Bezpečnost
Doprava
Doprava
K řízení motorových vozidel v Řecku je nezbytné vlastnit tyto dokumenty:
Odlišnosti a zajímavosti v dopravních předpisech:
Místní doprava
Náboženství a historie
Náboženství a historie
Ještě před vstupem do zaznamenané historie má Naxos své výrazné místo i v řecké mytologii. Nejvyšší hora ostrova, hora Zas, prý již svým jménem označuje místo, kde nebyl v jeskyni vychován nikdo jiný než sám vládce bohů Zeus. S ostrovem je také spojen jeho božský syn Dionýsos, ať už – podle některých verzí – místem svého netradičního narození z boku otce, který si jej tam nechal zašít po předčasné smrti Dionýsovy matky, či úctou, které se tu těšil. Mělo se také za to, že Naxos je Dionýsem zvlášť oblíben, že jej bůh úrodnosti nadal svým požehnáním a velkou plodností, jejímiž nejznámějšími dary jsou na ostrově Naxos ovoce, olej a víno, které básník Archilochos přirovnával k nektaru bohů. Asi nejznámější příběh ale uvádí Dionýsa jako chotě Ariadny, kterou tu zanechal v hoři Theseus, když s ní uprchl z Kréty, kde mu Ariadna pomohla, aby přemohl Minotaura a vyvázl z Labyrintu. Nicméně vyznění příběhů o lásce Dionýsa a Ariadny není jednoznačné – vyskytují se podání, podle nichž se z jejich svazku narodili tři potomci se jmény podle vína a květin, a vedle nich příběhy, ve kterých se Ariadna zabije skokem z útesů (jindy oběsí), aby se zbavila Dionýsových chlípných návrhů či žalu nad tím, že ji Theseus opustil. Tohoto mýtu volně využil i skladatel Richard Strauss ve své opeře Ariadna na Naxu.
Thrákové bývají uváděni jako první obyvatelé ostrova, následovaní osadníky z Karie v Malé Asii, jež prý vedl jakýsi Naxos, od nějž pochází současný název ostrova. Bezpečně však máme hmatatelné doklady obydlení ostrova Naxos až z mladší doby kamenné, od 4. tisíciletí př. n. l. Z raných civilizací na Naxu je jistě nejvýznamnější ta kykladská (třetí tisíciletí), doložená zejména zvláštními plochými soškami především ženských postav z bílého mramoru. Že byl Naxos již v minulosti bohatým ostrovem, rozvíjejícím námořní obchod, dokládá jeho podíl na rané kolonizaci Sicílie, pro niž je jasným důkazem tamější město Naxos, založené již roku 735 (či 734) před n. l. Vliv Naxu, neomezovaný jen na ostrov samotný, se pak skvostně projevil ještě na ostrově Delos, v jeho Chrámu lvů zasvěceném Apollonovi, jehož tvůrci pocházeli právě z Naxu, odkud byl i mramor na obří lví sochy. Další významnou památkou pocházející z Naxu je mramorová sfinga darovaná Apollonovu chrámu v Delfách. Neúspěšný perský útok na Naxos v roce 499 před Kristem stál na počátku řecko-perských válek, v nichž ostrov byl na straně Athén. Součástí Římské říše se Naxos stal 41 let před počátkem letopočtu. Křesťanství na ostrov přišlo záhy po svém vzniku a na Naxu pak během pozdější byzantské epochy vyrostlo mnoho kostelů a klášterů.
Ve středu historického dění se Naxos opět ocitá roku 1207, kdy Benátčan Marco Sanudo zakládá egejské vévodství (či vévodství Naxos), v jehož čele sám stanul. Jeden z názvů tohoto státního útvaru zněl v italštině Ducato dell'arcipelago, kde je slyšet výraz Archipelagus, jak bylo v antické řečtině nazýváno Egejské moře, později ostrovy v něm. Nakonec toto konkrétní označení zobecnělo a stalo se v mnoha jazycích výrazem pro jakékoli souostroví. Vévodství se sídlem na Naxu a podřízené Cařihradu přetrvalo až do roku 1566, na ostrově byla v jeho éře postavena např. pevnost ve městě Naxos (Chora). Zmíněného roku získávají ostrov Turci, kteří se však, jak je často zmiňováno, zajímali především o daně, jež jim z ostrova plynuly, a ostrov ponechávali pod benátskou správou. Jistě i vzhledem k zanedbatelné turecké přítomnosti na ostrově Naxos bylo pak relativně hladké jeho osvobození a splynutí s řeckým státem (1830).
Na Naxu se narodil například Manolis Glezos, levicový politik a spisovatel. Proslavil se tím, že spolu s Apostolosem Santasem vylezli 30. května 1941 na Akropoli a strhli vlajku s hákovým křížem, kterou tam Němci o měsíc dříve vyvěsili, když vstoupili do Athén. Byl to jeden z prvních symbolických projevů odporu vůči nacismu. Manolis Glezos za to byl vězněn a mučen německými a italskými okupačními silami, věznění a pronásledování (z důvodu levicového přesvědčení) se dočkal i později za pravicové diktatury. Jeho celoživotní postoje a jednání jsou hodnoceny jako významný příspěvek demokracii.
Tradičním řemeslem, provozovaným místními ženami, bylo a částečně ještě je na Naxu tkaní, jehož produkty jsou oděvy, ubrusy a povlečení. Nejbarvitěji se však tradice, zvyky a umělecké sklony ostrovanů projeví při mnoha slavnostech, svátcích a tancích. Kromě oslav různých svatých mají samozřejmě na ostrově s mnoha náboženskými památkami i obyvateli mimořádnou důležitost také oslavy Velikonoc, kdy se opéká jehně plněné sýrem a kořením. Mimo oblast náboženství leží svatojanské oslavy s ohni a pověrami pojícími se k věštbám vyvoleného či vyvolené. Velká sláva je spojena také s říjnovou sklizní hroznů a výrobou oblíbeného nápoje rakije. Snad tu v potomcích ožívá něco z dionýských tradic starověkých obyvatel Naxu. Oslavy pravidelně provází mnoho tanců a hudebních produkcí, kde nesmějí chybět tradiční nástroje – housle, loutna a dudy, na Naxu je taky stále živá tradice improvizovaných rýmovaček (kotsakia). Podívaná se návštěvníku ostrova naskytne rovněž během karnevalu (koudounatoi), kdy se mladí lidé přestrojí a na prsa či kolem pasu připnou zvonce.
Náboženství a tradice
Na ostrově Naxos se mimo uvedené svátky konají ještě další jedinečné slavnosti, a to zpravidla v letním období. Jednou takovou slavností je Dionysia, probíhající v době našich prázdnin – od konce června do počátku září. Jak se sluší na patrona těchto oslav, bujarého boha Dionysa, je událost provázena dobrým jídlem a pitím, zejména vínem, ale také hudbou a dalšími uměleckými podniky. V září se na ostrově pálí rakije (tradiční nápoj na Naxu vedle kitronu) a s tím je spjata jiná slavnost, zvaná Rakitzo, v obci Drymalia. Až do poloviny měsíce probíhá sběr hroznů, pak se všichni shromáždí k výrobě pálenky a nedílnou součástí Rakitza je i závěrečná pitka. Zmiňme se ještě o zvyku zvaném klidonas, prováděném 30. a 31. května. Neprovdané dívky v horských vesničkách nanosí vodu ze studně do nádrže na návsi. Nesmějí při tom ani promluvit, což jim ztěžují mládenci, kteří je pokoušejí, aby nedodrželi pravidlo, jehož porušení znamená opakování celého obřadu. Svobodní mladí muži pak do takto naplněné nádrže vhodí kus ovoce nebo zeleniny, který si označí. Nádrž je přes noc zakryta, aby načerpala tajemné síly. Následujícího večera zapálí mladí lidé na vesnici ohně, pronášejí zaříkávadla a skáčou přes oheň, aby zahnali zlé síly. Pak odkryjí nádrž a každá z dívek si vyvolí po zelenině či ovoci, které jim prý přisoudí ženicha. Pak se mladí ještě škádlí tak, že mládenci prozpěvují na adresu dívek různé popěvky a ty jim zase odpovídají.
Významné kostely a kláštery na Naxu:
Historické lokality
Naxos (Chora) – hlavní město ostrova Naxos. Symbolickou branou k ostrovu Naxos, typickou památkou města a skutečnou branou k zamýšlenému Apollonovu chrámu je Portara (velká brána) ze 6. století před n. l. Brána, tvořená třemi sloupy, z nichž každý váží přibližně 20 tun, je 6 m vysoká a 3,5 m široká. Stojí tu jako neměnný svědek věků, dokládající megalomanské sny místního tyrana, jenž chtěl budovat stavby, jež by svou výškou a velkolepostí předčily všechno ostatní v tehdejším Řecku. Čáru přes rozpočet mu však udělal válečný konflikt s ostrovem Samos, poté byl dokonce svržen. Mimochodem impozantní chrám, jehož vstupem měla Portara být, se měl pyšnit udivujícími rozměry – celkem 59 m měl mít na délku a 28 m na šířku. Ostrůvek Palatia, na němž Portara leží, byl kdysi se samotným ostrovem Naxos spojen úzkým pruhem země. Má se také za to, že právě na ostrůvku Palatia zanechal Theseus Ariadnu. Jinou dominantou města Naxos je hrad (kastro), mohutná pevnost s okrouhlou věží Glezos, původně projektovaná v pěticípém půdorysu. Její historie sahá do 13. století, kdy Marco Sanudo udělal z Naxu sídlo svého egejského vévodství a z hradu, vybudovaném na místě antické akropole, jeho centrum, kde byla rezidence vévody i sídlo institucí. Hrad je dodnes živou, stále obývanou součástí města Naxos a v jeho areálu je i katolická katedrála. Směs kykladských a benátských architektonických prvků zformovala tvář celého města Naxos (i mnoha dalších vesnic na Naxu), jak se to projevuje v dlážděných uličkách s krásnými budovami a vilkami, se šlechtickými paláci s honosnými mramorovými vstupy, ozdobenými erby rodů, a vedle toho s kykladskými staveními, krásnými ve své prostotě a strohých tvarech s plochými střechami a barevnými okny a balkony. Ve městě Naxos můžete zavítat i do muzeí. To archeologické se nachází v areálu kastra a vystavuje nálezky z období od pozdní fáze mladší doby kamenné do raného údobí křesťanství, především kykladské sošky ženských a mužských postav, zlaté šperky, různé vázy a nádoby, keramiku, mramorové a hliněné hrnce a další. Benátské muzeum je umístěno v 800 let starém domě, kde si dnes lze prohlédnout, jak vypadalo zařízení benátského domu s ložnicí, jídelnou, dětským pokojem, galerií, kaplí i studovnou. Kromě toho tu uvidíte i původní malby, sochy, šperky, keramiku a fotografie, které dotvoří obraz života v dobách, kdy jej na ostrově ovlivňovalo slavné italské město. K tomu můžete ve sklepení okusit víno a v zahradě bývají pořádány koncerty klasické i jazzové hudby, ale též místní tradiční hudby, podávané hudebníky v tradičních kostýmech.
Apeiranthos – tradiční horská vesnička, zvaná někdy „mramorová“ vesnice, protože v ní mramorem nešetřili na dláždění ulic ani na domech. Kromě architektury s nepopiratelným vlivem benátského stylu, zbytků benátské pevnosti a kostela Panagia Aperathitissa, jednoho z nejstarších na ostrově, v jehož interiéru se ukrývají i vzácné ikony, může Apeiranthos návštěvníku rovněž nabídnout celkem čtyři muzea. Geologické vlastní hned 2000 vzácných vzorků, kamenů, minerálů a fosilií – třeba zkamenělé kosti trpasličího slona, které tento tvor na ostrově složil někdy před 70 000 lety. Názornou ukázku toho, jak vypadal tradiční dům na Naxu v 18. a 19. století zevnitř, uvidíte v muzeu lidového umění. Kromě předmětů denní potřeby a místních lidových oděvů tu vystavují i tradiční hudební nástroje jako buben doubaki či dudy zvané tsabouna a expozice se dotýká i tradiční činnosti místních žen, kterou je tkaní. Archeologické muzeum uchovává třeba nádoby a figurky z dávných dob. Čtvrtým muzeem je muzeum přírodní historie, kde jsou do podoby „v pohybu“ rekonstruováni dřívější živočišní obyvatelé Naxu.
Sangri – vesnice s byzantskými i benátskými památkami a větrnými mlýny. Nejvýznamnější památkou však jsou nedaleké zbytky chrámu Demetry (Demeter), bohyně plodnosti (chrám byl ostatně také situován poblíž úrodných polí), vystavěného z mramoru. Pocházejí ze 6. století př. n. l. a stejně jako Portara ve městě Naxos odkazují k ambiciózním záměrům tehdejšího vládce.
Kouros – nedokončené (zřejmě kvůli kazům na mramoru a kameni) sochy mladých mužů v nadživotní velikosti (8. – 6. stol. př. n. l.), místo jejich „věčného odpočinku“ je poblíž mramorových dolů v Melanes a Apollonas. Tyto sochy měly zřejmě podpírat střechu jakéhosi chrámu.
Kromě toho je na ostrově ještě mnoho starých kostelů a (převážně) benátských pevnůstek, jejichž účely byly různé – čistě obranný, kdy z nich byly vysílány signály hrozícího nebezpečí v podobě zapáleného ohně, případně sloužily jako klášter nebo příbytek benátských rodin.
Jak se domluvit
Obyvatelstvo
Měna
Počasí
Elektřina a komunikace
Telefon
Internet
Elektřina, zásuvky
Hory
Moře
Okolní země
Příroda
Řeky
Orientační ceny
Tipy na nákupy
Jídlo a pití
Nakupování
Spropitné
Očkování před cestou
Co si vzít na dovolenou
Víza
Rady na cestu
Aktivity a zábava
Koupání
Zajímavá místa
Naxos je největším ostrovem souostroví Kyklad v Egejském moři, i když je velký asi jako Praha. Právě odtud se vydal Zeus na pevninu dobýt Olymp. Na Naxu najdete ještě kousek toho pravého nefalšovaného Řecka bez tisíců náročných turistů, což je spolu s rozmanitou přírodou, rozlehlými plážemi a tyrkysovým mořem tou největší devizou. Vzhledem k tomu, že na Naxu je krásně slunečno až do konce října, není od věci přijet až koncem sezóny.
Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.
Nalezeno undefined hotelů
Ve stejnojmenném hlavním městě ostrova, Naxos, navečer ožívá hlavně pobřežní kolonáda, na níž se scházejí v tavernách rybáři, aby si dali před večeří sklenku ouza nebo rakije. Procházejí se tu ale i turisté, zvědavě vystupují po kamenné stezce nad přístav na vrcholek k "bráně" Portara, a zejména romantici si přijdou na své při 'kýčovitém' západu slunce do Egejského moře. Ostrov Naxos je znám nejkrásnějšími plážemi z celých Kyklad a průzračnou tyrkysovou vodou. Jednou z nejoblíbenějších je písečná pláž v Agios Georgiu, za návštěvu stojí ale i Agios Prokopios, Plaka či Agia Anna.
Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.