Bezpečnost
Doprava
Náboženství a historie
Jak se domluvit
Obyvatelstvo
Měna
Počasí
Elektřina a komunikace
Hory
Moře
Okolní země
Příroda
Řeky
Orientační ceny
Tipy na nákupy
Jídlo a pití
Nakupování
Spropitné
Očkování před cestou
Co si vzít na dovolenou
Víza
Rady na cestu
Aktivity a zábava
Koupání
Zajímavá místa
Mallorca je největší a nejrozmanitější z Baleárských ostrovů, ležících jihovýchodně od španělské pevniny. Jedná se o ostrov s bohatou historií a s mnoha místy, které stojí zato navštívit. Ne nadarmo se Mallorca pyšní názvem „perla Středomoří“. Mallorca je od brzkého jara do nejzazšího podzimu rájem cyklistů, milovníků golfu a vodních sportů.
Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.
Nalezeno undefined hotelů
Mallorca je největším ostrovem Baleárských ostrovů a zároveň největšm ostrovem Španělska. Leží v západní části Středozemního moře ve vzdálenosti přibližně 200 kilometrů od Valencie, Barcelony a Alžíru. Rozloha ostrova činí 3 648 km², ostrov je dlouhý 110 km a široký od 60 a 90 km široký. Jeho největším a zároveň i hlavním městem je Palma de Mallorca. Dalšími místy, která rozhodně stojí za povšimnutí jsou například Alcudia, Cala Ratjada, El Arenal nebo Can Picafort.
Mallorca je častým cílem turistů a turistický ruch je jedním z hlavních zdrojů příjmů tamního obyvatelstva. Každoročně navštíví Mallorku 12 milionů turistů hlavně Němců. Místní obyvatele živí kromě cestovního ruchu i zemědělství a pěstování vína. Ročně je spočítáno na 300 slunečních dní. Na ostrově žije 1 milion obyvatel a úředním jazykem je španělština a katalánština.
Náboženství a historie
Osídlení Mallorky (název od označení „větší ostrov“, latinsky insula maior, na rozdíl od Menorky) se datuje již z období antiky. První obyvatelé ostrova hledali svou obživu v moři. Dodnes se můžeme setkat s pozůstatky jejich kuželovitých obydlí (talayots), která měla též obrannou funkci. Během migračních vln od východu a jihu si Mallorku pro sebe objevili postupně Řekové a Féničané. Významná éra se započala roku 123 př. n. l. obsazením ostrova Římany vedenými Quintem Caeciliem Metellem. Nastalo období rozkvětu, ve kterém byla založena důležitá sídla – dnešní hlavní město Palma (původní název římského tábora byl Palmaria) a významné turistické středisko Alcúdia (Pollentia). Dějiny ostrova následně poznamenali Byzantinci, jejichž éra přinesla především pokřesťanštění Mallorky, a Maurové, jejichž přínos spočíval v rozvoji zemědělství díky promyšlenému systému zavlažování. Významným mezníkem v historii Mallorky je rok 1229, kdy aragonský král Jakub (Jaime) I. Dobyvatel úspěšným výbojem připojil ostrov k zemím Koruny aragonské. Záhy začal také budovat v Palmě katedrálu zasvěcenou Panně Marii. Po smrti otce se vlády ujal Jakub II. jako král samostatné Mallorky. Toto šťastné období samostatnosti ostrova, kdy bylo zbudováno mimo jiné několik hradů, však netrvalo dlouho – pouze od roku 1276 do roku 1349, kdy byl ostrov králem Petrem IV. Aragonským opět vtělen do svazku zemí Koruny aragonské. Další dějiny ostrova Mallorka sledovaly osudy Aragonska, potažmo – později – celého Španělska (sňatkem Isabely Kastilské s Ferdinandem II. Aragonským roku 1469 došlo i ke spojení obou zemí). Dynastická unie byla po válce o dědictví španělské z počátku 18. století nahrazena španělskou monarchií (k níž Mallorca náležela jako součást provincie Baleáry). Autonomii nabyly Baleáry až v souvislosti s demokratickými proměnami Španělska v závěru 20. století. 25. února 1983 byl podepsán Status autonomie Baleárských ostrovů, který vkládá správu oblasti do rukou místních autonomních orgánů. Status vstoupil v platnost dne 1. března 1983. Tato událost je v tento den každoročně připomínána slavením Dne Baleárských ostrovů.
Významné osobnosti spojené s ostrovem
Náboženství a tradice
Historické lokality
Hlavní město Mallorky
Historické lokality
Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.