Kde se koupat v Jižní Dalmácii a na jiných ostrovech

Kde se koupat v Jižní Dalmácii a na jiných ostrovech

Kde se koupat v Jižní Dalmácii a na jiných ostrovech
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

Doprava

Náboženství a historie

Jak se domluvit

Obyvatelstvo

Měna

Počasí

Elektřina a komunikace

O lokalitě

Hory

Moře

Okolní země

Příroda

Řeky

Nákupy a gastronomie

Orientační ceny

Tipy na nákupy

Jídlo a pití

Nakupování

Spropitné

Před cestou

Očkování před cestou

Co si vzít na dovolenou

Víza

Rady na cestu

Zábava a volný čas

Aktivity a zábava

Aktivity a zábava

  • Střední Dalmácie má obrovskou přednost v tom, že je jakýmsi centrálním východiskem pro výlety na souši i po moři.
  • Možností výletů v dosažitelném okolí je téměř nepočítaně, bohatá je i nabídka dopravních možností jak zdejších přepravců, tak i místních cestovních kanceláří. Nejčastěji se odtud jezdívá do Šibeniku ( Šibenická katedrála sv. Jakuba (Sveti Jakov) byla v r. 2000 zapsána do listiny světového kulturního dědictví organizace UNESCO. ) a k proslulým vodopádům řeky Krky, do městečka Sinj ( 34 km severovýchodně od Splitu ) buď na koňské dostihy nebo na oblíbené výlety na koních až do předhůří dinárských hor. Kdo má štěstí, může v Sinji začátkem srpna zažít i proslulou tradiční rytířskou soutěž na koních, Sinjskou alku.
  • Vstupné do NP Krka:  dospělí 95 – 100HRK, děti od 7 do 14 let 55 –65HRK, cena je podle místa vstupu do parku. Na lokalitě Skradinský vodopád je v ceně vstupenky zahrnuta i prohlídka mlýnů s etnografickou sbírkou. Za podobné ceny můžete absolvovat prohlídku z paluby lodě. Více na www.npkrka.hr
  • Na horské řece Cetině se nedaleko Trilje může zúčastnit safari na kanoích nebo kajacích, jízdy na dřevěných vorech či na raftech. Učitě stojí zato vydat se ze Sinje případně ještě dál do vnitrozemí, k Peručskému jezeru, které je příjemné pro koupání, nebo do Vrliky, která proslula svým národopisným bohatstvím. Obdivované jsou zdejší krásné lidové kroje a lidové výrobky.
  • Méně sportovně založení mají možnost se vypravit na největší hrad v oblasti, na Klis, z něhož Turci po staletí ovládali celé daleké okolí. Z parkoviště pod pevností je to jen pár kroků k hlavní bráně. Je možné prodloužit výlet k pěkné krápníkové jeskyni Vranjača (přes obce Dugopolje a Kotlenica, 14 km severovýchodně).
  • Zlatým hřebem výletů do vnitrozemí je beze sporu návštěva dvou mimořádných krasových jevů, Modrého a Červeného jezera u městečka Imotski, blízko hranic s Bosnou. Udivují nejen svou barvou, ale především hloubkou obrovských závrtů, na jejichž dně se nacházejí (jedno z nich dokonce přímo v městečku Imotski)
  • Za vínem se jezdí do městečka Vrgorac, 38 km jihovýchodně od Makarské. Úžasný výhled na ostrovy i do vnitrozemí na krasová pole Hercegoviny je z vrcholku Matokit nad městečkem.
  • Velkým a vděčným cílem výletů je pohoří Biokovo, snadno dosažitelné autem nebo autobusem.
  • Trogir je malebné městečko nedaleko Splitu, zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Přezdívá se mu malé Benátky či muzeum a skutečně si toto pojmenování zaslouží. Na celém ostrůvku jsou patrné zbytky z dob antiky, na jejichž pozůstatcích pak vyrostly středověké budovy. Mezi nejzajímavější pamětihodnosti patří pevnost s ochrannou věží ze 14.století užívaná jako sídlo benátské vojenské posádky.
  • Každého suchozemce láká asi nejvíce moře – výlety na přírodně přitažlivá místa, na rybolov, na potápění či na piknik. Vypravit se na krásná zákoutí na ostrově Brači, Šoltě či na jiném ostrově je jednoduché. Několikrát denně tam většinou jezdí pravidelné linky Jadrolinije, ale ještě pohodlnější je najmout si některý z desítek motorových člunů, které z každého pevninského místa vozí zájemce na ostrovy. Ostrov Brač se stal slavný díky vínu a vyhlášenému kozímu sýru. Ve volné přírodě můžete narazit na polodivoké koně či osly, a také na orly a supy bělohlavé.

Wellness

  • Turistika typu „ zdraví a wellness“ se začala v Chorvatsku rozvíjet teprve nedávno.
  • Největší wellness centrum je v hotelovém komplexu Solaris v Šibeniku. Obsahuje šest vyhřívaných bazénů, dva z nich s mořskou vodou, vnitřní sladkovodní bazény s podvodními masážemi, protiproudy apod.
  • Nedaleko koupaliště ve Splitu bylo otevřeno Mira Day Spa Centrum, které spojuje příjemné prostředí, individuální přístup profesionálních terapeutů, kvalitní ošetření i výrobky, individuální cvičení a zdravý výživový program. Dalším denním centrem je Babai Wellness Centar nebo Filomena Spa & lifestyle Club. V deset kilometrů vzdáleném Solinu je vybudováno kompletní centrum Guliver Energija Health&Beauty Centre.
  • Programy Welness & Spa nabízejí i některé hotely, jako je např. Hotel Eden Split ( http://www.hoteleden-split.com/), hotel Le Meridien Lav, Split – Podstrana, Radisson Resort Split aj. V letovisku Brela má Bluesun hotel Soline bohatou nabídku klasických i exotických procedur, dermoterapií a léčebných programů, kde si vybere každý podle svého vkusu. Na rozloze 1400 m2 je pět místností pro procedury, sauny, vodní svět a relaxační zóna.
  • Lázně založené na léčebných minerálních a termálních pramenech jsou k dispozici v Makarské a na ostrově Hvar v Hvaru a Duga Uvala. Také v obci Podgora vyvěrá několik sladkovodních pramenů a léčivý pramen Klokun.
  • Lázně Biokovka v Makarské nabízejí kombinaci dovolené a ozdravných programů (balneoterapie, rehabilitace, wellness). K wellness programům těchto lázní se hlásí čtyřhvězdičkové hotely Meteor a Park , které jsou velmi dobře vybaveny (vnitřní bazén a vnější bazén, fitness, wellness, sauna, klimatizace).
  • Kompletní přehled lázeňských lokalit najdete na www.toplice.com

Potápění

  • Tento rychle se rozvíjející sport se i u návštěvníků z Česka stává stále oblíbenějším a vyhledávanějším. Jadran má přitom všechny předpoklady uspokojit i velmi náročné vyznavače tohoto sportu. Nabízí bohatý a pestrobarevný svět mořské fauny i flóry, nádherné přírodní lokality, zajímavé podmořské objekty a naleziště, výjimečně čisté průzračné moře, kvalitní potápěčskou výuku a vysoce kvalifikované instruktory a znalce místních podmínek, kolem 150 potápěčských klubů a středisek, dobře organizovanou záchrannou a pátrací službu na moři, kvalitní servis a bohatou nabídku půjčoven kvalitní výstroje.
  • V Jadranu žijí zástupci čistě středozemní vodní fauny, dále živočišstva tropického, atlanticko-středozemního a endemická jadranská fauna. Moře je domovem téměř 380 druhů ryb. Většina jich patří k tzv. modrým rybám (plava riba), především sardele, tuňáci, makrely a palamidy. Jsou to vesměs ryby, které nežijí v Jaderském moři stále, nýbrž pouze v určitých obdobích táhnou z vlastního Středozemního moře. K rybám, které žijí v Jadranu stále, patří tzv. bílé ryby (bijela riba), např. zubatec, parmice nachová, cípal hlavatý. Jsou to nejchutnější, ale na jídelním lístku nejdražší ryby. Z hlavonožců žijí v Jadranu především olihně, sepie a chobotnice, z měkkýšů slávky jedlé a ostranky jaderské. Dost hojní jsou zástupci ostnokožců, např. ježovky (lidově mořský ježek ) a hvězdice, dále i sumýši. Téměř na každé delší plavbě po Jadranu tvoří občasný doprovod lodi dovádějící delfíni. Kytovci zavítají do Jadranu jen zcela výjimečně. O něco častější, i když nikoliv příliš, jsou dva druhy malých žraloků (hladkoun a mačka skvrnitá), jimž se v přímoří říká morski pas. Žraloci se sem obvykle dostanou tak, že doprovázejí velké námořní lodi, protože vyhazované odpadky jsou jim vítanou potravou.
  • Ke každému rekreačně sportovnímu potápění, ať individuálnímu nebo organizovanému, musí zájemce mít základní povolení k provozování této zájmové podmořské aktivity, a to potápěčský průkaz. Potápěčský průkaz stojí 100 kun a platí 365 dní ode dne jeho vystavení. Vydává se jen těm zájemcům, kteří se prokáží osvědčením mezinárodně uznávané školy potápění o absolvování výcviku a složení příslušné zkoušky (CMAS, PADI a dalších). Není přitom rozhodující, zda zájemce získal kvalifikaci v některé chorvatské škole potápění nebo kdekoli jinde.
  • K individuálnímu potápění, tj. k potápění bez doprovodu pověřené odborné osoby, každý potápěč musí mít navíc povolení pro individuálnímu potápění.Za vydání tohoto povolení se od roku 2003 platí 2400 kun, to znamená i s poplatkem 100 kun za potápěčský průkaz celkem 2500 kun.
  • Druhou možností k potápění je organizované potápění, tj. účast na potápění organizovaném profesionálním potápěčským střediskem. Pro Diving Croatia (www.prodiving.hr) zahrnuje v současné době 106 potápěčských středisek na chorvatském Jadranu. V potápěčských střediscích bývají i půjčovny potápěčské výzbroje, prodejny potápěčských potřeb, různé pomocné služby pro potápěče.
  • Orientační ceny potápěčských výletů:
  • Potápěčský výlet s kvalifikovaným vedením z potápěčského centra. Vlastní vybavení. Cena zahrnuje kompletní servis (loď, vzduch atd.), 1 ponor: 20 – 30 EUR
  • Potápěčský výlet s kvalifikovaným vedením z potápěčského centra. Vlastní vybavení. Cena zahrnuje kompletní servis (loď, vzduch atd.), 2 ponory: cca 50 EUR
  • Noční potápěčský výlet s kvalifikovaným vedením z potápěčského centra. Vlastní vybavení. Cena zahrnuje kompletní servis (loď, vzduch atd.), 1 ponor: 25 – 35 EUR
  • Potápěčský výlet k potopenému vraku s kvalifikovaným vedením z potápěčského centra. Vlastní vybavení. Cena zahrnuje kompletní servis (loď, vzduch atd.), 1 ponor: 30 – 40 EUR
  • Půjčení kompletní výstroje na 1 den: 20 – 30 EUR
  • V současné době jsou potápěčské školy např. středodalmatských letoviscích Rogoznici, Segetu, Kaštelu Štafilić, Brele a Makarské, na ostrově Čiovo, v Bolu a Supetaru na ostrově Brač, ve Hvaru a Vrbosce na ostrově Hvar, v Komiže na ostrově Vis, v jihodalmatském Cavtatu a Trsteniku, v Blatu a ve Vela Luce na ostrově Korčula, v Pomeně na ostrově Mljet.
  • Ceny kurzů se získáním základní potápěčské kvalifikace se pohybují od 250 do 300 EUR (např. PADI Open Water Diver, Adventure Open Water Diver, Rescue Diver). Speciální kurzy (Night Diver, Wreck Diver, Deep Diver, Navigation Diver) stojí 110 – 150 EUR. Vyšší stupně kvalifikace (Dive Master, Assistant Instructor) jsou pak podstatně dražší.
  • Mezi nejlepší potápěčské lokality Jižní Dalmácie patří Poloostrov Pelješac, blízko zátoky Prapratna, vrak německého torpédového člunu „S 57“ , který se tu potopil se v r. 1944 v boji pod palbou britských torpédoborců. K potápění je třeba zvláštního povolení (mohou je udělit i s příslušnou licencí vybavená potápěčská střediska na pobřeží). Jen pro pokročilé potápěče. A Dubrovník, Grebeni, západně od mysu Petka, velmi zachovalý vrak italské obchodní lodi „Taranto“ , která se tu potopila v r. 1943, když najela na minu. Trup lodi se zlomil, všude po dně jsou roztroušeny trosky nákladu. Vrak obývají hejna různých ryb. Hloubka 23 až 55 metrů. Jen pro pokročilé potápěče
  • Další potápěčskou oblastí jsou dalmatské ostrovy.
  • Ostrov Rašip v nár. parku Kornati. Povolení k potápění lze mj. získat spolu se vstupenkou do nár. parku od pracovníků parku, kteří na člunech střeží nár. park a prodávají vstupenky i povolení k potápění
  • Pakleni otoci (u ostrova Hvaru), malý ostrůvek Stambedar, jižně od Palmižany. Podmořská skalní stěna spadající z 5 do 45 m. Pro začátečníky i pokročilé potápěče
  • Ostrov Sušac, jezírko Te Vega nedaleko mysu Na Žene. Hlavní atrakcí je mořské jezírko, které je přístupné jen krátkým dvoumetrovým podmořským tunelem v pětimetrové hloubce. Pro začátečníky i pokročilé potápěče
  • Ostrůvek Biševo u ostrova Vis, Modrá jeskyně (Modra či Plava spilja), Velká jeskynní prostora je proslulá svými modrostříbrnými efekty vznikajícími lomem světla pronikajícího do jeskyně. Platí se vstupné. Pro začátečníky i pokročilé potápěče
  • Ostrůvek Sveti Andrija, součást Elafitských ostrovů, jižně od ostrova Lopud. Vnější podmořská stěna ostrůvku Sveti Andrija spadá od 3 do 78 metrů téměř kolmo do hlubiny. Je to jedna z nejkrásnějších potápěčských lokalit na Jadranu. Pro začátečníky i pokročilé potápěče
  • Ale kromě těchto lokalit, doporučovaných turistickými orgány jako špičková místa pro potápěče, skýtá Jadran mnoho desítek vynikajících podmořských míst, která mohou být pro potápěče celoživotním zážitkem. Přitom všechna jsou přístupná potápěčům i pokročilým, všechny lokality jsou přístupné bez zvláštního povolení (alespoň v současné době). Do výběru nejsou zahrnuty žádné lokality v národním parku Kornati, k nimž je třeba povolení.
  • Mys Kabal (Rt Kabal) severozápadně od letoviska Stari Grad na ostrově Hvar. Pod molem vede v hloubce 7 m podmořská chodba, vyúsťující u skalní stěny plné života (hlavnožci, ryby).
  • Útesy Krava a Konj Višské zátoce, při vjezdu k městečku Vis. Při stěnách útesů mimořádné bohatství ryb, dále hvězdice a ježovky.
  • Útes Bijelec u ostrůvku Kopište, západně od ostrova Lastovo. Uprostřed útesu je pod mořem chodba ( v hloubce cca 20 m), procházející jeho nitrem. Krásné barevné efekty, bohatá mořská fauna a flora.
  • Ostrůvky Krnčica a Petrovac východně od ostrova Lastovo. Stěny útesů poskytují úkryt značnému počtu vzácných druhů ryb, mj. murénám, kanicům, dále langustám, jimiž jsou zdejší vody známé.
  • Ostrůvek Vanji Školj, jihovýchodně od průplavu Soline na ostrově Mljet (mimo národní park Mljet). Jedinečné kolmé skalní stěny s bohatým a pestrým životem, podmořská chodba vedoucí v hloubce 5 m napříč ostrůvkem.
  • Ostrov Koločep ve skupině Elafitských ostrovů, Modrá jeskyně – mys Bezdan /maják v blízkosti mysu). Při sestupu podél stěny vchod do podmořské jeskyně, kterou se dá vystoupit k jezírku. Velmi barevná scenérie.
  • Některá důležitá telefonní čísla pro případ nehody:
  • Pátrací a záchranná služba na moři (Služba za spašavanje i traganje na moru), tel. 9155, VHF kanály 16, 10, 74
  • Barokomora Pula, tel./fax ++385(0)52 217 877, 24 572, GSM 098/255 945, 098/219 225 Barokomora Split – IPM HRM, tel. ++385(0)21 354 511
  • Barokomora Split, tel./fax ++385(0)21 361 355, 343 980, GSM 091/546 13 13

Sport a zábava

Sport

  • Nabídka sportovních možností na Jadranu je velmi pestrá – od typicky „suchozemských“ sportů (tenis, fotbal, minigolf, turistika, cyklistika atd.) až po ty nejatraktivnější, vodní sporty (jachting, potápění, windsurfing, rybolov a další). V každém větším letovisku je možno hrát volejbal, plážový volejbal, košíkovou, házenou, malou kopanou nebo tenis. Na několika místech mají rekreanti k dispozici fotbalová hřiště . Některá letoviska nebo města se zaměřují na komplexní sportovní vyžití návštěvníků a jejich nabídka sportování je velmi široká.
  • Nejlepší podmínky pro provozování rozličných sportů má Split. Jsou tu např. čtyři kluby vodních sportů, potápěčské kluby (Bene má i programy pro děti, Lučica, Mornar, Split a Špinut), jezdecký klub (jezdecká škola, vyjíždky na koních), působí tu klub horské turistiky Mosor, myslivecký spolek, v nedalekém městečku Stobreč tenisová škola , jsou zde možnosti provozovat další míčové sporty, včetně plážového volejbalu. Split má dobré podmínky pro vodní sporty. Fungují půjčovny sportovních potřeb, půjčovny motorových člunů, jachet, vodních skútrů. Je zde známý fotbalový stadion oblíbeného fotbalového klubu Hajduk Split (architektonicky zajímavý sportovní komplex ve tvaru rozevřené mušle z r. 1979) ve čtvrti Poljud.
  • Mezi dobře vybavená střediska patří také Omiš. Kromě klasických vodních a plážových sportů máte možnost skalního lezení, létání na rogalech, paraglidingu nebo cyklistiky. Pro návštěvníky Omiše se pořádá také plavecký maratón.
  • Příznivci bungee-jumpingu jsou omezeni na několik málo míst, kde skoky organizují. , kde mohou seskoky uskutečňovat. Z istrijských letovisek je to Poreč, za bungee-jumpingem se zájemci mohou vypravit do sousedního Slovinska, kde jsou v lázních Portorož pro tento sport vybaveni. V Dalmácii se již několik let skoky uskutečňují z Šibenického mostu (u Šibeniku) a nově i z Dubrovnického mostu (v Dubrovníku). Cena jednoho skoku se pohybuje kolem 200 kun.
  • Počet vyznavačů jízdy na kajaku po moři stále stoupá. Vodáci navštěvují především odlehlé zátoky a mořské jeskyně, učí se zvládat kajak i ve vlnobití. Půjčení kajaku na 1 hod. stojí přibližně 3,75 EUR, na půl dne za 10 EUR, na 1 den za 15 EUR, na 1 týden 80 EUR.
  • Na řece Cetině se organizuje canyoning, který představuje kombinaci průzkumné výpravy do přírody divokého, obtížně přístupného kaňonu řeky, skalního lezení ve strmých stěnách říčního kaňovu, slaňování vodopádů s plaváním v divoké vodě řeky. Cena extrémního canyoningu s profesionálním vybavením je cca 70 EUR, méně náročného 35 EUR.
  • Na některých divokých horských řekách lze s úspěchem podnikat oblíbené sjezdy divoké vody na raftech, na kanoích či na kajacích nebo na vorech. K takovým řekám patří především Cetina v Dalmatském Záhoří nad Splitem .Cena 3– 4 hodinového lehkého raftingu na Cetině s dopravou na start a kompletním vybavením je cca 30 EUR i s lehkým obědem.
  • Novinkou jsou stále lepší terény pro cykloturistiku. Na kole se bez problémů vydáte do pohoří Učka na Istrii, na Gorský Kotar, přes Vinodol do pohoří Velika Kapela, projezdíte Velebit nebo vnitrozemskou část Biokova. Do popředí se dostává vysokohorská turistika stejně jako free climbing. Organizované cyklistické výlety umožňují poznat kaňon řeky Cetiny, Makarskou riviéru, podhorské vesnice pod pohořím Biokova i nejvyšší partie tohoto pohoří a také vzdálenější oblast Dalmatského Záhoří: podle obtížnosti se ceny za jednodenní výlet pohybují mezi 45 – 58 EUR.
  • Přímoří Jadranu má své věrné návštěvníky i mezi horolezci a vysokohorskými turisty, kteří s oblibou kombinují pobyt v horách s pobytem na pláži. V jižní polovině chorvatského pobřeží je nejpopulárnějším a horolezci a vysokohorskými turisty nejčastěji navštěvovaným horstvem Biokovo. Oblíbený je např. výstup na Vošac, na Sveti Jure. Horstvo je přístupné z letovisek kolem Makarské. Na ostrovech bývá nejčastější výstup na Vidovu goru, nejvyšší bod ostrova Brač nad letoviskem Bol, odkud se výstup podniká.
  • Ideální podmínky k provozování windsurfingu jsou v průlivech mezi ostrovy, kde vanou stálejší větry. Vody na vnějších stranách ostrovů se nepokládají za vhodné a bezpečné pro začátečníky nebo málo zdatné surfaře (proudy, často se měnící větry aj.). Mezi nejatraktivnější lokality patří Bol na ostrově Brač.
  • Jako hub po dešti přibývá každým rokem v přímoří možností provozování velmi atraktivního jezdeckého sportu, včetně jezdeckého výcviku. K jízdárnám a hřebčincům osvědčené staré tradice patří např. jízdárna (včetně hipodromu) v Sinji v Dalmatském Záhoří (34 km od Splitu). Jedna hodina jezdeckého kurzu stojí 16 EUR, 1 hodina terénní jízdy na koni rovněž 16 EUR. Při celodenním trekkingu zajišťuje organizátor podle zájmu i stravování v průběhu výletu.
  • Příklady cen vybraných sportovních aktivit:
  • zapůjčení šlapadla cca 50 kun/hod
  • jízda na banánu  cca 50 HRK/hod
  • zapůjčení člunu na 1/2 dne pro 5 osob  90 Euro
  • zapůjčení sportovních člunů většinou pro max 6 osob 160 až 300 Euro/den podle výkonu .
  • parasailing   300 – 400 kun. Tandem 560 – 720 kun, záleží i na délce letu
  • zapůjčení kola  100 – 150 HRK/den, u kvalitního horského kola může být cena vyšší.
  • jízda na koni – 13 EUR/hod,  kurz ( 25 hod.) – 185 EUR, jízda v terénu 15 EUR/hod.
  • jízda na vodních lyžích 80 – 150 HRK
  • jízda na vodním skútru  150 HRK/hod
  • lezecké kurzy – 40EUR/den

Zábava

  • Rozšíření zábavy se zejména v posledních letech věnuje velká pozornost. Není sebezapadlejší místo na pobřeží či na ostrovech, aby neuspořádalo v průběhu léta alespoň několik zajímavých akcí, od maškarních průvodů přes poutě k místním svatým, aby tu nehrála hudba k tanci, nekonaly se lidové veselice pojící se k místní tradici.
  • Ve větších městech a letoviscích může mladší generace zavítat do celé řady místních klubů s bohatým programem diskoték a koncertů. Hitem posledních let jsou „beach party“, které se konají na mnoha jadranských plážích. Ve Splitu mezi nejatarktivnější patří bary a diskotéky Kocka ( www.kocka.hr), O´Hara, Tribu, Vanilla, Masters nebo Metropolis. V Kaštel Stari Treči svijet, v Šibeniku Orlando, na ostrově Hvar Veneranda nebo Vertigo.
  • Stále větší počet návštěvníků chce zkusit své štěstí v hazardních hrách v kasinech, která dříve v jejich podvědomí patřila do světa bohatých, do světa společenské smetánky a jiných celebrit. Dnes k návštěvě stačí jen dost peněz. Významné casino je ve Splitu a v Hvaru na Hvaru.
  • Snad ještě rychleji stoupá počet kulturních událostí, které byly po desetiletí úplnou popelkou. Mnohé z nich se již staly tradičními, mají své věrné návštěvníky a staly se i pro umělce, kteří při nich vystupují, prestižními.
  • Ve Splitu Od poloviny července do poloviny srpna probíhá tradiční kulturní festival Splitské léto (Splitsko ljeto): koncerty, divadelní a operní představení jak v koncertních a divadelních sálech, tak i pod širým nebem (na peristylu, na malých náměstích v areálu paláce aj. Své návštěvníky má Sinjska alka v městečku Sinj (34 km severně od Splitu), historická tradiční soutěž na koních, jedna z nejpopulárnějších akcí v přímoří, na ni navazuje rovněž tradiční pouť k Divotvorné Panně Marii Sinjské. Ve městě Hvaru se každoročně od července do září pořádá Hvarské léto (Hvarsko ljeto), festival divadla, tance a hudby. K významným kulturním akcím patří v dubnu literární festival Marulićovy dny (Marulićevi dani) a v říjnu festival Kniha Středomoří (Knjiga Mediterana).
  • Ve Splitu je několik významným divadel, především Chorvatské národní divadlo, Divadlo mladých, Loutkové divadlo aj.

Koupání

  • Chorvatské pobřeží tvoří převážnou část pobřeží východního Jadranu. Je mimořádně členité, což přispívá k jeho půvabu a malebnosti.Tam, kde je pobřeží vápencové, jsou břehy vysoké, strmé. skalnaté a zkrasovělé, v oblastech flyše je pobřeží nízké a písčité (chorvatsky se takovému pobřeží říká žalo). Právě tam jsou nejkrásnější pláže, např. na Makarské riviéře. Tam, kde došlo v dávné minulosti k nejvýraznějšímu poklesu pevniny a k jejímu zatopení mořem, vznikly dlouhé zálivy (chorvatsky zaljev), jimiž moře vniklo hluboko do pevniny ( např. zálivy Zavratnica, Bakarski zaljev, Plominski zaljev a další).
  • Ke Střední Dalmácii byla příroda opravdu štědrá: členité pobřeží s kouzelnými zátokami, zářícími svými bělostnými drobnými oblázky a pískem,malebné siluety menších i větších ostrovů, nízkých i vysokých, s nesčetnými poloostrovy a zálivy, horská hradba vyrůstající přímo z pobřeží, těsně nad rušnými letovisky, přebohatá přímořská vegetace, včetně zeleně rozsáhlých borových lesů,
  • Mezi deset nejkrásnějších pláží světa byla zařazena pláž Zlatni Brač na ostrově Brač, kam se ze Splitu dostanete za 50 minut trajektem. Pláž sahá až půl kilometru do moře a pozornost přitahuje především tím, že mění svůj trojúhelníkový tvar v závislosti na větru, který zrovna fouká. Mezi nejlepší evropské pláže je řazena také 500m dlouhá pláž Dugi Rat s drobnými oblázky a pozvolným vstupem do vody. Nachází se ve městě Brela, které je vzdálené cca 15 km od Makarské a 50 km od Splitu. V jejím okolí je borovicový les a promenáda s restauracemi.
  • V Chorvatsku převažují pláže s drobnými oblázky nebo hrubým pískem. Pokud byste chtěli najít pláž s jemným pískem a břehy pozvolně se svažující do moře, navštivte pláže v Omiši, Rajskou pláž u San Marina na ostrově Ráb, na Lopudu nebo na Korčule v Lumbardě. Mnoho návštěvníků Jadranu vyhledává s oblibou maličké zátoky se skalami a skalními plotnami a s křišťálově čistým mořem, jaké nabízí např. ostrovy Hvar, Vis, Lopud a další místa.
  • S výjimkou koupališť ve velkých městech na pobřeží, v hlavních přímořských lázních a u několika vybraných luxusních hotelů v přímoří jsou pláže volně přístupné a bezplatné. Přitom i tam, kde jsou placená koupaliště, tedy ve velkých přímořských městech a lázeňských střediscích, je vždy možno najít bezplatnou příjemnou možnost koupání.
  • Na většině pláží v letoviscích jsou bezplatně k dispozici sprchy a jednoduché kabiny na převlékání, ale za půjčení lehátka či slunečníku se už musí platit. Často se lze setkat s vybíráním parkovacíh poplatků u pláže, na které má právo majitel okolních pozemků.
  • Při koupání na plážích Jadranu je třeba pamatovat na to, že podle chorvatských předpisů je zakázáno:
  • plavat mimo ohrazeného prostoru (např. bójemi) na upravených plážích,
  • plavat ve vzdálenosti větší naž 100 m od břehu přírodní pláže,
  • koupání a plavání v přístavech a úzkých průplavech plavebního prostoru.
  • Dnešní moderní hotely střední a vyšší kategorie, které byly buď nově postaveny nebo po generální úpravě nahradily staré ubytovací prostory, jsou již vybaveny bazény a nepostrádají patřičný komfort spojený s jejich užíváním.

Zajímavá místa

  • Téměř 11 miliónů turistů za rok nebo 1244 ostrovů, ostrůvků, hřebenů v moři a 6176 kilometrů mořského pobřeží nebo také 114 pláží a 20 jachetních přístavů s nejvyšším oceněním kvality – modrou vlajkou EU. Moře s vysokou slaností, ostrovy s maximálně možným počtem dnů slunečního svitu. To je Chorvatsko. Americká televizní stanice CNN ho určila jako jedničku ve skupině nových, neokoukaných destinací, kam budou létat celebrity. Britské Timesy ho zařadily pro příští desetiletí mezi desítku světových lokalit pro stylový útěk od každodenních starostí. Jadranské pláže již objevili Steven Spielberg, Andre Agassi, Clint Eastwood i Sharon Stone.
  • Mnohá z letovisek Střední Dalmácie mají starou tradici přímořských rekreačních pobytových míst, sahající většinou do období po první světové válce. Právě čeští turisté byli i v této oblasti pionýry cestovního ruchu a některé ubytovací objekty přežily po přestavbě až do dnešní doby. Výstavba, která nikdy neměla charakter masovosti, pokračuje celkem plynule dodnes. Středodalmatská letoviska nedosahují zdaleka kapacity a někdy ani úrovně západoistrijských, nevznikly tu žádné turistické aglomerace s mnoha desítkami hotelů, dependancí, vil a apartmánů, i když v několika středodalmatských letoviscích je koncentrace ubytovacích zařízení značná a zejména oblast Makarské riviéry v nejvyšší sezóně „praská ve švech“.
  • Rogoznica je menší rybářská obec při zálivu Luka Rogoznica, asi 32 km západně od letiště Split – Kaštela. Okolní členité pobřeží s dostatkem vegetace nabízí pěkné koupání a klidnou rekreaci na oblázkových plážích nebo s pozvolným vstupem do vody na hlavní pláži i v nevelkých zátokách (Ložnice, Ražanj aj.). Dále pláže se skalnatými plotnami v blízkosti borových hájů. Rogoznica má dobré podmínky především pro vodní sporty – jachting (Marina Frapa), windsurfing, potápění, podmořský rybolov. U mariny Frapa bylo vybudováno moderní sportovní centrum, jsou zde v sezóně pořádány zábavní programy (u bazénu), v roce 2005 byl otevřen nový noční klub (diskotéka).
  • Marina je malé, klidné letovisko, jehož význam vzrost vybudováním Mariny Agana. Zvláštností je luxusní hotel v mohutné strážní věži ze 16.st. Za obcí se rozkládá oblázková pláž s pohostinskými zařízeními. Ze sportovních aktivit je dostupný jachting, potápění, podmořský rybolov aj. Letovisko je vzdáleno 18 km od letiště.
  • Seget Donji svou moderní výstavbou vpodstatě navazuje na předměstí Trogiru. Jsou tu pláže oblázkové a kamenité, pod hotelovým komplexem Medena jsou vybudovány plochy na slunění a rekreaci (tobogan). Borový les sahá až k plážím. Pláž Medena byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou EU. Letovisko má dobré podmínky pro tradiční vodní sporty, tenis, plážový volejbal, stolní tenis aj. Vzdálenost od letiště je 7 km.
  • Trogir je starobylé město a přístav 27 km severozápadně od Splitu, ale jen 5 km od letiště. Staré jádro na ostrůvku mezi pevninou a ostrovem Čiovo je spojeno moderním zvedacím mostem. Od r. 1997 je Trogir zapsán do listiny světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Městské koupaliště má kamenité a oblázkové pláže v zátoce Saldun na břehu ostrova Čiovo. Další možnosti koupání jsou směrem na Seget a na pláži hotelového komplexu Medena. Najdete zde kompletní nabídku vodních a plážových sportů. Zábavu nabízí taneční večery , diskotéky, folklorní představení, v průběhu sezóny se konají zábavní festivaly „Rybářské noci“.
  • Kaštely je sedm starých, původně samostatných obcí, které jsou nyní spojeny v jeden administrativní celek. Přímořský pás v délce asi 20 km, kde se při Kaštelském zálivu (Kaštelanski zaljev) všechny kaštely rozkládají, se nazývá Riviéra sedmi Kaštelů. Hustota obyvatelstva je v Kaštelech mimořádně velká, což příliš nepřispívá ke kvalitě zdejších podmínek pro rekreaci a odpočinek.  U Kaštelu Resnik je splitské letiště Split-Kaštela. Železniční zastávka je nad obcí K.Stari, další v K. Sućurac. Oblázkové pláže byly na některých místech doplněny uměle. Větší možnosti sportu a zábavy najdete v Trogiru nebo ve Splitu.  Den obce Kaštely se slaví 4. března. Začátkem srpna se koná letní karneval s bohatým doprovodným programem. 
  • Split je největší město na chorvatském pobřeží, hlavní hospodářské, kulturní a dopravní středisko Dalmácie (200 tis. obyv.). Split má nejvýznamnější osobní a důležitý nákladní přístav, letiště, vlakové nádraží (železniční trať přes Knin do Záhřebu), velké autobusové nádraží. Osobní lodní a trajektový přístav, jakož i centrální autobusové nádraží jsou přímo ve středu města. Ve Splitu je jedna marina a tři klubová přístaviště jachet. Split je mimořádně bohatý na kulturní památky. Jeho Diokleciánův palác byl zapsán v roce 1979 do listiny kulturního dědictví organizace UNESCO. Split má dobré podmínky pro sportování, a to především prostřednictvím různých sportovních klubů. Nabízí také bohatý zábavní život: diskotéky a kluby, noční bary, mnoho pohostinských zařízení k příjemnému posezení venku i uvnitř. Ve městě je šest městských koupališť, kde se platí vstupné. Hlavní z nich je koupaliště Bačvice blízko středu města (možnost koupání i pro invalidní osoby). Je však mnoho možností příjemného bezplatného koupání ve volné přírodě, především na členitém pobřeží poloostrova Marjan u Oceánografického ústavu v blízkosti mysu Marjan a na severovýchodním pobřeží tohoto poloostrova. Vzdá­lenost z letiště je 23 km.
  • Omiš je oblíbeným letoviskem při ústí řeky Cetiny do moře. Město je známé svou rozlehlou písečnou pláží a jako východisko do  působivého mohutného kaňonu řeky Cetiny.  Směrem jihovýchodním se rozkládá Omišská riviéra, na severozápad  až k Stobreči Poljická riviéra. Přímo v Omiši, při ústí řeky Cetiny do moře, se nachází rozlehlá pláž, přes 1 km dlouhá, z jemného písku, kterou tvoří nánosy řeky Cetiny.  Je to ideální místo pro koupání malých dětí, proto se také Omiš stala oblíbeným místem pro rodinné dovolené. Je třeba upozornit, že díky ústí řeky Cetiny je voda na tomto místě o něco chladnější. Kromě ubytování v hotelech a v kempech má Omiš i velkou nabídku ubytování v soukromí, a to jak přímo ve městě, tak i v blízkém okolí. Letovisko je vzdáleno  41 km od letiště.
  • Brela je prvním významným letoviskem na Makarské riviéře. Rozkládá se na mírném svahu pod strmými srázy Biokova, které je chrání a zmírňuje letní vedra. V létě často vane osvěžující mistral, v zimě bóra. Z okolí pochází kvalitní víno vugava a dezertní prošek. Obec Brela je již desítky let známa jako jedno z nejpůvabnějších a nejpříjemnějších letovisek ve Střední Dalmácii. Díky své přírodní kráse a kvalitě svých ubytovacích zařízení patří k nejexkluziv­nějším, ale i k nejvyhledá­vanějším letoviskům. Hotely jsou postaveny uprostřed lesů přímořských borovic. Právě tyto rozsáhlé borové lesy jsou spolu s vyhlášenými oblázkovými plážemi největší přitažlivostí a bohatstvím letoviska. Pláže Dugi rat, Stomarica a Berulia byly vyznamenány tzv. Modrou vlajkou, jsou zde velmi dobré podmínky pro vodní sporty, tenis, minigolf apod.  Několikrát za sezónu se v hotelech a restauracích pořádají tzv. Dalmatské večery (Dalmatinska večer) s folklorní hudbou a dobrým vínem. Na terasách hotelů se pravidelně konají zábavní programy a taneční večery. Mladí se mohou pobavit na diskotékách nebo v plážových barech. Vzdálenost z letiště je  86 km.
  • Baška Voda je  významné a rušné letovisko na Makarské riviéře. V okolí se pěstuje vinná réva, olivovníky, fíkovníky, višně maraska. Jadranská magistrála tu vede nad obcí a neobtěžuje svým provozem rekreanty. Předností Bašky Vody je bohatá vegetace včetně borových lesů, které dosahují až k dlouhým oblázkovým plážím. Proti Brele má  méně exkluzivní, spíš lidovější ráz. Pláže s drobných oblázků se táhnou několik kilometrů oběma směry. Díky pozvolnému vstupu do vody jsou vhodné i pro rodiny s malými dětmi. Příjemný je borový porost, který dosahuje až k plážím. Baška Voda je velké letovisko a jako takové má velmi dobré podmínky pro různé sporty. Na prvním místě jsou vodní sporty: jachting, potápění (potápěčské centrum a škola), windsurfing, vodní lyže, vodní skútry, parasailing. Z míčových sportů si lze zahrát tenis, plážový volejbal, fotbal, házenou, košíkovou, minigolf apod. Na děti je pamatováno dětskými hřišti, trampolínami a vodními atrakcemi. Baška Voda nabízí pobavení na diskotékách, tanečních terasách, v restauracích, konobách a barech. U mladých je velmi oblíběný Beach Bar Južnjačka utjeha, který se nachází na pláži Ikovac na okraji Bašky Vody směrem na Brelu. Vzdálenost z letiště je cca 88 km po dálnici.
  • Nejznámější letovisko v Dalmácii – Makarská  leží v široké zátoce, kterou z jihovýchodu uzavírá mys Osejava  a ze severozápadu poloostrov sv. Petra. Stejnojmenná riviéra se v délce 60 km rozkládá  od Brely po Gradac. Makarská má  rušný osobní přístav, trajektový přístav (trajektové spojení se Sumartinem na ostrově Brač) a velké autobusové nádraží, je také léčebným lázeňským střediskem. Nejlepší hotely leží v zátoce u pláže Donja Luka. Pláže pokračují i k severozápadnímu okraji Makarské a na jihovýchod přes poloostrov Sveti Petar a Osejavu. Naturististé se setkávají na pláži Nugal jižně od Makarské. Makarská nabízí široké možnosti pro sportovní vyžití: tenis (je zde velké moderní tenisové středisko) a další míčové sporty, turistika (možnost vysokohorských túr do pohoří Biokovo, vysokohorský spolek), cyklistika (Cyklistické stezky v oblasti Makarské), paragliding a jeskyňářství. Sídlo zde má jachtřský klub, potápěčské centrum, jsou zde rozličné půjčovny sportovních potřeb, kol, aut i lodí. Vzdálenost z letiště je 97 km
  • Oblíbené letovisko Tučepi vyniká mimořádně bohatou vegetací. Je známé svou dlouhou pláží v široké zátoce (drobné oblázky a písek), táhnoucí se až k sousední Podgoře. Má pozvolný vstup do moře. Pláž byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou. Jsou zde velmi dobré podmínky pro provozování vodních sportů, plážových sportů i cyklistiky. Večer vás budou lákat otevřené taneční terasy, diskotéky, kterým vévodí Beach Bar Michigen. Vzdálenost z letiště je 103 km
  • Podgora je oblíbené a velmi rušné letovisko na Makarské riviéře. Leží pod magistrálou. Hotelová výstavba je zde poněkud předimenzována. V obci vyvěrá několik sladkovodních pramenů a léčivý pramen Klokun. Původní obec se skládala ze dvou částí: ze staré horní vysoko na horském svahu, která byla zemětřesením v r. 1962 pobořena a zůstala opuštěna, a z nové dolní části při moři, rozkládající se od moře k magistrále. Ta zaznamenala v posledních 35 letech obrovský rozmach, modernizací ale ztratila mnoho ze svého původního kouzla. Je zde krásná, poměrně úzká pláž z drobných oblázků a písku se spoustou zeleně. Po stavebních úpravách byla sice rozšířena, ale i tak bývá v sezóně přeplněna. Část pláže se nachází přímo pod pobřežní komunikací. Na severozápad a na jihovýchod se táhnou další užší pruhy stíněných pláží. Jsou zde ideální podmínky pro vodní i plážové sporty a půjčovny sportovních potřeb. Pro zábavu slouží taneční terasy, diskocluby a v průběhu sezóny se pořádají rybářské večery. Transfer z letiště je dlouhý 107 km
  • Mezi malá klidná letoviska na Makarské riviéře patří např. Igrane, Živogošče nebo Drvenik, odkud jezdí trajekty na ostrovy  Hvar a Korčulu, nebo Zaostrog . Vzdálenost z letiště nedaleko Splitu je 115 až 130 km.
  • Podaca je malá vesnice v jižní části Makarské riviéry. Vyniká jako všechna místa této části přímoří krásnými plážemi a patří mezi  jednoduchá a skromná rekreační místa.  Vzdálenost z letiště je 162 km
  • Nejjižnějším místem Makarské riviery je malebně položený Gradac. Krásné, dlouhé, dosti široké oblázkové pláže s pozvolným vstupem do vody se táhnou podél celé obce. Nejznámější z nich je pláž Gornja vala, která se pokládá za jednu z nejpěknějších na Jadranu.  Vzdálenost z letiště je 158 km

Možnosti výletů ( více sekce výlety ):

  • město Šibenik
  • vodopády řeky Krky – NP
  • městečko Sinj
  • výlety na kajaku po řece Cetině
  • hrad Klis a blízká krasová jeskyně Vranjača,
  • krasová jezera Modré a Červené u městečka Imotski,
  • pohoří Bikovo
  • ostrovy Brač a Šolta
  • malebné městečko Trogir
  • To, co bylo uvedeno u oblasti Střední Dalmácie, platí, pokud jde o přírodní krásy, v neztenčené míře i pro Středodalmatské ostrovy. Příroda ostrovů je však ještě méně dotčena zásahy člověka. Přes velký rozmach cestovního ruchu a vybudování tisíců hotelových lůžek je tu stále spousta volného přírodního prostoru.
  • Ostrov Hvar je rozlohou 299,6 km2 čtvrtým největším ostrovem v jadranském souostroví, a také druhým nejdelším (68 km).
  • Mezi nejoblíbenější letoviska na ostrově patří Hvar, i v zimě bývá cílem ozdravných pobytů kvůli své na tuto dobu vysoké teplotě ( leden – průměrná teplota 8,4oC ).Díky příhodným klimatickým podmínkám je zde mimořádně bujná přímořská a subtropická vegetace (palmy, agáve, oleandry aj.). Ve Hvaru má zastávku rychlá lodní linka: Split – Hvar (Hvar) – Vela Luka (Korčula) – Ubli (Lastovo). Město má také sezónní lodní spojení s Itálií. Nejbližší trajektový přístav je ve Starém Gradu. Město je bohaté na historické památky. Hlavní mětská pláž se nachází západně od středu města: oblázková pláž před hotelem Amfora doplněná uměle upravenými betonovými plošinami na slunění. Pěknější možnosti koupání jsou na blízkých ostrovech Pakleni otoci, zejména na ostrůvku Sveti Kliment u osady Palmižana – skalnaté a oblázkové pláže (doprava místními čluny). Hvar má výborné podmínky pro provozování vodních sportů, jsou zde půjčovny sportovního náčiní, v okolí jsou značené cyklostezky. Večerní a noční život je bohatý. Možnosti výletů na ostrově: Stari Grad ( 17km ), lodí na ostrovy Pakleni Otoci, vycházka na pevnost Španjol a Fort Napoleon
  • V severozápadní části ostrova se rozkládá oblíbené letovisko Stari Grad, které je proslulé pěstováním levandule, která tu roste na svazích okolních kopců. Na okraji města Stari Grad byl před nedávnem vybudován nový trajektový přístav se spojením do Splitu na pevnině, s Vela Likou na Korčule, s Dubrovníkem, Ubli a Rjekou. Pláže jsou většinou ve formě kamenných ploten, místy s oblázky. Opět jsou zde výborné podmínky pro vodní i plážové sporty. Výlety můžete podnikat po značených cestách na mys Kabal, do blízkého okolí i do horských partií. Nejbližšími města jsou Jelsa (10 km), Vrboska (9 km), Hvar (17 km ) nebo Zavala ( 12 km ).
  • Oblíbeným a živým letoviskem je na severu ostrova ležící Jelsa, která má spojení rychlou lodní linkou se Splitem a Bračem. Pláže jsou v oblasti skalnaté, oblázkové i písečné. Menším centrem je v blízkosti ležící Vrboska.
  • Sućuraj v nejvýchodnější části ostrova byl původně jen zemědělskou a rybářskou obcí, v posledních letech se rozvíjí na příjemné nevelké klidné letovisko s velmi dobrými možnostmi koupání. V okolí se pěstuje vinná réva a fíkovníky (zdejší sušené fíky vynikají kvalitou). Trajektový přístav je v zátoce, která je pouhých 6 km od pevniny. Spojení je uskutečňováno do Drveniku na Makarské riviéře.
  • Ostrov Brač je třetím největší z jadranských ostrovů a zárověň nejvyšší. Jsou zde pozůstatky raně křesťanských staveb, bazilik a klášterů. Jsou tam kamenolomy, kde žili již na počátku století Římané. V lomu nad Splitskou je ve skále vytesána postava Herkula, ale pokud nemáte průvodce, patrně ji nenajdete. Na většině pobřeží jsou pěkné pláže (drobné oblázky a písek). Vyniká zejména pláž Zlatni rat (Zlatý mys) v Bolu, pokládaná mnohými za nejkrásnější pláž na Jadranu, na ní navazuje směrem na západ naturistická pláž Paklina. Toto letovisko je nejlépe vybaveno doplňkovými aktivitami, jako je výuka a provozování windsurfingu, jachtingu, potápění, tenisu aj. Jako jediná obec na ostrově má i stálé prameny pitné vody. Silnicí je spojen s letovisky na severním pobřeží ostrova. Bol má lodní spojení se Splitem a Jelsou, a to rychlou lodní linkou: Split – Bol (Brač) – Jelsa (Hvar). U obce Gornji Humac (15 km severovýchodně) je letiště, ale jen pro menší letadla.
  • Správním místem ostrova je Supetar, který leží při hlavní ostrovní komunikaci. Z trajektového přístavu vyjíždějí linky do Splitu a okolo celého ostrova. Supetar má velmi dobré podmínky pro vodní sporty: potápění (potápěčské středisko Kaktus), rybolov (sportovně rybářský klub Arbun), jachting a windsurfing, ale i pro další sporty: tenis (tenisové středisko Supetar), plážový volejbal, minigolf, bowling. Má krásné pláže s povlovným vstupem do moře a s borovým lesem. Najdou se tu pláže z drobných oblázků, skalnaté a na některých se v moři nachází písek.

Možnosti výletů:

  • pěší výstup na Vidovu goru,
  • poustevny v zálivu Murvica,
  • Dračí jeskyně,
  • skalní klášter Blaca,
  • lodí do Splitu

 

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu