Jak se domluvit v Jordánsku

Jak se domluvit v Jordánsku

Jak se domluvit v Jordánsku
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

  • Podobně jako v jiných zemích regionu Blízkého východu přetrvává i v Jordánsku hrozba teroristických útoků. Po teroristických útocích na některé jordánské hotely v Agabě a Ammánu v roce 2005 byla přijata řada bezpečnostních opatření. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým turistům respektovat pokyny místních úřadů, respektive hotelového personálu.
  • Kromě teroristických hrozeb je Jordánsko poměrně bezpečnou zemí, obecná kriminalita je na nízké úrovni. Pouze při cestách do odlehlejších venkovských oblastí doporučujeme zvýšenou obezřetnost, výhodou samozřejmě je místní doprovod.
  • Z bezpečnostních důvodů jsou na mnoha místech zřízena kontrolní stanoviště jordánské armády, kde je kontrolována identita cestujících. Z tohoto důvodu by turisté měli u sebe mít vždy svůj cestovní pas.

Doprava

Doprava

  • V Jordánsku se jezdí vpravo.
  • Rychlostní limity jsou 60km/hod ve městech a 80 km/hod mimo město a 120 km/hod na dálnicích a rychlostních komunikacích. Časté kontroly měření rychlosti jsou především v oblastech Mrtvého moře.
  • Tolerance k alkoholu je nulová.
  • Národní řidičské průkazy jsou akceptovány, pokud byly vydány nejméně jeden rok před začátkem cesty. Nicméně se doporučuje mezinárodní řidičský průkaz.
  • Povinné je používání bezpečnostních pásů.
  • Dopravní předpisy v evropském pojetí se nedodržují, při předjíždění, najíždění na křižovatky, zatáčení apod. se místní řidiči chovají více méně intuitivně. V případě nehody je v 99% případů na vině ten, kdo má poničenou přední část vozidla.

Místní doprava

  • Národní leteckou společností je Royal Jordanian Airlines (RJ) a hlavní letiště Qeen Alia International ( AMM ) je vzdáleno 35 km od hlavního města Ammánu ( cca 50 min ). Doba letu z velkých evropských měst je asi čtyři hodiny. Letiště je spojeno dálnicí a jezdí tudy pravidelné linky do centra, k dispozici jsou samozřejmě taxíky. Jízdné vyjde na cca 15 JOD. Kyvadlové autobusy jsou k dispozici každou půlhodinu mezi 6:00 – 23:00, v nočních hodinách po hodině. Vnitrostátní linky zajišťuje Royal Wings ( www.royalwings.com.jo ), která zajišťuje pravidelné lety z Ammánu do Aqaby. Velmi často vužívá druhé letiště Marka Airport, které je domácí také pro společnosti Jordan Aviation a Arab Wings. Je také možné najmout si vrtulník.
  • Jediným námořním přístavem je Aqaba ( www.aqabaports.com.jo ), který je součástí některých výletních tras. Společnost AB Maritime zde provozuje každodenní trajekt mezi Aqabou a egyptskou Nuweibou. ( www.abmaritime.com.jo ).
  • Železniční doprava je provozována pouze na staré osmanské trati Hejaz, která spojuje Ammán a syrský Damašek. Jízda trvá 9 hodin, autem polovic. Jezdí ještě turistický vlak mezi Aqabou a pouštním oblastí Wádí Ram.
  • V Jordánsku existuje rozsáhlá silniční síť, její úroveň je relativně dobrá. Poplatky za použití dálnice se nevybírají, dopravní značení je až na výjimky dvojjazyčné, tj. v arabštině i angličtině. Přes zemi jsou vystavěny tři hlavní tepny: pouštní rychlostní silnice od Irbid do Aqaby, Dead Sea Highway mezi Mrtvým mořem a Aqabou a Královská dálnice z Ammánu do Wadi Mousa. Do pouští Wadi Ruma východní pouště je nutné vozidlo 4×4.
  • Mezistátní autobusová doprava existuje mezi Ammánem a metropolemi sousedních zemí, tato autobusová spojení jsou spolehlivá a poměrně laciná. Na trase Ammán – Aqaba jezdí pohodlné a moderní „Jet“ autobusy ( www.jett.com.jo ) nebo Rum Tourist Transport ( http://www.rumtrans.com/ ), veřejná doprava mezi ostatními jordánskými městy se omezuje na méně pohodlné a zastaralé minibusy. Uvádíme přibližnou délku přepravy z Ammánu do jiných velkých měst: Wadi Mousa ( Petra ) 3 hod., Aqaba 4 hod, Madaba 1 hod., Mrtvé moře 1 hod.
  • Městská hromadná doprava existuje pouze v Ammánu, její úroveň však není dobrá a orientace v ní je pro cizince obtížná. Vhodnější je využívání taxi, která jsou relativně laciná. Všechny vozy taxi jsou vybaveny taxametry (při nástupu je nutné zkontrolovat jeho vynulování), ve večerních hodinách jezdí za smluvní ceny.
  • Taxi je levný a často nejpohodlnější způsob přepravy v Jordánsku, a to i na značné vzdálenosti, jako je např. cesta z Ammánu do Aqaby. Bílé vozy „service taxis“ jezdí po pravidelných trasách a jsou sdílené, ale můžete si je objednat i pro soukromé účely. Vzhledem k vysoké poptávce především do lokality skalního města Petra je třeba objednat vůz dostatečně předem. Vítáno je spropitné ve výši 10% z ceny nebo 200 filsů/km. Všimněte si, zda je jízdné uváděno ve filsech nebo dinárech. Soukromé vozy taxi jsou žluté. Řidiči jsou přátelští a většinou mluví anglicky.
  • V Jordánsku působí řada agentur pronajímajících auta, pro pronájem auta je nutno vlastnit mezinárodní řidičský průkaz, podmínkou je zpravidla i složení zálohy. V hlavních centrech mají své provozovny velké mezinárodní společnosti, pronájem lze zařídit přes hotel nebo cestovní kancelář.
  • Autostop nelze doporučit, není vhodnou formou cestování po Jordánsku, místní řidiči na něj nejsou navyklí. Pokud už zastaví, budou za svezení zpravidla požadovat peníze.

Náboženství a historie

Náboženství a historie

  • Od 9. století př. n. l. ovládli postupně území Jordánska Asyřané, Babyloňané, Peršané a Seleukovci. Území se stalo v roce 64 př. n. l. součástí Římské říšeV 7. století zabrali Jordánsko muslimští Arabové. Díky tomu se území nevyhlo střetům křižáků s muslimy ve 12. století. Křižáci byli z území nakonec vytlačeni. V 16. století území zabrala Osmanská říše, která ovládala území do konce první světové války, než ho dobyli Britové.
  • Po první světové válce na Pařížské mírové konferenci v roce 1919 byla oblast Palestiny a přilehlá oblast východně od řeky Jordán svěřena Společností národů jako mandátní území Velké Británie – Zajordánsko. Hranice na východě země byly navrženy tak, aby pomochly při budování britského ropovodu z mandátu v Iráku prostřednictvím Zajordánska do námořních přístavů v mandátu Palestina. Návštěva ministra pro kolonie Winstona Churchila na jaře 1921 v Palestině přinesla plán oddělení Transjordánska od zbytku Palestiny a vláda byla svěřena hášimovskému vládci AbdalláhoviPraktickou autonomii získalo Transjordánsko v roce 1923. V roce 1928 byla podepsána první anglo-jordánská smlouva. Britové si hlavně pevně udrželi kontrolu nad veškerými vojenskými, finančnímy a zahraničnímy záležitostmi.
  • Během druhé světové války byl Abdalláh věrným spojencem Britů, dodržoval pravidla mezi Brity jako protektorátní mocností a ním jako vládcem Transjordánska. Jordánská arabská legie, také pomáhala potlačit proněmecké povstání v Iráku v roce 1941. Na reálnou nezávislost na Británii si Jordánci museli počkat do března 1946, kdy jí získali tzv. Londýnskou smlouvou. 25. května 1946 bylo transjordánským parlamentem vyhlášeno Transjordánské hášimovské království. To se ihned zúčastnilo války s nově vzniklým Izraelem v letech 1948–1949. Válkou získalo území za řekou Jordán (tzv. západní břeh Jordánu) a přejmenovalo se na Jordánsko.
  • Spolu s přejmenováním Jordánska dochází i ke změně titulu krále Abdalláha z krále Transjordánska na krále Jordánska. Král Abdalláh byl zavražděn v roce 1951 a na jeho místo nastoupil jeho syn Tatal, který ovšem nevládl déle než rok a abdikoval. Roku 1952 tedy nastoupil jeho syn Husajn, vnuk krále AbdalláhaV roce 1967 vypukla další arabsko-izraelská válka, které se Jordánsko také účastnilo. Válka skončila pro Jordánsko porážkou a ztrátou celého západního břehu Jordánu, který je dodnes obsazen Izraelem. Jordánsko se již tohoto území vzdalo. Důsledkem konfliktu na Blízkém východě byla obrovská imigrace palestinských uprchlíků z Izraele. Palestinci dnes tvoří 55% arabského obyvatelstva země.
  • Ve válce mezi Irákem a Íránem stálo Jordánsko na straně Iráku.
  • Místní vláda se pokoušela při operaci Písečná bouře v konfliktu v Perském zálivu zachovávat neutralitu.
  • V roce 1994 došlo nakonec k mírovým rozhovorům s Izraelem a byl ukončen válečný stav.
  • Roku 1999 zemřel král Husajn a na trůn nastoupil jeho syn Abdalláh II.. Králi Husajnovi bývá přisuzováno to, že v zemi stále panuje mír. Království bývá dnes označováno jako „pevný bod v často velice bouřlivém moři politiky Středního východu.“

Kultura

  • Literární, hudební a umělecké tradice jsou v království velmi bohaté, a nejspíš i z tohoto důvodu byl v roce 2002 Ammán vyhlášen UNESCEM Městem kultury.
  • V průběhu staletí byla celá svatá země oslavována a popisována jako „duchovní a utopické“ středisko, zahaleno tajemstvím, a proto sem od 19. století začali proudit archeologové, mezi nimi i archeolog Ludwig Burckhardt, který patří mezi první Evropany, jež navštívili Džaraš, ovšem slavným ho učinilo znovuobjevení Petry roku 1812, kdy ho najala londýnská společnost, aby prozkoumal vnitrozemí Afriky.
  • Mezi nejznámější literární díla patří bezpochyby Alf Layla Wa Layla – Tisíc a jedna noc a Al – Mu´allaquaat, což je nejstarší sbírka arabské poezie. V literatuře patří mezi nejvýznamnější arabské básníky 20.století Mustafa Wahbi al-Tal. Mimo jiné věnoval část svého života boji za znovuzískání práv cikánů na území Jordánska a stal se dokonce členem romské komunity.
  • Tradiční arabskou hudbu zde moc neuslyšíme, spíše se setkáme s kombinací arabského zpěvu s doprovodem tradičních či západních hudebních nástrojů.
  • Umění je štědře podporováno státem. Vláda podporuje kulturní festivaly, podporuje obnovu řemesel a podniká kroky k ochraně hodnot archeologického a historického dědictví.
  • Lidové umění přežívá v tvorbě tapisérií, kožených výrobků,keramiky a vzorovaných koberců z ovčí a kozí vlny. Venkovská kultura má podobu písní, balad a vyprávěných příběhů. Zvláštní písně jsou používány při narození dítěte, svatbě, pohřbu, výsadbě, orání nebo sklizni.

Náboženství a tradice

  • Státním náboženstvím je islám, ke kterému se hlásí asi 92–96% obyvatel, zbytek populace představují křesťané a několik tisícovek Drúzů ( zejména v okolí města Azraq ).
  • Oficiální státní svátky v roce 2010 připadají na následující dny:
  • 1.1. Nový rok
  • 30.1. Narozeniny krále Abduláha
  • 7.2. Nástup krále Abduláha na trůn
  • 1.5. Svátek práce
  • 25.5. Den nezávislosti
  • 10.6. Den armády
  • 14.11. vzpomínkový den na krále Husajna
  • 25.12. Vánoce
  • Slaví se také muslimské svátky, jejichž data jsou pohyblivá a v roce 2010 připadají na tyto dny:
  • 26.2.Narozeniny proroka Mohameda
  • 10.7. Prorokovo nanebevstoupení
  • 12.8. Začátek Ramadánu
  • 9. – 13.9. Eid al-Fitr ( konec Ramadánu )
  • 15. – 19.11. Eid al-Adha
  • 7.12. Islámský Nový rok
  • Státními svátky jsou i některé křesťanské svátky: Velikonoční neděle a pondělí

Historické lokality

  • Jordánsko je domovem jedné z nejstarších civilizací na světě – archeologické nálezy ze západního břehu Jordánu jsou z doby 9tisíc let př.n.l.
  • Samotné hlavní město Ammán má dlouhou a pestrou historii. Z Citadely, vyhlídky na vrcholu kopce, mohou turisté obdivovat nádherné sloupy římského Herkulova chrámu, byzantského kostela a stopy mohutného Umajovského paláce. Citadela shlíží na římský amfiteátr, který byl postaven ve 2. století a jeho kapacita byla 5000 míst. Za návštěvu stojí i muzejní sbírky v Citadele nebo Archeologickém muzeu v Ammánu. Jsou zde Svitky od Černého moře, pozůstatky města Umayyad a římského amfiteátru.
  • Rozvaliny řecko-římského města Umm Qais, neboli starověké Gadary, leží na okraji vápencové náhorní roviny, odkud je krásný výhled. Město leží na kopci 378 m nad hladinou moře a shlíží na Jordánské údolí, Galilejské moře (Genezaretské jezero), řeku Yarmouk a Golanské výšiny. Gadara byla kdysi kulturním centrem, které přitahovalo básníky, umělce a filozofy,
  • Jerash (Gerasa) – Gerasa leží v biblických Gileadských horách asi 45 km severně od Ammánu. Antické rozvaliny jsou jednou z hlavních jordánských atrakcí a mají tu výhodu, že jsou snadno dosažitelné. Gerasa je dokonalou ukázkou římského provinčního města na Blízkém východě, je považována za nejlépe dochované město z konfederace Decapolis. Městu se také přezdívá Pompeje Východu.
  • Ajloun se nachází 25 km západně od Gerasy a 73 km od Ammánu. Zde se nachází slavná pevnost Qala'at al-Rabadh, vynikající příklad středověké arabské vojenské architektury.
  • Díky švýcarskému orientalistovi J.L.Burckhardovi se Západ dozvěděl o bývalém hlavním městě arabského kmene Nabatejců, Petře ( řecky skála ). K poměrně zachovalým stavbám z nabatejských dob patří chrám Qasr el-Bint Firaun ( pevnost faraonovy dcery ) s 23m vysokými hradbami. Druhou velkolepou rituální stavbu pojmenovali archeologové Chrám okřídlených lvů, podle vyobrazení na odhalených hlavicích sloupů. Zvlášť zachovalé zůstaly později renovované nádherné fasády a hrobky v podobě malých svatyní vytesaných ze skály na okraji Petry. Umělecky nejzdařilejším skalním průčelím je červená fasáda el-Chaznech-el-Farún, tzv. Pokladnice faraonů, kde kdysi beduíni marně hledali legendární faraónův poklad. Fasáda vysoká 39m a široká 25m zakrývá dvě poschodí vytesaná ve skále.
  • Nedaleko starověkého nabatejského města Al-Barid se nachází Malá Petra, která je opravdu miniverzí té velké.
  • Navštívit můžete i oblast východní pouště, která je poseta četnými historickými zříceninami, včetně hradů, pevností, věží, lázní a opevněné paláce, která je známa pod souhrným názvem „pouštní hrady“. Qasr al-Hallabat se nachází jen kousek od hlavní silnice asi 30 kilometrů na východ do pouště z Zarqa. Jen dva kilometry odtud jsou zříceniny hlavního lázeňského komplexu Hammam al-Sarah. Vany byly kdysi zdobené mramorem a mozaikami. Asi 13 kilometrů severně od Azraq Junction, na dálnici do Iráku, najdete velké černé pevnosti Kasr al-Azraq ze 13.st., které byly vystavěny z místních černých čedičových skal. K nejlépe dochovaným patří bývalý luxusní lázeňský dům Qusayr 'Amra, komplex tří dlouhých hal s klenutými stropy vyzdobenými freskami. Další zachovalý hrad se nacházín asi 16 km západně od Amra Qusayr a 55 km východně od Ammánu. Qasr al-Harraneh zůstává záhadou pro archeology a historiky. Někteří odborníci se domnívají, že to byla obranná pevnost, zatímco jiní tvrdí, že je to caravanserais, útočiště pro velbloudí karavany. Více na www.kinghussein.gov.jo/tourism5.html
  • Podél Královské cesty se můžete zastavit v Madabě, která je slavná díky mozaikové mapě Palestiny. Historie města je stará přes 4000 let. Palác a madabské staré domy dnes slouží jako muzea a poskytují živý obraz byzantského a umajovského umění. Další zastávkou může být mýtická Mt.Nebo, na kterou vystoupil Mojžíš, aby si prohlédl Zaslíbenou zemi. Je to zároveň místo, kde zemřel a byl pohřben. Staří byzantští křesťané zde vybudovali kapli. Ta byla později rozšířena v rozsáhlý komplex.

 

Jak se domluvit

  • Arabština je úředním jazykem, ale velmi rozšířená je i angličtina. V mnoha turistických oblastech se domluvíte i francouzky, německy, italsky nebo španělsky.

Obyvatelstvo

  • Celkový počet obyvatel Jordánska činil 6,27 mil v roce 2009.
  • Jordánsko se řadí s více jak 2/3 populace pod třicet let mezi nejmladší země na světě.
  • Arabové tvoří 98% obyvatelstva, zbytek jsou Čerkesové, Čečenci a Arméni.

Měna

  • Oficiální měnou je jordánský dinár ( JOD, symbol JD ), který se dělí na 100 piastrů nebo 1000 filů. Bankovky jsou v hodnotách 50, 20, 10, 5 a 1 JD a 500 fils. Mince jsou v hodnotách 1, ½, ¼, 10, 5, 2 piastrů.
  • Cizí měnu snadno vyměníte v bance nebo směnárně. Také hotely tuto možnost nabízejí. Denní směnné kurzy jsou publikovány také v místních novinách.
  • Bankomaty jsou běžné v celém Ammanu a ve většině velkých měst. Platební karty American Expres, Visa, iners Club a MasterCard jsou přijímány v hotelích, restauracích a větších obchodech.
  • Cestovní šeky jsou nejlepší v amerických dolarech, abyste se vyhnuly dalším převodním poplatkům.
  • Banky jsou otevřeny So – Čt 8:30 – 15:00, během ramadánu 8:30 – 10:00, velké pobočky mohou mít otevřeno i v odpoledních hodinách.
  • Aktuální kurzy najdete na http://www.cnb.cz/…en/kurzy.jsp

Počasí

Počasí v Jordánsku se liší podle oblasti, kam vyrazíte. Místní klima je suché a subtropické, ovlivněné ze západu Středozemním mořem a z východu pouští. Zemi můžeme rozdělit do tří klimatických oblastí:

  • pobřeží Rudého moře a Jordánské údolí, kde je teplo i v zimě,
  • pouštní oblasti s velmi extrémními teplotami během dne a noci,
  • a kopcovité oblasti s krátkou chladnou zimou, srážkově bohatší, a dlouhými horkými léty.

Hlavní město Ammán na severu a severovýchodní část země připomíná charakterem počasí středomořskou oblast. Ale jižněji položené Mrtvé moře už se může pochlubit téměř tropickými parametry. Někde mezi stojí počasí v okolí legendárního skalního města Petra. Až budete vědět, kdy a kam se do Jordánska vydáte, mrkněte se do našeho měsíčního přehledu počasí.

V Jordánsku prší spíš méně, hlavně na severu a nejvíc srážek spadne od října do dubna. Pak prakticky neprší. Stejně tak se nemusíte obávat silného větru. Většinu roku fouká příjemnou rychlostí 15–20 km/h, což zejména na jihu v letních měsících výborně osvěží. Slunce potkáte na obloze v zimě asi 7–8 hodin, na jaře a na podzim přibližně 9 hodin, a v létě dokonce 11 hodin denně.

Leden:
Průměrná denní teplota v hlavním městě dosahuje 8,6 °C, teplota na severovýchodě země dokonce jen 8,2 °C a nejinak je na tom okolí skalního města Petra s průměrnými 8 °C. Akorát město Akaba poblíž Mrtvého moře se může pochlubit 15,2 °C. Rudé moře si drží teplotu kolem 21 °C.

Únor:
Denní teplota vzduchu v hlavním městě se drží okolo 9,6 °C stejně jako okolí skalního města Petra, severovýchod země vídá na teploměru nejčastěji 10 °C. Tepleji je opět jen na jihu v oblasti Akaby. Teploty šplhají na 16,9 °C a Rudé moře má nejstudenější vodu v roce – jen 20 °C.

Březen:
První jarní měsíc mívá v jordánské metropoli teploty kolem 12,6 °C. Severovýchodní část země se těší z průměrných 14, 4 °C a okolí Petry naměří nejčastěji 13, 2 °C. Jihozápad země poblíž Mrtvého moře už na teploměrech vídá dokonce 20,3 °C. Rudé moře ale ke koupání zatím neláká. Drží se na 20 °C.

Duben:
Průměrná teplota v dubnu v Ammánu vystoupá k 17,1 °C a na severovýchodě Jordánska je to kolem 19 °C. Skalní město Petra ve výšce kolem 900 m. n. m. obklopuje vzduch o teplotě 17,4 °C. Na jihu u moří je tou dobou už příjemných 24,4 °C a Rudé moře se začíná ohřívat. I když nabízí zatím jen 22 °C.

Květen:
Oteplujte se a prakticky neprší. Sever země zůstává na denních teplotách kolem 21, 8 °C (Ammán) a 24 °C severovýchodní oblast. Vysoko položené skalní město láká turisty na příjemných 22,1 °C. A ti, kdo se rádi koupou, vyrážejí na jih k Akabě, kde už ve dne naměří 28,9 °C a v Rudém moři 24 °C.

Červen:
Hlavní město Ammán se dostává na letní teploty průměry kolem 24,8 °C. Severovýchodní oblast mívá na teploměru dokonce už přes 27 °C a okolí světoznámého skalního města se drží na umírněnějších 25 °C. Na jihu země je průměr na 31,7 °C a nejvyšší teploty atakují 40 °C. Rudé moře má tou dobou 26 °C.

Červenec:
Jeden ze dvou nejteplejších měsíců v roce znamená vysoké teploty napříč celým územím. Sever se raduje z příjemných 26,8 °C (Ammán) a 30 °C na severovýchodě. Okolí skalního města Petra naměří stejně jako metropole (26,8 °C) a na jihu u Akaby je horkých 33,5 °C. Rudé moře nabízí luxusních 28 °C.

Srpen:
Druhý horký měsíc v roce znamená v jordánské metropoli teploty kolem 26,7 °C. Na severovýchodě země pak teploměr ukazuje asi 30 °C a v okolí Petry, položené o něco výš, je to průměrně 27 °C. Nejtepleji je samozřejmě na jihu země, kde lidé naměří 33,4 °C a koupou se v Rudém moři vyhřátém na 28 °C.

Září:
Po horkém srpnu je to první měsíc, kdy teploty přestávají růst. Severní okolí metropole Jordánska naměří průměrně 24,8 °C, zatímco severovýchod země ještě 26,8 °C. Skalní město obklopuje vzduch o teplotě 24,8 °C a tradičně nejteplejší jih se chlubí teplotami poblíž 30,9 °C. Rudé moře stále nabízí 28 °C.

Říjen:
Poslední měsíc, kdy ani na severu prakticky neprší. Teploty v hlavním městě stoupají nejčastěji k 21,4 °C a na severovýchodě Jordánska naměří lidé okolo 22 °C. Okolí Petry a místa v podobné nadmořské výšce mají 20,6 °C a na jihu země je průměrně letních 27 °C se stejně vyhřátým Rudým mořem.

Listopad:
Podzim přichází se vší parádou a teploty padají dolů. V Ammánu se denní průměr pohybuje kolem 15,2 °C a v severovýchodní oblasti Jordánska přibližně na 14,5 °C. Jen o něco méně (14,1 °C) naměří lidé poblíž Petry. Na jihu u mrtvého moře teploměry ukazují skvostných 21,6 °C a moře nabízí 25 °C.

Prosinec:
Je to druhý až třetí nejstudenější měsíc v roce. Průměrná denní teplota v hlavním městě klesá k 10,4 °C. V severovýchodních oblastech Jordánska se teploměr zastaví na 10 °C a u nejznámějšího skalního města na světě jen na 9,6 °C. Na jihu zůstává teplota na příjemných 16,8 °C a moře na 23 °C.

Elektřina a komunikace

Telefon

  • Telefonní síť není ještě tak kvalitní. Telefonní karty do automatů jsou k dostání ve většině velkých měst a turistických lokalitách, kde je zakoupíte v mnoha obchodech, stojí cca 15 JOD. Mezinárodní hovory jsou účtovány minimálně tříminutovým poplatkem.
  • Kromě telefonních automatů existují i neoficiální telefonní hovorny, kde vám úřednice číslo vytočí. Hovory jsou účtovány po minutě a vzhledem ke konkurenci jsou ceny přijatelné. Nejdražší variantou je spojení z hotelu.
  • Pokrytí signálem pro mobilní telefony je poměrně dobré. Čeští operátoři O2, T-Mobile i Vodafone mají v Jordánsku partnera. Ceny roamingu v závislosti na vašem tarifu zjistíte u svého poskytovatele služeb. Při delším pobytu doporučujeme zakoupení místní SIM karty (od 25 JOD). Kód země je 962.
  • O2 http://www.o2.cz/…hranici.html
  • T-Mobile http://www.t-mobile.cz/…-v-zahranici
  • Vodafon http://www.vodafone.cz/…fy/index.htm
  • Praktická telefonní čísla:
  • Policie 191
  • Zdravotní pohotovost 193
  • Hasiči 199
  • Imigrační policie 196

Internet

  • V zemi je pět poskytovatelů internetu a internetové kavárny najdete v Ammánu, Magabě, Aqabě a Petře.
  • Připojení se účtuje většinou po 30 minutách. Cena je většinou od 0,50 do 1 JOD/ 30 min.
  • Hotely vyšších cenových kategorií nabízejí připojení notebooku na internet buď modemem, nebo místní sítí. Obvykle lze zakoupit předplacenou kartu pro vytáčené, wi-fi nebo mobilní připojení.

Elektřina, zásuvky

  • Napětí v síti je 220V/50Hz. Většinou jsou používány dvoukolíkové kulaté zásuvky, ale nověji se bude přecházet na tříkolíkové. Raději si pořiďte adaptér.
O lokalitě

Hory

Moře

Okolní země

Příroda

Řeky

Nákupy a gastronomie

Orientační ceny

Tipy na nákupy

Jídlo a pití

Nakupování

Spropitné

Před cestou

Očkování před cestou

Co si vzít na dovolenou

Víza

Rady na cestu

Zábava a volný čas

Aktivity a zábava

Koupání

Zajímavá místa

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu