Orientační ceny v Bulharsku

Orientační ceny v Bulharsku

Orientační ceny v Bulharsku
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

Doprava

Náboženství a historie

Jak se domluvit

Obyvatelstvo

Měna

Počasí

Elektřina a komunikace

O lokalitě

Hory

Moře

Okolní země

Příroda

Řeky

Nákupy a gastronomie

Orientační ceny

  • Obecně platí, že ceny v turistických letoviscích na pobřeží jsou vyšší než ceny ve vnitrozemí, přesto jsou ceny ve srovnání s ČR nižší nebo v nejhorším stejné.
  • Restaurace

    Voda (0,5l) v přepočtu 12 Kč

    Coca-cola, fanta, sprite (0,33l) 15Kč

    Pivo bulharské 18 Kč

    Káva 8–15 Kč

    Šopský salát 30–45 Kč

    Polévky od 15 Kč

    Hlavní jídla 60–120 Kč

  • Obchody

    Minerální voda (1,5l)8–13 Kč

    Džusy 23–38 Kč

    Chléb 11 Kč

    Jogurt (0,5l) 8–12 Kč

    Stolní víno (1l) 45–60 Kč

  • Taxi

    Běžná cena je 12–15 Kč/km. Nástupní taxa je 12 Kč, za prostoje se účtuje 4 Kč za minutu.

Tipy na nákupy

V Bulharsku je možnost nákupu jak potravin, tak i suvenýrů velmi dobrá. Máte možnost nakupovat v kamenných obchodech nebo na tržištích. Je dobré mít vždy při sobě drobné peníze, jelikož obchodníci nemají dost často zpět na vrácení. Při nákupu v kamenných obchodech není vhodné smlouvat o cenách, zde platí dané ceny. Na tržištích můžete zkusit smlouvat s obchodníkem, i když to není tak běžné jako například v Egyptě. Nestačí ovšem navrhnout obchodníkovi jinou cenu,ale umět zahrát tak trošku divadlo. Nejdříve si pořádně zboží prohlédněte, také se několikrát přeptejte na cenu a buďte udivený nad tím, jak je to drahé. Můžete se také zatvářit, že s tím nesouhlasíte, a až poté začít trošku smlouvat. Smlouvání je dovoleno u jakéhokoliv stánku, ať už s ovocem, zeleninou, se suvenýry, ale smlouvat můžete i předem u taxikářů.

Jídlo a pití

  • Bulharsko nabízí nepřeberné množství restaurací, hospod či fast foodů. Ceny jsou příznivé a turista vystačí se stejným obnosem jako v ČR.
  • Mezi základní suroviny bulharské kuchyně patří sýr feta (bílý sýr, u nás známý jako balkánský sýr, vyrábí se buď z kravského, kozího nebo ovčího mléka, kravský může být trochu nažloutlý, kdežto ovčí a kozí bývají bílé, pravý balkánský sýr zraje kolem 40 dní), kiselo mljako (v podstatě se jedná o řidší jogurt, který je specifický tím, že obsahuje bulharskou mléčnou bakterii lactobacillus bulgaricus) a čubrica (česky saturejka). Díky těmto přísadám, ale také díky velkému množství zeleniny a ryb, je bulharská kuchyně docela zdravá. Mezi nejčastěji připravovaná masa, kromě již zmíněných ryb patří vepřové a hovězí.
  • Mezi typické bulharské speciality patří např. musaka (teplé jídlo připravené z brambor a zeleniny, případně z masa, vypadá jako francouzské brambory ale díky specifickému koření a způsobu přípravy je přece jenom jiná a zajímavější), šopský salát (tento salát Bulhaři připravují odlišně než je známý v ČR, kromě syrových paprik a rajčat a bílého sýra se do něj přidávají i pečené paprikové lusky a cibule, celý salát se před podáváním zalije zálivkou z octa, oleje a soli), tarator (studená polévka vyrobená z kyselého mléka, nastrouhané okurky, kopru a případně česneku, v horkých letních dnech příjemně osvěží), kebabče (bochánky, karbanátky nebo válečky pomletého masa osmažené nebo připravené na roštu, podávají se se zeleninovými saláty nebo s hranolky) nebo kaškaval (ovčí, kraví nebo smíšený sýr, podává se občas jako dezert na konci jídla nebo k vínu, kaškaval zraje 60 dnů, nezralý sýr se pozná podle toho, že může mít trochu nakyslou chuť).
  • V Bulharsku se nachází spousta minerálních pramenů, proto jsou různé kyselky a minerální vody běžnou součástí stolování.
  • Již od antických dob má v Bulharsku dlouhou tradici vinařství, v zemi je několik vinařských regionů: Podunajská nížina, Černomořská oblast, Údolí růží, Thrácká nížina a Údolí Strumy. Každá oblast je něčím specifická, nicméně jedno mají všechny oblasti společné – výborná vína.
  • Dalšími specifickými nápoji jsou např. rakija (pálenka z peckovitých plodů nebo vinných hroznů) nebo mastika (destilát s příchutí lékořice podobný řeckému ouzu, když jej pořádně vychladíte, bude vypadat jako by v něm plavaly kystalky ledu).
  • Voda z vodovodu je sice obvykle pitná, ale jiné bakteriální složení, než na které je našinec zvyklý, může způsobit obtíže. Proto je dobré jí vždy převařit. Vodu z fontánek ve městech raději nepijte. Omývejte ovoce a zeleninu z tržiště. Mastná jídla je dobré zapít sklenicí piva. Pro všechny případy nezapomeňte na cestu přibalit léky proti průjmu (Endiaron apod.).

Nakupování

  • Typickými suvenýry jsou dřevěné vyřezávané skříňky, soudky, lahvičky s růžovým parfémem, korále, malovaná keramika, zapékací misky, malované ikony, vlněné pokrývky, vyšívané šátky, barevné koberečky, ručně vyráběné stříbrné šperky nebo nahrávky s ohnivým rytmem bulharské hudby.
  • CD a DVD se v obchodech dají sehnat za nízké ceny. Přestože nejde o originály, je jejich kvalita slušná a často mají i českou jazykovou verzi.
  • Pro ženy doporučujeme nákup přírodní kosmetiky z růžového oleje Rose of Bulgaria a do kuchyně sladkou i pálivou papriku ( červen piper). Pro muže budou zajímavé cigarety, doutníky či samotný tabák. Za jedny z nejlepších v Evropě jsou považována především červená vína. Kupuje se i rakije ( vinná pálenka) nebo silný anýzový likér mastika.
  • Při nakupování na tržišti je dobré mít drobné, abyste předešli problémům s vracením na velké bankovky
  • V Bulharsku se běžně nesmlouvá. Snad jen u taxi nebo u soukromého ubytování. Smlouvání můžete zkusit na tržištích u drobných suvenýrů nebo mušlí, i když je tam cena uvedena. Cenu zkuste usmlouvat také při odběru většího množství ovoce či zeleniny. V kamenných obchodech toto nezkoušejte, ceny jsou pevně dané.
  • Bezcelní vývoz se vztahuje jen na věci osobní spotřeby. Deklarovat se musí především drahá elektronika, šperky aj. Pozor na limity vývozu tabákových výrobků, alkoholu, kávy a parfémů.

Spropitné

  • Obvyklé spropitné, které je v lepších resturacích rovnou naúčtováno, je ve výši 5–10%. Spropitné se pokládá na stůl, dávat jej do ruky obsluze je považováno za nevhodné.
Před cestou

Očkování před cestou

Co si vzít na dovolenou

Víza

Rady na cestu

Zábava a volný čas

Aktivity a zábava

Koupání

Zajímavá místa

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu