Elektřina, telefon a internet na Aljašce - v Anchorage

Elektřina, telefon a internet na Aljašce - v Anchorage

Elektřina, telefon a internet na Aljašce - v Anchorage
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje na nová bezpečnostní opatření, která se budou týkat všech cestujících, kteří cestují do Spojených států přímými lety.

Mezi tyto opatření patří:
- zpřísněné kontroly pasažérů včetně bezpečnostních pohovorů  
- zpřísněné kontroly osobních elektronických zařízení
- zpřísněné bezpečnostní protokoly v okolí letadel a v prostorech pro cestující
- zavedení moderních detekčních zařízení a rozšířené využívání psů pro detekci výbušnin.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje všem cestovatelům registrovat se v databázi DROZD.“

 

  • V turistických oblastech a velkých aglomeracích USA se zahraniční turisté mohou stát oběťmi loupežných útoků. Obecně platí, že americká města trpí řádově vyšší kriminalitou než evropské aglomerace. Doporučuje se vyvarovat se vstupu do neznámých čtvrtí, především po setmění. Dále doporučujeme nemít doklady a peníze na stejném místě, peníze mít rozdělené na více místech a platební karty mít uložené odděleně od hotovosti. Pořiďte si kopie všech dokladů pro případ jejich ztráty či krádeže.
  • New York není zdaleka tak nebezpečný, jako před pár lety, nyní je prý nejbezpečnějším velkým městem na území USA. Není to jen fráze, ale opravdu téměř na každém rohu stojí ve dne v noci alespoň jeden ozbrojený policista. Tam kde není, je určitě bezpečnostní kamera. I přesto se vyplatí dodržovat několik zásad a hlavně dbát na selský rozum:
  • Minimalizujte procházky po setmění především v oblasti Manhattanu, Chinatownu i Queensu. Sledujte lidi v okolí, nedávejte na odiv své cennosti a v případě, že máte pocit, že se blíží podezřelý člověk, rychlým krokem bez jediného pohledu kolem něj projděte.
  • Obecně nedávejte na odiv své cennosti jako šperky, nechte je raději doma, pokud nejsou nezbytné. Foťáky a kamery je nejlepší nosit v nějaké tašce z místního obchodu.
  • Sledujte své okolí, podezřelých osob se nevšímejte a neprovokujte. V imigrantských čtvrtích si vyhlédněte stanoviště policisty a mějte připravenu únikovou cestu.
  • Pokud můžete, odepřete si adrenalinový zážitek ve formě návštěvy Bronxu. Jedinou jistotou, že se nepotkáte s nějakou bouchačkou je, že do Bronxu nevstoupíte. V New Yorku je spousta jiných krásných čtvrtí.
  • Chování ve společnosti: Opalování i koupání na veřejně přístupných místech bez plavek je porušením zákona, při koupání se všeobecně vyžaduje, aby děti včetně batolat, měly plavky. Mužům se doporučuje používat plavky s nohavičkami. Na mnoha veřejných prostranstvích je kouření zakázáno, proto je potřeba si ověřit před zapálením cigarety, zda se na tom či onom místě může kouřit, protože za porušení zákazu kouření mohou být tučné pokuty! Do rozporu se zákonem se dostane i ten, kdo se objeví na veřejnosti v podnapilém stavu.
  • Pro řidiče: oproti evropským zvyklostem používá policie k zastavení vozidla světelnou signalizaci či amplion. Po zastavení zůstává policejní vůz za zadrženým vozidlem. Je nutné, bez jakýchkoliv známek odporu, přesně provést to, co policista vyžaduje. Zůstat sedět a ponechat obě ruce na volantu tak, aby je policista dobře viděl, jsou důležitým předpokladem klidného průběhu kontroly. Hledání dokladů v náprsní kapse či příruční schránce vozu může policista pokládat za hledání zbraně. Jakýkoliv odpor i verbální, může být považován za maření úředního úkonu a výsledkem může být pokuta nebo i zajištění podezřelé osoby. Všeobecně používaná zásada je, podrobit se bez odporu zákroku policisty a až poté si případně stěžovat. Při kladení odporu není výjimkou použití slzného plynu, nasazení pout a uvěznění. Obecně se uplatňuje postup, že osoba podezřelá z nezákonné činnosti je zadržena a o vině či nevině rozhoduje soudce následně. Čeští občané mají v případě uvalení vyšetřovací vazby právo kontaktovat místně příslušný konzulát. I v případě průměrné znalosti angličtiny doporučujeme, aby zadržený důsledně trval na přítomnosti tlumočníka při výslechu či soudním líčení.

Doprava

Doprava

  • Pro řízení motorových vozidel v USA cizincem je nutný mezinárodní řidičský průkaz. Upozorňujeme na skutečnost, že v USA je akceptován pouze mezinárodní řidičský průkaz vydaný podle Ženevské úmluvy z roku 1949 (a nikoli v Evropě obvyklejší průkazy dle Vídeňské úmluvy z roku 1968). Platnost průkaz je omezena na 1 rok.
  • Dopravní předpisy se oproti Čechám liší v několika bodech. Pokud to není značkou „No Turn On Red“ výslovně zakázáno, můžete na červenou odbočit vpravo, pokud tam máte volno.
  • Pokud je křižovatka bez semaforů, přednost v jízdě má ten, kdo na křižovatku přijede první.
  • Rychlostní limity se liší dle státu, většinou je to ale na běžné silnici 55 mph ( 104Km/h), na interstate (něco jako dálnice) 65 mph ( 104 km/h ); např. v Arizoně lze jezdit až 75 mph na interstate. Většina řidičů dodržuje maximální rychlost. Důvod je celkem jasný, pokuty za překročení rychlosti jsou v Americe hodně vysoké.
  • Na některých dálnicích, a to zejména ve velkých městech (San Francisco, Los Angeles atd.) se můžete setkat s jízdním pruhem, který je označen symbolem diamantu (kosočtverce). V těchto pruzích je méně aut a mohou je využívat pouze vozy s více než jedním pasažérem.
  • Ve městě je nutné si zvyknout na několikaproudé jednosměrky. Vždy jedna silnice vede jedním směrem, druhá souběžná pak druhým směrem. Např. Broadway vede jen směrem dolů, downtown, zatímco souběžná pátá avenue nahoru, uptown.
  • Ceny benzínu se pohybují přes 2 USD za galon, což je v přepočtu přibližně 13 Kč/litr. Nafta je stejně drahá jako benzin. Mimo New York a obecně k okrajím velkých měst ceny klesají. Americký galon jsou necelé čtyři litry.
  • Omezení při parkování jsou v USA stanovena barevným označením obrubníků. Pokud je obrubník označen:
  • červeně – parkování zakázáno
  • žlutě – zóna k nakládání
  • zeleně – parkování povoleno po dobu 10 minut a 5 minut v pracovní době
  • modře – parkování vyhrazené pro tělesně postižené

Náboženství a historie

Náboženství a tradice

  • Americká společnost je velmi ovlivněna náboženstvím, zejména křesťanstvím. Vždyť americké kolonie byly založeny lidmi, kteří chtěli svobodně vyznávat svoji víru, ať už se jednalo o puritány, kvakery či katolíky. Celých 95 procent populace věří v Boha a téměř 45 procent Američanů chodí jednou týdně do kostela. Nejvíce jsou zastoupeny různé protestantské církve (jako např. baptisté, metodisté, presbyteriáni aj.) – přes 50 %, katolíků je přibližně 25 %. Nekřesťanská náboženství, např. judaismus, islám či buddhismus, jsou zastoupena dohromady cca 5 %.
  • Kromě těchto církví zde můžeme narazit i na různé sekty, jako např. adventisty, mormony či Svědky Jehovovy, kteří v rámci své misijní činnosti oslovují lidi na ulici a debatují s nimi o víře v Boha. Pokud nemáte zájem o hovor, je třeba dát – byť slušnou formou – jasně najevo svůj nezájem.
  • Tato velká religiozita se odráží zejména na postoji Američanů k sexu či nahotě, např. na některých veřejných místech je nemyslitelné sportovat bez trika. Převlékat se přímo na plážích mezi lidmi je nepřípustné. I malé děti musejí mít plavky, v některých státech USA je koupání „na Adama“ i trestným činem.
  • Svátky v USA

    1. leden – Nový rok

    třetí pondělí v lednu – Den Martina Luthera Kinga, výročí narození černošského bojovníka za lidská práva (narozen 15. ledna 1929), řada států uznala tento svátek takto označený až po mnoha letech, v tento den bývají pronášeny projevy

    třetí pondělí v únoru – Prezidentský den, vyvinul se z oslav narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (22. února 1732), později svátek připomínající všechny prezidenty Spojených států (např. Abraham Lincoln se narodil 12. února 1809), v řadě obchodů výprodeje v tento den

    poslední pondělí v květnu – Den obětí války, původně vzpomínka na oběti americké občanské války, později v tento den uctívána památka všech padlých Američanů ve válečných konfliktech, navštěvovány hroby a památníky padlých, v tento den je také v USA zahájena letní sezona, vyráží se na piknik, do parků a otevírají koupaliště

    4. červenec – Den nezávislosti (Čtvrtého července), národní svátek USA, výročí podepsání Deklarace nezávislosti v roce 1776, oslava doprovázena vlasteneckými přehlídkami a ohňostroji, výlety do přírody

    první pondělí v září – Svátek práce, v USA na rozdíl od nás v září, kdy se v roce 1882 (přesně 5. září) konala velká manifestace pracujících

    druhé pondělí v říjnu – Kolumbův den, připomínka přistání Kryštofa Kolumba u břehů nového kontinentu 12. října 1492, slaveno zvlášť v New Yorku, kde je pořádán obrovský slavnostní průvod

    11. listopad – Den veteránů, v den uzavření příměří mezi Spojenci a Německem, kdy skončila v roce 1918 první světová válka, jsou v USA uctíváni veteráni všech dosavadních válek

    čtvrtý čtvrtek v listopadu – Den díkůvzdání, odkazuje k osidlování Ameriky a vzdávání díků za první úrody (a obecně dary, kterých se člověku v uplynulém roce dostalo), v současných USA především svátek, kdy se sejde (či spíše sjede, před tímto svátkem nutno počítat s maximálním provozem na silnicích, letištích a nádražích) ke společné večeři širší rodina, případně přátelé; podává se obvykle plněný pečený krocan a k svátku patří i rituály spojené s tím, co si kdo přeje, tento svátek také zahajuje předvánoční sezonu, ve městech se po něm objevuje vánoční výzdoba, v pátek po Dni díkůvzdání začínají vánoční nákupy

    25. prosinec – Vánoce

    31. prosinec – Silvestr, v New Yorku již tradiční zvyk spouštění koule z budovy 1 na Times Square – od vrcholu k patě budovy jí to trvá 1 minutu, dorazí tam přesně o půlnoci předělující starý a nový rok

  • V Americe se dále slaví

    14. únor – svatý Valentýn, proslulý svátek, jehož spojení se světcem tohoto jména je vykonstruované; ačkoli je vnímán jako americký „produkt“, jeho původ je v Anglii, posílají se při něm květiny a zejména tradiční pohlednice (valentýnky), často jako pozdrav přátelům, nejen vyznání mezi milenci

    31. říjen – Halloween, svátek s keltskými kořeny, který si dnes užívají především děti nošením hrůzostrašných kostýmů (duchů, kostlivců, čarodějů, čertů nebo postav z literatury a filmu, klasicky Drákuly nebo Frankensteina a z nejnovějších filmových trháků nahánějících strach), „koledováním“ po sousedství, vydlabáváním dýní do tvaru obličeje s děsivými nebo humornými rysy ozářeného světlem svíčky, zapalováním ohňů, návštěvou strašidelných atrakcí, strašením se nebo vyváděním žertů, vyprávěním hrůzyplných historek a sledováním hororů

Jak se domluvit

Úředním jazykem je angličtina, ale New York City má výrazný řečový dialekt známý jako Brooklynesse nebo New Yorkese. Proto také Jackie Mason řekl: „Ten, kdo v New Yorku mluví dobrou angličtinou, vypadá jako cizinec.

Měna

Americký dolar (USD) (v hovorové angličtině též buck) je oficiální měna Spojených států amerických, dále se dělí na 100 centů. Bankovky mají hodnoty $10, 20, 50, 100 (vzácně i 500 a 1000). Mince pak: čtvrťák – $0,25, desetník – $0.10 pětník (nickel) – $0,05 a cent (penny) – $0,01.

Uznávané a používané platební karty v USA jsou Visa, MasterCard, American Express, Discover. Kromě kreditních karet doporučujeme používání cestovních šeků.

  • Cestovními šeky běžně zaplatíte v obchodech, restauracích, hotelích i na benzinových čerpadlech (bez poplatků).
  • K výběru hotovosti slouží síť bankomatů tzv. ATM, které jsou v bankách, obchodech, benzínových čerpadlech atd. Za výběr si bankomat strhne poplatek $1–2,5 plus poplatek vaší bance. Přímé platby kartami jsou naopak zdarma.
  • Aktuální kurz

Elektřina a komunikace

Elektřina, zásuvky

  • V USA je v elektrické síti rozdílné napájecí napětí – 110/60 Hz (v ČR 220/50 Hz), zásuvky a zástrčky elektrických spotřebičů jsou odlišné od evropských. Ve specializovanách obchodech lze zakoupit transformátor napětí i nástavec na evropskou zástrčku.
Nákupy a gastronomie

Spropitné

Před cestou

Očkování před cestou

Víza

Rady na cestu

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu