Kde výhodně nakoupit v Egyptě

Kde výhodně nakoupit v Egyptě

Kde výhodně nakoupit v Egyptě
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

Doprava

Náboženství a historie

Jak se domluvit

Obyvatelstvo

Měna

Počasí

Elektřina a komunikace

O lokalitě

Hory

Moře

Okolní země

Příroda

Řeky

Nákupy a gastronomie

Orientační ceny

  • Pivo zakoupíte v obchodě asi za 6 EGP
  • Nealkoholické nápoje stojí v obchodě 2 EGP (plechovka) až 5 EGP (plastová láhev)
  • Láhev vody (1,5 l) vyjde asi na 2 EGP
  • Chléb/pečivo zakoupíte za cenu do 1 EGP
  • Kilogram ovoce se prodává od 2 EGP
  • Vstupné do muzeí se pohybuje v rozmezí od 10 do 40 EGP
  • O ceně taxislužby se smlouvá, kratší vzdálenost Vás může vyjít na několik liber (zhruba od 5 EGP)
  • Za plážové lehátko se platí zhruba 10 EGP

Tipy na nákupy

  • Pokud jste se vydali do Egypta za nákupy, vězte, že jste na správném místě. Na předním místě nákupních možností stojí místní oblíbené bazary. Další možností je navštívit hlavní město Káhiru nebo jiná velká města a vydat se za nákupy do moderních obchodních center západního stylu. Naleznete tam známé pobočky mezinárodních obchodních řetězců, které prodávají značkové zboží. Nákupní střediska jsou centry nejen obchodu, ale také společenského života. O víkendu zde s oblibou tráví svůj volný čas celé rodiny a nakupování zakončí příjemným odpočinkem v některé restauraci či kavárně.
  • Nejdůležitějším centrem obchodu však zůstávají tradiční egyptská tržiště, zvaná bazary či súky. Naleznete zde skutečně všechno. Od egyptských suvenýrů a řemeslnických výrobků přes oblečení, ovoce a ryby až po starožitnosti či vodní dýmky.
  • K Egyptu neodmyslitelně patří smlouvání, které je i jakýmsi rituálem. Pokud byste to ani nezkusili, mohli by se obchodníci dokonce urazit. Zboží je mnohonásobně nadhodnocené, takže zvolte cenu alespoň o polovinu nižší. Po trpělivém vyjednávání pak můžete přistoupit na cenu, se kterou budete spokojeni Vy i obchodník. V zásadě se nesmlouvá v hotelech a restauracích nebo u některých druhů zboží s pevně stanovenými cenami, jako jsou např. potraviny a léky.
  • Běžná otevírací doba obchodů v turistických oblastech bývá v hlavní sezoně zhruba od 9 do pozdních nočních hodin. V pátek je zavřeno, protože je to den pracovního klidu. V postním měsíci ramadánu platí zvláštní otevírací doba.

Jídlo a pití

  • Egyptská kuchyně má svůj původ v arabské, ovlivňovaly ji však i kuchyně okolních národů. Je pro ni typické koření všeho druhu, základ pokrmů tvoří hlavně zelenina. Připravuje se zde hodně bezmasých pokrmů, protože maso je drahé. Přesto jsou místní jídla vydatná. Často se zde také konzumují ryby a mořské plody. Jako příloha se podává mnoho druhů chleba a rýže.

Speciality

  • V egyptské kuchyni se podává několik chodů. Předkrm se nazývá mázza a tvoří jej nejčastěji salát nebo polévka.
  • Jako hlavní chod se servíruje maso nebo ryby. Národním jídlem je foul – vařené boby se zeleninou. Další místní specialitou jsou chlebové placky el baladi podávané s kaší zvanou hummus z cizrny a sezamu. Oblíbenou specialitou je také firaakh mashwi – grilované kuře nebo kofta – grilované kuličky z mletého masa. Častým pokrmem známým i u nás je kebab.
  • Ochutnejte typický dezert umm ali – koláč s oříšky a hrozinkami namáčený v mléce.
  • Po jídle se podává turecká káva, která je v Egyptě národním nápojem stejně jako čaj zvaný ahhwa a šáj. Pro osvěžení se podává s lístkem máty. Velice lahodný nápoj je kardele – čaj z ibišku. Pokud chcete ochutnat místní pivo, zkuste značku Stella. Dlouholetou tradici má egyptské víno, mezi známé značky patří např. Giannaclis nebo Ptolemy.

Restaurace

  • Běžná doba oběda je v Egyptě kolem 15. hodiny. Navečer si lidé dopřejí čaj a lehkou svačinu a večeří až po 20. hodině. Stravovat se můžete na ulicích a tržištích, kde seženete nejlevnější jídlo. Ceny v restauracích se pohybují mezi 2 – 20 EGP.

Na co dát pozor

  • Nedoporučujeme pít místní vodu, proto si kupujte tu balenou a vyhýbejte se ledu v nápojích. Pečlivě omývejte ovoce a zeleninu. Dávejte pozor na to, aby maso bylo vždy dostatečně tepelně upravené, a dbejte na správnou hygienu.

Nakupování

Z dovolené v Egyptě si určitě musíte domů přivézt nějaký upomínkový předmět. Ať už jedete do Káhiry, budete odpočívat na pláži v Hurghadě nebo vás čeká prohlídka památek v Luxoru, máte z čeho vybírat.

Nemusíte se rozhodně spokojit jen s fotkou před pyramidami nebo pár krabičkami tabáku do vodní dýmky. I když i to jsou pro někoho cenné suvenýry, kterými se může blýsknout před svými známými. Byla by ale velká škoda, kdybyste se zaměřili jen na tyto nejčastější věci. Daleko lepší je poohlédnout se po tradičních výrobcích, které navíc často nejsou vůbec drahé. A to i proto, že se dá v Egyptě úspěšně smlouvat o cenách.

Abyste nemuseli dlouze přemýšlet, které odvětví místního průmyslu, řemesel nebo umění pro vás bude tím pravým, připravili jsme pro vás seznam pěti nejdůležitějších oblastí a u každé z nich deset nejlepších věcí, které si můžete z dovolené přivézt. Některé věci vám pak vydrží napořád, jiné naopak budete muset v řádu několika dní sníst. V každém případě ale budete mít na výběr z pestré škály suvenýrů. Pojďme se na ně společně podívat zblízka.

Jídlo:

  1. Medové cukroví z Gízy
  2. Sušené ovoce
  3. Kořeněné čaje
  4. Baklava
  5. Fava Bean Dip
  6. Lokum (turecký medový dezert)
  7. Falafel Mix
  8. Harissa Pasta
  9. Dukkah Mix (koření)
  10. Černý kuminový olej

Oblečení:

  1. Šátky z hedvábí
  2. Egyptské bavlněné košile
  3. Faraonské kostýmy
  4. Nákrčníky
  5. Zlaté a stříbrné šperky
  6. Vyšívané šaty
  7. Pashminové šály
  8. Galabeya (tradiční dlouhá košile)
  9. Módní sandály
  10. Sako s rukávy

Dekorace:

  1. Kachlové malby
  2. Egyptské kovové lampy
  3. Sochy
  4. Zlacené vázy
  5. Koberce a kobercové potahy
  6. Skleněné vázy
  7. Tradiční keramika
  8. Kameny a minerály
  9. Vodní i klasické dýmky
  10. Hloubkové rytiny do kamene

Cennosti:

  1. Repliky staroegyptských artefaktů
  2. Tradiční koberce a kilimy
  3. Papyrusové malby
  4. Tradiční šperky s drahými kameny
  5. Zlaté a stříbrné mince
  6. Vyřezávané kořeny a pažby dýmek
  7. Kvalitní nože
  8. Porcelánové vázy
  9. Předměty z černého a zeleného skla
  10. Zlaté píšťaly a zvonky

Kosmetika:

  1. Černé mýdlo
  2. Henna pro tělo
  3. Růžová voda
  4. Olej z růžových květů
  5. Parfémy s vonnými esencemi
  6. Místní olejové parfémy
  7. Mast pro obličej a tělo
  8. Růžový písek pro peeling
  9. Kávový peeling
  10. Glycerinové mýdlo s bylinami

Spropitné

  • V Egyptě se spropitné žádá od všech a prakticky všude. Například pro některé hlídače památek nebo veřejných WC je spropitné jediným finančním příjmem. Těmto osobám se nechává spropitné okolo 1 EGP.
  • V taxi je běžné spropitné 1 – 5 EGP na osobu. V hotelu se očekává 1 EGP za každé zavazadlo, 2 EGP pokojskému (v Egyptě uklízejí muži) za den.
  • V restauracích je běžné nechávat 10 % z ceny jídla, pokud si to obsluha sama nezapočítá. Doporučuje se kontrolovat účty.
  • Bakšiš se dává i místním průvodcům, obvykle se pohybuje okolo 10 % z ceny výletu.
Před cestou

Co si vzít na dovolenou

Rady na cestu

Zábava a volný čas

Aktivity a zábava

Koupání

Zajímavá místa

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu