Bezpečnost
Doprava
Doprava
K řízení motorových vozidel v Řecku je nezbytné vlastnit tyto dokumenty:
Odlišnosti a zajímavosti v dopravních předpisech:
Místní doprava
Náboženství a historie
Náboženství a historie
Thassos má své jméno po údajném prvním osadníkovi. Ten byl podle nejběžnější verze synem fénického krále Aginorase a na ostrov přišel, když pátral po své sestře Europě, již unesl Zeus proměněný v býka. Jelikož se ztracenou sestru Thassovi nepodařilo najít a ostrov ho okouzlil, rozhodl se zde usadit. Takové je podání známé od Herodota. Dodejme ještě, že další staré názvy ostrova se lichotivě vztahovaly k jeho přírodním podmínkám – byl také jmenován podle zdejších chladivých vánků a čistého povětří Aeria, Aethria s odkazem na jasnou modrou oblohu či Chrysia podle zlata, jež bylo ukryto v podzemí ostrova. Právě toto zlato mělo přitáhnout Féničany a také zajišťovat Thassosu blahobyt, jaký zakoušel v antice.
Ostrov byl obydlen od mladší doby kamenné, jeho první známí obyvatelé pocházeli z Thrákie. Více dokladů však máme o kolonizaci ze 7. století před n. l. lidem z ostrova Paros vedeným Telesiklem. Na Thassos tak přišel i Telesiklův syn básník Archilochus. Moc a prosperitu, kterých tehdy Thassos (zejména pak v 6. století před Kristem) dosáhl, ilustruje rovněž fakt, že ostrované zakládali i kolonie na pevnině, rovněž s doly, z hmotných dokladů uveďme výrobky z keramiky, sochy a kovové předměty. Na ostrově postupně vyrostly chrámy (patronem Thassosu byl Herakles, jehož kult měl zřejmě původ v uctívání fénického boha Melqarta, uctíváni byli dále Poseidon, Artemis, Demeter i Dionýsos), tržiště a veřejné forum agora, obchodní i vojenský přístav. Obraně sloužila mohutná zeď, při jejíž stavbě bylo užito mramoru a u jejíchž bran stály sochy. Politicky byl Thassos demokracií. V průběhu řecko-perských válek 5. století př. Kr. zřejmě moc ostrova dráždila příliš, podvakrát tak byli jeho obyvatelé nuceni strhnout své hradby a odevzdat své lodě (Peršanům za krále Daria a pak Athéňanům, kteří thassoské obyvatele donutili i k tomu, aby se vzdali majetků na řecké pevnině).
Od roku 340 před n. l. byl Thassos v moci Makedonců (za jejich krále Filipa II.) a roku 197 či 196 př. n. l. jej dobyli Římané. V římském období se Thassos těšil relativní nezávislosti a míru, vrátila se i jeho prosperita díky obchodu, např. s mramorem a vínem (hrozny bývaly spolu s vyobrazením Dionýsa i na mincích z ostrova).
První století našeho letopočtu přinesla křesťanství, budování prvních kostelů a zřízení biskupství v byzantské éře. Brzy se také Thassos stal vyhledávaným terčem drancujících útoků pirátů a byl jím až do 18. století. Z tohoto důvodu také jeho obyvatelé opouštěli pobřeží a stěhovali se do hornatého vnitrozemí. Ve středověku ostrov patřil mj. Benátčanům a Janovanům, kteří rekonstruovali jeho opevnění.
Po pádu Cařihradu (1453) se ostrova zmocňují Turci. Kruté loupeživé nájezdy pokračovaly, k tomu se přidávalo i nevybíravé zacházení ze strany otomanských vládců (k jehož ještě mírnějším formám patřilo vysoké zdanění) – máme tak zprávy, že v závěru 18. století zde žilo jen něco kolem 2 tisíc obyvatel oproti desítkám tisíc v době antiky. Změna nastala roku 1813, kdy byl Thassos udělen egyptskému vicekráli Muhammadu Alimu, rodáku z protilehlé Kavaly na řecké pevnině (podle některých vyprávění snad strávil na Thassosu dětství). Ostrov získal faktickou samosprávu. Roku 1913 došlo ke spojení s Řeckem. Těžké časy zažil pak ostrov Thassos ještě za druhé světové války, kdy byl (1941 – 1944) okupován Bulhary, kteří jeho lid zotročovali a snažili se jej pobulharštit (zavírali třeba školy). Světlejšími událostmi jsou v 60. letech objev ropy v moři kolem ostrova a příchod turistiky na ostrov.
Na ostrově Thassos se narodil antický řecký malíř Polygnotus, o němž se z písemných svědectví dovídáme, že tvořil nikoli kvůli penězům a že jeho díla byla prostá, půvabná a vznešená, především jeho lidské postavy. Pochází odsud také Theagenes z Thassu, antický silák a atlet, jehož hlavu prý ozdobil věnec vítěze v různých hrách a soutěžích hned 1300krát (např. při 75. olympijských hrách roku 480 př. n. l.). Existuje i pověst, že ho zabila jeho socha, jak to naplánoval sochař, který sportovce nenáviděl. Později byl Theagenes uctíván jako hrdina.
Náboženství a tradice
Z dalších slavností uveďme karnevalový svátek, ten nejslavnější je v Panagii a zahrnuje průvody, tance i jídlo a víno. Po Velikonocích se udržuje v Limenarii a v Kalivii pohanský obyčej, při němž obyvatelé provádějí dešťový tanec, jímž přivolávají dubnový déšť. Řada akcí, kulturních i sportovních, je pořádána v letních měsících, červenci a srpnu, ve vesnicích Theologos, Prinos a v antickém divadle v Limenas. Tam probíhá nejvýznamnější festival na ostrově s koncerty a představeními antických her. Jiný pohanský zvyk je spojen s 1. srpnem ve vesnicích Kalivia a Prinos. Lidé tančí a skákají přes ohně, pak slaví po celou noc, aby byl srpen úrodný.
Významné kostely a kláštery:
Historické lokality
Limenas (Thassos) – hl. město a přístav ostrova, zároveň jeho administrativní a obchodní centrum. Současná obec je vybudována poblíž místa někdejšího antického centra ostrova, v blízkosti současného města lze tudíž obdivovat starořecké ruiny, které zahrnují někdejší agoru (tržiště, jež bylo zároveň i obchodním a kulturním centrem Thassosu a které mělo nádvoří lemované kolonádou vyzdobenou oltáři a sochami), pozůstatky starověkých přístavů, vojenského s obrannými věžmi a mramorovou hradbou a obchodního, divadlo ze 3. století před n. l. až pro 3000 diváků, později po úpravách užívané Římany ke gladiátorským zápasům a dnes občasně využívané ke koncertům a letním představením antických tragédií, zbytky svatyní Apollona, Athény a Pana a akropoli (137 m n. m.), kde stávala Apollonova svatyně, v níž bylo schraňováno bohatství města. Zajímavá je i umělá Panova jeskyně, kde je dodnes rozeznatelný basreliéf (4. stol. před n. l.) s vyobrazením kozlí podoby boha Pana, boha pastýřů, stád a pastýřské hudby. Z významných církevních staveb ve městě uveďme starobylý kostel svatého Mikuláše z 9. století a klášter Vatopediou (Kalogeriko). Za vidění stojí i archeologické muzeum, kde je vystavena keramika, sošky a postavičky z terakoty.
Alyki – ruiny antického chrámu i raně křesťanských bazilik, pozůstatky antických mramorových dolů
Jak se domluvit
Obyvatelstvo
Měna
Počasí
Elektřina a komunikace
Telefon
Internet
Elektřina, zásuvky
Hory
Moře
Okolní země
Příroda
Řeky
Orientační ceny
Tipy na nákupy
Jídlo a pití
Nakupování
Spropitné
Očkování před cestou
Co si vzít na dovolenou
Víza
Rady na cestu
Aktivity a zábava
Koupání
Zajímavá místa
Na Thassu údajně žily mýtické Sirény, a že si uměly vybrat. Tento smaragd Egejského moře je nejsevernější částí Řecka ležící pouze 8 kilometrů od pevniny. Vychutnat si na Thassu můžete od brzkého léta do podzimu průzračnou mořskou vodu, zdejší výborné víno nebo med, který tu nabízejí na každém kroku. Thassos si stále zachovává svou ryzí atmosféru tak typickou pro Řecko.
Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.
Nalezeno undefined hotelů
Thassos je nejseverněji položeným ostrovem v Egejském moři. Hlavním městem je Limenas (nazývaný též město Thassos). Zavítáte-li do města Prinos, naleznete nespočet lákavých taverniček, restaurací a barů, ale i obchůdků se širokým sortimentem, počínaje místními produkty, Pokud chcete navštívit nejoblíbenější letovisko na ostrově Thassos, vydejte se na jihozápadní pobřeží. Právě tam leží přístav Limenaria se zářící zelení a křišťálovou modří zdejších mořských vod. Navštívit dále můžete velmi oblíbené a živé letovisko - přístav Potos A nakonec, vzdálené asi 15 kilometrů od hlavního města, naleznou všichni příznivci krásných pláží a dovolenkového komfortu oblíbené, stále se rozvíjející letovisko zvané Skala Potamias.
Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.