Náboženství, historie a kultura v Sofii a okolí
Zobrazovat ceny v Euro

Náboženství, historie a kultura v Sofii a okolí

Zobrazit nabídku
Bez letenek
S letenkami
Objevte zájezdy, ubytování či letenky.
Dovolená do Sofie a okolí od německé cestovní kanceláře.

Zpřesněte si hledání

Řadit podle:

Praktické informace

  • Náboženství a historie Zobrazit Zavřít

    Náboženství a historie

    • Bulharsko má dlouhé dějiny, během nichž existovalo několik bulharských států, ale jejich rozkvět byl ohrožen válkami ze strany mocných sousedů. Nejstaršími známými obyvateli Bulharska jsou Thrákové, po dobytí území římskou říší byla proto nová provincie pojmenovaná Thracia. Před dobytím Římany bylo území Bulharska součástí říše Alexandra Velikého.
    • První Slované přicházejí na území východního Balkánu v 6. století n.l. V 7. století přicházejí na Balkán turkotatarští kočovní Bulhaři, kteří časem splynuli s usedlými Slovany, převzali jejich jazyk a kulturu, ale zároveň na ně přenesli svoje označení. Roku 681 založil chán Asparuch první bulharský stát s hlavním městem Pliskou, přijal z Byzance křesťanství a potlačoval pohanské kulty. Vrchol dosáhla bulharská říše v 10. století, ale v roce 1018 zanikla a stala se součástí Byzantské říše.
    • Druhý bulharský stát s centrem Veliko Tarnovo vznikl roku 1185, v době oslabení moci Byzance. Svého vrcholu dosáhl v polovině 13. století za vlády Ivana Asena II. Po pádu Vidinu v roce 1396 se Bulharsko stává součástí Osmanské říše a přestává existovat jako stát na další 4 století.
    • Koncem 18. století dochází k bulharskému národnímu obrození a z původně kulturního hnutí se stává hnutí s politickými požadavky. Díky porážce Osmanů v rusko-turecké válce vzniká roku 1878 Bulharské knížectví jako autonomní část turecké říše, o 7 let později je ke knížectví připojena Východní Rumélie. Roku 1908 vyhlašuje kníže Ferdinand nezávislost na Osmanské říši a stává se bulharským carem. Čtyři roky po vyhlášení nezávislosti vede země spolu s Řeckem a Srbskem úspěšnou válku proti Turecku (tzv. první balkánská válka), po ní však-vzhledem ke sporům se Srby o území Makedonie-vede Bulharsko proti srbskému království roku 1913 druhou balkánskou válku, v níže jsou Bulhaři poraženi. Proto za první světové války bojuje Bulharsko proti Srbsku jako spojenec Německa a Rakousko-Uherska, za což Bulharsko platí po válce ztrátou území. Od roku 1941 je Bulharsko spojencem nacistického Německa, ale po roce 1944, kdy do země vstoupila Rudá armáda, bojují bulharští vojáci na straně spojenců.
    • Po druhé světové válce se dostala k moci tzv. Vlastenecká fronta (v ní měli největší vliv komunisté), byla zrušena monarchie a vyhlášena Bulharská lidová republika, která se stala věrným spojencem Sovětského svazu. V původně zaostalé zemědělské zemi se začal budovat průmysl, zejména za vlády Todora Živkova. Za jeho vlády se také ale zhoršily vztahy mezi bulharským státem a tureckou menšinou zejména díky násilnému pobulharšťování Turků. Proto byl Živkov svržen v listopadu 1989 a na jeho místo nastoupil komunista Petar Mladenov, který ale zemi dovedl k prvním svobodným volbám. Po pádu komunismu a mnoha ekonomických reformách se stalo Bulharsko roku 2004 členem NATO a o tři roky později vstoupilo do EU.
    • Zajímavosti: v Bulharsku působilo mnoho Čechů již od 19.století, např. Konstantin Jireček (profesor slavistiky, který se stal v roce 1881 bulharským ministrem školství), Bohdan Prošek (zakladatel pivovaru v Sofii) aj.

    Náboženství a tradice

    • Většina obyvatel Bulharska vyznává pravoslavné (ortodoxní) křesťanství (66,9%), druhým nejrozšířenějším náboženstvím je islám (13,9%). Cca. 17% obyvatel je bez vyznání, ostatní náboženství, ať již katolictví, protestantství či různé sekty, jsou zastoupena v zanedbatelné mí­ře.
     
    • Státní svátky a významné dny

      Stabilní státní svátky:
      1.1.- Nový rok
      3.3.- Osvobození z osmanské nadvlády (1878)
      1.5.-Svátek práce
      6.5.-Den sv.Jiří (Gergiovden), Den chrabrosti a bulharské armády

      24.5.-Den sv. Cyrila a Metoděje, Den slovanské kultury a vzdělávání
      6.9.-Den sjednocení Východní Rumelie s Bulharským knížectvím (1885)

      22.9.-Den nezávislosti (1908)

      1.11.-Den národních buditelů

      24.-26.12.-Koleda (Vánoce)

      Pohyblivé svátky – Velikonoce (Velikden): Velký pátek, Velikonoční neděle, Velikonoční pondělí

    • Kromě těchto svátků slaví Bulhaři další svátky vycházející z ortodoxního kalendáře.
  • Bezpečnost Zobrazit Zavřít

  • Doprava Zobrazit Zavřít

  • Jak se domluvit Zobrazit Zavřít

  • Obyvatelstvo Zobrazit Zavřít

  • Měna Zobrazit Zavřít

  • Počasí Zobrazit Zavřít

  • Elektřina a komunikace Zobrazit Zavřít

O lokalitě

Nákupy a gastronomie

Před cestou

Přejít nahoru