Náboženství, historie a kultura na Karpathosu
Zobrazovat ceny v Euro

Náboženství, historie a kultura na Karpathosu

Zobrazit nabídku
Bez letenek
S letenkami
Objevte zájezdy, ubytování či letenky.
Dovolená na Karpathos od německé cestovní kanceláře.

Zpřesněte si hledání

Řadit podle:

Praktické informace

  • Náboženství a historie Zobrazit Zavřít

    Náboženství a historie

    Karpathos (název údajně podle rostliny karpasos) je ostrovem významných tradic, z nichž mnohé jsou v některých koutech ostrova stále živé. Údajně byl zemí mytických Titánů (žil tu prý i Prometheus), měla se tu také narodit bohyně Athéna (její příchod na svět bývá líčen tak, že vyrazila ve zbroji z čela Dia, jenž předtím spolkl její již těhotnou matku z obavy, že by ho jejich společný potomek předčil, jak mu to bylo prorokováno). Ostrov je také zmíněn v Homérově Iliadě – účastnil se se svými loďmi trojské války. (Ostrov je dále zmiňovan rovněž v dílech Vergilia, Plinia staršího či Strabona.)

    Budeme-li sledovat dějiny Karpathosu po jiné linii než té bájné, zjistíme, že člověk tu žil již někdy od doby 2,5 tisíce let před naším letopočtem. Významnou (byť asi ne první) civilizací na ostrově byla ta minojská z Kréty. Svůj vliv zde dále uplatňovali Mykéňané a Féničané. Po nich přišli v prvním tisíciletí př. n. l. Dórové. Za nich zde vzkvétala hned čtyři města (Potidaio/Poseidio, Arkesia, Vrikous a Nisiros), podle čehož byl ostrov také jmenován jako Tetrapolis. V peloponéské válce byl Karpathos spojencem Athén. Významný vliv zde tehdy měl také sousední ostrov Rhodos.

    Karpathos dobyli v polovině prvního století Římané, později se ve 4. století stal součástí tehdy vznikající byzantské říše (budování prvních kostelů). Hrozba dalších dobyvatelů a později pirátů donutila obyvatele ostrova ke stěhování do nitra ostrova, kde si budovali vesnice. Po zhroucení říše měli ostrov ve vlastnictví Janované a Benátčané (rody Moreschi a Cornari), kteří jej nazývali Scarpanto a nechali zde postavit mnoho pevností a kostelů.

    Tato prosperita skončila v první polovině 16. století, kdy korzár Hayreddin Barbarossa ostrov vyplenil a následně předal do moci Otomanské říše, jež se při správě Karpathosu omezila jen na výběr daní. Když došlo roku 1821 k řecké válce za nezávislost, Karpathos se aktivně účastnil svou podporou, ale ze zisku nezávislosti (1823) se dlouho netěšil – již roku 1830 byl v rámci následných dohod předán zpět Turkům, které pak vystřídali až na počátku 20. století (roku 1912) Italové. Jejich moc na ostrově skončila až po tragickém závěru v podobě druhé světové války, kdy se k nim přidali i jejich němečtí váleční spojenci. Ostrované si od 5. října 1944 vybojovávali svobodu (jako první se Italům postavili vesničtí muži ze vsi Menetes), a když Spojenci otáleli s pomocí kvůli nepříznivému počasí, vydalo se z nich sedm odvážných žádat o pomoc, s níž se na ostrov vrátili 17. října 1944. Součástí řeckého státu se Karpathos konečně stal 7. března 1948. Ani tím však pohnuté doby neskončily, špatná hospodářská situace přiměla mnohé obyvatele Karpathosu k tomu, aby hledali štěstí v Americe, mnoho z nich se pak vrátilo či pravidelně vrací.

    kultuře ostrova Karpathos zaujímá přední místo hudba, která je důležitým prvkem místních oslav v letních měsících – náboženských svátků, včetně nejvýznamnějšího Panagia (Nanebevzetí Panny Marie, 15. srpna), hojně navštěvovaného i lidmi z celého světa, a jiných slavností. Třemi svéráznými nástroji na Karpathosu jsou tsambouna (místní druh dud), lyra (drží se svisle, opřena o koleno, hraje se na ni smyčcem se zvonečky, jež dodávají rytmus) a laouto (loutna). Hudební produkce začne často spontánně, hudebníci se sejdou, předvedou své improvizované skladby (mantinades) a zábava se mnohdy táhne až do následujícího jitra.

    Náboženství a tradice

    • Náboženské složení – věřící řecké pravoslavné církve (97,5 %), muslimové (1,7 %), ostatní (0,8 %)
    • Svátky
      • státní
        • 25. březen Den nezávislosti
        • 28. říjen (tzv. Den „OCHI", tedy Den „NE") – připomíná řecké odmítnutí italského ultimáta na „právo vstupu a přechodu“ fašistických vojsk v roce 1940, kterým byla zahájena řecko–italská válka
      • další svátky a dny volna
        • Nový rok (1. leden)
        • Svátek práce (1. květen)
        • 17. listopad (výročí povstání proti vojenské diktatuře na athénské polytechnice)
        • Vánoce (25. – 26. prosinec)
      • náboženské svátky
        • 6. leden – svátek Theofania spojený s „žehnáním vod“
        • Velký pátek a Velikonoční pondělí
        • 15. srpen – svátek Nanebevzetí Panny Marie (Panagia), nejvýznamnější svátek na ostrově Karpathos, kde jej všude provází staré zvyky, zvuky tradičních nástrojů, rytmy místních tanců a barvy a formy zdejších krojů, obzvláště malebné oslavy jsou ve vesnici Olympos

    Dále mezi významné svátky patří například pondělí o masopustu, kdy se v Pigadii provozuje „divadlo“ – přestrojení obyvatelé inscenují lidový soud. V srpnu jsou ve vesnici Aperi pořádány různé akce, na nichž zní lidová hudba a tančí se lidové tance. 3. listopadu je ve vsi Spoa oslava všech nositelů jména Jiří, svátek je navíc spojen s vínem. S konkrétním místem je spojen rovněž svátek Agios Pandeleimon, a sice s vesnicí Othos. Přijíždějí na něj lidé z celého ostrova, aby tu pojedli, popili, zatancovali si a potěšili se při místní hudbě. Svátek trvá tři dny.

    Na ostrově je mnoho bíle omítnutých kostelů, jež zaujmou na první pohled a navíc třeba ukrývají ještě poklady uvnitř. Uveďme například:

    • Agios Mamas v Menites s červenou kupolí, okny a dveřmi orámovanými modrou barvou a cennou vnitřní výzdobou fresek, mozaiek, ikon a vyřezávaného oltáře
    • Kimisis Tis Theotokou v Olymposu se skvělou vnitřní výzdobou včetně zlatých fólií a biblických výjevů z dílny místních umělců
    • kostel Panagia (Panny Marie) ve vesničce Aperi, jeho počátky sahají až do 6. století, v kostele se nachází ikona Panny Marie uctívaná po celém Karpathosu jako zázračná
    • kostel Nanebevzetí Panny Marie v Menetes, asi nejslavnější kostel na ostrově, zajímavý svým umístěním i architekturou
    • kostel Agia Sofia (Boží moudrosti) ve vesnici Arkassa (5. – 6. stol.) je pozoruhodný pro svou velkolepou architekturu

    Historické lokality

    Pigadia (Karpathos) – v hlavním městě ostrova, postaveném terasovitě kolem přirozeného přístavu, najdete ruiny antické akropole i raně křesťanské baziliky, tradiční domky se střechami z červených tašek a balkony i Poseidonovu (Neptunovu) jeskyni, původně hrob či svatyni (Poseidona nebo Afrodity). Blízko Pigadie se nacházejí i základy antického osídlení jménem Potideion (nebo Posideon).

    Olympos – vesnice tradic, kde uvidíte typické místní domky vybudované na svahu, mnoho kostelů a také zvyků a krojů, které si ženy oblákají hlavně ve svátek. Tím nejslavnějším je 15. srpen (Nanebevzetí Panny Marie), kdy lidé zahrají na tradiční nástroje, zatančí si a hodují.

    Mesochori – příklad další vesnice plné atmosféry, již tu vytvářejí uličky s tradičními domky, kamenné schody a hojně zastoupená tekoucí voda.

  • Bezpečnost Zobrazit Zavřít

  • Doprava Zobrazit Zavřít

  • Jak se domluvit Zobrazit Zavřít

  • Obyvatelstvo Zobrazit Zavřít

  • Měna Zobrazit Zavřít

  • Počasí Zobrazit Zavřít

  • Elektřina a komunikace Zobrazit Zavřít

O lokalitě

Nákupy a gastronomie

Před cestou

Zábava a volný čas

Přejít nahoru