Pramení v Alžírsku a do moře se vlévá v Tuniském zálivu nedaleko hlavního města Tunisu (asi 150 km severně od Monastiru). O jejím strategickém významu pro celou oblast svědčí i to, že právě nedaleko ní bylo vybudováno slavné starověké město Kartágo, jehož zbytky jsou dnes vyhledávanou turistickou atrakcí.
Nákupy a gastronomie

Orientační ceny

Tipy na nákupy

Jídlo a pití

Nakupování

Spropitné

Před cestou

Očkování před cestou

Co si vzít na dovolenou

Víza

Rady na cestu

Zábava a volný čas

Aktivity a zábava

Koupání

Zajímavá místa

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu