Náboženství, historie a kultura na Thassosu

Náboženství, historie a kultura na Thassosu

Náboženství, historie a kultura na Thassosu
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

  • V Řecku se nedoporučuje individuální táboření mimo kempy. Pro pevninskou část navíc platí doporučení nepohybovat se poblíž vojensky citlivých oblastí podél hranic s Albánií. Jako jinde je i zde potřeba věnovat pozornost cennostem a vlastnímu vozidlu. Nezřídka dochází ke krádežím cestovních pasů. V poslední době v Řecku stoupla kriminalita.
  • Zvýšenou pozornost je třeba věnovat také věcem ponechaným na pláži během plavání.
  • Některé stezky u archeologických památek nemusejí být v nejlepším stavu a může zde dojít k úrazům.
  • Specifikum je návštěva mnišského státu Athos (Agios Oros). Vstup sem je povolen pouze mužům nad 18 let, ženy sem nesmějí vůbec. O povolení ke vstupu je potřeba požádat předem.

Doprava

Doprava

K řízení motorových vozidel v Řecku je nezbytné vlastnit tyto dokumenty:

  • platný národní řidičský průkaz, mezinárodní průkaz již od 1. 5. 2004 není vyžadován
  • technický průkaz vozidla
  • doklad o zaplacení povinného ručení pro zahraničí (zelená karta)
  • Povolená rychlost v obci je v Řecku 50 km/h, mimo obec 110 km/h, na dálnici 120 km/h.
  • Maximální povolené množství alkoholu v krvi je 0,5 promile.

Odlišnosti a zajímavosti v dopravních předpisech:

  • odlišnosti mezi dopravními předpisy platnými v Řecku a v ČR jsou minimální
  • důležitou roli zde však hraje mentalita řeckých řidičů, kteří neváhají předjíždět na plné nebo dvojité čáře
  • pokud budete dodržovat předepsané rychlosti, pojedete oproti ostatním pomalu, protože Řekové jezdí zásadně rychleji, než jim značky dovolují
  • pokuty jsou zde poměrně vysoké

Místní doprava

  • Letecky se můžete dopravit na mezinárodní letiště v Kavale, další možností je let do Soluně, a odtud již zapůjčeným vozem do Kavaly ( 170km ) nebo Keramoti ( 210km ), odkud vyplouvají trajekty.
  • Na ostrov se dostanete lodní dopravou. Lodě plují po trase N.Peramos-Prinos cca třikrát za den, doba trvání plavby je 1,5 hodiny. Třikrát denně jezdí další spoj z přístavu v Kavale do přístavu Prinos ( 1h 15 min.) Každou půlhodinu můžete cestovat z Keramoti do přístavu Thassos ( cca 30 min.) Cena rychlých lodí , tzv. „ Flaying dolphin“, cca 10 EUR/os, klasické trajekty stojí okolo 4 EUR/os., cena za auto je cca 19 EUR podle velikosti, za motorku 5 EUR. Více o cenách a jízdních řádech na www.thassos-ferries.gr
  • Na ostrově jezdí pravidelné autobusové linky do všech pobřežních měst a obcí i do některých horských vesniček. Silniční síť měří 100km, zvláště ta okolo pobřeží je v dobrém stavu. Jízdní řády autobusů a lodí najdete na www.thassos-island.com
  • Nejideálnějším a nezávislým způsobem cestování je jízda autem či motorkou. Na ostrově působí mezinárodní síť autopůjčoven Europcar, Avis, ale i místní National Friend nebo Potos. Autopůjčovna Potos nabízí v sezoně zapůjčení např. Fiatu Punto za 45 EUR/den, mimo sezonu za 35 EUR/den. Více na www.rentacarpotos.gr . Na půjčování motocyklů, čtyřkolek a kol se specializuje Motozagos Rental v Limenarii.
  • Taxi z letiště v Kavale do přístavu Keramoti stojí 10 – 15 EUR podle počtu zavazadel. Cena taxi na trase z Limenas do Limenarie ( cca 40km ) vyjde cca na 36 EUR, mimo sezónu jsou ceny levnější.

Náboženství a historie

Náboženství a historie

Thassos má své jméno po údajném prvním osadníkovi. Ten byl podle nejběžnější verze synem fénického krále Aginorase a na ostrov přišel, když pátral po své sestře Europě, již unesl Zeus proměněný v býka. Jelikož se ztracenou sestru Thassovi nepodařilo najít a ostrov ho okouzlil, rozhodl se zde usadit. Takové je podání známé od Herodota. Dodejme ještě, že další staré názvy ostrova se lichotivě vztahovaly k jeho přírodním podmínkám – byl také jmenován podle zdejších chladivých vánků a čistého povětří Aeria, Aethria s odkazem na jasnou modrou oblohu či Chrysia podle zlata, jež bylo ukryto v podzemí ostrova. Právě toto zlato mělo přitáhnout Féničany a také zajišťovat Thassosu blahobyt, jaký zakoušel v antice.

Ostrov byl obydlen od mladší doby kamenné, jeho první známí obyvatelé pocházeli z Thrákie. Více dokladů však máme o kolonizaci ze 7. století před n. l. lidem z ostrova Paros vedeným Telesiklem. Na Thassos tak přišel i Telesiklův syn básník Archilochus. Moc a prosperitu, kterých tehdy Thassos (zejména pak v 6. století před Kristem) dosáhl, ilustruje rovněž fakt, že ostrované zakládali i kolonie na pevnině, rovněž s doly, z hmotných dokladů uveďme výrobky z keramiky, sochy a kovové předměty. Na ostrově postupně vyrostly chrámy (patronem Thassosu byl Herakles, jehož kult měl zřejmě původ v uctívání fénického boha Melqarta, uctíváni byli dále Poseidon, Artemis, Demeter i Dionýsos), tržiště a veřejné forum agora, obchodní i vojenský přístav. Obraně sloužila mohutná zeď, při jejíž stavbě bylo užito mramoru a u jejíchž bran stály sochy. Politicky byl Thassos demokracií. V průběhu řecko-perských válek 5. století př. Kr. zřejmě moc ostrova dráždila příliš, podvakrát tak byli jeho obyvatelé nuceni strhnout své hradby a odevzdat své lodě (Peršanům za krále Daria a pak Athéňanům, kteří thassoské obyvatele donutili i k tomu, aby se vzdali majetků na řecké pevnině).

Od roku 340 před n. l. byl Thassos v moci Makedonců (za jejich krále Filipa II.) a roku 197 či 196 př. n. l. jej dobyli Římané. V římském období se Thassos těšil relativní nezávislosti a míru, vrátila se i jeho prosperita díky obchodu, např. s mramorem a vínem (hrozny bývaly spolu s vyobrazením Dionýsa i na mincích z ostrova).

První století našeho letopočtu přinesla křesťanství, budování prvních kostelů a zřízení biskupství v byzantské éře. Brzy se také Thassos stal vyhledávaným terčem drancujících útoků pirátů a byl jím až do 18. století. Z tohoto důvodu také jeho obyvatelé opouštěli pobřeží a stěhovali se do hornatého vnitrozemí. Ve středověku ostrov patřil mj. Benátčanům a Janovanům, kteří rekonstruovali jeho opevnění.

Po pádu Cařihradu (1453) se ostrova zmocňují Turci. Kruté loupeživé nájezdy pokračovaly, k tomu se přidávalo i nevybíravé zacházení ze strany otomanských vládců (k jehož ještě mírnějším formám patřilo vysoké zdanění) – máme tak zprávy, že v závěru 18. století zde žilo jen něco kolem 2 tisíc obyvatel oproti desítkám tisíc v době antiky. Změna nastala roku 1813, kdy byl Thassos udělen egyptskému vicekráli Muhammadu Alimu, rodáku z protilehlé Kavaly na řecké pevnině (podle některých vyprávění snad strávil na Thassosu dětství). Ostrov získal faktickou samosprávu. Roku 1913 došlo ke spojení s Řeckem. Těžké časy zažil pak ostrov Thassos ještě za druhé světové války, kdy byl (1941 – 1944) okupován Bulhary, kteří jeho lid zotročovali a snažili se jej pobulharštit (zavírali třeba školy). Světlejšími událostmi jsou v 60. letech objev ropy v moři kolem ostrova a příchod turistiky na ostrov.

Na ostrově Thassos se narodil antický řecký malíř Polygnotus, o němž se z písemných svědectví dovídáme, že tvořil nikoli kvůli penězům a že jeho díla byla prostá, půvabná a vznešená, především jeho lidské postavy. Pochází odsud také Theagenes z Thassu, antický silák a atlet, jehož hlavu prý ozdobil věnec vítěze v různých hrách a soutěžích hned 1300krát (např. při 75. olympijských hrách roku 480 př. n. l.). Existuje i pověst, že ho zabila jeho socha, jak to naplánoval sochař, který sportovce nenáviděl. Později byl Theagenes uctíván jako hrdina.

Náboženství a tradice

  • Náboženské složení – věřící řecké pravoslavné církve (97,5 %), muslimové (1,7 %), ostatní (0,8 %)
  • Svátky
    • státní
      • 25. březen Den nezávislosti
      • 28. říjen (tzv. Den „OCHI", tedy Den „NE") – připomíná řecké odmítnutí italského ultimáta na „právo vstupu a přechodu“ fašistických vojsk v roce 1940, kterým byla zahájena řecko–italská válka
    • další svátky a dny volna
      • Nový rok (1. leden)
      • Svátek práce (1. květen)
      • 17. listopad (výročí povstání proti vojenské diktatuře na athénské polytechnice)
      • Vánoce (25. – 26. prosinec)
    • náboženské svátky
      • 6. leden – svátek Theofania spojený s „žehnáním vod“
      • 25. březen – Zvěstování Panny Marie, slaveno v kostele Evangelistria v Limenarii, po obřadu se koná velká slavnost
      • Velký pátek a Velikonoční pondělí, k velikonočním oslavám na ostrově Thassos patří tanec, hudba, pečení jehněte i pálení podobizen Jidáše (ves Panagia)
      • 27. červenec – Agios Panteleimon, slaven v klášteře zasvěceném tomuto světci
      • 15. srpen – svátek Panny Marie

Z dalších slavností uveďme karnevalový svátek, ten nejslavnější je v Panagii a zahrnuje průvody, tance i jídlo a víno. Po Velikonocích se udržuje v Limenarii a v Kalivii pohanský obyčej, při němž obyvatelé provádějí dešťový tanec, jímž přivolávají dubnový déšť. Řada akcí, kulturních i sportovních, je pořádána v letních měsících, červenci a srpnu, ve vesnicích Theologos, Prinos a v antickém divadle v Limenas. Tam probíhá nejvýznamnější festival na ostrově s koncerty a představeními antických her. Jiný pohanský zvyk je spojen s 1. srpnem ve vesnicích Kalivia a Prinos. Lidé tančí a skákají přes ohně, pak slaví po celou noc, aby byl srpen úrodný.

Významné kostely a kláštery:

  • kostel Agios Ioannis Antzoussis – nedaleko města Thassos (Limenas), jedná se o nejstarší kostel na ostrově
  • zříceniny bazilik v Alyki – trojlodní baziliky s ionskými sloupy byly postaveny v 5. století, později opuštěny
  • kostel Agios Nikolaos – kostel v Limenas zasvěcený sv. Mikulášovi byl postaven roku 835 na ruinách antických chrámů, jeden z nejstarších kostelů na ostrově
  • kostel v Maries – rovněž jeden z nejstarších kostelů na ostrově Thassos, je zasvěcený archandělům. Kostel je okrášlen mnichy ručně dělanou výzdobou.
  • kostel Panagia (Panny Marie) – ve stejnojmenné vsi, trojlodní bazilika s vysokou kupolí a řezbářskou výzdobou
  • klášter Vatopediou (někdy zván Kalogeriko) – nachází se v Limenas uprostřed přístaviště, postaven byl v 19. století
  • klášter archanděla Michaela – klášter, zvláštně situovaný na kraji útesu, je nejslavnější na ostrově. Postaven byl v 18. století a je v něm uchovávána část hřebu, kterým byl údajně přibit Kristus na kříž.

Historické lokality

Limenas (Thassos) – hl. město a přístav ostrova, zároveň jeho administrativní a obchodní centrum. Současná obec je vybudována poblíž místa někdejšího antického centra ostrova, v blízkosti současného města lze tudíž obdivovat starořecké ruiny, které zahrnují někdejší agoru (tržiště, jež bylo zároveň i obchodním a kulturním centrem Thassosu a které mělo nádvoří lemované kolonádou vyzdobenou oltáři a sochami), pozůstatky starověkých přístavů, vojenského s obrannými věžmi a mramorovou hradbou a obchodního, divadlo ze 3. století před n. l. až pro 3000 diváků, později po úpravách užívané Římany ke gladiátorským zápasům a dnes občasně využívané ke koncertům a letním představením antických tragédií, zbytky svatyní Apollona, Athény a Pana a akropoli (137 m n. m.), kde stávala Apollonova svatyně, v níž bylo schraňováno bohatství města. Zajímavá je i umělá Panova jeskyně, kde je dodnes rozeznatelný basreliéf (4. stol. před n. l.) s vyobrazením kozlí podoby boha Pana, boha pastýřů, stád a pastýřské hudby. Z významných církevních staveb ve městě uveďme starobylý kostel svatého Mikuláše z 9. století a klášter Vatopediou (Kalogeriko). Za vidění stojí i archeologické muzeum, kde je vystavena keramika, sošky a postavičky z terakoty.

Alyki – ruiny antického chrámu i raně křesťanských bazilik, pozůstatky antických mramorových dolů

Jak se domluvit

  • Úředním jazykem Řecka a řecké části Kypru je řečtina. Píše se alfabetou (řeckou abecedou).
  • Mezi nejčastěji používané cizí jazyky patří angličtina a francouzština.
  • V turistických destinacích se tedy dobře domluvíte anglicky a někdy uspějete i s němčinou.

Obyvatelstvo

  • V Řecku žije 10 688 058 obyvatel, hustota zalidnění je přibližně 80 obyvatel/km2.
  • Hlavní město Řecka, Athény, obývá 2,5 milionu obyvatel.
  • Národnostní složení: Řekové (98 %), Makedonci (2 %), Turci, Albánci aj.
  • Počet stálých obyvatel ostrova Thassos je jen zhruba 14000.

Měna

  • Měnou v Řecku je od roku 2002 euro. Tato měna se smí v rámci Evropské unie dovážet a vyvážet bez omezení.
  • Banky jsou zpravidla otevřeny od pondělí do pátku od 9 do 14 hodin.
  • Směnárny bývají otevřeny do 22 hodin. Provize při hotovostní výměně je 2 %. Ve většině hotelů je také možné vyměnit si peníze, kurzy jsou v nich ale méně výhodné.
  • Hotely, restaurace a obchody přijímají běžné mezinárodní platební karty, jako jsou EuroCard/Master­Card, VISA a American Express, nevyžadují embosované karty. Akceptovány jsou i cestovní šeky.
  • Bankomaty bývají celkem dobře dostupné, ale pozor, některé mají základní menu pouze v řečtině.
  • Aktuální kurz eura

Počasí

  • Thassos vzhledem ke své poloze na severovýchodě Řecka má podnebí o něco chladnější než ostatní populární řecké ostrovy. Je také chráněn pevninou od převládajících severovýchodních vě­trů.
  • Léto na ostrově je od června do září, kdy průměrné maximální teploty postupně vyšplhají od 25oC v červnu k 27oC v červenci a srpnu. Moře se ohřívá pomaleji, na vrcholu léta má již příjemných 24oC, také teplota v září je neustále přes 20oC. Léto bývá vlhčí než na ostatních ostrovech, ale v období prázdnin jsou srážky minimální.
  • Velmi příjemnou dobou pro návštěvu jsou jarní měsíce. Během tohoto období vás jarní sluníčko příjemně prohřeje, je sice větší možnost srážek, ale odměnou vám bude probouzející se příroda a svěží zeleň. Minimální teploty neklesnou pod 15oC.
  • Zimy na Thassu jsou nevýrazné. Teploty klesnou sice na průměrných 5 až 6oC, ale sluníčko stále svítí i 7 hodin denně. Přesto od prosince do března je ostrov téměř bez turistů.

Elektřina a komunikace

Telefon

  • Mobilní operátoři O2, T-Mobile a Vodafone poskytují do Řecka roaming s partnery, kteří mají v zemi dostatečné pokrytí.
  • Pokud voláte do České republiky, použijte předvolbu +420. Mezinárodní předvolba pro Řecko je +30.
  • V Řecku si můžete zavolat z většiny kiosků (periptero), které mají přístroje fungující na telefonní karty. Telefonní kartu si zde můžete zároveň i zakoupit.
  • Nejvýhodněji Vás vyjde telefonování ze stanic řecké telekomunikační centrály (OTE). Ty najdete ve všech turistických místech.
  • Nejdráž si zase zatelefonujete z hotelového pokoje.
  • Informace o telefonních číslech získáte na tel. 131. Mezinárodní ústředna má číslo 161. Chcete-li raději zvolit přímé volání z Řecka prostřednictvím česky mluvícího operátora na účet volaného, vytočte tel. 00 800 4221 (služba Czech direct).
  • Zde jsou k dispozici odkazy na stránky mobilních operátorů O2, T-Mobile a Vodafone, kde naleznete bližší informace pro volání ze zahraničí:
  • O2
  • T-Mobile
  • Vodafone

Internet

  • Dostupnost internetu v pevninském Řecku i na ostrovech odpovídá vyspělým evropským zemím.
  • Internetové kavárny jsou ve velkých městech a letoviscích poměrně četné. Ceny se pohybují od 1 € za 15 minut, hodina je zpoplatněna částkou okolo 3 €, rychlost připojení bývá celkem vysoká.
  • Ve větších městech a letoviscích mají některé restaurace a kavárny k dispozici free Wi-Fi.
  • Spousta hotelů nabízí možnost internetového připojení zdarma po dobu pobytu, ať už na recepci nebo přes Wi-Fi.

Elektřina, zásuvky

  • 220 V
O lokalitě

Hory

Moře

Okolní země

Příroda

Řeky

Nákupy a gastronomie

Orientační ceny

Tipy na nákupy

Jídlo a pití

Nakupování

Spropitné

Před cestou

Očkování před cestou

Co si vzít na dovolenou

Víza

Rady na cestu

Zábava a volný čas

Aktivity a zábava

Koupání

Zajímavá místa

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu