Počasí a kdy jet do Jižní Dalmácie a na jiné ostrovy

Počasí a kdy jet do Jižní Dalmácie a na jiné ostrovy

Počasí a kdy jet  do Jižní Dalmácie a na jiné ostrovy
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

  • Z hlediska bezpečnosti je Chorvatsko bezproblémovou­ zemí.
  • V některých vnitrozemských oblastech jsou vyznačena místa, kde by se mohly vyskytovat nebezpěčné pozůstatky z války.
  • Naléhavě se doporučuje nepodceňovat přírodní podmínky při pobytech u Jaderského moře, a zejména nepřeceňovat své síly při plavání, sledovat aktuální předpověď počasí a nevydávat se na moře za bouře či za větrného počasí.

Doprava

Doprava

  • Na území Chorvatska platí všechny národní řidičské průkazy.
  • Povolená hranice obsahu alkoholu v krvi řidiče je 0,5 o/oo,ale pro následující kategorie řidičů je limit 0.00% : řidiči vozidel nad 3.5 t , profesionální řidiči, řidiči do 24 let. Nicméně v případě dopravní nehody je alkohol v krvi považován za zásadní přitěžující okolnost. Doporučujeme proto českým řidičům, aby se konzumace alkoholu před jízdou nebo během jízdy vyvarovali.
  • Povolená rychlost na dálnici je 130 km/hod, na komunikacích pro motorová vozidla 110 km/hod, mimo osady 90 km/hod, v osadách 50 km/hod – pokud není místní úpravou stanoveno jinak. Pro řidiče mladší 24 let platí maximální rychlostní limity o 10 km/h nižší, stejně tak pro začínající řidiče s řidičským průkazem do dvou let od vydání. Tyto osoby rovněž mohou řídit motorová vozidla pouze o síle motoru do 75 Kw.
  • Pravidla silničního provozu jsou téměř shodná jako v ČR, včetně povinnosti používání tlumených světel i ve dne, povinnosti používání bezpečnostních pásů a dětských zádržných systémů (děti do 12 let věku nesmějí sedět na předních sedadlech) a povinnost bezp. helem pro řidiče i spolujezdce motocyklu (spolujezdec nesmí být mladší 12 let).
  • V Chorvatsku se dálniční poplatky platí podle délky použitého úseku dálnice a podle typu vozidla ( dělí se do čtyř kategorií ) Na mostech nebo v tunelech a na kratších úsecích dálnice se používá tzv. otevřený způsob placení. Při tomto způsobu zaplatíte mýtné v plné výši ihned  při vjezdu.
  • Informace o aktuální výši poplatků je možné nalézt na http://hac.hr/ .
  • Mýtné na dálnici nemusí být vaším jediným výdajem, zejména pokud nebudete dodržovat předepsanou rychlost. Pokuty jsou citelné. Již za překročení o 10km/hod ve městě je za pokutu 300 HRK.
  • Pohonné hmoty se vyplatí nakoupit v Chorvatsku, jsou levnější než na rakouských a slovinských čerpacích stanicích.Informace o cenách pohonných hmot a seznam plynových stanic lze najít na: www.hak.hr a na: www.ina.hr nebo na českých stránkách http://www.uamk.cz/cs/index.php?option=com_content&view=article&id=79:ceny-pohonych-hmot-v-evrope&catid=55:infoservis&Itemid=88

Místní doprava

  • Výhodou Dalmácie jsou její dobré dopravní možnosti. V oblasti jsou dvě letiště ( u Splitu a na ostrově Brač ), je tu konečná stanice vlakových spojů ze Záhřebu, směřují odtud trajekty  a dálkové vodní linky na dalmatské ostrovy i mimo Chorvatsko.
  • Přímý letecký spoj mezi Prahou a Splitem létá pouze v sezóně. Mimo sezónu je možno letět pravidelnou linkou Praha – Záhřeb a pak použít vnitrostátní spoj Záhřeb – Split. Doba letu je 1,5 – 2 hodiny. V letní sezóně uskutečňují přímé lety některé nízkonákladové letecké společnosti, např. Smartwings. Velké cestovní kanceláře (touroperátoři) prodávají zbylá volná místa při svých charterových letech i ostatním cestujícím. Rozdíl v cenách pravidelných letů a charterových zbylých míst je asi o jednu třetinu nižší ve prospěch charterových letů. Je třeba vzít v úvahu, že volná místa v charterových letadlech bývají většinou ve spojích na okrajích sezóny. Více informací na www.split-airport.hr
  • Autobusovou dopravu z České republiky do Chorvatska zajišťuje několik dopravců z celé ČR, někteří ve spolupráci z chorvatskými. Jízdenky prodává i řada cestovních kanceláří. Cesta do Splitu z Prahy trvá cca 18. hodin. Z blížící se sezónou roste i počet nástupních míst v České republice, stejně jako těch cílových v Chorvatsku. Cena jízdenky zpáteční otevřené jízdenky Praha – Split je cca 2800 – 2900 Kč, děti do 12 let většinou za polovic, ale záleží na dopravci.Více informací získáte např. na www.onlinebus.cz
  • Rychlejší spojení umožňuje automobilistům nedávno dokončená dálnice Záhřeb – Split. ( Více viz doprava).
  • Dříve oblíbený přímý vlakový spoj, sezónní rychlík Jadran, na trase Praha – Split byl pro sezónu 2010 zrušen. Ostatní vlaková spojení předpokládají dva až tři přestupy, délka cesty do Splitu se pak pohybuje mezi 18 a 26 hodinami. Je možno cestovat přes Vídeň (a zde přestupovat) nebo přes Budapešť (zde je též nutno přestupovat, a to ještě mezi dvěma nádražími).
  • Lodní doprava je zajišťována především společností Jadrolinia. Na ostrov Hvar se dostanete trajektovými linkami ze Splitu do Stari Grad nebo z Drveniku do přístavu Sučuraj. Jinak mezi pevninou a ostrovy Hvar a Brač jezdí tzv.rychlé lodní linky. Společnost Jadrolinia zveřejnila  ceny lodních lístků na trajektových linkách v sezóně 2010. Většinou dochází ke zdražení o 2 – 27%, u každé linky jinak. Na lince Split – Starigrad (Hvar) letos turista zaplatí za osobu 47 kun (loni 42 kun) a za auto 318 kun (loni 286 kun), na lince Drvenik – Sućuraj (Hvar) zaplatí za osobu 16 kun (loni 13 kun) a za auto 108 kun (loni 95 kun), na lince Split – Supetar (Brač) zaplatí za osobu 33 kun (loni 30 kun) a za auto 160 kun (loni 140 kun), shodně také na linkách Split – Rogač (Šolta) a Makarská – Sumartin (Brač). Informace nakleznete na www.jadrolinia.hr Ve splitské oblasti provozuje několik linek Linijska nacionalna plovidba – www.Inp.hr
  • Pokud chcete cestovat trajektem na ostrovy (zejména na ty nejnavštěvovanější – Cres, Brač, Hvar aj.) v nejexponovanější den – v sobotu, kdy se střídají ubytovací turnusy, musíte počítat s tvořením front v přístavech. Můžete čekat i několik hodin, než se na trajekt dostanete. To se netýká jen prázdnin, ale také června a září. Pokud můžete, vyhněte se cestování v sobotu!
  • Autobusová síť v Chorvatsku je poměrně hustá. Především pobřeží má linek mnoho a spojení mezi jednotlivými městy a letovisky je velmi dobré. Místní doprava jezdí i na ostrově Brač. Pro turisty mohou být užitečné následující odkazy: Autobusové nádraží ve Splitu (Autobusni kolodvor Split) – mezinárodní, dálkové i místní linky: www.ak-split.hr, Promet Split – městské a příměstské linky: www.promet-split.hr
  • Velmi využívanou službou je zapůjčení automobilu nebo motocyklu. Autopůjčovny najdete na letišti a ve všech velkých turistických letoviscích. Ceny za půjčení automobilu:
  • Malý vůz, např. Peugeot 107 při zapůjčení na 3 – 6 dní: 350 HRK/den, větší Peugeot 207 za stejných podmínek 550 HRK/den. V ceně je DPH, neomezená kilometráž a pojištění vozidla.
  • Půjčení skútru stojí na 4 hod od cca 100 kun, na 1 den od 200 kun, na týden od 950 kun. Cena závisí na typu a stáří skútru.
  • Cena za půjčení jízdního kola se pohybuje cca 30 HRK/hod, 70 – 100 HRK/půl dne, 100 – 150/kun. Půjčení kvalitního horského kola je samozřejmě dražší.
  • Taxislužba je k dispozici ve městech a větších rekreačních střediscích. Uváděné ceny jsou pouze orientační:
  • nástupní taxa 20–35 kun podle atraktivity lokality
  • cena za 1km jízdy ve městě 5 – 7 kun, v noci, v neděli a o svátcích je příplatek 20%
  • čekání 1 hod 60 – 80 kun
  • 1 zavazadlo 5 kun

