Info
Info

Iberia

Iberialupa

Španělské národní aerolinky Iberia se základnami na letištích v Madridu a v Barceloně ročně přepraví na 28 milionů cestujících. Spolu s dceřinou společností Iberia Regional létají do 102 destinací ve 39 zemích světa.

Ke svému provozu společnost používá 119 strojů značky Airbus, jejichž průměrné stáří bylo v lednu 2010 sedm a půl roků. Iberia, pro kterou jsou typické barvy bílá, žlutá a oranžová, je členem leteckého uskupení Oneworld.

Historie

Letecká společnost Iberia byla založena v červnu 1927, kdy se na jejím vzniku podílela i německá Lufthansa. Již o rok později začala Iberii podporovat i španělská vláda, která přispívala finančními prostředky na provoz linky z Madridu do Barcelony.

V roce 1944 pak došlo k úplnému znárodnění aerolinek. Ty si o dva roky později vysloužili světové prvenství, když jako první letecká společnost po Druhé světové válce začaly opět létat do Jižní Ameriky.

Velký rozmach Iberia zažívala počátkem osmdesátých let, kdy počet pasažérů přepravených za rok poprvé přesáhl hranici deseti miliónů. Začátkem devadesátých let navíc Iberia začala kupovat podíly v aerolinkách v jižní a střední Americe. K privatizaci společnosti došlo v roce 2001.

K poslední význačné změně ve struktuře společnosti došlo v roce 2009, kdy se spojila s aerolinkami British Airways a společně vytvořily jednu z největších leteckých společností na světě.

Údaje o aerolince

Iberia disponuje flotilou 158 letadel, zejména Airbusů.

Základnou společnosti je madridské letiště Barajas a letiště v Barceloně. Iberia, celkově i se svoji dceřinou společností Iberia Regional, provozuje lety do přibližně 102 destinací v 39 zemích, zejména pak do Evropy, Afriky, Asie a Ameriky. Společnost od roku 1999 patří do letecké aliance OneWorld. Iberia působí i v Praze, odkud nabízí jediný spoj a to na svoji základnu v Madridu.

Sídlo

Společnost Iberia má základnu na letišti v Madridu a Barceloně.

Adresa sídla:

Iberia
Terminal 4 and 4S, Madrid Airport
Terminal 1 - 3rd floor, Barcelona Airport

Přepážky check-in na jednotlivých letištích

Berlín-Schönefeld -
Berlín-Tegel Terminál D
Drážďany -
Düsseldorf Terminál B
Erfurt -
Frankfurt Terminál 2E
Katowice -
Kolín nad Rýnem -
Linec -
Lipsko -
Mnichov Terminál 1-D
Norimberk -
Salcburk -
Stuttgart Terminál 3
Vídeň Terminál 1-B,C
 

Hmotnostní a rozměrové limity pro přepravu zavazadel

Cestovní třídy

Business classEconomy class.

Nahoru