Bezpečnost v Tanzanii

Bezpečnost v Tanzanii

Bezpečnost v Tanzanii
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

  • Politická situace je relativně stabilní a bezpečnostní situace je také uspokojivá. Existuje zde běžná kriminalita, stoupá počet krádeží vozidel, především terénních 4×4.
  • V současnosti v zemi nejsou oblasti se zvýšeným rizikem, před cestou se však doporučuje informovat o aktuální situaci (např. možnost nepokojů na Zanzibaru).

Doprava

Doprava

  • Pro řízení v Tanzanii je doporučen mezinárodní řidičský průkaz, často je přijímán i národní řidičský průkaz, pokud je vyhotoven v angličtině.
  • Rychlostní limity jsou v obci 60km/h a mimo obec 120km/h.
  • Povinné je používání bezpečnostních pásů. Vozidlo musí mít ve výbavě dva bezpečnostní trojúhelníky, které v případě poruchy umisťujete před i za vozidlo.

Místní doprava

  • Dar es Salaam Airport se nachází asi 12km jihozápadně od města. Časy vnitrostátních letů a plány se často mění, tak se podívejte na letecké úřad pro potvrzování letů před odjezdem na letiště. Všechny národní parky a některé luxusní destinace mají přistávací a rozjezdové dráhy pro malá letadla. Zan Air provozuje spojení pomocí malých letadel mezi pevninou a Zanzibarem či Pembou. Pro všechny odlety ze Zanzibaru do destinací v Tanzánii je daň 5000 TZS. Mezinárodní odletová taxa činí 30USD, ale je zahrnuta většinou v ceně letenky.
  • Autobusová doprava je poměrně levná a spojuje většinu měst. Pravidelné denní linky jezdí z Dar es Salaamu do Arusha, Morogoro a Moshi.
  • Tanzanijské železnice nejsou v ideální kondici. Hlavní služby poskytuje Tanzania Railways Corporation. Hlavní tahy vedou od Dar es Salaam do Východní Tanzanie, na Taboru a jedna větev pokračuje do Kigoma na břehu jezera Tanganika, zatímco druhá větev jde na sever až k Mwanza u Viktoriině jezera. Další železniční trať vede na trase mezi Dar es Salaamem a Kapiri Moshi v Zambii. Vlaky jsou však dost přeplněné a cestující by mely věnovat pozornost svým zavazadlům
  • Veřejná doprava ve velkých městech je zajišťována autobusy a minibusy ( dalla dallas ), ty jsou často přeplněné a s velkým nebezpečím kapsářů.
  • Dostupná je taxislužba, vozy nemají taxametry a jízdné si domluvte předem. Doporučujeme využívat hotelová taxi.
  • Půjčovny automobilů jsou k dispozici ve velkých městech, náklady jsou dražší než v Evropě či USA. K dispozici jsou i vozidla s řidiči.

Náboženství a historie

Náboženství a historie

  • Historie Tanzánie se musí chápat v souvislostech odlišného vývoje ostrova Zanzibaru a pevninské části Tanganjiky, což je území bývalé Německé východní Afriky bez Rwandi a Burundi.
  • Zanzibar se rozvinul na největší překladiště obchodu s otroky ve východní Africe. Na pobřeží a ostrovy přicházeli v 7. stol. kolonizátoři z jižní Arábie a Perského zálivu. V 10. stol. založené město Kilwa si podmanilo další města na pobřeží a stalo se hlavním městem afrického sultanátu, který se ve 12. až 13. stol. rozprostíral až po území dnešního Mosambiku. V tomto období se rozvinula bantusko-arabská smíšená kultura a smíšená řeč svahilština, která je dnes úředním jazykem Tanzanie.
  • R. 1503 dobyli sultanát a ostrov Zanzibar Portugalci, vytlačení v 17. stol. Araby. R. 1741 založil Ahmad ibn Said, imám (náčelník) z Maskatu (Omán), dynastii, která vládla na Zanzibaru až do r. 1964. Ze Zanzibaru pronikli v polovině 19. stol. první Evropané do Tanganiky. Roku 1885 dostala Německá východoafrická společnost císařskou ochrannou listinu, která na ni přenášela výkon suverenity v Tanganice. R. 1888 získala společnost od zanzibarského sultána pobřeží území Tanganiky.
  • Roku 1891 převzalo Německo správu patronátního území (kolonie) Německé východní Afriky poté, co se r. 1890 helgolandsko-zanzibarskou smlouvou dohodla s Velkou Británií o vymezení svých zájmových sfér (Zanzibar se stal britským protektorátem).
  • Po I. světové válce se Německá východní Afrika rozdělila: Portugalsko získalo pás území na jihu, Rwanda-Burundi se stala mandátním územím Společnosti národů pod belgickou správou, největší část (Tanganiku) převzala Velká Británie. Po 2. světové válce se Tanganika dostala pod poručnickou správu Velké Británie s podmínkou, že po určité době se země stane samostatnou. R. 1954 založil Julius Kambarage Nyerere Tanganický africký národní svaz (TANU) zaměřený na boj za nezávislost.
  • Roku 1960 získala Tanganika nezávislost na Velké Británii a stala se monarchií v čele s britským panovníkem. Prvním ministerským předsedou se stal Julius Nyerere. Když se r. 1963 země vyhlásila republikou, Nyerere se stal jejím prezidentem. R. 1963 uznala Velká Británie samostatnost zanzibarského sultanátu. Už r. 1964 došlo k převratu levicově orientovaných afrických nacionalistů, kteří vyhlásili lidovou republikou Zanzibar a Pemba. R. 1964 se Tanganika a Zanzibar pod vedením prezidenta Nyerereho spojily do Sjednocené republiky Tanganiky a Zanzibaru, od října 1964 do Tanzanské sjednocené republiky. Ještě v témž roce byl stát přejmenován na Tanzanii. R. 1967 byla přijata deklarace Cesta k socialismu, rozvojový program, který se však uskutečnil jen zčásti.
  • R. 1977 se sloučily jednotné strany obou částí země do Revoluční strany Tanzanie (CCM, Chama Cha Mapinduzi) vedené předsedou Nyererem. Když r. 1978 ugandské jednotky obsadily pohraniční území, došlo k ozbrojenému konfliktu. Tanzanské jednotky obsadily hlavní město Ugandy Kampalu a sesadily prezidenta Idiho Amina Dadu. R. 1985 po 23 letech vystřídal ve funkci hlavy státu Julia Nyerereho Ali Hasan Mwinyi. Nyerere zůstal předsedou jednotné strany obou částí státu založená r. 1977. Tanzanie od začátku 80. let zápasí s hospodářskou krizí. R. 1992 byl v zemi obnoven politický pluralismus.

Náboženství a tradice

  • 35% obyvatel Tanzánie vyznává křesťanství a přibližně stejný počet je zastánců islámu. Zbytek tvoří animisté.
  • Slaví se klasické křesťanské svátky na Velikonoce Velký pátek a Velikonoční pondělí, 1.vánoční svátek je Christmas Day a 2.vánoční svátek Boxing Day. Kromě uvedených svátků se slaví ještě muslimský svátek Idd-Fitr, který je 31.dnem od začátku muslimského postního měsíce ramadánu. Přesné datum je každoročně různé.

Historické lokality

  • Bagamoyo bývalo jedním z nejvýznamnějších přístavů východní Afriky. Zde byli shromažďováni otroci, sůl a slonovina před tím, než byli posláni na Zanzibar nebo nějaké jiné místo. Bagamoyo sloužilo jako výchozí bod pro většinu cestovatelů a objevitelů – Burton, Stanley a Livingstone odsud začínali své výpravy do vnitrozemí. V letech 1887 – 1891 bylo Bagamoyo hlavním městem Německé Východní Afriky. V Bagamoyu můžete navštívit malé museum, které se nachází v budově katolické misie (vstupné dobrovolné). Naleznete tu zajímavé informace o historii Bagamoya, koloniální éře, otroctví a některých cestovatelích.
  • Asi 5 km od Bagamoya se nacházejí Kaole ruins – ruiny mešity z 16 století a náhrobky z 15 století.
  • Sukuma Muzeum, 15 km východně od Mwanza na Viktoriině jezeře, je unikátní pravidelnou víkendovou přehlídkou tradičních tanců kmene Wasukuma.

Jak se domluvit

  • Úředním jazykem v zemi je svahilština ( kiswahili ), často používaným jazykem je také angličtina a v muslimských oblastech arabština. Angličtina se vyučuje na školách a vzhledem k rostoucímu počtu turistů z Itálie se někde začala vyučovat i italština.V o­dlehlejších oblastech se setkáte s místnímim jazyky a dialekty.
  • Naučte se alespoň několik základních slovíček ve svahilštině, kterými místní obyvatele nepochybně překvapíte: karibu = vítejte, jambo (džambo) = ahoj, asante sana = děkuji mnohokrát, kwaheri = nashledanou, pole-pole = pomalu, klid, hakuna matata = žádný problém, nevadí, hapana = ne, bei gani = kolik to stojí, sitaki = nechci, ghali sana = je to moc drahé.

Obyvatelstvo

  • V Tanzanii žije 53 mil. obyvatel. Obyvatelstvo tvoří více než 100 černošských kmenů. Většina obyvatelstva pochází z etnické skupiny Bantu. Ekonomicky významné jsou menšiny, které však tvoří pouze 1 % obyvatelstva – Indové, Pákistánci, Arabové a Evropané.

Měna

  • Peněžní jednotkou je tanzanský šilink – Tsh ( 100 centů ), který je volně směnitelný při příjezdu a omezeně směnitelný při odjezdu ze země (je nutno se prokázat stvrzenkou o provedené směně).
  • Používání jiné měny a šeků je běžné pouze ve velkých městech. Nepřijímají se zde USD bankovky vydané před rokem 2002.
  • Kreditní karty jsou přijímány pouze ve velkých hotelích a pokud se Vám podaří najít, kde je použít, obvykle je příplatek 10%.
  • V Arusha, Dar es Salaam, Moshi a Mwanza a na Zanzibaru jsou bankomaty, kde si můžete vyzvednout místní měnu, jinde však ne.
  • Pouze na Zanzibaru se dá téměř vše ( ubytování, výlety, útrata v restauraci, suvenýry) platit v dolarech.
  • Aktuální kurz

Počasí

  • Nejteplejším obdobím je v Tanzánii prosinec až březen a nejchladnějším zase červen až říjen. Podnebí podél pobřeží se vyznačuje vysokou vlhkostí vzduchu a průměrnými teplotami 25–30°C. Ve střední Tanzánii v červnu až srpnu kolísají teploty mezi 20 a 27 °C. V období od prosince do března se mohou vyhoupnout i nad 30 °C. V Tanzánii jsou dvě období dešťů, déletrvající od poloviny března do května a kratší v průběhu listopadu, prosince a ledna.
  • Nejlepším obdobím pro návštěvu Tanzánie je druhá polovina června až říjen, kdy je zrovna po období dešťů a vzduch je chladnější. V těchto měsících ovšem očekávejte největší nával turistů. Od konce prosince do února jsou teploty vyšší, ale hotely si účtují kolem prázdnin příplatky za hlavní sezónu. Během období dešťů od března do května můžete výrazně ušetřit na ubytování.

Elektřina a komunikace

Telefon

  • Telefofonování přes pevnou linku z Tanzánie je velice nákladné a složité. Pokud využijete volání v tanzanské telefonní společnosti TTCL/Post Office, budete muset nejdříve vyplnit dlouhé formuláře před vytáčením čísla. Levnější je využití e-mailové služby např. V ASKO, Next Step v Stone Town, kde zaslání jedné zprávy za 1000 Tsh je levnější než telefon.
  • Předvolba na Zanzibar je +255 (Tanzanie). Při volání do místní sítě jsou v předvolbě tři nuly. Čeští operátoři O2 a T-Mobile mají do Tanzanie roaming. Počítejte s tím, že hovory z hotelů jsou drahé.
  • Policie, záchranka i požárníci mají společné číslo 112

Internet

  • Internetové kavárny jsou ve větších městech a v některých lodgích při safari výletech. Ale tam je připojení velmi drahé.
  • Internet nabízejí všechny hotely vyšší kategorie. Rychlost připojení je různorodá. Hodina připojení stojí většinou okolo 1000 – 1500 Ts/hod

Elektřina, zásuvky

  • Napětí je 230 V, 50 Hz. Zásuvky jsou buď kulaté nebo hranaté. Určitě nezapomeňte adaptér.
  • Počítejte také s možnými výpadky proudu, většina hotelů má své náhradní generátory.
O lokalitě

Hory

Moře

Okolní země

Příroda

Řeky

Nákupy a gastronomie

Orientační ceny

Tipy na nákupy

Jídlo a pití

Nakupování

Spropitné

Před cestou

Očkování před cestou

Co si vzít na dovolenou

Víza

Rady na cestu

Zábava a volný čas

Aktivity a zábava

Koupání

Zajímavá místa

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu