Náboženství, historie a kultura na Mykonosu

Náboženství, historie a kultura na Mykonosu

Náboženství, historie a kultura na Mykonosu
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

  • V Řecku se nedoporučuje individuální táboření mimo kempy. Pro pevninskou část navíc platí doporučení nepohybovat se poblíž vojensky citlivých oblastí podél hranic s Albánií. Jako jinde je i zde potřeba věnovat pozornost cennostem a vlastnímu vozidlu. Nezřídka dochází ke krádežím cestovních pasů. V poslední době v Řecku stoupla kriminalita.
  • Zvýšenou pozornost je třeba věnovat také věcem ponechaným na pláži během plavání.
  • Některé stezky u archeologických památek nemusejí být v nejlepším stavu a může zde dojít k úrazům.
  • Specifikum je návštěva mnišského státu Athos (Agios Oros). Vstup sem je povolen pouze mužům nad 18 let, ženy sem nesmějí vůbec. O povolení ke vstupu je potřeba požádat předem.

Doprava

Doprava

K řízení motorových vozidel v Řecku je nezbytné vlastnit tyto dokumenty:

  • platný národní řidičský průkaz, mezinárodní průkaz již od 1. 5. 2004 není vyžadován
  • technický průkaz vozidla
  • doklad o zaplacení povinného ručení pro zahraničí (zelená karta)
  • Povolená rychlost v obci je v Řecku 50 km/h, mimo obec 110 km/h, na dálnici 120 km/h.
  • Maximální povolené množství alkoholu v krvi je 0,5 promile.

Odlišnosti a zajímavosti v dopravních předpisech:

  • odlišnosti mezi dopravními předpisy platnými v Řecku a v ČR jsou minimální
  • důležitou roli zde však hraje mentalita řeckých řidičů, kteří neváhají předjíždět na plné nebo dvojité čáře
  • pokud budete dodržovat předepsané rychlosti, pojedete oproti ostatním pomalu, protože Řekové jezdí zásadně rychleji, než jim značky dovolují
  • pokuty jsou zde poměrně vysoké

Místní doprava

  • Na Mykonos se dostanete nejčastěji trajektem z Pirea ( vzdálenost 94 námořních mil), klasickým za cca 5 hodin a rychlostním člunem za 3 hodiny. Jezdí denně od 7:00, zpáteční odjezdy jsou mezi 16:30 a 17:00 hod. Trajekty z Rafina vyjíždějí od 7:15, klasický trajekt cestuje cca 4 hod, rychlostní čluny 2,5 hod.
  • Na ostrov se můžete dopravit i letecky. Denně zajišťují lety na ostrov z athénského mezinárodního letiště Eleftherios Venizelos dvě řecké letecké společnosti, v letní sezóně i zahraniční. Místní letiště leží asi 4 km od hlavního města Hora ( Chora, Mykonos) v současné době probíhá rozšiřování hal i letištních drah. Z letiště je zajištěn transfer tzv.Olympic Airways, místní dopravou nebo taxi.
  • Nejideálnějším způsobem objevování krás ostrova je pronájem automobilu nebo motocyklu, na výběr máte z několika desítek místních i mezinárodních autopůjčoven. Např. malé auto si zapůjčíte cca za 50 EUR/den, skútry od 18 do 23 EUR/den podle typu, čtyřkolka v sezóně vyjde na 33 EUR/den.
  • Taxi je také způsob dopravy, ale ten nejdražší. Ceny jsou specifické pro jednotlivé trasy a neexistují žádné taxametry. Stanoviště naleznete v Mykonu na náměstí Piazza Manto a u autobusového nádraží na jižní pláži.
  • Naopak nejlevnějším způsobem dopravy po ostrově je autobus. Na nejfrekventova­nějších trasách jezdí autobusy již od 4:00 ráno. Existují tady tři výchozí body:
  • 1.Náměstí San Lucas – Fabrika na jihu, odtud jezdí spoje do destinací Platis Gialos, Psarrou,Ornos, Agios Ioannis a Paradis
  • 2. za budovou OTE – směr do Ano Mera a Elia Beach
  • 3. U starého přístavu – do destinací New Port Tourlos a San Stefanos severně od města. Více na www.ktelmykonos.gr
  • Oblíbeným a častým způsobem přepravy na oblíbené pláže je loď. Z nejoblíbenější pláže Platis Gialos na jihu vyrážejí čluny na okolní pláže Paradise, Super Paradise, Agrari nebo Elia. Námořní plavbu mezi nejbližšími ostrovy, především Delos, Tinos a Naxos, zajišťují např.: Delia Travel, Sea & Sky Travel, Pier 1 nebo Island Mykonos Travel. Organizace, které pronajímají lodě a pořádají výlety jsou např. Plati Gialos Boat Service Organization, Taxiarches Marine nebo Aegean Ventures.

Náboženství a historie

Náboženství a historie

Jako mnoho řeckých ostrovů a míst má i Mykonos báji o svém původu, která je v tomto případě spjata s mytologickým silákem Herkulem (Heraklem), jenž zde údajně zabil obry válčící se samotným Diem. Tito padlí obři pak byli údajně Herkulem pohřbeni pod ohromnými žulovými balvany, podle jiného podání se sami proměnili v žulové skály, poté co byli vrženi Herkulem do moře. Kamenné masy nebo skalnaté místo prý označuje právě slovo mykonos, jiná – častější – verze však spojuje název ostrova s jinou mýtickou postavou, Mykonem, vnukem boha Apollona. O reálných počátcích historie ostrova napovídají nálezy na místě zvaném Ftelia, kde se našly pozůstatky po osídlení etnikem z Karie, území v Malé Asii, z třetího tisíciletí před n. l. Po nich snad byli na ostrově Féničané, Egypťani, Minojci a zejména pak Ionové, kteří přišli někdy kolem počátku prvního tisíciletí před Kristem. Právě do této éry spadá období, kdy se blízký ostrov Delos stal kultovním místem na základě legendy, že zde Titánka Latona (Leto) povila Diovi božská dvojčata Apollona a Artemis (kromě uvedené trojice postav, matky a jejích dvou dětí, byl na ostrově uctíván rovněž bůh Dionýsos). Na základě této skutečnosti byl sice Mykonos zastiňován sousedním ostrovem (což se odrazilo i na množství zpráv o něm z té doby), na druhé straně se však na uvedené slávě podílel tím, že ekonomicky těžil ze zásobování kultovního místa. V následných epochách, kdy Mykonos spadal pod moc Říma, Byzance, Benátčanů i Turků, byla hlavní zdejší ekonomická aktivita spojena s námořní plavbou a námořním obchodem. Velká událost je pak spojena s rokem 1822 a řeckou válkou za nezávislost, kdy ostrované, vedení a finančně podporovaní Manto Mavrogenousovou, odrazili Turky, kteří se chtěli na ostrově vylodit. Zmíněná učená žena, ovlivněná osvícenskými ideály, se stala hrdinkou řeckého osvobozeneckého boje. Zemřela na ostrově Paros roku 1848, v chudobě a zapomenutá – své jmění a úsilí obětovala boji za řeckou nezávislost. Tento zápas však ostrov hospodářsky zcela vyčerpal. Skutečně významný obrat nastal až v 50. a 60. letech 20. století, kdy se ostrov Mykonos stal významným centrem turistiky. Původně sem mířili hlavně umělci a bohémové (včetně hippies), dnes je ostrov velmi kosmopolitní a je oblíbeným cílem hromadné turistiky.

Kulturu zde zastupují hlavně výtvarná a architektonická umělecká díla, od mykonské vázy, amfory asi ze 7. století před naším letopočtem, s nejstarším známým zobrazením trojského koně, přes mramorové sošky, keramiku a šperky odsud i z okolních ostrovů, jež jsou dnes vystaveny v místním archeologickém muzeu (jiné muzeum, Egejské námořní, vystavuje modely lodí od antických řeckých dob až do 20. století, námořní dokumenty, staré mapy a rukopisy i námořnické nástroje), až po stavby, za kterými není nutné vstupovat do žádného muzea. Jmenujme kostel Paraportiani, zahrnující vlastně pět kostelů v mohutné struktuře, jež byla původně součástí opevnění. Jako zářivá stavba kostela a bělostné krychlové domky v čistých dlážděných uličkách jsou běloskvoucí i vodní mlýny, stavěné zde od 16. století. Kontrast k těmto stavbám tvoří kuriózní místo „malé Benátky“, kde stojí na samém břehu moře pestré domečky, jejichž dřevěné balkony ční už nad vodu. Již zmíněná obliba ostrova Mykonos u umělců všeho druhu mu vynesla i to, že mnohooděvů, šperků a uměleckých předmětů prodávaných zde je dílem špičkových světových designérů a výtvarníků.

Náboženství a tradice

  • Náboženské složení – věřící řecké pravoslavné církve (97,5 %), muslimové (1,7 %), ostatní (0,8 %)
  • Svátky
    • státní
      • 25. březen Den nezávislosti
      • 28. říjen (tzv. Den „OCHI", tedy Den „NE") – připomíná řecké odmítnutí italského ultimáta na „právo vstupu a přechodu“ fašistických vojsk v roce 1940, kterým byla zahájena řecko–italská válka
    • další svátky a dny volna
      • Nový rok (1. leden)
      • Svátek práce (1. květen)
      • 17. listopad (výročí povstání proti vojenské diktatuře na athénské polytechnice)
      • Vánoce (25. – 26. prosinec)
    • náboženské svátky
      • 6. leden – svátek Theofania (Tři králové) spojený s „žehnáním vod“, kdy kněz hodí do moře kříž a mladí muži se pak vrhnou za ním a soutěží, komu se podaří jej vylovit jako prvnímu
      • Velký pátek a Velikonoční pondělí
      • 15. srpen – svátek Panny Marie
      • 6. prosinec – sv. Mikuláš, na ostrově oslavovaný jako svatý patron námořníků, jehož svátek zahrnuje lidové tance a hru na tradiční nástroje

Kostely, kláštery a posvátná místa: V nadsázce se o Mykonosu říká, že má 365 kostelů a kaplí, na každý den v roce jeden či jednu. Nicméně je pravda, že zářivě bílých kostelů je zde opravdu hodně přes dvě stě. Samozřejmě je třeba jmenovat na prvním místě jednu z nejznámějších památek ostrova, kostel Panagia Paraportiani (první část názvu se hlásí k patronce ostrova Panně Marii, druhá obsahuje výraz „porta“, tedy dveře, vedle kostela totiž býval vchod do hradu-pevnosti, který tu kdysi stával), ten se za svou historii rozrostl v bizarní strukturu. Ze sakrálních staveb jmenujme dále kláštery zasvěcené Panně Marii Panagia (ze 17. stol., se sbírkou krásných ikon z 18. století), Panagia Tourliani (původní název byl Uvedení Panny Marie do chrámu, založen 1542, jméno odkazuje k zázračnému obrazu Panny Marie nalezenému v místě Tourlos, vyniká střídmou architekturou a malým muzeem, které ukrývá staré liturgické předměty, oděvy a také části vybavení kostela) a Panteleimon (17. století, zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie).

Historické lokality

Chora (někdy též Mykonos) – hl. město ostrova Mykonos. Vedle architektonicky zajímavých, díky bílé barvě omítky krychlových domků (jejich tvar a plochá střecha chránily před silnými větry, bílá fasáda zas přispívala k tomu, aby v nich byl v létě chládek) jasných a čistých uliček jistě zaujme i panorama tvořené větrnými mlýny s čepičkovitými střechami. Významný vklad do místního hospodářství tvořily až do počátku 20. století, dnes je v jednom z nich umístěno muzeum a je odtud báječný výhled. Ale městečko má i další působivá zákoutí, např. kostel Panagia Paraportiani. Ten kromě neodmyslitelné bílé barvy uchvacuje turisty i harmonickým nesouladem své architektonické struktury, která zahrnuje celkem pět kostelů. Malé Benátky, to je další půvabný kout Chory, malá čtvrť domků v benátském stylu s barevnými balkonky, terasami a zábradlím, které téměř plují na vodě. Ve městě jsou také pozoruhodná muzea (např. to archeologické s expozicí váz a pohřebních uren či Egejské námořní předvádějící celou několik tisíc let starou historii řeckého námořnictví, především obchodního, v oblasti Egejského moře, včetně dokumentů, nástrojů, majáku na zahradě či ukázek náhrobních kamenů námořníků, kteří utonuli při ztroskotání lodi či se nikdy nevrátili z moře zpět).

Jak se domluvit

  • Úředním jazykem Řecka a řecké části Kypru je řečtina. Píše se alfabetou (řeckou abecedou).
  • Mezi nejčastěji používané cizí jazyky patří angličtina a francouzština.
  • V turistických destinacích se tedy dobře domluvíte anglicky a někdy uspějete i s němčinou.

Obyvatelstvo

  • V Řecku žije 10 688 058 obyvatel, hustota zalidnění je přibližně 80 obyvatel na km2.
  • Hlavní město Řecka, Athény, obývá 2,5 milionu obyvatel.
  • Národnostní složení: Řekové (98 %), Makedonci (2 %), Turci, Albánci atd.
  • Na ostrovech je hustota osídlení oproti celkovému řeckému průměru osídlení podprůměrné. Dochází i k vylidnění některých řeckých ostrovů.

Měna

  • Měnou v Řecku je od roku 2002 euro. Tato měna se smí v rámci Evropské unie dovážet a vyvážet bez omezení.
  • Banky jsou zpravidla otevřeny od pondělí do pátku od 9 do 14 hodin.
  • Směnárny bývají otevřeny do 22 hodin. Provize při hotovostní výměně je 2 %. Ve většině hotelů je také možné vyměnit si peníze, kurzy jsou v nich ale méně výhodné.
  • Hotely, restaurace a obchody přijímají běžné mezinárodní platební karty, jako jsou EuroCard/Master­Card, VISA a American Express, nevyžadují embosované karty. Akceptovány jsou i cestovní šeky.
  • Bankomaty bývají celkem dobře dostupné, ale pozor, některé mají základní menu pouze v řečtině.
  • Aktuální kurz eura

Počasí

  • Mykonos je ostrovem s neuvěřitelným množstvím slunečního svitu, existuje tady více než 300 slunečních dní v roce.
  • Překrásné léto je tím, co učinilo Mykonos milovanou prázdninovou destinací. Vrcholem jsou červenec a srpen. Průměrná teplotní maxima šplhají k 28oC a mohou vás překvapit i silné vlny veder. Pobřežní oblasti jsou v tomto období ochlazovány chladným a osvěžujícím větrem „ Meltimi“. Teplota moře je velmi příjemná se svými 24oC. Dešťové srážky vás nepřekvapí.
  • Vynikající období pro návštěvu může být i jaro nebo podzim. Září je prakticky ještě letním měsícem, teploty se drží vysoko nad 20oC, slunce svítí nepřekonatelných 11 hodin a teplota moře se stále pohybuje nad 20oC. V říjnu se začíná ochlazovat a přibývá možností srážek, zvláště ke konci měsíce. Jaro je ideální pro ty, kteří se chtějí vyhnout hektickým letním měsícům, květen již nabídne teploty přes 20oC, slunce až 8 hodin denně, prakticky ustanou srážky, vegetace se probouzí, pouze moře se otepluje pomaleji a nemusí ještě dosáhnout 20oC.
  • Zima je jako v celém Středomoří mírná a vlhká. Větry z jihu přinášejí bouřlivé počasí, ale teploty díky blízkosti moře prakticky neklesnou pod 5oC. Zima je také nejdeštivějším obdobím.

Elektřina a komunikace

Telefon

  • Mobilní operátoři O2, T-Mobile a Vodafone poskytují do Řecka roaming s partnery, kteří mají v zemi dostatečné pokrytí.
  • Pokud voláte do České republiky, použijte předvolbu +420. Mezinárodní předvolba pro Řecko je +30.
  • V Řecku si můžete zavolat z většiny kiosků (periptero), které mají přístroje fungující na telefonní karty. Telefonní kartu si zde můžete zároveň i zakoupit.
  • Nejvýhodněji Vás vyjde telefonování ze stanic řecké telekomunikační centrály (OTE). Ty najdete ve všech turistických místech.
  • Nejdráž si zase zatelefonujete z hotelového pokoje.
  • Informace o telefonních číslech získáte na tel. 131. Mezinárodní ústředna má číslo 161. Chcete-li raději zvolit přímé volání z Řecka prostřednictvím česky mluvícího operátora na účet volaného, vytočte tel. 00 800 4221 (služba Czech direct).
  • Zde jsou k dispozici odkazy na stránky mobilních operátorů O2, T-Mobile a Vodafone, kde naleznete bližší informace pro volání ze zahraničí:
  • O2
  • T-Mobile
  • Vodafone

Internet

  • Dostupnost internetu v pevninském Řecku i na ostrovech odpovídá vyspělým evropským zemím.
  • Internetové kavárny jsou ve velkých městech a letoviscích poměrně četné. Ceny se pohybují od 1 € za 15 minut, hodina je zpoplatněna částkou okolo 3 €, rychlost připojení bývá celkem vysoká.
  • Ve větších městech a letoviscích mají některé restaurace a kavárny k dispozici free Wi-Fi.
  • Spousta hotelů nabízí možnost internetového připojení zdarma po dobu pobytu, ať už na recepci nebo přes Wi-Fi.

Elektřina, zásuvky

  • 220 V
O lokalitě

Hory

Moře

Okolní země

Příroda

Řeky

Nákupy a gastronomie

Orientační ceny

Tipy na nákupy

Jídlo a pití

Nakupování

Spropitné

Před cestou

Očkování před cestou

Co si vzít na dovolenou

Víza

Rady na cestu

Zábava a volný čas

Aktivity a zábava

Koupání

Zajímavá místa

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu