Orientační ceny v Thajsku

Orientační ceny v Thajsku

Orientační ceny v Thajsku
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

Doprava

Náboženství a historie

Jak se domluvit

Obyvatelstvo

Měna

Počasí

Elektřina a komunikace

O lokalitě

Hory

Moře

Okolní země

Příroda

Řeky

Nákupy a gastronomie

Orientační ceny

  • Pivo je v obchodech k dostání v lahvi nebo plechovce za 40 – 50 THB, v baru nebo restauraci se ceny velmi liší (od 60 do 200 THB)
  • Litr coly v obchodě přijde asi na 20 THB
  • Litr balené vody stojí v obchodě přibližně 10 THB
  • Bochník chleba dostanete za 30 THB
  • Za kilogram ovoce zaplatíte – podle druhu – od 10 do 80 bahtů, za krabičku cigaret dáte kolem 50 THB, kilogram masa koupíte za cenu kolem 100 THB
  • Vstupné do muzeí, přírodních parků a na památky je od 30 do 250 THB
  • Za jízdu taxíkem, který používá taxametr, zaplatíte nejdříve nástupní taxu (35 THB) a pak za každý další kilometr několik bahtů (2 – 5)
  • Poplatek za plážové lehátko se slunečníkem bývá v rozmezí 50 – 200 THB

Aktuální kurz CZK/THB pro porovnání

Tipy na nákupy

  • Pro milovníky nákupů je Thajsko ideální zemí, která nabízí širokou škálu zboží za velice příznivé ceny. Existuje zde obrovské množství moderních nákupních center, supermarketů, specializovaných obchodů, obchůdků se suvenýry i klasických tržišť. Hlavní město Bangkok patří pro své nízké ceny mezi místa s nejpříznivějšími podmínkami pro nákupy v Asii. Prvním moderním nákupním střediskem ve městě bylo River City. Další obchodní domy, které můžete navštívit, jsou např. Central Department Store, World Trade Center, Fashion Island, Siam Square, Siam Center, Peninsula Plaza a mnoho dalších. Hodně specializovaných obchodů se zabývá zakázkovým krejčovstvím, kde Vám ušijí oblek nebo šaty během jednoho dne a za výhodnou cenu. Toto odvětví je rozšířené zejména v Pattayi, na Phuketu, v Krabi a na ostrově Ko Samui.
  • Nejvíce možností však nabízí orientální tržnice. Tradiční trhy se konají v Bangkoku a Chiang Mai, kde můžete poznat mimo jiné i tradiční kulturu a zvyky. Prodávají se zde potraviny, koření, oděvy a hedvábí i upomínkové předměty či starožitnosti. Vedle těchto míst patří mezi nejnavštěvovanější trh v Chatuchak nebo noční trh v Chiang Rai. Trhy se však konají skoro v každém městě a jsou na nich zastoupeny přinejmenším základní potraviny. Opravdovou turistickou zajímavostí jsou plovoucí trhy. Na člunech mají obchodníci navršeno tropické ovoce a zeleninu a Vy se můžete lodí s průvodcem vydat na nákupy.
  • Základem povedeného obchodu je smlouvání, které se provozuje především na tržištích, v obchodech se suvenýry či při pouličním prodeji. Pevné ceny jsou v kamenných obchodech a obchodních centrech. Při smlouvání je důležité navrhnout přibližnou cenu zboží, ale ne příliš nízkou. Pokud se naučíte několik thajských slovíček, obchodníky si snadno získáte a oni pak budou přístupnější.
  • Běžná otevírací doba je od 9 do 21 hodin, v turistických oblastech je to i déle do noci. Většina obchodů má otevřeno i v neděli a některé obchody s potravinami mají dokonce otevřeno nepřetržitě. Trhy trvají většinou po celý den a začínají už brzy ráno. Zajímavým zážitkem je také nakupování v noci za svitu měsíce, kdy jsou otevřeny noční bazary.

Jídlo a pití

  • Thajská kuchyně je známa pestrými a ostrými jídly. Příprava pokrmů je přitom jednoduchá a rychlá, při servírování si však Thajci dávají opravdu záležet, aby jídlo krásně vypadalo. Součástí téměř všech pokrmů je chilli. K dalším nepostradatelným surovinám patří rýže – khao. Oblíbeným masem je vepřové, drůbeží a ryby – humři, krevety, krabi, chobotnice a ústřice.

Speciality

  • V Thajsku jsou velice oblíbené polévky, např. jam kung z krevet nebo kaengkhut s masem a zeleninou. Zajímavé jsou také pikantní polévka s kokosovým mlékem nebo rýžová polévka. K rýži se podávají nejrůznější omáčky servírované v malých mističkách, např. sójová, rybí, omáčka z pepře nebo arašídů.
  • Velice specifické jsou místní saláty. Mají sladkokyselou i slanou chuť a připravují se z masa, zeleniny, ovoce, ryb a krevet. Nejoblíbenější je pálivý salát som tam z nedozrálé papáji.
  • Po jídle dostanete dobrý moučník – kanom, jehož základem jsou kokosové mléko a moučka, želatina, palmový cukr a žloutky. Můžete si objednat také palačinky pečené s banánem nebo rýžový či kokosový pudink.
  • Kromě známého ovoce se v Thajsku pěstuje mnoho druhů exotických plodů. Zkuste ochutnat karamboly, liči, mangostan (garcinii), mučenku nebo durian.
  • Pro labužníky a odvážlivce jsou na ulicích stánky s pečenými či smaženými brouky, šváby, červy, kobylkami či mravenci.
  • Mezi typické nápoje patří sladký čaj s kondenzovaným mlékem nebo různé mixované nápoje z čerstvého ovoce. Alkohol je zde poměrně drahý. Můžete si objednat pivo Kloster, Chang a Singha. Oblíbená je místní mekongská rýžová whisky.

Restaurace

  • Jídlo je v Thajku poměrně levné. Na ulicích a na tržištích se nacházejí stánky, kde se můžete rychle a opravdu levně občerstvit. Při stolování se používají hůlky nebo vidlička. Nůž není potřeba, protože maso je již nakrájené na malé kousky. V restauraci dostanete před sebe na talíři rýži. Ostatní přílohy, omáčky a zelenina se servírují doprostřed stolu. Každý může ochutnat od všeho trochu.

Na co dát pozor

  • Pokud nemáte rádi pálivá jídla, tak si všímejte označení hot, spicy nebo chilli. Dávejte si pozor na jídla z pouličních stánků. Vodu pijte raději balenou a vyvarujte se nápojů s ledem. Pečlivě omývejte ovoce a zeleninu a plody moře jezte vždy dostatečně tepelně upravené.

Nakupování

  • Ze své dovolené v Thajsku nesmíte zapomenout přivézt nějaký typický suvenýr připomínající tuto exotickou zemi. S nákupy neváhejte, protože Thajsko je levnou zemí, takže se Vám to jistě vyplatí.
  • Pro Thajsko je typické ručně tkané hedvábí. Seženete tu halenky, košile, kravaty a šaty.
  • V zemi sídlí spousta mezinárodních návrhářských firem, jejichž oblečení se dá sehnat za výhodné ceny. Můžete zakoupit šaty nebo oblek šitý na míru. Na zakázkové šití se specializují mnohá krejčovství, která zvládnou ušít oděv za pár hodin až dnů.
  • Oblíbeným suvenýrem jsou zlaté a stříbrné šperky a drahé kameny, např. safíry, rubíny a perly. Zboží nakupujte raději v kamenných obchodech, neboť ty zaručují kvalitu svých výrobků.
  • Mezi další typické dárky patří řezbářské výrobky z teakového dřeva, masky, keramika, výrobky z ručního papíru (saa), lidové ozdoby, vějíře a amulety.
  • Pokud chcete koupit typickou sošku Buddhy, kupujte pouze běžné sošky, které jsou k dostání na stáncích. Sošky větší než 25 cm je možné vyvážet pouze s příslušným povolením. Další omezení platí pro starožitnosti, náboženské předměty a ostatní suvenýry přesahující celkovou hodnotu 10 000 THB.

Spropitné

  • V thajských restauracích je vše vyřešeno položkou „service charge“ (poplatek za služby) na celkovém účtu, takže už se žádné další spropitné navíc dávat nemusí. Tato položka dělá zpravidla 10 % z celkové ceny.
  • Taxikářům, v hospodách a na stáncích s občerstvením se spropitné nedává vůbec.
  • Hotely očekávají spropitné ve výši 10 % z celkové ceny, každý drobný peníz udělá samozřejmě radost nosičům a pokojským.
Před cestou

Co si vzít na dovolenou

Rady na cestu

Zábava a volný čas

Aktivity a zábava

Koupání

Zajímavá místa

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu