Elektřina, telefon a internet v Bulharsku

Elektřina, telefon a internet v Bulharsku

Elektřina, telefon a internet v Bulharsku
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

  • Míra kriminality v Bulharsku je obecně vyšší než v ČR, jedná se hlavně o kapesní krádeže, vykrádání automobilů, ale i o krádeže aut aj. Je proto třeba zvýšené opatrnosti. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat bezpečnému zajištění finančních prostředků, osobních dokladů, platebních karet atd. Cennosti a doklady doporučujeme odkládat v hotelových trezorech, peníze a platební karty doporučujeme rozdělit na několik míst, peníze a doklady je potřeba mít oddělené. Nedoporučuje se přespávat v automobilech, zejména na nehlídaných místech. Za nejvhodnější a také nejbezpečnější způsob cestování do Bulharska lze považovat letecké zájezdy cestovních kanceláří. Individuální turistika pak samozřejmě přináší zvýšená bezpečnostní a případně i hygienická rizika.
  • Zvýšenou pozornost je potřeba také věnovat při výměně valut, zde je nutné využívat pouze solidních směnáren nebo bank. I ve směnárnách je však třeba si před vlastní výměnou ověřit skutečný kurz. Vždy je třeba se vyhnout pouliční směně valut!
  • Při krádežích či ztrátě cenných předmětů či osobních dokladů je třeba případ nahlásit neprodleně na nejbližší policejní stanici a vyžadovat vydání kopie protokolu či záznamu o této skutečnosti. V případě potřeby je při jednání s bulharskou policií možné vyžadovat přítomnost tlumočníka, kterého podle vnitřních předpisů bulharského ministerstva vnitra musí policie zajistit. V případě jednání s úřady doporučujeme se spojit s konzulárním oddělením Velvyslanectví ČR v Sofii, s honorárním konzulátem ve Varně, příp. v letní sezoně s konzulárním jednatelstvím v Burgasu, které vám podá informace, jak v dané situaci postupovat. V případech organizovaných zájezdů cestovních kanceláří potřebnou součinnost vždy poskytne také příslušný delegát cestovní kanceláře.

Doprava

Doprava

  • K řízení motorových vozidel v Bulharsku stačí platný řidičský průkaz ČR, dále je potřebný technický průkaz vozidla a zelená karta
  • Povolená rychlost v obci je v Bulharsku 50 km/h, mimo obec 90 km/h (auto s přívěsem 70 km/h), na dálnici 120 km/h. Pro řidiče, kteří vlastní řidičský průkaz méně než 2 roky, je nejvyšší povolená rychlost mimo obec 70 km/h a na dálnici 100 km/h
  • V případě půjčení vozidla u některé soukromé firmy musí být řidič držitelem řidičského oprávnění minimálně 1 rok a musí být starší 21 let.
  • Mimo velká města jsou dopravní pokyny často psány jen azbukou (cyrilicí).
  • Součástí povinné výbavy vozidla je kromě výstražného trojúhelníku také hasící přístroj. Pokuty za dopravní přestupky (jízda pod vlivem alkoholu, nepoužití bezpečnostních pásů, špatné parkování nebo překročená rychlost) jsou v Bulharsku výrazně vyšší než v ČR

Místní doprava

  • Veřejnou dopravu v Bulharsku zajišťují hlavně autobusy a taxíky.
  • Autobusová síť je poměrně hustá a ceny jsou nízké. Typické je několikaminutové zpoždění linek a není možné se stoprocentně spoléhat na jízdní řády. Na některých, zejména dálkových trasách, se o dopravu starají soukromé firmy, což je jistou zárukou modernější a komfortnější přepravy.
  • Bulharské taxíky mají žlutou barvu a jsou cenově dostupné. Běžná taxa se pohybuje v rozmezí 6 – 18 Kč za kilometr. V noci a v turisticky nejvíce vytížených lokalitách mohou být ceny vyšší.
  • V případě půjčení vozidla u některé soukromé firmy musí být řidič držitelem řidičského oprávnění minimálně 1 rok a musí být starší 21 let.
  • Mimo velká města jsou dopravní pokyny často psány jen azbukou (cyrilicí).
  • Součástí povinné výbavy vozidla je kromě výstražného trojúhelníku také hasící přístroj. Pokuty za dopravní přestupky (jízda pod vlivem alkoholu, nepoužití bezpečnostních pásů, špatné parkování nebo překročená rychlost) jsou v Bulharsku výrazně vyšší než v ČR.

Náboženství a historie

Náboženství a historie

  • Bulharsko má dlouhé dějiny, během nichž existovalo několik bulharských států, ale jejich rozkvět byl ohrožen válkami ze strany mocných sousedů. Nejstaršími známými obyvateli Bulharska jsou Thrákové, po dobytí území římskou říší byla proto nová provincie pojmenovaná Thracia. Před dobytím Římany bylo území Bulharska součástí říše Alexandra Velikého.
  • První Slované přicházejí na území východního Balkánu v 6. století n.l. V 7. století přicházejí na Balkán turkotatarští kočovní Bulhaři, kteří časem splynuli s usedlými Slovany, převzali jejich jazyk a kulturu, ale zároveň na ně přenesli svoje označení. Roku 681 založil chán Asparuch první bulharský stát s hlavním městem Pliskou, přijal z Byzance křesťanství a potlačoval pohanské kulty. Vrchol dosáhla bulharská říše v 10. století, ale v roce 1018 zanikla a stala se součástí Byzantské říše.
  • Druhý bulharský stát s centrem Veliko Tarnovo vznikl roku 1185, v době oslabení moci Byzance. Svého vrcholu dosáhl v polovině 13. století za vlády Ivana Asena II. Po pádu Vidinu v roce 1396 se Bulharsko stává součástí Osmanské říše a přestává existovat jako stát na další 4 století.
  • Koncem 18. století dochází k bulharskému národnímu obrození a z původně kulturního hnutí se stává hnutí s politickými požadavky. Díky porážce Osmanů v rusko-turecké válce vzniká roku 1878 Bulharské knížectví jako autonomní část turecké říše, o 7 let později je ke knížectví připojena Východní Rumélie. Roku 1908 vyhlašuje kníže Ferdinand nezávislost na Osmanské říši a stává se bulharským carem. Čtyři roky po vyhlášení nezávislosti vede země spolu s Řeckem a Srbskem úspěšnou válku proti Turecku (tzv. první balkánská válka), po ní však-vzhledem ke sporům se Srby o území Makedonie-vede Bulharsko proti srbskému království roku 1913 druhou balkánskou válku, v níže jsou Bulhaři poraženi. Proto za první světové války bojuje Bulharsko proti Srbsku jako spojenec Německa a Rakousko-Uherska, za což Bulharsko platí po válce ztrátou území. Od roku 1941 je Bulharsko spojencem nacistického Německa, ale po roce 1944, kdy do země vstoupila Rudá armáda, bojují bulharští vojáci na straně spojenců.
  • Po druhé světové válce se dostala k moci tzv. Vlastenecká fronta (v ní měli největší vliv komunisté), byla zrušena monarchie a vyhlášena Bulharská lidová republika, která se stala věrným spojencem Sovětského svazu. V původně zaostalé zemědělské zemi se začal budovat průmysl, zejména za vlády Todora Živkova. Za jeho vlády se také ale zhoršily vztahy mezi bulharským státem a tureckou menšinou zejména díky násilnému pobulharšťování Turků. Proto byl Živkov svržen v listopadu 1989 a na jeho místo nastoupil komunista Petar Mladenov, který ale zemi dovedl k prvním svobodným volbám. Po pádu komunismu a mnoha ekonomických reformách se stalo Bulharsko roku 2004 členem NATO a o tři roky později vstoupilo do EU.
  • Zajímavosti: v Bulharsku působilo mnoho Čechů již od 19.století, např. Konstantin Jireček (profesor slavistiky, který se stal v roce 1881 bulharským ministrem školství), Bohdan Prošek (zakladatel pivovaru v Sofii) aj.

Náboženství a tradice

  • Většina obyvatel Bulharska vyznává pravoslavné (ortodoxní) křesťanství (66,9%), druhým nejrozšířenějším náboženstvím je islám (13,9%). Cca. 17% obyvatel je bez vyznání, ostatní náboženství, ať již katolictví, protestantství či různé sekty, jsou zastoupena v zanedbatelné mí­ře.
 
  • Státní svátky a významné dny

    Stabilní státní svátky:
    1.1.- Nový rok
    3.3.- Osvobození z osmanské nadvlády (1878)
    1.5.-Svátek práce
    6.5.-Den sv.Jiří (Gergiovden), Den chrabrosti a bulharské armády

    24.5.-Den sv. Cyrila a Metoděje, Den slovanské kultury a vzdělávání
    6.9.-Den sjednocení Východní Rumelie s Bulharským knížectvím (1885)

    22.9.-Den nezávislosti (1908)

    1.11.-Den národních buditelů

    24.-26.12.-Koleda (Vánoce)

    Pohyblivé svátky – Velikonoce (Velikden): Velký pátek, Velikonoční neděle, Velikonoční pondělí

  • Kromě těchto svátků slaví Bulhaři další svátky vycházející z ortodoxního kalendáře.

Historické lokality

  • Sofia je hlavní město Bulharska s více než 1 mil. obyvatel. K nejzajímavějším pamětihodnostem patří kostelík sv. Jiří z 5. století, podzemní kostelík sv. Petky Samardžijské a katedrála sv. Sofie, která dala městu jméno a je vyobrazena v jeho znaku.
  • Varna je historické město s velkým množstvím starých domů (z nichž řada z dob nadvlády Turků evokuje Rusko), bulvárů z druhé poloviny devatenáctého století podle francouzského vzoru a nejrůznějších památek.
  • Nesebar je starobylé městečko, které leží cca 28 km severně od Burgasu. V 9. století př. n. l. je založili Thrákové, dodnes si zachovalo svůj duch romantiky a exotiky, zejména díky unikátní lidové architektuře. Můžete zde najít křivolaké uličky s malebnými domy z 19. století, 12 zachovaných kostelů a další zříceniny z církevních staveb.
  • Sozopol je svým umístěním i atmosférou podobné Nesebaru. Dřevem obložené domy v těsných uličkách, fíkovníky v zahradách za kamennými zdmi, domácí vinice v každém dvoře poskytující lehký stín za poledního žáru, malebná zákoutí pro dva a tiché hospůdky na útesu nad vlnami, rybáři vyplouvající za úsvitu na moře, umělci vystavující v galeriích na ulici svá díla, staré ženy vytvářející přímo před vašima očima nádherné pletené či háčkované ubrusy.
  • Balgari, je známá provozováním nestinarstva, neboli ohňových tanců. Je to místní zvyklost provozovaná tradičně při příležitosti oslav svátku svatého Konstantina a svaté Eleny, který připadá ve většině Bulharska na 21. května. Zde se ale slaví 4. června, nebo o nejbližším víkendu. Rituál je zahájen uvedením tanečníků do hypnotického stavu a jejich následným tancem po žhavých uhlících za doprovodu dud a bubnu. Přípravy na ohňové tance trvají celý den, při nich prochází vesnicí průvod s ikonami světců a jsou obětovány ovce. Potom následuje všeobecné hodování.
  • Balčik je přímořské letovisko na severním pobřeží Černého moře, jeho Staré město je vybudováno na vápencových stěnách. V 5.stol. př. n.l jej založili Řekové, dnešní jméno připomíná vojevůdce Balika. Návštěvníci zde najdou botanickou zahradu s letohrádkem rumunské královny z let 1926–31 v orientálním stylu s minaretem.
  • Veliko Tarnovo se nachází se 233 km východně od Sofie a 227 km západně od Varny. Rozkládá se na příkrých pahorcích a terasách kolem hlubokého, skalnatého koryta řeky Jantry. Je jedním z nejmalebnějších měst v Evropě. Střední část města je zajímavá historickými domy těsně nakupenými na svazích. Město má bohatou historii sahající až do 12. století.
  • Plovdiv, který dnes má 400 000 obyvatel, a tak se řadí mezi největší bulharská města, byl založen dávno před naším letopočtem. Město obývali Thrákové, Řekové, Římané, Turci a všechny tyto národy zde zanechaly svou stopu. Dnes zde můžete obdivovat trácké opevnění, středověké kostely, panská sídla nebo amfiteátr z doby, kdy zde žili Římané.
  • Klášter Aladža je jeskynní klášter, který byl vybudován v jeskynních chodbách částečne přírodních, částečně vytvořených lidskou rukou. Leží jen pár kilometrů jižně od letoviska Zlaté Písky, a je také součástí přírodního parku Zlaté Písky. Do letoviska Varna je to od kláštera 16 km. Jméno Aladža dostal klášter podle tureckého výrazu pro slovo „barevný“ – aladža, pravděpodobně díky svým jasným a čistým odstínům středověkých kreseb na zdech.
  • Největší a nejkrásnější klášter v Bulharsku, který je zapsán i na Seznamu UNESCO, je však Rilský monastýr.
  • Na Seznamu světového historického dědictví UNESCO je zapsán i Starý Nesebar, vesnice Bojana, Thrácká hrobka Sveštari, komplex skalních kostelíků Ivanovo nebo thrácká hrobka Kazanlak na pahorku Ťulbeto.

Jak se domluvit

  • Úředním jazykem je bulharština, turecká menšina užívá turečtinu. V turistických oblastech, hotelích či na letištích se lze domluvit anglicky, rusky či německy. Pro turisty, kteří se neučili rusky, mohou být problémem nápisy v azbuce. Stojí za to obstarat si tabulku s azbukou, samotné porozumění bulharštině je relativně snadné, mnohá slova jsou podobná či stejná jako v češtině.

Obyvatelstvo

  • Bulharsku žije celkem 7,5 milionu obyvatel. Značný počet obyvatel tvoří Turci a Pomáci (potomci Bulharů, kteří během osmanské nadvlády přijali islám). Nejvíce obyvatel žije v hlavním městě Sofii.
  • Bulhaři jsou velmi temperamentní a pohostinní, při nejrůznějších příležitostech se obdarovávají květinami a i mezi neznámými lidmi je velmi rozšířené tykání.
  • Specifikem Bulharů je přikyvování na znamení nesouhlasu a zavrtěním hlavy na souhlas. Často se ale Bulhaři snaží přizpůsobit zvykům cizinců a užívají tato gesta v opačném významu, než jsou zvyklí – snadno tak může dojít k nedorozumění.

Měna

  • Měna v Bulharsku je bulharský lev (BGN). Zkratka užívaná v Bulharsku je lv. 1 Lev = 100 stotinek. Hodnoty bankovek jsou 1, 2, 5, 10 a 50, mince jsou v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50.
  • Banky mají otevřeno pouze od pondělí do pátku mezi 9.00 až 16.00. Největší banky: United Bulgarian Bank, Bulbank, Bulgarian Post Bank, Raffeisen Bank a Biochim Commercial Bank.
  • Bankomaty (ATM)přijímají hlavní kreditní karty (Cirrus, Maestro, JCB, Visa, MasterCard a American Express). Maximální dovolená částka výběru na den je obvykle 200 lv.
  • V mnoha restauracích, obchodech a hotelech můžete platit mezinárodními platebními kartami (VISA, American Express, MasterCard).
  • Směnárny jsou otevřené od pondělí do soboty mezi 9.00 a 18.00 hodinou. V centrech měst jsou často otevřené každý den. Směnárny valut (a banky) vám většinou dají stvrzenky, ale nebudete potřebovat.
  • Do Bulharska doporučujeme vzít euro € nebo americké dolary (USD).
  • V Bulharsku lze měnit i české koruny, ovšem v nevýhodném kurzu.
  • Aktuální kurz

Počasí

  • Podnebí Bulharska se mění v závislosti na nadmořské výšce. Pohoří Rodopi oslabuje vliv Egejského moře na vnitrozemí, zatímco Podunajská nížina je otevřena extrémům ze střední Evropy. Vliv Černého moře je zanedbatelný, zmírňuje teploty pouze na východním pobřeží země.
  • Pobřežní oblast v okolí Varny má charakter středomořského podnebí s teplými léty a mírnými zimami. Hlavní sezóna je od června do září, i když okrajové měsíce mohou být deštivější a chladnější. Ve středu léta se teploty vzduchu pohybují okolo 28 – 30oC a teploty moře od 21oC do 23oC. Podnebí v těchto měsících je ovlivněno chladivým větrem a ne moc častými dešťovými srážkami, ty zde ale dosahují jen dvou třetin celorepublikového průměru. Je to oblast s největším počtem slunečných dnů v roce, tomu odpovídají i názvy lokalit jako Slunečné pobřeží nebo Zlaté písky. Slunce vás bude těšit 10 – 11 hodin denně.
  • Jaro a podzim jsou chladnější, teploty vzduchu klesají k 21oC a moře klesne na 14 – 17oC, což je jen pro otrlé plavce. Sluneční svit klesne na 6 hodin denně. Toto období je vhodné především pro poznávací zájezdy, sport či turistiku.
  • Zimní měsíce nejsou v přímořských oblastech Bulharska turisty vůbec využívány. Teploty klesnou k 6oC, minimální i lehce pod bod mrazu. Nastává období nejvyšších srážkových úhrnů a slunce vás potěší v průměru na dvě hodiny denně. Naopak ožívají horské oblasti, lyžařská sezóna probíhá od prosince do dubna.

Elektřina a komunikace

Telefon

  • Mezinárodní předvolba do Bulharska je +359 + místní volačka bez nuly.
  • místní volačky: Sofie (02), Plovdiv (032), Burgas (056), Varna (052), Ruse (082), Stara Zagora (042), Pleven (064), Jambol (088), Veliko Trnovo (062)
  • Skoro všude jsou telefonní automaty na karty, existují v Bulharsku dva druhy těch telefonů: Oranžové telefony jsou BulFon a modré telefony jsou Mobika a fungují na zvláštní telefonní karty. Cena nejlevnější karty je 2, 90 Lv (25 impulzů), dále jsou telefonní karty za 4, 90 Lv (50 impulzů), 7, 50 Lv (100 impulzů), 13, 00 Lv (200 impulzů). Hovor do ČR kartou za 5 Lv trvá asi 3min. Cena za jeden impulz záleží na cenu telefonní karty a cena hovorů s pevnou linkou v ČR se pohybuje od 0, 99 Lv za kartu od 2, 90 Lv do 0, 56 za kartu od 13, 00 Lv. Některé budky společnosti Mobika přijmou i karty Visa a MasterCard pro hovory do zahraničí.
  • Na bulharském trhu jsou tři mobilní operátoři Globul, M-Tel – Vodafone a VivaTel přes které lze využít službu roaming.

Internet

  • Internetových provozoven neustále přibývá,zejména v turistických letoviscích. Hodina vyjde asi na 1 Lv, lze si však zaplatit i jen několik minut.

Elektřina, zásuvky

  • Zásuvky jsou stejně jako v ČR, 220 V. Adaptéry nejsou nutné.
O lokalitě

Hory

Moře

Okolní země

Příroda

Řeky

Nákupy a gastronomie

Orientační ceny

Tipy na nákupy

Jídlo a pití

Nakupování

Spropitné

Před cestou

Očkování před cestou

Co si vzít na dovolenou

Víza

Rady na cestu

Zábava a volný čas

Aktivity a zábava

Koupání

Zajímavá místa

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu