Náboženství, historie a kultura na Samosu
Zobrazovat ceny v Euro

Náboženství, historie a kultura na Samosu

Zobrazit nabídku
Bez letenek
S letenkami
Objevte zájezdy, ubytování či letenky.
Dovolená na Samos od německé cestovní kanceláře.

Zpřesněte si hledání

Řadit podle:

Praktické informace

  • Náboženství a historie Zobrazit Zavřít

    Náboženství a historie

    Historie ostrova Samos

    Vznik ostrova Samos má mytologické pozadí. Ostrov je prý rodištěm bohyně Héry (byl významným centrem jejího kultu) a založen byl Ankaiem, jedním z argonautů, jehož následník, jeho třetí syn Samos, dal prý ostrovu název. Pravděpodobnější ale je, že ostrov pojmenovali Féničané, v jejichž jazyce jméno znamená „vyvýšenina na pobřeží“. Kolem počátku 1. tisíciletí před n. l. přicházejí na ostrov Ionové a místo se stává významným střediskem jejich civilizace, bohatým obchodním a námořním centrem.

    Zlatá éra v antické historii Samosu (či Samu, dáme-li přednost striktnímu pravidlu a tradici, jež jsou věrnější původnímu skloňování v klasických jazycích a v dalších pádech vypouštějí koncovky 1. pádu, jako jsou -os, -us, -um, -as, jak je to jistě jedině možné u slov a jmen jako diskobolos, genius, centrum, Pythagoras, před dnes asi běžnějším, pravidelným skloňováním, přidávajícím pádové koncovky až za koncovku 1. pádu, což jsme zvolili my – píšeme tak výhradně Samosu, Rhodosu, Zakynthosu…) nadchází v 6. století př. n. l., kdy se vlády ujímá Polykrates (532 – 522). Samos tehdy dominuje Egejskému moři a může být přirovnáván k takovým státům, jako byly Athény za Perikla. Je také budována řada významných staveb – pevné hradby (jejichž zbytky jsou dodnes k vidění), přístav, dnes zrekonstruovaný Héřin chrám, k němuž vedla dlážděná cesta či více jak kilometr dlouhý Eupalinův tunel, sloužící jako vodovod. V této době také na ostrově žije několik geniálních osobností vědy a kultury (Pythagoras, zřejmě Anakreon a Ezop), velká pozornost je věnována budování armády (loď samaina), město získává kolonie (mj. v Thrákii, na Sicílii). V 5. stol. př. n. l. se Samos účastní jak řecko-perských válek, tak války peloponéské. V té stojí na straně Athén. Když se později chce vymanit z jejich nadvlády, je ostrov dobyt a město poničeno (439 př. n. l.). Ostrov se pak zmítá pod nadvládou Peršanů, Makedonců, Ptolemaiů (za jejichž doby je významným strategickým přístavištěm) a nakonec Římanů, kdy je vyhledávaným letoviskem (údajně zde pobývali i Antonius a Kleopatra) a zažívá poklidný vývoj.

    Římský mír nepřežil Římskou říši. Za následující byzantské říše se Samos stává cílem nájezdů pirátů a Arabů. Během zvratů ve 13. století se střídají držitelé ostrova, který putuje z benátských rukou do rukou Janovanů. Svůj vliv začali uplatňovat i Turci. Kolem roku 1475 pak začíná téměř sto let trvající emigrace obyvatel před vnějšími hrozbami (zejména na ostrov Chios), takže je ostrov téměř vylidněn a obývá jej jen několik pastýřů.

    Obrat přichází v polovině 16. stol., kdy ostrov okouzlil otomanského admirála křesťanského původu Kilice Ali Pašu, kterému byl později udělen. Podařilo se mu sem přilákat nové křesťanské osadníky (především z řecké pevniny), a to díky privilegiím a zproštění od dávek a povinností, později potvrzovaným i následujícími sultány. Samos se účastní revolučních událostí v souvislosti s řeckou válkou za nezávislost ve 20. letech 19. stol., jeho samostatnost však trvá jen do roku 1834 a spojení s Řeckem není dosaženo. Ostrov získává status autonomního státu poplatného Turecku. Ke sjednocení s Řeckem pak dochází až roku 1912.

    Kultura Řecka

    Řecká kultura má neobyčejně dlouhé trvání a tvoří nejvýznamnější část základu celoevropské kultury. Jejích impulzů využívali římští umělci, její dědictví udržovala byzantská říše, odkud pak přeskočila jiskra, která se rozhořela v italském renesančním hnutí. Po něm se k antickému odkazu výslovně hlásil klasicismus, ale řeckou mytologií a řeckou kulturou a jejich archetypálními příběhy se nechávali a nechávají inspirovat další a další evropští tvůrci a s šířením evropské kultury i umělci jiných světadílů. Objevy řeckých vědců jsou zase pevným základem mnoha vědních oborů.

    výtvarných projevů starého Řecka se toho mnoho nedochovalo, jak s šířením křesťanství a odmítáním pohanských kultů tyto ztrácely svůj „praktický“ význam, čímž se o ně přestalo dbát. Něco se o nich dovídáme z popisu jejich nadšených vnímatelů, něco z římských napodobenin a něco můžeme alespoň ve fragmentech vidět dodnes (např. dílo sochaře Feidiase, tvůrce několika sochařských zpodobení bohyně Athény). Umění byzantské doby se svým zdobným stylem mozaiek a ikon ovlivnilo i slavného řeckého renesančního umělce El Greka, patrně nejslavnějšího řeckého malíře novověku.

    literatuře vytvořili Řekové vzory literárních druhů, jak je pak převzala Evropa – epice v Iliadě a Odysseji, připisovaných Homérovi, nebo později v Ezopových bajkách, lyrice např. dílem básnířky Sapfo, dramatu pak v Aischylových, Sofoklových a Euripidových tragédiích a Aristofanových komediích. Z moderních řeckých literátů je třeba uvést řecké básníky, nositele Nobelovy ceny, Giorgose Seferise a Odyssease Elytise. Svými prózami (především románem o Alexisu Zorbasovi, jehož příběh pronikl i do širšího kulturního povědomí) světově proslul Nikos Kazantzakis.

    Na počátku dějepisectví stojí Řek Herodotos, zatímco Sokrates, Platon a Aristoteles platí za otce filozofie vyjádřené i literárně. Obdoba Hippokratovy přísahy je v lékařství dodnes v platnosti. Na Hippokrata pak navázal další slavný řecký lékař jménem Galenos. V matematice, geometrii a fyzice jsou dodnes ctěna jména jako Thales, Pythagoras, Euklides či Archimedes.

    Významný je i řecký příspěvek v hudbě. Tou se teoreticky zabýval už Pythagoras uvažující o hudební stupnici a věřící, že vesmírná tělesa se řídí obdobnými zákonitostmi jako hudba – koncept tzv. „hudby sfér“ (sám Pythagoras byl spolu se svými žáky zdatný hudebník). Pozdější byzantské liturgické zpěvy ovlivňovaly evropskou hudbu i přímo. S řeckou lidovou hudbou jsou odedávna spjaty strunné nástroje, reprezentativním je zejména buzuki. Ve 20. století vydalo Řecko hned několik velkých osobností hudby – slavného dirigenta Dimitri Mitropulose, jednu z nejslavnějších postav opery Marii Callasovou (původním jménem Maria Anna Sofia Cecilia Kalogeropulu) nebo skladatele Iannise Xenakise, Mikise Theodorakise (asi nejvíce proslaveného autorstvím hudby k filmu Řek Zorba) a mladšího Vangelise.

    Z osobností řecké kinematografie uveďme alespoň režiséra filmů Řek Zorba nebo Stella Michaela Cacoyannise, představitelku hlavní ženské hrdinky prvního ze jmenovaných titulů Irenu Papas nebo režiséra Costu Gavrase.

    Slavné osobnosti spojené s ostrovem Samos

    Ke slavným obyvatelům Samosu patří již zmíněný filozof a matematik Pythagoras, spojovaný se slavnou Pythagorovou větou, a sochaři a architekti Rhoikos a Theodorus, budovatelé Héřina chrámu na Samosu. Pobývali zde i Anakreon, slavný skladatel pijáckých básní, a bajkář Ezop.

    Na Samosu se narodil i slavný filozof Epikuros (ze Samu), jenž spojoval potěšení s dobrem a bolest se zlem. Cílem lidského snažení nemá být podle něj užívání v radovánkách, jak bývalo jeho učení mylně rozuměno (sám naopak před nestřídmostí varuje), ale absence bolesti, stav poklidu a vyrovnanosti. Člověk se také nemá bát smrti – ta je koncem a člověk si ji tak už neuvědomuje: „Když žijeme, tak smrt není, a když je smrt, už nejsme my“.

    Světlo světa spatřil na ostrově také astronom a matematik Aristarchus, který jako první vyslovil teorie o heliocentrickém vesmíru, jehož středem je Slunce.

    Náboženství a tradice

    • Náboženské složení – věřící řecké pravoslavné církve (97,5 %), muslimové (1,7 %), ostatní (0,8 %)
    • Svátky
      • státní
        • 25. březen Den nezávislosti
        • 28. říjen (tzv. Den „OCHI", tedy Den „NE") – připomíná řecké odmítnutí italského ultimáta na „právo vstupu a přechodu“ fašistických vojsk v roce 1940, kterým byla zahájena řecko–italská válka
      • další svátky a dny volna
        • Nový rok (1. leden)
        • Svátek práce (1. květen)
        • 17. listopad (výročí povstání proti vojenské diktatuře na athénské polytechnice)
        • Vánoce (25. – 26. prosinec)
      • náboženské svátky
        • 6. leden – svátek Theofania spojený s „žehnáním vod“
        • Velký pátek a Velikonoční pondělí
        • 15. srpen – svátek Panny Marie
    • Kostely a posvátná místa
      • klášter Zoodochos Pigi (1756) – při návštěvě je nutné mít zahalená ramena a šaty pod kolena
      • klášter Moni Spiliani (1700)
      • kostel Agia Matrona
      • Agia Zoni, nejstarší klášter na ostrově
      • chrám bohyně Héry
      • byzantský kostel Ano Vathi – má dvě kaple

    Historické lokality

    Hlavní město Samosu

    • Samos – hlavní město má dvě části – staré město Vathi a nový Samos Town. Navštívit můžete kostel Agios Spyridonas, Pythagorovo náměstí, Polykratovou zeď jako zbytek městského opevnění nebo archeologické mu­zeum

    Historické lokality

    • Pythagorion – město pojmenované po slavném Pythagorovi. Nachází se zde archeologické muzeum, pozůstatky římského divadla, poblíž města je chrám bohyně Héry Heraion a hrad Lykurga Logotheta
    • Eupalionský kanál – historická památka, akvadukt vedoucí uprostřed hory

  • Bezpečnost Zobrazit Zavřít

  • Doprava Zobrazit Zavřít

  • Jak se domluvit Zobrazit Zavřít

  • Obyvatelstvo Zobrazit Zavřít

  • Měna Zobrazit Zavřít

  • Počasí Zobrazit Zavřít

  • Elektřina a komunikace Zobrazit Zavřít

O lokalitě

Nákupy a gastronomie

Před cestou

Zábava a volný čas

Athena Beach
Maria Studios
Kalidon Panorama Hotel
Kokkari Beach
Arion
Hotel Golden Sun
Galini
Marina
Archangelos Village
Olympia Beach
Alkyon Hotel
Hotel Olympia Village
Dina
Alekos
Stella Bay
Hotel Lemonakia
Katerina
Lemonakia Beach
Kalidon Beach Hotel
Dimitra Kokkini Hani Hote
Frini
Armonia Bay
Angela Apartments
Villa Themos
Pension Helen
Semeli Boutique Hotel
Long Beach
Hotel Blue Sea
Green Hill Studios & Apartments
Anatoli
Christinangela
Tarsanas Beach
Villa Esperus
Sunrise Beach
Helen Yolanda
Venus
Chris Apartments
Golden Sand
Kampos Village
Hotel Limnionas Bay Village
Maria Studios & Appartements
Kyma
Sofia Hotel
Aphrodite
Sirena Residence & Spa
St. & Appartements Panorama
Pavlis Studios
Kerkis Bay
Pelagos
So Nice Hotel
Albatros
Agrilionas Beach Apartments
Villa Maria
Smaragda
Votsalakia
Orpheas Beach
Ledra Samos Hotel
Blue Horizon Studios & Apartements
White Rock Apartmány
Hotel Theo
Jota
Eleonas Villa
Sirena Village
Komissa
Athena
Katerina Apartments
Aspres
Hotel Sunrise
Appartements Dionysos
Rania Beach
Hotel Ireon Beach
Matina
Pigi Pension
Niki
Nondas
Zeus Studios & Apartments
Adamantia
Leonidas
Venetia
Faros
Angeliki
Hotel Paris Beach
Cohyli Hotel
Ilios
Hotel Maritsa Bay
Naftilos
Pietra Hotel
Hydrele Beach Samos Hotel & Village
Doryssa Seaside Resort
Glicorisa Beach
Apollon Hotel
Dias
Fito Aqua Bleu Resort
Samos Sun
Proteas Blu Resort
Mykali Hotel
Sama
Pegasus
Hotel Kouros Seasight
Anthemoussa
Astra Village
Hotel Princessa Riviera Resort
Hotel Arethousa Beach
Anthemoessa Villas
Kastelli
Casa Cook Samos
Hotel Antonios
Glyfada Apartments
Labito
Appartments Saint Catherine
Samos
Gagou Beach Hotel
Hotel Andromeda
Ino Village Hotel
Anthemis Apartments
Hotel Virginia
Mirini
Helen Hotel
Samian Blue Seaside Hotel
Apollonia Bay Samos
Hotel Daphne
Villa Agios
Aegeon
Samaina Port
Anema By The Sea
Samaina Inn
Hotel Samian Mare
Amanda
Merope Hotel
Hotel Erato Seaside Hotel
Alkion
Hotel St. Nicholas
Anatoli
Studios Possidonio
Studios Possidonio
Posidonio Bay
Kerveli Village
Sunwaves Apartments
Nafsika
Sunrise
Nereides
Kapsalis
Zefiros Beach
Virginia Seaside Villas
Potokaki Beachfront
EL Coral
Akrogiali Hotel
Paradise Hotel
Aeolis
Aria
Mandilada Villas
Anastasia Village
Nisea Hotel Samos
Přejít nahoru