Náboženství a historie

Náboženství a historie

  • Split byl založen na sklonku 3.století římským císařem Diokleciánem na místě původní ilyrsko-řecké osady Aspalathos. Po vpádu Slovanů do Dalmácie přetrval Split pod správou Byzance a stal se jedním z center zbývající latinské populace. Slované potomkům římských měšťanů v Dalmácii říkali Latini. Byzantská říše v oblasti postupně ztrácela vliv a o strategicky významné město usilovala Benátská republika. Od roku 1069 pak byl Split součástí Chorvatského království, které později připadlo k Uhrám. V roce 1420 zde moc na téměř dalších 300 let získala Benátská republika, která Split zbavila všech práv a svobod.
  • V 16. stol. v období humanismu bylo město důležitým střediskem chorvatské kultury. Nejvýznamnějším představitelem humanismu ve Splitu byl splitský rodák – filozof, spisovatel a učenec evropského formátu Marko Marulić, mimo jiné autor první tištěné knihy v chorvatštině. Od roku 1797 až do vyhlášení Království SHS spadal Split pod Rakousko-Uhersko, byl hlavním městem Dalmatské provincie. Po roce 1929 a vytvoření Jugoslávie se stalo město centrem nově vzniklé bánoviny Primorje. Za 2. světové války byl obsazen italským fašistickým vojskem a Německem. Split byl osvobozen v roce 1944 a byl vrácen Chorvatsku vrámci Jugoslávie.

Náboženství a tradice

  • Většinu věřících tvoří z 88% římští katolíci ( Chorvaté ), pravoslavné církve 4,4 % a muslimové přes 1%.
  • Největšími svátky jsou samozřejmě křesťanské Velikonoce a Vánoce, dále mezi náboženské svátky patří 15.červen – Boží tělo( pohyblivý ), 15.srpen – Nanebevzetí Panny Marie – Velika Gospa, 1.listopad – Svátek Všech svatých

Historické lokality

  • K nejznámějším z chorvatských měst patří Split. Většina návštěvníků jen projíždí cestou do jižní  Dalmácie nebo odtud odplouvá na blízké ostrovy. Ale najděte si den, ne-li dva na prohlídku tohoto pozoruhodného města, jehož historické jádro je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Základem města se stal palác římského císaře Diokleciána, který se začal stavět asi v roce 295 a stavěl se deset let. Za pozornost stojí i katedrála, která byla mauzoleem tohoto císaře, nebo  nedaleké baptisterium, původně chrám boha Jupitera. Nesporně nejkrásnějším  místem v celém Splitu je Peristyl, sloupové nádvoří před katedrálou. Ať za bílého dne nebo při večerním nasvícení, je jeho atmosféra naprosto magická a slovy nepopsatelná. Když vyjdete z paláce západní Železnou branou, dojdete na náměstí Pjaca, které bylo dlouho centrem společenského dění. Na nábřeží se dostanete pěší zónou v Mamontově ulici na nábřeží. Nad zátokou nad přístavem se tyčí poutní místo Marjan, na jehož úbočí si satvěla domy a rezidence místní smetánka.
  • Deset kilometrů od Splitu za řekou Jadro leží Salona, která po vyplenění avarskými a slovanskými nájezdy byla téměř zničena, a tak vznikl dnešní Split. Unikátní je blízký hřbitov, na svou dobu neobvykle rozlehlý a honosný. Hned vedle hřbitova je archeologické muzeum. Ve Splitu můžete ještě navštívit Muzeum chorvatských archeologických památek, Galerii děl sochaře Ivana Meštrovice nebo Etnografické muzeum.
  • Muzea v přímoří jsou otevřena většinou od 8:00 případně 9:00 do 12:00, a pak od 15:00 – 18:00 hod., v sobotu obvykle jen dopoledne. V neděli je v některých zavřeno. Zavírací dny bývají různé (většinou v pondělí, ale není pravidlem). Vzhledem k nejednotné úpravě pracovní doby se doporučuje informovat se u místního turistického sdružení.
  • Mezi významné památky, zapsané do listiny světového kulturního dědictví UNESCO, patří v této oblasti staré městečko Trogir , část v rámci historických hradeb, katedrála v Šibeniku a Starigradské polje u městečka Stari Grad na ostrově Hvar.
  • Šibenik založil ve druhé polovině 11. stol. chorvatský král Krešimir IV. (proto se Šibeniku často říká Krešimirovo město. Staré město si zachovalo svůj starobylý ráz a část opevnění, především tři pevnosti v kopci nad městem. Nejníže je pevnost sv. Michala (tvrdjava sv. Mihovila), která se dříve uváděla jako pevnost sv. Anny (tvrdjava sveta Ana). Výš je pevnost Šubičevac a na nejvyšším bodě (125 m n.m.) pevnost sv Jana (tvrdjava sveti Ivan). Ze všech je jedinečná vyhlídka na město a na ostrovní labyrint severozápadním směrem. Katedrála sv. Jakuba (Sveti Jakov) na náměstí Chorvatské republiky (Trg Republike Hrvatske) je jednou z nejkrásnějších staveb evropského pozdního středověku. Stavba je obrovských rozměrů – 39 m dlouhá a 32 m vysoká, celá výhradně z kamene. Nejoriginálnější je systém zaklenutí a zastřešení do sebe těsně zapadajícími kamennými deskami. Proti katedrále je renesanční radnice ze 16. stol., s otevřenou lodžií v přízemí a zasklenou v prvním patře. Těsně vedle ní vede schodiště do staré části města (schodiště otevřená i klenutá, průchody, starobylé dvorky a náměstíčka). Proti apsidám katedrály je kostelík sv. Barbory z 15. stol. s hodnotnou Sbírkou církevního umění. Vedle katedrály na nábřeží stojí Biskupský palác (Biskupski dvorac) z 15. stol. Sousedí s ním Mořská brána (Morska vrata), vchod do přístavu, a Knížecí palác (Kneževa palača), sídlo benátského místodržitele, dnes Městské muzeum (Gradski muzej).
  • Historické jádro města Trogiru se zařadilo mezi památky UNESCO v roce 1997. Hlavní chloubou je katedrála sv. Vavřince (Sveti Lovro či Lovre). Pýchou katedrály je románský západní portál. Tvoří jej sochy, plastiky a reliéfy obsahující na sto postav. V tympanonu a v lunetě nad ním jsou zachyceny výjevy z Kristova a Mariina života, od Zvěstování do Nanebevstoupení. Vstupné je 15 kun. Stojí za to vystoupit i na zdejší třípatrovou krásnou zvonici (goticko-renesančně-barokní), vysokou 47 m. Naskýtá se z ní krásný výhled na historické jádro Trogiru, na Kaštelský záliv, i na málo známé pohoří Kozjak, které se zvedá nad ním. Samo město Trogir, jeho historické jádro leží na nevelkém ostrůvku a od pevniny i sousedního ostrova Čiovo je odděleno mosty, je jedinečný celek, který se formoval od 13. do 15 až 16. století uprostřed hradeb, několikrát obnovovaných a zpevňovaných. Bývá často nazýváno živoucím muzeem. Jeho centrum tvoří hlavní náměstí, na němž stojí katedrála a další významné budovy města: Knížecí palác, městská lodžie, městská věž aj. Ozdobou náměstí na jeho západní straně jsou dva paláce šlechtické rodiny Čipiko se skvostnými patrovými gotickými okny. Z paláců stojí zato jmenovat také barokní palác Garanjin-Fanfognů, v jehož části jsou uloženy zajímavé sbírky městského muzea.
  • Hvar na ostrově Hvar je bohatý na histiorické památky. Ceněné je benátské opevnění, které navazuje na pevnost Španjol, která je přístupná ( platí se vstupné). Na kopci vysoko nad městem (241 m n. m.) stojí pevnost Fort Napoleon, postavená Francouzi začátkem 19. stol. Budova Arzenálu (Arsenal), tj. opravny válečných lodí, kterou postavili Benátčané v 16. stol., je monumentální přízemní budova u přístavu. V 17. stol. bylo na ni přistavěno divadlo, které je dnes je jedním z nejstarších divadel v jihovýchodní Evropě, dochovaných do dnešní doby. Přímo na náměstí stojí katedrála sv. Štěpána, lze navštívit i klenotnici katedrály s cennými církevními předměty. Významnou památku představuje františkánský klášter s mariánským kostelem Gospa od Milosti (15. stol.) stojící při pobřeží východně od centra města. Může se pochlubit mimořádně cennými obrazy, sochami a plastikami, sbírkou sakrálních předmětů, knih atd., a to jak v interiéru kostela, tak i v refektáři kláštera. Přístup je i do malé, ale pěkné klášterní zahrady a do křížové chodby.

Jak se domluvit

  • Úředním jazykem je chorvatština. V přímořských turistických letoviscích se v hotelu a na infocentrech domluvíte anglicky, německy, velice často italsky a v některých lokalitách i česky.

Obyvatelstvo

  • Počet obyvatel Chorvatska je 4,5 mil. V etnickém složení převažují Chorvaté 89%, Srbové toří 5% , zbytek jsou Bosňáci, Slovinci, Maďaři aj. evropské národnosti.

Měna

  • Chorvatskou měnou je 1 kuna (HRK), která se dělí na 100 lipa
  • Všude platí národní měna kuna, ale na řadě míst lze zaplatit eurem. Cizí měny lze v Chorvatsku měnit za místní měnu zcela bez problémů.
  • Z kreditních karet jsou akceptovány American Express, Diners Club, Visa, Mastercard, Eurocard a Sport Card International. Většina hotelů, restaurací a obchodů tyto karty uznává. Ve městech a hlavních turistických centrech návštěvníci mohou použít své debetní nebo kreditní karty k výběru hotovosti z bankomatů. Nicméně návštěvníci by si měli dát pozor na to, že může být vybrán poplatek za výběr, který může dosahovat 5% z vybírané částky.
  • Cestovní šeky mohou být vyměněny ve směnárnách a bankách. Směnný kurs je výhodnější než při směně měny.
  • Aktuální kurzy najdete na http://www.cnb.cz/…nni_kurz.jsp

Počasí

  • Split má klasické středomořské podnebí s teplým, slunečným létem a mírnou zimou. Je jednou z nejslunečnějších destinací v Evropě (na Jadranu zaujímá druhé místo těsně za Hvarem). Délkou slunečního svitu mohou místa na chorvatském Jadranu směle soutěžit s většinou míst na francouzské Riviéře. Ve všech ročních obdobích stoupají teploty vzduchu na pobřeží od severozápadu k jihovýchodu. Vzhledem ke své poloze mají ostrovy v létě relativně poněkud nižší teploty než pobřeží pevniny. To je také jeden z důvodů, proč jsou ostrovy tak oblíbené: vedra tu nejsou nikdy tak únavná jako na pevnině. Např. letní teploty na Hvaru se pohybují v průměru od 20,2 do 24,9°C, kdežto ve Splitu vystupují až na 25,9°C. Nejteplejším měsícem v celém přímoří je červenec. Průměrné měsíční teploty nejchladnějšího měsíce, ledna, nikdy neklesají pod 5°C.
  • Dobrou alternativou jsou květnové a zářijové pobyty, které zajišťují stále příjemné počasí, teplé moře a méně lidí. Podzim bývá o 2 až 4°C teplejší než jaro. Mořská voda se totiž v létě poměrně značně ohřeje, akumulované teplo se pak z ní postupně uvolňuje do ovzduší a zpomaluje pokles podzimních teplot vzduchu.
  • Nejméně vodních srážek mají ostrovy, 500 až 1 000 mm ročně. Na pobřeží se množství vodních srážek pohybuje od 1 000 do 1 700 mm ročně; roční množství srážek je ale rozděleno na jednotlivé měsíce velmi nerovnoměrně. Bouřky nejsou v přímoří ničím neobvyklým. V létě jsou častější v severní části, v zimě na jihu.
  • Teplota mořské vody se ve Střední Dalmácii pohybuje od června do září v rozmezí 22 – 24oC.
  • V Dalmácii běžně rozeznávají čtyři druhy větru. Bura vzniká nad balkánskou pevninou za vysokého tlaku. Dostane se přes hřebeny hor a s ničivou silou se vrhne dolů, na pobřeží. Je to vítr obávaný pro svou záludnost a nevypočitatelnost. V létě zpravidla trvá jen několik hodin, ale v zimě to mohou být dny, dokonce i týdny. Když hrozí bura, všichni kapitáni míří do přístavu. Jugo přichází z jihu až z Afriky. Je horký a vlhký, mnohdy přichází neočekávane podobně jako bura. Osvěžujícím větrem je maestral, který vane od severozápadu a přináší hezké počasí. Nevera nepřichází příliš často. Je to silný západní vítr, zpravidla doprovázený bouřkou. Trvá jen krátce a v létě přináší vítané ochlazení.

Elektřina a komunikace

Telefon

  • Mezinárodní volací číslo pro Chorvatsko je 00385 (z mobilních telefonů možno ve tvaru +385. Následuje národní směrové číslo (bez 0 na začátku), např. Dubrovník: 20, Pula: 52, Rijeka: 51, Split: 21, Záhřeb: 1 atd. Pak se vytáčí účastnické číslo.
  • V Chorvatsku můžete využít volání z telefonních automatů. Zakoupit si můžete telefonní karty v hodnotě 15,30,50 a 100 HRK. V Chorvatsku do pevné sítě budete volat za 0,8 HRK, do mobilní sítě za 2 HRK, do ČR do pevné sítě za 3 HRK, do mobilní sítě za 3,40 HRK. Ceny jsou za minutu volání, včetně DPH. Více naleznete na www.ht.hr
  • Naši mobilní operátoři nabízejí různé zvýhodněné balíčky pro volání ze zahraničí. Podrobné informace o rozsahu služeb, výhodných nabídkách a podrobných cenách najdete na stránkách českých mobilních operátorů.
  • O2 http://www.o2.cz/…hranici.html
  • T-Mobile http://www.t-mobile.cz/…-v-zahranici
  • Vodafon http://www.vodafone.cz/…fy/index.htm
  • Důležitá místní telefonní čísla
  • policie 92
  • hasiči 93
  • první pomoc 94
  • pomoc na cestě 987
  • Hak info autoklub  415 800
  • všeobecné informace 981
  • záchranná pátrací služba na moři 9155 ( DAN), VHF kanály 16,10,74

Internet

  • Internet je dostupný ve všech větších, ale i v mnoha menších letoviscích. Lze se bez problémů připojit v internetových kavárnách (internet caffe), které jsou také v řadě hotelů. Jejich počet stále roste.
  • Ceny se pohybují většinou mezi 10 a 20 kunami za 1 hodinu. V luxusnějších hotelech se lze připojit k internetu přímo v hotelových pokojích a lze najít i ubytování v soukromí s možností internetu. Některé kempy, které jdou s dobou, mají svá kempovací místa a parcely vybaveny nejen přípojkami k vodě a elektřině, ale i přípojkami k internetu.

Elektřina, zásuvky

  • Elektrický proud na celém území Chorvatska je 220 V, 50 Hz
O lokalitě

Hory

Moře

Okolní země

Příroda

Řeky

Nákupy a gastronomie

Orientační ceny

Tipy na nákupy

Jídlo a pití

Nakupování

Spropitné

Před cestou

Očkování před cestou

Co si vzít na dovolenou

Víza

Rady na cestu

Zábava a volný čas

Aktivity a zábava

Koupání

Zajímavá místa

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu