Bezpečnost
Doprava
Náboženství a historie
Jak se domluvit
Obyvatelstvo
Měna
Počasí
Elektřina a komunikace
Hory
Moře
Okolní země
Příroda
Řeky
Orientační ceny
Tipy na nákupy
Jídlo a pití
Nakupování
Spropitné
Očkování před cestou
Co si vzít na dovolenou
Víza
Rady na cestu
Aktivity a zábava
Koupání
Zajímavá místa
Kamenitý ostrov Mykonos v souostroví Kyklady v centrální části Egejského moře se proslavil díky svému členitému pobřeží s nádhernými plážemi a s velmi příjemným klimatem. Překrásné léto je tím, co učinilo Mykonos milovanou prázdninovou destinací. Mykonos je kombinací ospalých bíle natřených domků, větrných mlýnů a písčitých zátok s rušnými kluby. Díky svému životnímu rytmu je Mykonos považován za „hřiště pro dospělé“.
Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.
Nalezeno undefined hotelů
Mykonos je ostrov v řeckém souostroví Kyklad ve Středozemním moři. Největším městem tohoto ostrova je Chora (město Mykonos), nejvíce si zde užijete nočního života, ale najdete zde i muzeum, kostel Panagia Gremiotissa nebo hrobku Homera. Mykonos má plno krásných pláží jako stvořených pro vodní radovánky. Těmi nejoblíbenějšími jsou Elia Beach, Platys Gialos, Kalo Livadi, či Agios Ioannis.
Náboženství a historie
Jako mnoho řeckých ostrovů a míst má i Mykonos báji o svém původu, která je v tomto případě spjata s mytologickým silákem Herkulem (Heraklem), jenž zde údajně zabil obry válčící se samotným Diem. Tito padlí obři pak byli údajně Herkulem pohřbeni pod ohromnými žulovými balvany, podle jiného podání se sami proměnili v žulové skály, poté co byli vrženi Herkulem do moře. Kamenné masy nebo skalnaté místo prý označuje právě slovo mykonos, jiná – častější – verze však spojuje název ostrova s jinou mýtickou postavou, Mykonem, vnukem boha Apollona. O reálných počátcích historie ostrova napovídají nálezy na místě zvaném Ftelia, kde se našly pozůstatky po osídlení etnikem z Karie, území v Malé Asii, z třetího tisíciletí před n. l. Po nich snad byli na ostrově Féničané, Egypťani, Minojci a zejména pak Ionové, kteří přišli někdy kolem počátku prvního tisíciletí před Kristem. Právě do této éry spadá období, kdy se blízký ostrov Delos stal kultovním místem na základě legendy, že zde Titánka Latona (Leto) povila Diovi božská dvojčata Apollona a Artemis (kromě uvedené trojice postav, matky a jejích dvou dětí, byl na ostrově uctíván rovněž bůh Dionýsos). Na základě této skutečnosti byl sice Mykonos zastiňován sousedním ostrovem (což se odrazilo i na množství zpráv o něm z té doby), na druhé straně se však na uvedené slávě podílel tím, že ekonomicky těžil ze zásobování kultovního místa. V následných epochách, kdy Mykonos spadal pod moc Říma, Byzance, Benátčanů i Turků, byla hlavní zdejší ekonomická aktivita spojena s námořní plavbou a námořním obchodem. Velká událost je pak spojena s rokem 1822 a řeckou válkou za nezávislost, kdy ostrované, vedení a finančně podporovaní Manto Mavrogenousovou, odrazili Turky, kteří se chtěli na ostrově vylodit. Zmíněná učená žena, ovlivněná osvícenskými ideály, se stala hrdinkou řeckého osvobozeneckého boje. Zemřela na ostrově Paros roku 1848, v chudobě a zapomenutá – své jmění a úsilí obětovala boji za řeckou nezávislost. Tento zápas však ostrov hospodářsky zcela vyčerpal. Skutečně významný obrat nastal až v 50. a 60. letech 20. století, kdy se ostrov Mykonos stal významným centrem turistiky. Původně sem mířili hlavně umělci a bohémové (včetně hippies), dnes je ostrov velmi kosmopolitní a je oblíbeným cílem hromadné turistiky.
Kulturu zde zastupují hlavně výtvarná a architektonická umělecká díla, od mykonské vázy, amfory asi ze 7. století před naším letopočtem, s nejstarším známým zobrazením trojského koně, přes mramorové sošky, keramiku a šperky odsud i z okolních ostrovů, jež jsou dnes vystaveny v místním archeologickém muzeu (jiné muzeum, Egejské námořní, vystavuje modely lodí od antických řeckých dob až do 20. století, námořní dokumenty, staré mapy a rukopisy i námořnické nástroje), až po stavby, za kterými není nutné vstupovat do žádného muzea. Jmenujme kostel Paraportiani, zahrnující vlastně pět kostelů v mohutné struktuře, jež byla původně součástí opevnění. Jako zářivá stavba kostela a bělostné krychlové domky v čistých dlážděných uličkách jsou běloskvoucí i vodní mlýny, stavěné zde od 16. století. Kontrast k těmto stavbám tvoří kuriózní místo „malé Benátky“, kde stojí na samém břehu moře pestré domečky, jejichž dřevěné balkony ční už nad vodu. Již zmíněná obliba ostrova Mykonos u umělců všeho druhu mu vynesla i to, že mnoho z oděvů, šperků a uměleckých předmětů prodávaných zde je dílem špičkových světových designérů a výtvarníků.
Náboženství a tradice
Kostely, kláštery a posvátná místa: V nadsázce se o Mykonosu říká, že má 365 kostelů a kaplí, na každý den v roce jeden či jednu. Nicméně je pravda, že zářivě bílých kostelů je zde opravdu hodně přes dvě stě. Samozřejmě je třeba jmenovat na prvním místě jednu z nejznámějších památek ostrova, kostel Panagia Paraportiani (první část názvu se hlásí k patronce ostrova Panně Marii, druhá obsahuje výraz „porta“, tedy dveře, vedle kostela totiž býval vchod do hradu-pevnosti, který tu kdysi stával), ten se za svou historii rozrostl v bizarní strukturu. Ze sakrálních staveb jmenujme dále kláštery zasvěcené Panně Marii Panagia (ze 17. stol., se sbírkou krásných ikon z 18. století), Panagia Tourliani (původní název byl Uvedení Panny Marie do chrámu, založen 1542, jméno odkazuje k zázračnému obrazu Panny Marie nalezenému v místě Tourlos, vyniká střídmou architekturou a malým muzeem, které ukrývá staré liturgické předměty, oděvy a také části vybavení kostela) a Panteleimon (17. století, zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie).
Historické lokality
Chora (někdy též Mykonos) – hl. město ostrova Mykonos. Vedle architektonicky zajímavých, díky bílé barvě omítky krychlových domků (jejich tvar a plochá střecha chránily před silnými větry, bílá fasáda zas přispívala k tomu, aby v nich byl v létě chládek) jasných a čistých uliček jistě zaujme i panorama tvořené větrnými mlýny s čepičkovitými střechami. Významný vklad do místního hospodářství tvořily až do počátku 20. století, dnes je v jednom z nich umístěno muzeum a je odtud báječný výhled. Ale městečko má i další působivá zákoutí, např. kostel Panagia Paraportiani. Ten kromě neodmyslitelné bílé barvy uchvacuje turisty i harmonickým nesouladem své architektonické struktury, která zahrnuje celkem pět kostelů. Malé Benátky, to je další půvabný kout Chory, malá čtvrť domků v benátském stylu s barevnými balkonky, terasami a zábradlím, které téměř plují na vodě. Ve městě jsou také pozoruhodná muzea (např. to archeologické s expozicí váz a pohřebních uren či Egejské námořní předvádějící celou několik tisíc let starou historii řeckého námořnictví, především obchodního, v oblasti Egejského moře, včetně dokumentů, nástrojů, majáku na zahradě či ukázek náhrobních kamenů námořníků, kteří utonuli při ztroskotání lodi či se nikdy nevrátili z moře zpět).
Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.