Bezpečnost
Doprava
Náboženství a historie
Jak se domluvit
Obyvatelstvo
Měna
Počasí
Elektřina a komunikace
Hory
Moře
Okolní země
Příroda
Řeky
Orientační ceny
Tipy na nákupy
Jídlo a pití
Nakupování
Spropitné
Očkování před cestou
Co si vzít na dovolenou
Víza
Rady na cestu
Aktivity a zábava
Koupání
Zajímavá místa
Phuket při jihozápadním pobřeží je největším Thajským ostrovem a zároveň nejoblíbenějším místem jižního Thajska. Od listopadu do května v oblasti Phuketu můžete obdivovat úchvatnou scenerií hor, deštného pralesa a vodopádů, dlouhé pláže lákající mnohé filmové štáby nebo se ponořit do víru nočního života v centru Patongu. Phuket dosud oplývá přitažlivou exotikou a zároveň nabízí veškeré pohodlí, na které jsou Evropané zvyklí.
Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.
Nalezeno undefined hotelů
Phuket, dříve známý také pod názvem Talang, je se svou rozlohou téměř 550km² největší thajský ostrov a zároveň jediný ostrov, který je také provincií. A to dokonce nejbohatší v zemi. S pevninou Malajského poloostrova je spojen slavným mostem milenců jménem „Saphán Sarasim“. Počet obyvatel čítá cca 265 000, v hlavním městě Phuket žije 61 000 ob. V současnosti se ekonomika ostrova opírá o dva základní pilíře: produkci přírodního kaučuku a cestovní ruch. Po ničivé vlně tsunami v roce 2004 byla již obnovena všechna ubytovací zařízení i atrakce.
Jméno Phuket je zřejmě odvozeno od slova Bukit, což v malajštině znamená „kopec“. Phuket je všeobecně proslulý svými krásnými plážemi. Mezi ty nejznámější jistě patří Kata Beach, Kamala Beach či Karon Beach. Pokud toužíte okusit na Phuketu i noční život, zavítejte do čtvrti Patong, kromě další krásné pláže zde na vás bude čekat plno památek i kulturního vyžití v podobě sportu, restaurací či barů a klubů.
Náboženství a historie
Záhy byli však Barmánci poraženi generálem Taksinem, který za tím účelem sestavil vlastenecké vojsko. Ten přesunul hlavní město ze zpustošené Ajutthaji do Thon Buri (i kvůli poloze blízko moře, výhodné pro zámořský obchod a ozbrojování) a stal se králem Siamu (jak bylo Thajsko dříve nazýváno), jejž znovu sjednotil po období chaosu způsobeném barmskou invazí. Vláda generála Taksina trvala 15 let, vyznačovala se navazováním diplomatických vztahů se sousedy (zejména Čínou) a prosperitou. Generál však skončil neslavně – ve starostech o vlast přišel o duševní zdraví (považoval se dokonce za budoucího Buddhu) a nakonec byl uvězněn a popraven.
Thajská kultura
Historie Phuketu
Ostrov Phuket (jméno z malajského výrazu „bukit“ pro kopec; původně šlo zřejmě o výběžek, který se později oddělil od pevniny) často hostil nejrůznější posádky námořních obchodníků i dobyvatelů. Je to dáno jeho polohou na námořní cestě z Indie do Číny a také klimatem, kdy monzuny často bránily v plavbě, a ostrov tak poskytoval vítané přístaviště pro načerpání sil i zásob a vyčkání (někdy v řádu měsíců) do doby příhodnější pro plavbu do Indie.
Za první zmínku o ostrově i jeho zkomolené jméno vděčíme zeměpisci Ptolemaiovi z Alexandrie, který se ve svém díle Geographia z druhého století našeho letopočtu zmiňuje o tom, že při plavbě na Malajský poloostrov je nutné minout tento mys. Dává mu jméno Jang Si Lang, z čehož později vzniklo Junk Cejlon, známé ze starých map. Domorodci sami ostrov Phuket nazývali podle tehdejšího hlavního města na severu ostrova Talang (snad z malajského „telong“ – mys). Víme, že Phuket byl v moci malajského království Šrívidžaja se sídlem na Sumatře, až se ve 13. stol. stává thajským územím za éry Sukhothaj, v době panování krále Ramkamhaenga.
Zvláštní éra v dějinách Phuketu započíná v 16. století, kdy se – i jinak na přírodní zdroje (mj. dřevo, perly, slonovinu, drahokamy) bohatý ostrov – stává vyhlášeným pro své zásoby cínu, tehdy nejvýznamnějšího místního zdroje příjmů. Obchod s cínem pěstovali s ostrovem Portugalci, Holanďani si zde založili obchodní osadu, ajutthajský panovník později umožnil i správu ostrova francouzským guvernérem na konci 17. století.
Později Britové prozkoumávali strategické výhody, které by jim ostrov poskytl při kontrole oblasti. S těmito britskými záměry, jejichž uskutečňováním byl pověřen kapitán Francis Light, je spjata nejpamátnější událost phuketské historie. Barmánci se se svou porážkou z roku 1767, kdy byli vytlačeni generálem Taksinem, nehodlali jen tak smířit a živili naděje na budoucí znovudobytí siamských území. Při jedné své plavbě kapitán Light spatřil barmské loďstvo, jež se chystalo zaútočit na ostrov Phuket se záměrem kraj vyplenit a zajmout co nejvíce otroků. Francis Light neprodleně informoval správu ostrova. Jelikož však guvernér ostrova krátce předtím zemřel, chopila se v největším nebezpečí obranné iniciativy jeho vdova Kunying Chan a její sestra Mook. Obě hrdinné ženy sjednotily ostrovany k obraně Phuketu (i ostrovanky se prý převlékly za mužské vojáky, aby se tak zdála phuketská vojenská síla mocnější) a obyvatelé ostrova pak úspěšně vzdorovali měsíčnímu obléhání, po němž se barmští vojáci (po vyčerpání zásob) stáhli 13. března 1785. Když se zpráva o mimořádném činu obou žen donesla králi Ramovi I., udělil oběma čestné tituly – Thao Thep Krasatri (pro Chan) a Thao Si Sunthon (Mook) – přináležející jinak pouze členům královské rodiny. Obě velké ženy, známé na ostrově jako Hrdinky, jsou dodnes velmi ctěny, od roku 1966 je připomíná socha na hlavní třídě.
V 19. století zlákaly cínové doly na ostrově Phuket obrovské množství přistěhovalců z Číny, kteří zde hledali bohatství či práci. Významné čínské etnikum výrazně poznamenalo ostrov – Číňané vykáceli deštné pralesy v centrální části ostrova, na druhou stranu pozoruhodně ovlivnili zdejší architekturu.
Město Phuket, které se mezitím stalo centrem ostrova jako přirozené středisko obchodu s cínem, se roku 1894, za vlády krále Ramy V., stává administrativním centrem jihothajských provincií s těžbou cínu. Roku 1933, v souvislosti s politickými změnami v celém Thajsku, se ostrov Phuket (tuto podobu názvu – oproti dřívějšímu Bhuket – získává ostrov až roku 1969) stal samostatnou provincií. Hospodářský význam těžby cínu postupně upadal.
Naštěstí ostrov nachází od 70. let důstojnou náhradu v turistickém průmyslu. Je jednou z prvních oblastí v Thajsku objevovaných turisty, je na něm vybudováno letiště a velice záhy se stává světoznámým turistickým letoviskem, a to jedním z nejoblíbenějších. Zdejší bílé pláže a nádherné přírodní scenerie i pohostinnost ročně přilákají na 3 miliony turistů.
Mimořádně tragickou událostí bylo v této souvislosti tsunami, jež zdejší pobřeží postihlo 26. 12. 2004 v důsledku zemětřesení v Indickém oceánu. Téměř všechny pláže západního pobřeží byly vážně poškozeny, v Phuketu bylo oficiálně 250 mrtvých včetně cizinců (další odhadovaný tisíc obětí tvoří ilegální barmští pracovníci v oblasti), v celém Thajsku jich bylo potvrzených 5300. Zdejší ekonomika se však dokázala velice rychle zahojit, již v následujícím roce 2005 se v Phuketu vše vracelo k normálu. Dnes není na největších plážích Phuketu po zkáze tsunami takřka ani památky.
Phuket v kultuře
Atraktivní příroda na Phuketu přilákala na ostrov filmaře, kteří zde mj. točili filmy Nebe a země (Heaven and Earth, 1993) s Tommy Lee Jonesem, bondovku Muž se zlatou zbraní (1974) nebo Souboj cti (The Quest, 1996) s Jeanem-Claudem Van Dammem. V oblasti byl také natáčen film Pláž (The Beach, 2000) s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.
Náboženství a tradice
Některé svátky mají pohyblivý termín. V případě, že svátek připadá na sobotu nebo neděli, se den volna přesouvá na nejbližší pracovní den (pondělí).
Historické lokality
Hlavní město Thajska
Historické lokality
Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.