Řeky v Jižní Dalmácii a na jiných ostrovech

Řeky v Jižní Dalmácii a na jiných ostrovech

Řeky v Jižní Dalmácii a na jiných ostrovech
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

Doprava

Náboženství a historie

Jak se domluvit

Obyvatelstvo

Měna

Počasí

Elektřina a komunikace

O lokalitě

Hory

  • Hory v této oblasti patří k Dinárské horské soustavě, která bez zřetelnější hranice navazuje na severu na Julské Alpy. Na území Chorvatska se dělí na přímořské vápencové pásmo Dinárského krasu a jen malou částí zasahující pásmo Bosenských hor. Dinárské pohoří je nejvyšší horské pásmo v Chorvatsku, které horou Sinjal (mnohdy je však uváděna jako Dinara) dosahuje výšky 1831 m. Náhorní plošina Lika s četnými rozsáhlými polji je oddělena od moře vápencovým pohořím Velebit, které je v některých částech velmi obtížně přístupné. Velebit je nejdelší a nejvýraznější součást Dinárského krasu.
  • Velkolepý kaňon řeky Cetiny odděluje mohutný horský masiv Biokovo, jehož nejvyšší vrchol Sveti Jure dosahuje nadmořské výšky 1 762 m. Impozantní holá vápencová hradba Biokova tvoří působivou kulisu celé Makarské riviéře.

 

Moře

  • Chorvatské pobřeží je omýváno Jaderským mořem. Jeho severní část je mělká, jižní podstatně hlubší. Rozdíl mezi přílivem a odlivem je na jednotlivých místech Jadranu poměrně malý: nejmenší je na jihu, např. v Dubrovníku 30 cm, největší na severu, např. v Savudriji 80 cm.
  • Jadran patří k mimořádně čistým mořím.

Okolní země

  • Na severu sousedí Chorvatsko se Slovinskem, na východě Maďarskem, Srbskem, Bosnou a Hercegovinou a na jihu Černou Horou.
  • Pokud pojedete do Chorvatska vozem, můžete při své cestě naplánovat zastávku v některých atraktivitách tranzitních zemí, především Rakouska a Slovinska.
  • Chorvatsko má také pravidelné přímé trajektové a lodní spojení s Itálií. Ze Splitu jezdí linky do Ancony, z ostrova Hvar z přístavu Stari Grad též do Ancony nebo Pescary. Z Dubrovníku do Bari. Z Istrie a Kvarneru se pořádají i lodní výlety do Benátek a Terstu.
  • Z oblasti Dalmácie se můžete dostat do Černé Hory. Hraniční přechod je v údolí Sutorina a jmenuje se Debeli Brijeg. Nejbližším cílem bývá město a letovisko Herceg-Novi, případně Risan a Perast, ale především městečko Kotor, které je již po řadu desetiletí zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Od roku 2008 je na základě Zákona o bezpečnosti potravin zakázán cizincům dovoz některých potravin na území Černé Hory. U aut se při vstupu na území Černé Hory platí ekologická taxa a má platnost 1 rok. Výše taxy závisí na počtu sedadel ve voze. Taxa ve výši 10 EUR se platí za vozidlo do 10 míst k sezení (i když nejsou obsazena). Před cestou si raději ověřte informace na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR www.mzv.cz

Příroda

  • Je málo území na světě, kde vápence a dolomity jsou na tak velké ploše jako právě v přímoří Jadranu. Mnohé z krasových jevů tohoto území se staly vyhledávanými turistickými cíli. Patří k nim především jeskyně, propasti, vyvěračky, skalní mosty, jezera v závrtech. Za pozornost stojí i jejich fauna, např. některé zvláštní druhy ryb, macaráti ap. Severní část vápencového Velebitu byla koncem roku 2000 prohlášena národním parkem (Národní park Severní Velebit), celý Velebit je chráněnou krajinnou oblastí (Park prirode Velebit) a již od roku 1978 biosférickou rezervací organizace UNESCO. V jižní části Velebitu je další chráněné území – Národní park Paklenica. Právě na tomto území byla v roce 1994 objevena nejhlubší chorvatská propast Lukova jama, která svou hloubkou 1 392 m je zároveň devátou nejhlubší propastí na světě. K Velebitu neodmyslitelně patří i krásné Cerovacké jeskyně (Cerovačke spilje) v jihovýchodním cípu horstva.
  • Jedním z významných aspektů půvabu a obliby Dalmácie je její vegetace. Je nádherná, všudypřítomná, většinou vždyzelená. Není však jen darem zdejší přírody, v projektech rekreačních zařízení se plánovala i spousta zeleně a okrasných rostlin. Původní rostlinstvo Jadranu patří ke středomořské oblasti, pro niž je typická vždyzelená vegetace a velké bohatství rostlinných druhů. Např. Dalmácie se svými 2300 autochtonními rostlinnými druhy řadí na jedno z prvních míst v Evropě. I ostrovy jsou svou florou bohaté – prvenství patří ostrovu Krku. Nejvíce je rozšířeno společenství makchie, složené ze vždyzelených křovin a zakrslých stromů – jalovců, rozmarýnu, vavřínu, řečíku, dubu. Na suchých vápencových svazích je rozšířena tzv. frygana, tj. řidší porost, ve kterém převládají nižší keře a byliny – pryšec, šalvěj a kozinec. Místy vegetace na vápencích úplně mizí a objevují se zcela holé, pusté svahy a srázy, typický holokras. Kromě těchto domácích rostlin se v přímoří vyskytují druhy, které sem byly přivezeny hlavně ze subtropického pásma. Většinou jde o okrasné rostliny, které se tu plně aklimatizovaly a dnes dodávají přímoří charakteristický, trochu exotický ráz. Návštěvník si většinou neuvědomuje, že nejde o rostliny původní, nýbrž o importované. Patří k nim např. palmy, oleandry, agave, aloe, cypřiše a další. Citrusům se daří na chráněných místech, dále v deltě Neretvy a v okolí Dubrovníku. Hitem posledních let se staly mandarinky, jejichž dnes už obrovské plantáže se stále rozšiřují. K hlavním rostlinám pěstovaným pro užitek patří především olivovníky, odolnější fíkovníky, pro Hvar je charakteristickou rostlinou levandule.
  • Pro oblast středomořského podnebí je typická půda zvaná červenice (terra rossa). Červenice má dobré fyzikální i chemické vlastnosti pro zemědělství a lesnictví, hodí se pro pěstování vinné révy, ovoce, olivovníků, fíkovníků, tabáku a jiných poměrně náročných kultur.
  • Fauna přímoří se vyznačuje bohatstvím druhů volně žijících v přírodě, z nichž mnohé jsou endemické. Zvláštností jsou např. šakali, žijící na poloostrově Pelješac. Rozšířili se i na Korčulu. Na ostrově Mljetu žije v poměrně značném množství promyka mungo, dovezená sem v 19. stol. z Indie, aby hubila přemnožené hady. Ještěrek a hadů je v přímoří stále dost. Z jedovatých hadů jsou nejnebezpečnější zmije růžkaté, ale není jich příliš mnoho. Najdeme je i v národním parku Paklenica. Proto se při výletech do těchto oblastí doporučují dobré boty a dlouhé kalhoty. Výjimkou v přímoří nejsou ani želvy. Vyskytuje se i štír, jehož některé druhy mají v kusadlech žlázy s jedem. Nejsou však příliš častí. Zvláštností je velká stonožka Scolopendra. Typickým hmyzem přímoří jsou neúnavné cikády. Mimořádná je i druhová pestrost motýlů.
  • Jako první národní park byla vyhlášena Plitvická jezera v roce 1949. Je jako jediný přírodní fenomén v Chorvatsku zahrnut organizací UNESCO mezi nejcennější přírodní hodnoty ve světovém měřítku. Národní park Paklenica v Severní Dalmácii zahrnuje především dvě krasová údolí, Velkou a Malou Paklenicu. Národní park Mljet se rozkládá na severozápadní straně stejnojmenného ostrova. Zahrnuje Velké jezero a Malé jezero (Veliko jezero, Malo jezero) a přilehlé lesy, kde jsou mimo jiné i cedry. NP Krka zahrnuje celý tok řeky Krky, která se po celé délce probíjí vápencovým podložím a zdolává výškové rozdíly krasového terénu mnoha vodopády a kaskádami. NP Kornati zahrnuje 89 ostrovů, ostrůvků a útesů. Chrání se nedotčená příroda, neporušenost podmořského světa, bohatství ryb a ostatní mořské fauny. Ostrovním parkem jsou i Brijuni, skupina dvou velkých a dvanácti malých ostrůvků při západním pobřeží Istrie. Severně od Rjeki se rozkládá NP Risnjak a nejmladším NP je od roku 2000 Severní Velebit.
  • Severní okrajová oblast Středozemního moře, tedy oblast východního jadranského pobřeží, patří k seismicky aktivním oblastem. Tektonicky nejohroženější je oblast dinárská. Zde také došlo v minulosti k nejkatastro­fálnějším zemětřesením. Za nejničivější vůbec se pokládá zemětřesení v r. 1667, které prakticky zničilo Dubrovnickou republiku. Přitom Dubrovník a jeho okolí byly postiženy v historické době patnácti zemětřeseními. V posledních letech se na tomto přímoří třásla země s ničivými účinky na Makarské riviéře v r. 1962, v Dubrovníku a na jeho přímoří v r. 1979, ve Stonu v r. 1996.  

Řeky

  • Chorvatské řeky jsou poměrně krátké, většina jich pramení v přilehlých horských vápencových oblastech. Jsou poměrně vodnaté, zejména v dubnu a listopadu, nejméně vody mají v srpnu a v září. Na svých tocích směrem k Jadranu, do něhož se vlévají, překonávají svými vodopády, kaskádami a peřejemi značné výškové rozdíly; hluboko se zařezávají do skalního podloží a vytvářejí impozantní kaňony a soutěsky.
  • Typickou krasovou řekou je Zrmanja v Severní Dalmácii, nejpozoruhodnější díky svým mohutným vodopádům je Krka, k nejvodnatějším patří poměrně dlouhá Cetina, která je využívána vodáky. Pro chorvatské hospodářství má ohromný význam delta Neretvy.
Nákupy a gastronomie

Orientační ceny

Tipy na nákupy

Jídlo a pití

Nakupování

Spropitné

Před cestou

Očkování před cestou

Co si vzít na dovolenou

Víza

Rady na cestu

Zábava a volný čas

Aktivity a zábava

Koupání

Zajímavá místa

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu