Řeky v Marsa Alam - Quseiru - Port Ghaibu

Řeky v Marsa Alam - Quseiru - Port Ghaibu

Řeky v Marsa Alam - Quseiru - Port Ghaibu
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

Doprava

Náboženství a historie

Jak se domluvit

Obyvatelstvo

Měna

Počasí

Elektřina a komunikace

O lokalitě

Hory

  • Většinu rozlohy Egypta tvoří pouštní pustiny. Nil rozděluje oblast na Libyjskou poušť na západě a Arabskou na východě. Libyjská poušť většinou tvoří pískové duny, někdy je též kamenitá. Na severu Libyjské pouště se nachází pás proláklin. Největší z nich se nazývá Kattára s nejnižším bodem 137 m pod hladinou moře.
  • Na jihu země se rozkládá masiv Džabal Abenat s nejvyšší horou vysokou 1934 m. Podél pobřeží Rudého moře se táhne dlouhé pohoří, které přechází v Arabskou poušť. Na Sinajském poloostrově leží nejvyšší hora Egypta s názvem Hora sv. Kateřiny (Džebel Katherína), měří 2642 m. Dalším vrcholem je Džebel Sinaj.

 

Moře

  • Sever Egypta omývá Středozemní moře, na východě se nachází Rudé moře. Sinajský poloostrov je od ostatní části pevniny oddělen Suezským průplavem, který se dále na jih rozšiřuje v Suezský záliv.

Okolní země

  • Egypt sousedí s několika státy, jejichž hranice jsou od Hurghady vzdáleny následovně: Libye (800 km západně), Súdán (550 km jižně), Saudská Arábie (200 km východně přes Rudé moře), Jordánsko (250 km severně) a Izrael (250 km severně).

Příroda

  • Vesnička Marsa Alam se nachází severně od Východní pouště v poušti Arabské. V blízkosti pobřeží se zvedá pás poměrně vysokého pohoří, dosahujícího nadmořské výšky až 1500 m. Přesně zde, mezi pobřežím a nilským údolím, se nacházejí Kleopatřiny doly, nejstarší lokalita, kde je doložena těžba zelených drahokamů – smaragdů.
  • Největší přírodní atrakcí je samozřejmě Rudé moře, které je pro Evropany nejbližší celoročně teplé moře. Své jméno dostalo po červených řasách rodu trichodesminum erythraeum. Jeho fauna a flóra je úplně jiná než třeba středomořská. Extrémně vysoké teploty a nízké srážky v tomto regionu mají za následek velmi rychlé odpařování vody a z toho plynoucí vysokou koncentraci soli. To řadí Rudé moře mezi nejslanější na světě. Teplota vody se celoročně pohybuje od 20 °C do 30 °C. Korálové útesy dosahují na mnoha místech těsně pod hladinu, což je ideální pro šnorchlování. Z písčitého dna se tyčí balvany pokryté různobarevnými korály, ze skulin vyčuhují ježovky, pohupují se kytice korálových polypů. Vzácný je faraonův plž s rudou vroubkovanou ulitou nebo postrach potápěčů zéva obrovská. Je zde mnoho korálových rybek i klauni, kteří žijí v symbióze s žahavými sasankami. Na korálovém útesu lze při troše štěstí spatřit perutýna, jemuž Angličané říkají lví ryba. Kdo hledá adrenalinový zážitek, může se setkat se žralokem nebo si zaplavat s delfíny. Velmi vyhledávaný je podmořský útes Samadai, kterému se říká Domov delfínů (trvale se jich tam zdržuje asi stovka).
  • Možná první egyptskou rostlinou, která nám vytane na mysli, je lotos či papyrus, jež jsou jakýmisi neoficiálními symboly Egypta, ale je to datlová palma, jež ve vegetaci převládá. Podél břehů a v deltě Nilu můžeme najít bohatou rozmanitost stromů (některé jsou původní, některé importované) zahrnující tamaryšky, akácie, eukalypty, mimózy, palisandry, cypřiše nebo smokvoně, stejně jako širokou paletu ovocných stromů od citrusů přes fíky až po mango. Rostou zde také nádherné ibišky. Tato rostlina je rozšířená ve všech jižněji položených státech, ovšem tady z ní – přesněji řečeno z jejích květů – Egypťané připravují velice osvěžující nápoj – karkádé.
  • Nejčastějšími zvířaty Egypta jsou velbloudi, buvoli a osli. Ve volné přírodě byli téměř vyhubeni velcí savci, stále však můžeme nalézt gazely, šakaly, tarbíky, pouštní lišky, nejrůznější ještěrky a plazy či jedovaté hady. Do Egypta každý rok přilétá zhruba 200 druhů tažných ptáků. Místních je asi 150 druhů, jsou to například močáloví jespákové, lžičákové, růžoví plameňáci, dudci, čápi, volavky či zlaté žluvy; z dravých ptáků orli, sokoli, jestřáby či sovy. Samozřejmě se zde vyskytuje nadbytek nejrůznějšího hmyzu, ať už komárů, much, blech nebo štírů. V Nilu prý žije více než 190 druhů ryb a ještě mnohem víc jich plave ve Středozemním a Rudém moři.

Řeky

  • Jedna ze dvou nejdelších řek světa, legendární Nil, teče asi 200 km západně od města Marsa Alam. Egyptem protéká z jihu na sever a délka jeho toku v zemi dosahuje bezmála 1500 km.
  • Na jihu Egypta byla na Nilu v 70. letech vybudována obří Asuánská přehrada, na severu Nil ústí do Středozemního moře mohutnou deltou (o rozloze 24 000 km2).
  • V těsné blízkosti Nilu se nachází řada historických památek, z Marsa Alam jsou nejblíže dostupné: Abydos, Dandara, Údolí králů, Luxor (Théby), Karnak či Hórův chrám v Edfu.
Nákupy a gastronomie

Orientační ceny

Tipy na nákupy

Jídlo a pití

Nakupování

Spropitné

Před cestou

Očkování před cestou

Co si vzít na dovolenou

Víza

Rady na cestu

Zábava a volný čas

Aktivity a zábava

Koupání

Zajímavá místa

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu