Místa v Chorvatsku, které musíte navštívit

Místa v Chorvatsku, které musíte navštívit

Místa v Chorvatsku, které musíte navštívit
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

Doprava

Náboženství a historie

Jak se domluvit

Obyvatelstvo

Měna

Počasí

Elektřina a komunikace

O lokalitě

Hory

Moře

Okolní země

Příroda

Řeky

Nákupy a gastronomie

Orientační ceny

Tipy na nákupy

Jídlo a pití

Nakupování

Spropitné

Před cestou

Očkování před cestou

Co si vzít na dovolenou

Víza

Rady na cestu

Zábava a volný čas

Aktivity a zábava

Aktivity a zábava

  • Chorvatsko určitě splní představy turistů o možnostech výletů do míst s nedotčenou přírodou, s návštěvou historických měst i o možnostech trávit část svého volna na moři. Protože je téměř nemožné představit Vám vše, co můžete vidět a zažít, jsou uvedené možnosti jen průřezem, co zvolit.

Dalmácie

  • Dubrovník – „Perla Jadranu“, kde po válce byla řada historických památek, paláců, kostelů a klášterů obnovena. Na ostrově Lokrum je rezervace s Přírodovědným muzeem a nedaleko v Trstenu je arboretum se vzácnými rostlinami a dřevinami.
  • Elafitské ostrovy leží severně od Dubrovníku. Jsou tři: Koločep – s historickými památkami, Lopud – s klášterem, kostely a cestou Viktora Dyka (který zde v r.1931 zemřel) na písečnou pláž v Sunji a Šipan láká svými pozůstatky historických památek. Je oblíbený milovníky vodních sportů, potápění a sportovního rybolovu.
  • Gradac – v městečku se zbytky středověké pevnosti a strážní věží, je jedna z nejdelších pláží na Jadranu. Je více než 6km dlouhá. V blízkosti je Zaostrog s františkánským klášterem z 15.stol. s galerií a knihovnou a Živogošče – turistické letovisko s klášterem z r.1776 se vzácným barokním oltářem.
  • Lastovo – ostrov, který je obklopen asi 40 ostrůvky, sloužil jako vojenská základna. Dnes se zde pěstuje vinná réva, olivy a ovoce. V městečku Lastovo jsou historické památky z dob Římanů, doby románské i gotické.
  • NP Krka – leží na obou březích řeky Krky. Začíná v údolí u Kninu a končí v zálivu Šibenik. Jsou zde jezera s bohatou vodní faunou a florou a vodopády. K vodopádům Roški Slap a Skradinski Buk je možné se dostat na člunech.
  • NP Kornati – park ležící na 147 převážně holých a skalnatých ostrovech se strmými útesy je vyhledávaným místem turistů, potápěčů a jachtařů.
  • NP Mljet – leží na stejnojmenném ostrově. Jsou zde dvě mořské laguny – Velké jezero s bývalým klášterem z 12.stol. a Malé jezero. V přímořských vesnicích jsou pláže i historické památky.
  • NP Paklenica – park s řadou turistických stezek se rozkládá v pohoří Velebit. Dále je zde jeskyně (Manita peč) a botanická zahrady. Je možné zde pozorovat dravé ptáky. Rokle Velika a Mala Paklenica je oblíbeným místem horolezců.
  • Pelješac – poloostrov vybíhá 65km do moře. Ve městě Ston jsou zachovalé hradby z 15.stol., paláce, kostely, kláštery a zřícenina pevnosti Koruna z r.1447. V Orebiči je přístaviště trajektů, Námořní muzeum a goticko-renesanční klášter z 15.stol. V zátoce Trstenica jsou písečné i oblázkové pláže.
  • Split je přístavní město s historickými památkami, kostely, katedrálou, Zlatou, Stříbrnou,Bronzovou a Železnou bránou a palácem Diokleciánovým, který je na seznamu památek UNESCO. V okolí města je pevnostní systém zvaný Sedm Kaštelů a na poloostrově Marjan je přírodní rezervace.
  • Trogir se řadí ke klenotům dalmatského pobřeží a v r.1997 byl zařazen na seznam UNESCO. Z historických památek je zde katedrála, kostely, paláce, hradby s bránami, radnice, úzké uličky a kamenné domy.
  • Záhřeb je od r.1991 hlavní město Chorvatska. Vznikl spojením středověkých měst Kaptol a Gradec. R. 1880 bylo město silně poškozeno zemětřesením. Katedrála sv. Štěpána je klenotnicí církevních artefaktů. Kostel sv. Marka má na střeše erby vytvořené složením barevných tašek. V parku Maksimir je ZOO.

Istrie a Kvarner

  • Brijuni – národní park tvoří čtrnáct ostrovů. Přístupné jsou však pouze dva Mali Brijun a Veli Brijun – s přístavem, muzeem s historickými římskými a byzantskými vykopávkami. Je zde safari a původní fauna a flora.
  • Crikvenica – město je vyhledávaným turistickým letoviskem, s dlouhou oblázkovou pláží. Ve zdejším sanatoriu se léčí astma a revmatické onemocnění. Je zde řada historických budov, památek, kostelů, zámek a mořské akvárium
  • Grožnjan – poblíž Buje je „městem umělců„. V galeriích a ateliérech jsou zde vystavena díla současných umělců. Pořádají se zde mezinárodní koncerty a hudební akce.
  • Plitvická jezera – národní park o rozloze 300 km2 byl založen r. 1949. V r. 1979 byl zapsán na seznam UNESCO. Věhlas získal díky soustavě jezer s vodopády a bohatou flórou a faunou. Po parku jezdí autobusy a po jezerech čluny na elektrický pohon.
  • Poreč (Parenzo) patří mezi největší letoviska na Istrii. V zátoce Plava a Zelena Laguna i na ostrůvku sv. Mikuláše jsou sportovní střediska. V historickém jádru je řada gotických domů, kostelů, paláců z 12.-14.stol. a Eufrasiova bazilika s byzantskými mozaikami zapsaná na seznamu UNESCO.
  • Pula (Pola) je přístavní město s historickými památkami, univerzitou, kostely a kaplí ze 6.stol. Na hradě ze 14.stol. je Historické muzeum. V římském amfiteátru z r. 79 po Kristu se v létě pořádají hudební koncerty.
  • Rab – na ostrově je město Rab proslavené čtyřmi zvonicemi, benátskými budovami, klášterem z r.1118, románskou katedrálou z r.1177 se zvonicí vysokou 70m. V městečku Kampor jsou kamenné domy, klášter a kostely. V Loparu je 2km dlouhá písečná pláž Paradiso. Supetarska Draga je turistické středisko s přístavem.
  • Vrsar (Orsera) je město se zámkem Vergotini z 18.stol., dochovanou středověkou Mořskou bránou a románským kostelem z 10.stol. s mozaikovou dlažbou. Poblíž je záliv Limska Draga a mořskou rezervací s vápencovými jeskyněmi.

Severní Chorvatsko

  • Varaždin – první zmínky o městě pocházejí z r.1181. Je zde řada historických památek – radnice z 15.stol. paláce, kostely, katedrála s přepychovým oltářem, Národní divadlo. Na zámku z r.1560 sídlí Městské muzeum, v galerii je velká kolekce obrazů z celé Evropy. Mapa

Střední Chorvatsko

  • Karlovac – město leží na soutoku řeky Korany a Kupy. V barokním paláci je Městské muzeum s národopisnou sbírkou, ve františkánském klášteře je Muzeum sakrálního umění a v kostele sv. Trojice je oltář z černého mramoru z r.1698. Nedaleko města leží hrad Dubovac.

Východní Chorvatsko

  • Daruvar – lázeňské město s horkými léčivými prameny vyvěrajícími v pohoří Papuk (Daruvarske Toplice). Daruvar je centrem české komunity, která si zachovává rodný jazyk i tradice.
  • Vukovar – historie města sahá do r.2000 před Kristem, z té doby pochází slavná „Vučedolská holubice“ uložená v Archeolog. muzeu v Záhřebu. Většina památek byla zničena bombardováním v r.1991, ale ve spolupráci s UNESCO byla zahájena jejich obnova.

Wellness

  • Když se rozhodnete vyhovět tělu i duši, v Chorvatsku najdete ověřená špičková wellness místa, která všechno, co člověk umí a dokáže, spojila s ojedinělým podnebím a prostředím, nevyčerpatelnou energií kamene, moře a lesů.
  • Kompletní přehled lázeňských lokalit najdete na http://toplice.com/

Potápění

  • Tento rychle se rozvíjející sport se i u návštěvníků z Česka stává stále oblíbenějším a vyhledávanějším. Jadran má přitom všechny předpoklady uspokojit i velmi náročné vyznavače tohoto sportu. Nabízí bohatý a pestrobarevný svět mořské fauny i flóry, nádherné přírodní lokality, zajímavé podmořské objekty a naleziště, výjimečně čisté průzračné moře, kvalitní potápěčskou výuku a vysoce kvalifikované instruktory a znalce místních podmínek, kolem 150 potápěčských klubů a středisek, dobře organizovanou záchrannou a pátrací službu na moři, kvalitní servis a bohatou nabídku půjčoven kvalitní výstroje.
  • V Jadranu žijí zástupci čistě středozemní vodní fauny, dále živočišstva tropického, atlanticko-středozemního a endemická jadranská fauna. Moře je domovem téměř 380 druhů ryb. Většina jich patří k tzv. modrým rybám (plava riba), především sardele, tuňáci, makrely a palamidy. Jsou to vesměs ryby, které nežijí v Jaderském moři stále, nýbrž pouze v určitých obdobích táhnou z vlastního Středozemního moře. K rybám, které žijí v Jadranu stále, patří tzv. bílé ryby (bijela riba), např. zubatec, parmice nachová, cípal hlavatý. Jsou to nejchutnější, ale na jídelním lístku nejdražší ryby. Z hlavonožců žijí v Jadranu především olihně, sepie a chobotnice, z měkkýšů slávky jedlé a ostranky jaderské. Dost hojní jsou zástupci ostnokožců, např. ježovky (lidově mořský ježek ) a hvězdice, dále i sumýši. Téměř na každé delší plavbě po Jadranu tvoří občasný doprovod lodi dovádějící delfíni. Kytovci zavítají do Jadranu jen zcela výjimečně. O něco častější, i když nikoliv příliš, jsou dva druhy malých žraloků (hladkoun a mačka skvrnitá), jimž se v přímoří říká morski pas. Žraloci se sem obvykle dostanou tak, že doprovázejí velké námořní lodi, protože vyhazované odpadky jsou jim vítanou potravou.
  • Ke každému rekreačně sportovnímu potápění, ať individuálnímu nebo organizovanému, musí zájemce mít základní povolení k provozování této zájmové podmořské aktivity, a to potápěčský průkaz. Potápěčský průkaz stojí 100 kun a platí 365 dní ode dne jeho vystavení. Vydává se jen těm zájemcům, kteří se prokáží osvědčením mezinárodně uznávané školy potápění o absolvování výcviku a složení příslušné zkoušky (CMAS, PADI a dalších). Není přitom rozhodující, zda zájemce získal kvalifikaci v některé chorvatské škole potápění nebo kdekoli jinde.
  • K individuálnímu potápění, tj. k potápění bez doprovodu pověřené odborné osoby, každý potápěč musí mít navíc povolení pro individuální potápění.Za vydání tohoto povolení se od roku 2003 platí 2400 kun, to znamená i s poplatkem 100 kun za potápěčský průkaz celkem 2500 kun.
  • Druhou možností k potápění je organizované potápění, tj. účast na potápění organizovaném profesionálním potápěčským střediskem. Pro Diving Croatia zahrnuje v současné době 106 potápěčských středisek na chorvatském Jadranu. V potápěčských střediscích bývají i půjčovny potápěčské výzbroje, prodejny potápěčských potřeb, různé pomocné služby pro potápěče.

- Orientační ceny potápěčských výletů:

  • Potápěčský výlet s kvalifikovaným vedením z potápěčského centra. Vlastní vybavení. Cena zahrnuje kompletní servis (loď, vzduch atd.), 1 ponor: 20 – 30 EUR
  • Potápěčský výlet s kvalifikovaným vedením z potápěčského centra. Vlastní vybavení. Cena zahrnuje kompletní servis (loď, vzduch atd.), 2 ponory: cca 50 EUR
  • Noční potápěčský výlet s kvalifikovaným vedením z potápěčského centra. Vlastní vybavení. Cena zahrnuje kompletní servis (loď, vzduch atd.), 1 ponor: 25 – 35 EUR
  • Potápěčský výlet k potopenému vraku s kvalifikovaným vedením z potápěčského centra. Vlastní vybavení. Cena zahrnuje kompletní servis (loď, vzduch atd.), 1 ponor: 30 – 40 EUR
  • Půjčení kompletní výstroje na 1 den: 20 – 30 EUR

Sport a zábava

Sport

  • Nabídka sportovních možností na Jadranu je velmi pestrá – od typicky „suchozemských“ sportů (tenis, fotbal, minigolf, turistika, cyklistika atd.) až po ty nejatraktivnější, vodní sporty (jachting, potápění, windsurfing, rybolov a další). V každém větším letovisku je možno hrát volejbal, plážový volejbal, košíkovou, házenou, malou kopanou nebo tenis. Na několika místech mají rekreanti k dispozici fotbalová hřiště . Některá letoviska nebo města se zaměřují na komplexní sportovní vyžití návštěvníků a jejich nabídka sportování je velmi široká.
  • Také Dubrovník je centrem sportů, zejména vodních, především na poloostrově Lapadu západně od starého města, kde je velká hotelová a rekreační oblast. Jsou zde dva potápěčské kluby, několik tenisových kurtů a v obou marinách máte možnost pronájmu jachty nebo motorového člunu. Jsou zde půjčovny sportovního vybavení a v parku je možnost provozování dalších sportů. Pořádají se i panoramatické lety nad Dubrovníkem.
  • Příznivci bungee-jumpingu jsou omezeni na několik málo míst, kde skoky organizují. , kde mohou seskoky uskutečňovat. Z istrijských letovisek je to Poreč, za bungee-jumpingem se zájemci mohou vypravit do sousedního Slovinska, kde jsou v lázních Portorož pro tento sport vybaveni. V Dalmácii se již několik let skoky uskutečňují z Šibenického mostu (u Šibeniku) a nově i z Dubrovnického mostu (v Dubrovníku). Cena jednoho skoku se pohybuje kolem 200 kun.
  • Počet vyznavačů jízdy na kajaku po moři stále stoupá. Vodáci navštěvují především odlehlé zátoky a mořské jeskyně, učí se zvládat kajak i ve vlnobití. Nadšenci tohoto sportu by měli absolvovat nádhernou plavbu z Dubrovníka na ostrov Mljet, toulky mezi Brijunskými ostrovy, stejně jako mezi Kornatskými ostrovy. Pozor! Obě ostrovní skupiny jsou národní parky – platí se vstupné, přísné předpisy. Půjčení kajaku na 1 hod. stojí přibližně 3,75 EUR, na půl dne za 10 EUR, na 1 den za 15 EUR, na 1 týden 80 EUR.
  • Novinkou jsou stále lepší terény pro cykloturistiku. Na kole se bez problémů vydáte do pohoří Učka na Istrii, na Gorský Kotar, přes Vinodol do pohoří Velika Kapela, projezdíte Velebit nebo vnitrozemskou část Biokova. Do popředí se dostává vysokohorská turistika stejně jako free climbing. Podle obtížnosti se ceny za jednodenní výlet pohybují mezi 45 – 58 EUR.
  • Přímoří Jadranu má své věrné návštěvníky i mezi horolezci a vysokohorskými turisty, kteří s oblibou kombinují pobyt v horách s pobytem na pláži. V jižní polovině chorvatského pobřeží je nejpopulárnějším a horolezci a vysokohorskými turisty nejčastěji navštěvovaným horstvem Biokovo. Na poloostrově Pelješac bývá cílem hora Sveti Ilija.
  • Ideální podmínky k provozování windsurfingu jsou v průlivech mezi ostrovy, kde vanou stálejší větry. Vody na vnějších stranách ostrovů se nepokládají za vhodné a bezpečné pro začátečníky nebo málo zdatné surfaře (proudy, často se měnící větry aj.). Mezi nejatraktivnější lokality patří Viganj na poloostrově Pelješac
  • Jako hub po dešti přibývá každým rokem v přímoří možností provozování velmi atraktivního jezdeckého sportu, včetně jezdeckého výcviku. Jedna hodina jezdeckého kurzu stojí 16 EUR, 1 hodina terénní jízdy na koni rovněž 16 EUR. Při celodenním trekkingu zajišťuje organizátor podle zájmu i stravování v průběhu výletu.
  • Atraktivní aktivitou je raft na řece Cetina (http://www.raft.hr/Html/English/cetina1.htm).
  • Příklady cen vybraných sportovních aktivit:
  • zapůjčení šlapadla cca 50 kun/hod
  • jízda na banánu  cca 50 HRK/hod
  • zapůjčení člunu na 1/2 dne pro 5 osob  90 Euro
  • zapůjčení sportovních člunů většinou pro max 6 osob 160 až 300 Euro/den podle výkonu .
  • parasailing   300 – 400 kun. Tandem 560 – 720 kun, záleží i na délce letu
  • zapůjčení kola  100 – 150 HRK/den, u kvalitního horského kola může být cena vyšší.
  • jízda na koni – 13 EUR/hod,  kurz ( 25 hod.) – 185 EUR, jízda v terénu 15 EUR/hod.
  • jízda na vodních lyžích 80 – 150 HRK
  • jízda na vodním skútru  150 HRK/hod
  • lezecké kurzy – 40EUR/den

 Zábava

  • Rozšíření zábavy se zejména v posledních letech věnuje velká pozornost. Není sebezapadlejší místo na pobřeží či na ostrovech, aby neuspořádalo v průběhu léta alespoň několik zajímavých akcí, od maškarních průvodů přes poutě k místním svatým, aby tu nehrála hudba k tanci, nekonaly se lidové veselice pojící se k místní tradici.
  • Ve větších městech a letoviscích může mladší generace zavítat do celé řady místních klubů s bohatým programem diskoték a koncertů. Hitem posledních let jsou „beach party“, které se konají na mnoha jadranských plážích. Dubrovník má velkou řadu zábavních možností. V mnoha hotelech jsou diskotéky nebo taneční terasy. Diskokluby jsou i mimo hotely, většinou na poloostrově Lapad. Ve starém městě jsou spíše podniky ke klidnému posezení – konoby (vinárničky), restaurace aj. Mezi nejvýznamnější centra noční zábavy v oblasti patří v Dubrovníku kluby Lazaretti ( http://www.lazareti.com/ ), Orlando (www.klub-orlando.com ), Orka nebo Revelin. Na ostrově Vis Aquarius v letovisku Komiža ( www.myspace.com/…riuskamenica ).
  • Stále větší počet návštěvníků chce zkusit své štěstí v hazardních hrách v kasinech, která dříve v jejich podvědomí patřila do světa bohatých, do světa společenské smetánky a jiných celebrit. Dnes k návštěvě stačí jen dost peněz. Významné casino je v letovisku Cavtat jižně od Dubrovníku.
  • Snad ještě rychleji stoupá počet kulturních událostí, které byly po desetiletí úplnou popelkou. Mnohé z nich se již staly tradičními, mají své věrné návštěvníky a staly se i pro umělce, kteří při nich vystupují, prestižními. Festival Dubrovnické letní hry (Dubrovačke ljetne igre) 10.7. – 25.8. je nejvýznamnější a nejprestižnější kulturní akce na pobřeží s kvalitní mezinárodní účastí, v jejich rámci divadelní hry, pěvecká a jiná koncertní vystoupení, vše v historickém prostředí starého Dubrovníka (např. „Hamlet“ na pevnosti Lovrijenac, „Sen noci svatojánské“ v parku Gradac, koncerty v atriu Knížecího paláce a v křížové chodbě františkánského kláštera, divadelní představení na náměstí Marina Držiće a na Gundulićově náměstí atd).
  • V Dubrovníku je také stálé divadlo – Divadlo Marina Držiće, dále symfonický orchestr, několik komorních těles, folklorní soubory Lindjo a Lado.

 

Koupání

  • Chorvatské pobřeží tvoří převážnou část pobřeží východního Jadranu. Je mimořádně členité, což přispívá k jeho půvabu a malebnosti.Tam, kde je pobřeží vápencové, jsou břehy vysoké, strmé, skalnaté a zkrasovělé, v oblastech flyše je pobřeží nízké a písčité (chorvatsky se takovému pobřeží říká žalo). Právě tam jsou nejkrásnější pláže, např. na Makarské riviéře. Tam, kde došlo v dávné minulosti k nejvýraznějšímu poklesu pevniny a k jejímu zatopení mořem, vznikly dlouhé zálivy (chorvatsky zaljev), jimiž moře vniklo hluboko do pevniny ( např. zálivy Zavratnica, Bakarski zaljev, Plominski zaljev a další).
  • S výjimkou koupališť ve velkých městech na pobřeží, v hlavních přímořských lázních a u několika vybraných luxusních hotelů v přímoří jsou pláže a koupání v Jadranu volně přístupné a bezplatné. Přitom i tam, kde jsou placená koupaliště, tedy ve velkých přímořských městech a lázeňských střediscích, je vždy možno najít bezplatnou příjemnou možnost koupání. Na většině pláží v letoviscích jsou bezplatně k dispozici sprchy a jednoduché kabiny na převlékání, ale za půjčení lehátka či slunečníku se už musí platit. Často se lze setkat s vybíráním parkovacíh poplatků u pláže, na které má právo majitel okolních pozemků.
  • Při koupání na plážích Jadranu je třeba pamatovat na to, že podle chorvatských předpisů je zakázáno:
  • plavat vně ohrazeného prostoru (např. bójemi) na upravených plážích,
  • plavat ve vzdálenosti větší naž 100 m od břehu přírodní pláže,
  • koupání a plavání v přístavech a úzkých průplavech plavebního prostoru.
  • Dnešní moderní hotely střední a vyšší kategorie, které byly buď nově postaveny nebo po generální úpravě nahradily staré ubytovací prostory, jsou již  vybaveny bazény a nepostrádají patřičný komfort spojený s jejich užíváním.

Zajímavá místa

  • Posledních pár let se jadranská letoviska mění k nepoznání. Vyrůstají úplně nové luxusní hotely špičkové úrovně, stovky hotelů procházejí komplexní rekonstrukcí, při níž se jejich komfort zvyšuje o jednu až dvě hvězdičky. Zatímco před několika málo lety nebyl na pobřeží žádný pětihvězdičkový hotel, dnes se mohou ty nejrenomovanější letoviska pochlubit hotely nejvyšší úrovně. V současné době jich je na pobřeží 18 (nejvíce v Dubrovnicko-neretvanské župě), ve vnitrozemí má pětihvězdičkové hotely pouze Záhřeb. A staví se další.
  • Mezi nejnavštěvovanější turistické lokality dlouhodobě patří Západoistrijské přímoří, které je největší, nejnavštěvovanější a nejživější oblast cestovního ruchu na celém chorvatském Jadranu a v celém Chorvatsku vůbec. Na druhou stranu je však třeba přiznat, že Západoistrijské přímoří není oblast pro ty, kdo dají přednost klidným liduprázdným zátokám, vycházkám přírodou, kde „nezakopávají o další rekreanty“.
  • Pod pojmem Kvarnerská riviéra se zahrnují letoviska východního pobřeží istrijského poloostrova, omývaného vodami Rijeckého a Kvarnerského zálivu. Většina míst Kvarnerské riviéry jsou stará věhlasná lázeňská střediska, sahající svou tradicí do druhé poloviny 19. století. Nevýhodou letovisek v severní části Kvarnerské riviéry je omezenost prostoru. Riviéru totiž převážně tvoří úzký pruh pobřeží, v jehož bezprostřední blízkosti se zdvihají zalesněné svahy pohoří Učka.
  • Chorvatské přímoří patřilo od počátku 20.století u české veřejnosti k nejoblíbenějším na Jadranu, ale po 2.sv.válce ztrácelo na významu, především díky prudkému rozvoji průmyslu v této oblasti. Skutečný průlom do této situace nastal až za samostatného chorvatského státu, který si byl vědom významu cestovního ruchu pro ekonomiku země, a začal postupně vystěhovávat průmyslové podniky mimo pobřeží. Nový rozkvět zažila letoviska na tomto přímoří od Kraljevice na jih, především Crikvenica, která si zachovala a stále zachovává primát v této oblasti.
  • Většina rekreačních míst Severní Dalmácie jsou dodnes spíš menší letoviska, která si své místo vydobyla svými dobrými podmínkami především pro vodní sporty, svým klidem, svou atmosférou starých rybářských osad. Žádná jiná oblast se však nemůže pochlubit hned dvěma národními parky, národním parkem Paklenica a Krka. Jsou to velmi často navštěvované jedinečné přírodní fenomény (k tomu je třeba vzít v úvahu u Severodalmatských ostrovů národní park Kornati).
  • Mnohá z letovisek Střední Dalmácie mají starou tradici přímořských rekreačních pobytových míst, sahající většinou do období po první světové válce. Právě čeští turisté byli i v této oblasti pionýry cestovního ruchu a některé ubytovací objekty přežily po přestavbě až do dnešní doby. Kromě Splitu a Omiše tu nebyl téměř žádný znečišťující průmysl, a tak mohla být v 60. letech minulého století tato oblast využita při stoupajícím zájmu o pobyty na Jadranu k poměrně rozsáhlé výstavbě nových ubytovacích zařízení. Jedním z významných aspektů půvabu a obliby Střední Dalmácie je její vegetace. Středodalmatská letoviska nedosahují zdaleka kapacity a někdy ani úrovně západoistrijských, nevznikly tu žádné turistické aglomerace s mnoha desítkami hotelů, dependancí, vil a apartmánů, i když v několika středodalmatských letoviscích je koncentrace ubytovacích zařízení značná a zejména oblast Makarské riviéry v nejvyšší sezóně „praská ve švech“. To, co bylo uvedeno u oblasti Střední Dalmácie, platí, pokud jde o přírodní krásy, v neztenčené míře i pro středodalmatské ostrovy Brač a Hvar.
  • Jižní Dalmácie je oblast, kterou lze charakterizovat jako kraj velkých protikladů, jako oblast, rozpadající se na několik úplně odlišných různorodých částí, které vzájemně nemají mnoho společného. Jiná je delta Neretvy, poloostrov Pelješac, Dubrovnické přímoří, kde samostatnou kapitolu představuje sám Dubrovník, či kraj Konavle s luxusním letoviskem Cavtat.

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu