Bezpečnost
Doprava
Náboženství a historie
Jak se domluvit
Obyvatelstvo
Měna
Počasí
Elektřina a komunikace
Hory
Moře
Okolní země
Příroda
Řeky
Orientační ceny
Tipy na nákupy
Jídlo a pití
Nakupování
Spropitné
Očkování před cestou
Co si vzít na dovolenou
Víza
Rady na cestu
Aktivity a zábava
Koupání
Zajímavá místa
Tenerife, svou rozlohou ten největší z Kanárských ostrovů, si pro svůj pobyt vyberte, pokud neholdujete nadměrnému žáru a rozpáleným plážím. Počasí je téměř po celý rok příjemné jak na koupání, tak na pěší či cyklistické výlety. Tenerife je ostrov věčného jara a přírodních krás. Tenerife je jako několik světadílů, jako malý atlas světa nebo přírodopisná učebnice.
Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.
Nalezeno undefined hotelů
Ostrov Tenerife je svou rozlohou největším ostrovem Kanárského souostroví, zabírá 2 034 km² a po obvodu měří 269 km. Žije zde 850 000 obyvatel, což je cca 43% populace celého souostroví. Hlavním městem je už od 19. století Santa Cruz, které je zároveň velmi důležitým přístavem. Druhým významným městem je Las Palmas de Gran Canaria.
Každoročně ostrov navštíví až 5 miliónů turistů. Mezi jejich nejoblíbenější letoviska patří například poklidné San Miguel de Abona, kde si můžete užít nespočet outdoorových aktivit a vodních radovánek. Puerto de la Cruz leží na severním pobřeží Tenerife, obklopeno nádhernou přírodou údolí Orotava, v jehož ústí se nachází. Na pozadí se tyčí pohoří Teide s velkým národním parkem a nejvyšší horou ostrova. Letovisko Costa Adeje bylo vybudováno teprve nedávno, a to speciálně pro potřeby rekreantů z celého světa. Místní hotely proto stále ještě září novotou, pláže jsou perfektně upraveny a služby pro turisty jsou na prvotřídní úrovni. K příjemné dovolené letovisko láká hlavně rodiny s malými dětmi, zamilované páry, veselé party i zástupce starší generace. Z původní rybářské vesnice se Puerto de Santiago postupně rozvinulo v kvetoucí turistický resort, jeden z největších na západním pobřeží. Hledáte-li na tenerife noční život, ten nejbujnější najdete v letovisku Playa de las Américas.
Náboženství a historie
Historie Kanárských ostrovů
Ostrovy jsou vulkanického původu, sopečná aktivita byla na nich zaznamenána i v moderní době. O původu prvotních obyvatel panují dohady, zřejmě se na ostrovy připlavili po moři. Již starověký svět nicméně pěstoval s Kanárskými ostrovy čilé styky, zejména národy, jež dominovaly Středomoří – Féničané a Řekové. Berberští obyvatelé saharské Afriky, s nimiž snad měli původní obyvatelé týž původ, tehdy tyto ostrovy částečně osídlili. Z téže doby také pochází název ostrova odkazující na latinské slovo „canis“ (pes). Spekuluje se, zda je tím míňen skutečný pes, jak jej známe i ze znaku Kanárských ostrovů, nebo druh tuleně, kterého Římané nazývali v překladu „mořský pes“, či ještě jiný tvor (např. pták, který se v latině nazývá obdobně). Když později ostrovy objevovali Evropané, zdejšímu obyvatelstvu se od nich dostalo označení Guančové, ačkoliv toto jméno původně nesli jen domorodí obyvatelé ostrova Tenerife. Významná kapitola historie Kanárských ostrovů se začala psát v 15. stol., kdy bylo zahájeno kastilské dobývání ostrovů. Již roku 1402 vyslal kastilský král Jindřich III. výpravu vedenou Jeanem de Béthencourtem. Zcela podmanit Kanárské ostrovy se Španělům podařilo až v roce 1495 zásluhou Alonsa Fernandeze de Lugo, kdy se stal španělskou kolonií i ostrov Tenerife. Agresivní kolonizaci následovalo mnohdy nepříliš vybíravé zavádění tehdy panujícího španělského životního stylu včetně tuhé víry. Na druhou stranu však Kanárské ostrovy pro svou polohu, vnímanou tehdy jako brána k Novému světu (na své první cestě roku 1492 se na Kanárských ostrovech, konkrétně na Goméře a Gran Canaria, zastavil ostatně i sám Kryštof Kolumbus), bohatly a vzkvétaly, četné doklady tehdejšího blahobytu lze najít především na ostrově La Palma. Přitažlivými se ostrovy zároveň staly pro mnohé piráty a dobrodruhy a nebyly ušetřeny ani tvrdých útoků, jakým byl např. útok Holanďanů během holandské války za nezávislost. Všichni útočníci byli nakonec vypuzeni, jeden z nich, admirál Nelson, proslulý později jako vítěz od Trafalgaru, zde přišel při jednom takovém útoku roku 1797 o pravou ruku. V 19. století zaznamenaly Kanárské ostrovy vlnu emigrací z ekonomických důvodů. Lidé směřovali z Kanárských ostrovů do Střední a Jižní Ameriky, kde je dodnes možno vystopovat zbytky jejich kulturního vlivu (např. na Portoriku). Ve 20. století sledovaly osudy ostrova všechny peripetie vývoje v pevninském Španělsku, včetně diktatury Franciska Franka, který byl na ostrovech během občanské války vojenským velitelem. Snahy o získání samostatnosti zůstaly okrajové, od roku 1982 se Kanárské ostrovy těší autonomii.
Z osobností spojených s Kanárskými ostrovy si zaslouží zmínku německý přírodovědec Alexander von Humboldt, který se obdivoval krásám ostrova Tenerife, či španělský surrealistický malíř Óscar Domínguez (1906 – 1957), jenž se na témže ostrově narodil. Z rozporuplnějších osobností navštívil Tenerife i anglický objevitel a dobrodruh sir Walter Raleigh. V Las Palmas, hlavním městě ostrovu Gran Canaria, se narodil slavný španělský operní pěvec Alfredo Kraus.
Z historie Tenerife
Geologická i legendární prehistorie Tenerife se točí okolo jeho dominanty, vulkánu Teide. Ostrov je vulkanického původu, mnoho autorů staré doby ho má za jeden z pozůstatků Atlantidy (za vrcholky jejích hor). Mýtické interpretace jiných autorů kladou na území Kanárských ostrovů elysejská pole nebo zahradu Hesperidek, ve 14. a 15. století se ostrov na mapách naopak objevoval pod označením Isla del Infierno („pekelný ostrov“), opět v narážce na sopečnou činnost. Zasněžený vrcholek Teide dal Tenerife i jeho starší jména – římské Nivaria (z nivis či nieve – „sníh“) i to současné, jež vzniklo z domorodých výrazů „tene“ (hora) a „ife“ (bílá).
Zdánlivě nepravděpodobnou teorii o Atlantidě jakoby potvrzují některé podivnosti okolo původních obyvatel, Guančů. Údajně byli velmi vysokého vzrůstu, což by potvrzovalo legendu o původu od Atlanta, dále je zvláštní, že třebaže se předpokládá jejich severoafrický původ, nic nenasvědčuje tomu, že by ovládali mořeplavecké schopnosti, neudržovali spojení dokonce ani s blízkým ostrovem La Gomera. Guančové jsou dnes dávno vyhubeni, ale ačkoliv se o této kapitole dějin španělského dobývání světa v zemi za Pyrenejemi dlouho nehovořilo, nastala v poslední době jakási guančská renesance – stavějí se sochy na připomínku guančských králů a vítězství nad dobyvateli, ožívají jména domorodého původu.
Fatální doba nastala Guančům v 15. století, kdy Španělé toto etnikum, jakoby ustrnulé někde na pravěkém stupni vývoje, jež však zároveň prokazovalo velkou péči o tělesné ostatky svých zemřelých i obdivuhodný vkus, pokud jde o ozdoby, přemohli. Stalo se tak i na Tenerife a nic nepomohly opěvovaná udatnost zdejších obyvatel ani počáteční drtivá vítězství jako to u dnešního města La Matanza de Acentejo (název sám znamená cosi jako „řež u Acenteja“) roku 1494. Za necelé dva roky bylo všech devět království (menceyatos) Guančů pokořeno (některá se vzdala sama), bývalí králové (menceyes) byli předvedeni před katolická veličenstva Ferdinanda a Isabelu.
Původní obyvatele pak čekal neradostný osud v otroctví na některé z plantáží – na Tenerife se v průběhu staletí pěstovaly hlavně cukrová třtina, vinná réva, banány a plodiny produkující barvivo – nebo smrt způsobená některou z chorob, které sem zavlekli dobyvatelé (chřipka, neštovice).
Ostrov Tenerife patřil běžně k zastávkám mnoha lodí na jejich plavbě do Nového světa za oceánem, tak se i mnozí obyvatelé Tenerife dostali do Ameriky (v pozdějších dobách je k tomu motivovala ekonomická situace rodné země), zejména do Venezuely a na Kubu.
Nejdříve byla hlavním městem Kanárských ostrovů La Laguna (San Cristóbal de La Laguna), později ji roku 1833 nahradilo Santa Cruz de Tenerife. To je stále hlavním městem ostrova Tenerife, status hlavního města Kanárských ostrovů sdílí od roku 1927 s Las Palmas.
Ekonomickou situaci Tenerife významně pozvedá cestovní ruch, jehož je ostrov velmi oblíbeným cílem, a vlivem toho tak někdy dochází i k opačnému směru migrace – směrem na ostrov – než dříve v historii, dokonce se vracejí i vystěhovalci v podobě potomků dědů, kteří do Nového světa odešli již před staletími. S turistikou je spojena jedna velmi smutná událost, k níž na Tenerife došlo roku 1977. Tehdy se za špatného počasí srazila dvě letadla typu Boeing 747, jež patřila společnosti KLM, respetive Pan Am. Následky, zahrnující 583 lidských obětí, činí z této události nejtragičtější nehodu v dějinách civilního letectví.
Kultura na Tenerife
V kostelech na celém ostrově je možné se obdivovat umění mnoha zdejších malířů a sochařů. Místní hudbu charakterizuje především užívání různých drnkacích nástrojů (včetně čtyřstrunné kytary timple) a bicích, navíc se ve zdejších skladbách snoubí původní staré nápěvy Guančů s písněmi z krajů Španělska (např. Andalusie) či z Latinské Ameriky. Pro tradiční architekturu ostrova jsou typické zářivě barevné fasády, zdobené okenní rámy a balkony s mřížkami. Prosazuje se zde ale také moderní architektura, jedna z moderních budov, Auditorio de Tenerife, se stala se svým tvarem podobným plachetnici dokonce symbolem Tenerife. Z uměleckých řemesel, jež na ostrově kvetou, lze jmenovat především krajkářství a vyšívání růžičkových vzorů, výrobu vyřezávaného, uměle zdobeného nábytku, košíkářství a také hrnčířství, které tu má tradici jdoucí zpět až ke Guančům, ti ovšem neznali hrnčířský kruh.
Kulturními událostmi svého druhu jsou na Tenerife různé svátky a slavnosti, zahrnující třeba poutě (romerías) ve svátek svatých (např. svatého Marka v Tegueste nebo sv. Isidora Rolníka v Los Realejos), kdy ulice zaplaví pestrobarevné davy a ozdobené vozy, zpravidla oslavující zároveň úrodu. Asi největší takovou oslavou je karneval v Santa Cruz de Tenerife, k němuž samozřejmě patří hudebníci, průvod masek a volba královny karnevalu. Slavnost Božího těla (Corpus Christi) je proslulá tím, že během ní lidé vytvářejí z hlíny a květin na náměstích a ulicích různě vzorované květinové koberce, známý je zejména tento svátek v La Orotavě. A velké oslavy jsou spojeny samozřejmě také s Velikonocemi.
Náboženství a tradice
Historické lokality
Hlavní města Kanárských ostrovů
Historická místa
Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.