Jídlo a pití v Tunisku

Jídlo a pití v Tunisku

Jídlo a pití v Tunisku
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

Doprava

Náboženství a historie

Jak se domluvit

Obyvatelstvo

Měna

Počasí

Elektřina a komunikace

O lokalitě

Hory

Moře

Okolní země

Příroda

Řeky

Nákupy a gastronomie

Orientační ceny

  • Pivo si dáte v průměru za 1 TND
  • Láhev coly vyjde na 1 TND
  • Balená voda (1,5 l) se prodává za 0,40 TND
  • Za chléb/pečivo dáte 0,25 až 0,50 TND
  • Kilogram masa stojí kolem 1 TND, kilogram ovoce 1 – 1,50 TND
  • Běžné vstupné do muzeí a na jiné atrakce se pohybuje v rozmezí 1,50 – 3 TND
  • Ceny jízdy taxíkem se mohou dosti lišit, za kratší jízdu po městě můžete zaplatit asi 3 TND
  • Plážové lehátko a slunečník si lze pronajmout za 1 až 2 TND

Kurz tuniského dináru k české koruně

Tipy na nákupy

  • Pokud jste se vydali do Tuniska na nákupy, vězte, že jste na správném místě. Největší výběr zboží je v Tunisu. Tady narazíte na moderní obchodní centra, luxusní butiky a supermarkety. Supermarkety najdete i ve větších městech. Po celé zemi mají zastoupení obchodní řetězce Monoprix a Magasin Général, které nabízejí vedle potravin také oděvy a domácí potřeby. Ve státních obchodech a velkých samoobsluhách jsou pevně stanoveny ceny zboží, a tudíž se zde nesmlouvá. Překvapivě tam mají nejnižší ceny. Platí zde známé pravidlo – čím menší obchod, tím vyšší ceny. Všelijaké suvenýry a drobnosti, jež se Vám na dovolené mohou hodit, jsou ke koupi v každém hotelu.
  • Na předním místě nákupních možností však stojí oblíbené bazary (súky). Většina tržišť se nachází v historickém středu města, zvaném medina. Mnohdy stojí na místech, kde se trhy konají už stovky let. Tržiště je místem společenského dění a setkávání s přáteli. Pro místní je to tradiční rituál a Vám to přinese mnoho zážitků z dovolené. Obklopí Vás typická orientální atmosféra, ulice plné pokřikujících obchodníků, provoněné kořením a parfémy. Můžete zde sehnat téměř vše, vedle potravin také umělecké suvenýry, oblečení a mnoho dalšího. Samozřejmě k pravému arabskému tržišti patří také smlouvání. Ceny jsou velice přemrštěné, musíte tedy začít alespoň na třetině původní ceny. Smlouvání Vás bude stát hodně času a pevných nervů, ale když vytrváte, může se Vám podařit koupit zboží za přijatelné ceny.
  • Otevírací doba obchodů je zhruba od 8 do 18 hodin, kolem poledne se drží polední pauza. V pátek a sobotu mají většinou obchody otevřeno jenom dopoledne, ve významných turistických oblastech je i potom otevřeno dále do večera.

Jídlo a pití

  • Tuniská kuchyně je díky francouzskému vlivu kombinací evropské a arabské kuchyně. Chuť jídel je velice výrazná a rozmanitá. Pokrmy jsou většinou připravované na olivovém oleji, jsou hodně kořeněné a tvoří je zelenina, olivy, ryby a kuřecí, skopové nebo hovězí maso. Pro Tunisko je typické koření, které si můžete dovézt jako suvenýr. Nejčastěji se používá kmín, skořice, kurkuma, kari a pepř. Základem pokrmů je chléb, který se servíruje téměř ke všemu.

Speciality

  • Nejznámějším tuniským jídlem je kuskus v mnoha variacích. Je to vařená krupice podávaná k masu a zelenině. Jako doplněk k mnoha pokrmům se podává velmi ostrá kořeněná pasta harisa. Oblíbeným předkrmem je typická hustá polévka zvaná čorba nebo zeleninový salát. Další místní specialitou je brik – kapsa z listového těsta plněná vejcem, tuňákem, zeleninou a dalšími surovinami. Z ryb dostanete na výběr tuňáka, parmici, mořského okouna nebo sardinky, které se obvykle grilují nebo dusí. K oblíbeným mořským plodům patří chobotnice, krevety a kalamáry.
  • Typickým moučníkem je makhroud, koláčky z medového těsta s datlemi. V létě Vás jistě osvěží místní čerstvé ovoce jako datle, fíky, melouny, broskve, mandarinky a další.
  • Místní lidé milují kávu a čaj, a proto je umí také výborně připravit. Čaj je velice silný a sladký, servíruje se s čerstvou mátou.
  • Jelikož je v Tunisku dominujícím náboženstvím islám, je zde zakázaná konzumace alkoholu. Pro turisty však k dostání je. Můžete ochutnat např. místní pivo Celtia. Tunisko je také proslulé pěstováním vinné révy. Mezi nejlepší tuniská vína patří např. Hammamet. Z fíků se vyrábí alkoholický nápoj boukha, připomínající vod­ku.

Restaurace

  • V rušných turistických ulicích naleznete spoustu restaurací, specializujících se spíše na evropskou kuchyni, hlavně francouzskou nebo italskou. Pokud však chcete ochutnat něco z místních lahůdek, vyhledejte nějakou restauraci v odlehlejší uličce. Oběd se podává mezi 12. a 15. hodinou a večeře kolem 20. až 21. hodiny. Levnější restaurace naleznete dále od pláže a od centra. Mimo rušné ulice narazíte na množství stánků s rychlým občerstvením. Můžete si koupit něco z místních specialit – všechno seženete opravdu levně. V Tunisku objevíte také klasický McDonald's či pizzerie.

Na co dát pozor

  • Doporučujeme Vám, abyste nepili vodu z kohoutku, ale kupovali si raději vodu balenou. Vyvarujte se také ledu v nápojích. Omývejte si ovoce a zeleninu. Dbejte na dostatečnou tepelnou úpravu ryb a masitých pokrmů.

Nakupování

  • Při návštěvě Tuniska určitě zavítáte na místní tržiště, kde se nabízí celá řada suvenýrů. Jediným problémem bude rozhodnout se pro ten, který právě Vašim blízkým udělá největší radost.
  • K nejkrásnějším suvenýrům patří pouštní růže jako symbol Sahary. Jsou vyrobené z krystalického sádrovce a dají se sehnat za přijatelnou cenu.
  • Pěknou památkou na Tunisko mohou být také ručně tkané nebo vázané koberce, zhotovené z ovčí vlny nebo dokonce z hedvábí. Lepší je dát na vyšší kvalitu a výrobky zakoupit spíše ve speciální prodejně nebo přímo v řemeslnických dílnách než na tržištích, kde Vás mohou oklamat a prodat Vám padělek.
  • Jako v každé arabské zemi, tak i tady naleznete na každém rohu stánek s kořením, které se prodává ve velkém.
  • Můžete si vybrat z široké nabídky kožených výrobků, ale dejte si pozor na jejich kvalitu. Různé pásky, kabelky, tašky, peněženky a batůžky jsou vyrobené většinou z velbloudí kůže, která není tak pevná a tolik nevydrží.
  • Z tuniského súku (jak se zdejším trhům říká) si můžete přivézt oblečení, trička s místními motivy, arabské tuniky, šátky, přehozy nebo pokrývky zdobené tradičními islámskými motivy. Textil je vyroben z velice příjemného materiálu a cenově se zde vyplatí nakupovat.
  • Typický suvenýr je „velbloud“ pocházející z městečka Guellaly na Djerbě, který slouží jako šejkr. Děti potěší domácí výrobky, jako jsou plyšoví velbloudi nebo bubínky.
  • Pokud si chcete koupit zlaté nebo stříbrné šperky, je jich všude plno. Liší se však kvalitou a cenou. Nenechte se tedy nachytat na nějaký padělek a nedávejte za ně příliš mnoho peněz – raději si je kupte v kamenném obchodě, kde Vám mohou předložit certifikát pravosti.

Spropitné

  • V restauracích a taxi je zvykem nechávat menší spropitné, není to však pravidlem.
  • V některých restauracích se nacházejí misky na spropitné.
  • V turistických oblastech je zvykem nechávat spropitné okolo 10 %.
Před cestou

Očkování před cestou

Co si vzít na dovolenou

Víza

Rady na cestu

Zábava a volný čas

Aktivity a zábava

Koupání

Zajímavá místa

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu