Doprava na Zanzibaru

Doprava na Zanzibaru

Doprava na Zanzibaru
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

  • Politická situace je relativně stabilní a bezpečnostní situace je také uspokojivá. Existuje zde běžná kriminalita, stoupá počet krádeží vozidel, především terénních 4×4.
  • V současnosti v zemi nejsou oblasti se zvýšeným rizikem, před cestou se však doporučuje informovat o aktuální situaci (např. možnost nepokojů na Zanzibaru).

Doprava

Jak se dostanete na ostrov

  • Nejjednodušší cesta na Zanzibar je letecky. Přímo na mezinárodní letiště Abeid Amani Karume se ale z Prahy, Brna ani Vídně nedostanete. Z Evropy létá přímá linka na Zanzibar jen z Říma, Milána, Bruselu nebo Frankfurtu, odkud přímý let trvá asi 10 hodin. Při odletu z ostatních destinací vás čeká přestup. Nejčastěji si přesednete v Ománu, Tanzanii nebo Kataru. V takovém případě se připravte na celodenní cestování dlouhé nejméně 14 hodin.
  • Na Zanzibar můžete taky pohodlně doplout z Dar-es-Salaamu. Trajektem 90kilometrová cesta trvá asi 80 minut a lodní lístek pořídíte do 50 $ na osobu. Pokud se na Zanzibar poplavíte z keňské Mombasy, trvá to 12 hodin. Vždy doplujete do Stone Town na západním pobřeží ostrova.
  • Pokud zvolíte cestu lodí, počítejte s tím, že z přístavu budete muset asi kilometr popojít pěšky, než se dostanete ke stání nejtypičtější místní dopravy – malým autobusům Dala. Kdybyste nechtěli chodit pěšky, můžete využít taxi. To vás vyjde asi na 30–50 Kč.

Místní letecká doprava

  • Nejspolehlivější místní leteckou společností je Zan Air, který podobně jako Air Zanzibar létá do Tanzanie, ale rovněž do keňské Nairobi.
  • Letecké společnosti Coastal Aviation a Precision Air létají do největších tanzanských městy, včetně měst Dar es Salaam a Arusha. Letenka do Arushi stojí přibližně 150 $.
  • V letadlech odbavovaných ze Zanzibaru je obvykle free seating (můžete si sednout na kterékoli volné místo v letadle). 
  • Mezinárodní letiště Kisauni se nachází cca 6 km jižně od Zanzibar City a mezi ním a hlavním městem jezdí autobusy označené U.

Místní lodní doprava

  • Několik lodních společností se plaví mezi Zanzibarem a Dar es Salaam čtyřikrát denně. Trajekt pluje 1,5 hod a stojí 40 $. Pokud zvolíte pomalejší formu, zaplatíte cca 20 USD, ale poplujete 4 hodiny.
  • Lodní lístky na hydrofoil mezi Zanzibarem a Dar es Salaam se prodávají v přístavu. Plavba motorovou plachetnicí dhow trvá ze Zanzibaru na ostrov Pemba do přístavu Mkoani 12 hodin, počítejte, že zde nejsou žádné toalety apod. Nebezpečí je při větrném počasí.
  • Při výletech na konkrétní ostrovy se platí přístavní taxy (asi 1 USD), raději si jej zajistěte den předem. I když je Zanzibar pouze autonomní republikou projdete celní kontrolou a do pasu dostanete razítko vstupu. 
  • Azam Marine leaves je společnost, která provozuje 3 x denně spojení do Dar – es – Salaaamu tz. Sea Bus. Na palubě je k dispozici voda a občerstvení v bufetu, který slouží zároveň jako modlitebna. Jízda trvá 1,5 až 2 hodiny.
  • Z Dar-es-Salaaam na ostrov Unguja a z Pemby do Mombasy jezdí dvě moderní lodě Talieh a Sepideh. Další možností, jak se dostat na Unguja jsou trajekty Sea Express a Flying Horse, které dosáhnout pobřeží za jednu a čtvrt, popřípadě jednu a třičtvrtě hodiny. Ceny jsou o něco nižší než u Azam Marine.

Místní pozemní doprava

  • Autobusy na Zanzibaru nejsou oproti jiným africkým destinacím přeplněné. Na lince Stone Town – letovisko Kendwa (40 km) zaplatíte 2 000 Ts/os (cca 20 Kč). Komfortnější jsou minibusy „matatu“, za stejnou vzdálenost zaplatíte 3000 Ts (cca 29 Kč). Stopnout je můžete kdekoli po celém ostrově jen pouhým mávnutím.
  • Pokud jste větší skupinka, může být problém se do autobusu dostat v plném počtu. Tyto minibusy zajišťují i transfer z letiště do jednotlivých turistických lokalit.
  • Nejoblíbenější dopravní prostředek na Zanzibaru je Dala, veřejný dopravní prostředek typu malého autobusu s otevřenou kabinou pro cestující. Sedí se na nízkých lavicích po stranách. Oficiálně se tam vejde 20 cestujících, ale běžně jich tam je mnohem víc.
  • Řidič s průvodčím zastaví každému, kdo chce svézt. Dala má vyztuženou střechu a na ní se vozí náklad. Jezdí v intervalu cca 15 minut. Je to levné (počítejte 1 $/os.), a rozhodně člověk uvidí více, než když použije autobus pro turisty.
  • Všudypřítomné jsou také taxíky. Jízda po městě stojí přibližně 1 až 2 $, mimo město 20 až 30 $. Z letiště do centra vás vyjde cesta taxíkem asi na 40 $.
  • Obráceným směrem, z hotelů na letiště, sbírají individuální zákazníky rovněž tzv. „shared taxi" (přibližně 5 $/os.).
  • Jízdní řády sdílených taxíků sdělí zájemcům v hotelové recepci. Taxík je možné rovněž pronajmout na individuální výlet po ostrově, přičemž cenu vždy zásadně dohodněte předem.

Doprava na ostrově v zapůjčeném vozidle

  • Na Zanzibaru si můžete půjčit auto, moped, motocykl (nebo kolo). Z místních půjčoven automobilů mají dobré renomé Car Hire Zanzibar, Car Rentals nebo Zanzibar Car Rentals, zapůjčení auta však zprostředkuje i hotelová recepce. Auto si můžete půjčit už od 15 $/den.
  • Vždy důkladně prostudujte smluvní podmínky, stav vozu a rozsah pojištění, zejména proti krádeži, nehodě a závažné poruše. Ověřte si, zda je v ceně neomezený počet najetých kilometrů a nechte si vyjmenovat, co v ceně není. Také konkrétní podmínky pronájmu vozu nebo taxi s řidičem sjednejte předem a písemně.
  • K řízení aut na ostrově potřebujete mezinárodní řidičský průkaz. Nebo si můžete koupit místní povolení k řízení za 3 000 tanzanských šilinků (cca 29 Kč), které platí pouze jeden den. Na motorku nebo moped řidičské oprávnění potřebovat nebudete.
  • Jistým úskalím je jízda vlevo a klíčovým problémem časté a opakované policejní kontroly (počítejte s placením pokuty nebo bakšiše).
  • Pokud počítáte s častou jízdou autem. Vyplatí se najmout si auto i s řidičem (asi 40 $/den). Vzhledem ke špatnému stavu silnic doporučujeme offroad. Vždycky si ověřte, že máte před cestou v pořádku rezervní pneumatiku a zvedák. Můžou se hodit.
  • Když se rozhodnete řídit sami. Nedoporučujeme po setmění jezdit mimo město, protože těžké kamiony jezdí často neosvětlené nebo zůstávají bez jakékoliv výstrahy a osvětlení odstaveny v jízdním pruhu.

 

Náboženství a historie

Náboženství a historie

  • První stálí obyvatelé Zanzibaru byli nejspíše předky Hadimů a Tumbatů. Pocházeli z východní Afriky a ostrov osídlili kolem prvního století našeho letopočtu. Tvořili různé etnické skupiny, žili v malých vesnicích a nikdy nesplynuli ve větší skupinu. Jelikož postrádali centrální vedení, bylo snadné si je podrobit.
  • Obchodníci z Arábie, Perského zálivu, území součastného Iránu a východní Indie se pravděpodobně plavili na Zanzibar již v 8. století. Využívali monzunových větrů, pluli napříč Indickým oceánem a kotvili v přístavu dnešního města Zanzibar Town. Na ostrově kvetl obchod především se slonovinou, zbožím z Orientu, otroky a kořením. Koncem 11. století se na ostrově začali usazovat především perští obchodníci a postupně se promísili s původními Afričany. Nejstarší dochovaná budova, která se datuje do roku 1107, je mešita v Kizimkazi a patří k vyhledávaným turistickým atrakcím.
  • Návštěva Vasco da Gamy v roce 1499 byla začátkem evropského vlivu. Portugalci ustanovili kontrolu nad ostrovem v roce 1503. Portugalská nadvláda trvala až do roku 1698, ve kterém přešel ostrov pod správu Ománu, resp. Ománského sultána. Sultán Sayid Said bin Sultan al-Busaid v roce 1840 přesunul hlavní město Muscat z Ománu do Stone Town na Zanzibaru. Ománští panovníci postupně ovládli i východní pobřeží Afriky. Svoji kontrolu upevnili v roce 1785, kdy ovládli Kilwu, a následně v roce 1800, kdy posílili správu ostrova Zanzibar a to i přes odpor místních svahilsky hovořících elit.
  • Ostrov Zanzibar později ovládli Britové. V roce 1890 uzavřeli s Německem dohodu, podle které Němci neměli bránit britské kontrole tohoto území výměnou za přenechání ostrova Helgoland. Britové na Zanzibaru v témže roce zřídili protektorát. Mezi lety 1890 a 1913 zde vládu svěřovali vezírům, poté britskému správci. 27. srpna 1896 proběhla britsko-zanzibarská válka, která se svým trváním (45 minut) zapsala jako nejkratší válka dějin.

19.prosince 1963 získal Zanzibar od Velké Británie nezávislost jako konstituční monarchie (sultanát). Již 12. ledna 1964 byl sultán ovšem svržen a 26. dubna 1964 se Zanzibar spojil s Tanganikou v novém státě Tanzanii. V roce 1985 získaly ostrovy Zanzibar a Pemba rozšířenou autonomii.

Náboženství a tradice

  • 35% obyvatel vyznává křesťanství a přibližně stejný počet je zastánců islámu. Zbytek tvoří animisté.
  • Slaví se klasické křesťanské svátky na Velikonoce Velký pátek a Velikonoční pondělí, 1.vánoční svátek je Christmas Day a 2.vánoční svátek Boxing Day.Kromě uvedených svátků se slaví ještě muslimský svátek Idd-Fitr, který je 31.dnem od začátku muslimského postního měsíce ramadánu. Přesné datum je každoročně různé.
  • Zanzibar je z 99% islámský.

Historické lokality

  • Krása Kamenného města v centru hlavního města Zanzibar City netkví ani tak v jedinečnosti architektury, jako spíše v atmosféře. Stone Town  je spleť klikatých uliček, kruhovitých věží, vyřezávaných dřevěných dveří, zvýšených teras a nádherných mešit. Mezi významné architektonické památky patří rovněž dům pana Livingstona, Dům zázraků, Gulianův most a palác postavený sultánem Barghashim roku 1883. Mělo by se ovšem jmenovat „Korálové", neboť bylo postaveno ze schránek korálů, jež vytvořily ostrovní korálový rif.
  • Atraktivitou pro turisty  ve městě je také domek, kde se na narodil asi nejslavnější zdejší rodák, zpěvák Freddie Mercury. Ale najít jej, je práce přímo detektivní, není nijak nápadně označen. Nejhezčí budovou je sultánův palác při pobřeží s muzeem. Tato stará čtvrť byla vyhlášena světovou památkou UNESCO. Stone Town je domovem přes padesátku mešit, šesti hinduistických chrámů a dvou křesťanských církví.
  • Mezi další historické lokality patří ruiny antických staveb. Na jejich záchranu přijala vláda projekt, kdy návštěvníci za poplatek 200 Tsh mohou navštívit během dne všechny stavby, zařazené do tohoto programu, i když to není vzhledem ke vzdálenostem příliš reálné. Poplatek slouží k postupné záchraně těchto památek. Severně od Stone Town leží ruiny paláců Maruhubi a Mtoni. Pro svou ženu postavil Sultán Seyyid Perské lázně v Kidishi. Mezi hlavní silnicí mezi Zanzibar City a Chwala jsou pozůstatky dvoupodlažního paláce Dunga, který byl sídlem vládce Zanzibaru. 20km jižně od Zanzibar City se nacházejí pozůstatky domu Bikhole s perskou stylovou lázní a krásnou zahradou. Na ostrově Tumbatru je rozpadlé starobylé město z 12.století s 40 kamennými domy. Na seznam patří také památky jako jsou lázně Kizimbazi, mešita v Kizimkazi aj.

 

Jak se domluvit

  • Úředním jazykem v zemi je svahilština ( kiswahili ), často používaným jazykem je také angličtina a v muslimských oblastech arabština. Angličtina se vyučuje na školách a vzhledem k rostoucímu počtu turistů z Itálie se někde začala vyučovat i italština.V o­dlehlejších oblastech se setkáte s místnímim jazyky a dialekty.
  • Naučte se alespoň několik základních slovíček ve svahilštině, kterými místní obyvatele nepochybně překvapíte: karibu = vítejte, jambo (džambo) = ahoj, asante sana = děkuji mnohokrát, kwaheri = nashledanou, pole-pole = pomalu, klid, hakuna matata = žádný problém, nevadí, hapana = ne, bei gani = kolik to stojí, sitaki = nechci, ghali sana = je to moc drahé.

Obyvatelstvo

  • V Tanzanii žije 53 mil. obyvatel. Obyvatelstvo tvoří více než 100 černošských kmenů. Většina obyvatelstva pochází z etnické skupiny Bantu. Ekonomicky významné jsou menšiny, které však tvoří pouze 1 % obyvatelstva – Indové, Pákistánci, Arabové a Evropané.
  • V autonomní oblasti Zanzibar žije 1,07 mil.obyvatel. Díky své barvité historii je neuvěřitelným mixem kultur různých etnik, převládají však Arabové, Afričané, a jejich míšenci.
  • Se Zanzibarem jsou spojovány mnohé významné osobnosti. Především David Livingstone, misionář, lékař, cestovatel a bojovník za zrušení otroctví, jenž ze své základny na Zanzibaru objevil jezero Tanganjika a Mweru. Vasco da Gama, portugalský mořeplavec, který v zimě 1497 – 1498 uskutečnil plavbu, která navždy změnila trasy světového obchodu: byl prvním, kdo obeplul Mys dobré naděje, a objevil tak cestu po moři z Portugalska do Indie. Je považován za prvního bělocha, který spatřil Zanzibar. Na ostrově se narodil slavný zpěvák skupiny Qeen, Freddie Mercury, vlastním jménem Farookh Bulsara.

Měna

  • Peněžní jednotkou je tanzanský šilink – Tsh ( 100 centů ), který je volně směnitelný při příjezdu a omezeně směnitelný při odjezdu ze země (je nutno se prokázat stvrzenkou o provedené směně).
  • Používání jiné měny a šeků je běžné pouze ve velkých městech. Nepřijímají se zde USD bankovky vydané před rokem 2002.
  • Kreditní karty jsou přijímány pouze ve velkých hotelích a pokud se Vám podaří najít, kde je použít, obvykle je příplatek 10%.
  • V Arusha, Dar es Salaam, Moshi a Mwanza a na Zanzibaru jsou bankomaty, kde si můžete vyzvednout místní měnu, jinde však ne.
  • Pouze na Zanzibaru se dá téměř vše ( ubytování, výlety, útrata v restauraci, suvenýry) platit v dolarech.
  • Aktuální kurz

Počasí

  • Poloha Zanzibaru několik stupňů jižně od rovníku předurčuje tropický ráz klimatu, které je z velké části ovlivňováno monzuny z oblasti Indického oceánu. V zimních měsících přinášejí krátké deště také severní větry Kasikazi.
  • Dlouhé deště, známé jako mwaka, doráží v březnu a trvají do konce května nebo června. Zřídka prší po celý den, proto ani toto období neznamená, že byste nemohli strávit pohodovou dovolenou. Maximální denní teploty se stále drží okolo 30oC, je vysoká vlhkost vzduchu, která horko ještě umocňuje.
  • Od ledna do března panuje obecně horké a suché počasí s malým množstvím srážek. Teploty se vyšplhají na nejvyšší hodnoty v roce , průměrná maxima dosahují 32oC, minima neklesají pod 22oC, slunečního svitu si užijete až 8 hodin denně a moře vás se svými 28oC také moc neosvěží.
  • Ideálním obdobím pro návštěvu je období od července do října, které je považováno za hlavní sezónu. Průměrná denní teplota je okolo 25oC, vzduch je suchý, ale svěží, hrozí minimum srážek. Slunce pálí po celých osm hodin a teplota moře klesne na osvěžujících 25oC.
 

Elektřina a komunikace

Telefon

  • Telefofonování přes pevnou linku z Tanzánie je velice nákladné a složité. Pokud využijete volání v tanzanské telefonní společnosti TTCL/Post Office, budete muset nejdříve vyplnit dlouhé formuláře před vytáčením čísla. Levnější je využití e-mailové služby např. V ASKO, Next Step v Stone Town, kde zaslání jedné zprávy za 1000 Tsh je levnější než telefon.
  • Předvolba na Zanzibar je +255 (Tanzanie). Při volání do místní sítě jsou v předvolbě tři nuly. Čeští operátoři O2 a T-Mobile mají do Tanzanie roaming. Počítejte s tím, že hovory z hotelů jsou drahé.
  • Policie, záchranka i požárníci mají společné číslo 112

Internet

  • Internetové kavárny jsou ve větších městech a v některých lodgích při safari výletech. Ale tam je připojení velmi drahé.
  • Internet nabízejí všechny hotely vyšší kategorie. Rychlost připojení je různorodá. Hodina připojení stojí většinou okolo 1000 – 1500 Ts/hod

Elektřina, zásuvky

  • Napětí je 230 V, 50 Hz. Zásuvky jsou buď kulaté nebo hranaté. Určitě nezapomeňte adaptér.
  • Počítejte také s možnými výpadky proudu, většina hotelů má své náhradní generátory.
O lokalitě

Hory

Moře

Okolní země

Příroda

Řeky

Nákupy a gastronomie

Orientační ceny

Tipy na nákupy

Jídlo a pití

Nakupování

Spropitné

Před cestou

Očkování před cestou

Co si vzít na dovolenou

Víza

Rady na cestu

Zábava a volný čas

Aktivity a zábava

Koupání

Zajímavá místa

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu