Náboženství, historie a kultura Abú Dhabí

Náboženství, historie a kultura Abú Dhabí

Náboženství, historie a kultura Abú Dhabí
Vybrat datum
Vybrat datum
Praktické informace

Bezpečnost

  • Bezpečnostní situace v zemi je stabilní. Nejnižší kriminalita je v emirátu Abú Dhabí, naopak v Dubaji vzhledem k velkému pohybu cizinců kriminalita rok od roku roste. Turisté se v zásadě nemusejí obávat drobné pouliční kriminality, a to ani ve večerních hodinách. V zemi, kde vládne dědičná absolutní monarchie, je každý sebemenší přestupek bedlivě policií sledován a tvrdými postihy a nekompromisním postojem úřadů vůči jakémukoli porušování předpisů trestán.
  • Extrémně tvrdé postihy jsou uplatňovány proti prodejcům a držitelům drog, pašerákům alkoholu, erotických materiálů apod.
  • Zejména při pohybu mimo turistická letoviska třeba na veřejnosti respektovat místní kulturu a zvyky a nestavět na odiv milostná gesta či zdánlivě neškodné něžnosti, které by mohly být považovány za mravní delikt.

Doprava

Doprava

  • Pro řízení automobilu v SAE budete potřebovat tyto platné doklady
  • cestovní doklad
  • mezinárodní řidičský průkaz
  • Povolené maximální rychlostní limity jsou v obci 60 až 80 km/h, mimo obec 100 – 120 km/h.
  • Nejproblematičtější komunikací je Sheikh Zayed Road v Dubaji, kde je maximální rychlost mezi 100 – 120 km. Dokonce je zde určena i minimální rychlost 60km/h. Rychlost je zde neustále vyhodnocována několika kamerami a posléze revidována. Sledujte pozorně informační tabule. Na silnicích téměř nespatříte policistu, velice běžné jsou kamerové a radarové systémy podél komunikací. Tolerují běžně překročení rychlosti i o více než deset kilometrů.
  • Alkohol v krvi není tolerován v žádné výši, jedná se o muslimskou zemi.
  • Jezdí se vpravo, ale přednost na silnicích mají vozidla jedoucí zleva.
  • Můžete se otáčet i na světelných křižovatkách.
  • Řidič i spolujezdec je povinnen používat bezpečnostní pásy. Spolujezdec musí být starší 10ti let.
  • Není povoleno telefonovat za jízdy.
  • Za jízdu na červenou je měsíční pobyt ve vězení.
  • Pozor na názvy ulic a silnic, které jsou v arabštině a angličtině. Anglický překlad bývá snadno zkomolen. K orientaci se většinou používají orientační body, jako jsou např. obecně známá nákupní centra, sochy, stavby, tržiště apod.
  • Také si dávejte pozor na místní řidiče, jejichž jízda bývá značně chaotická, často platí právo rychlejšího a silnějšího.

Místní doprava

  • Abu Dhabi International Airport ( AUH ) je druhým nejvytíženějším letištěm v zemi a je vzdálen cca 30 km od hl. města . Národní dopravce Etihad Airways je zárověň druhou největší leteckou společností. V roce 2009 byl otevřen nový terminál a pracuje se na dalším, který bude propojovat dvě dráhy, tzv Midfield terminal.
  • Ve většině měst existuje městská hromadná doprava, která je zajišťována autobusy. Autobusy jsou moderní, klimatizované, čisté, ale časově nespolehlivé. Nedostatek komplexní, spolehlivé a  systémové hromadné dopravy vedlo k téměř úplné závislosti na osobních  automobilech a taxi jako dopravním  prostředku. Zkouší se  bezplatná autobusová veřejná doprava a existují plány na výstavbu lehkého  železničního spojení mezi centrem a letištěm, a dále směrem na Dubaj.
  • Autobusy ve městě jezdí mezi šestou ranní a půlnocí v deseti až dvacetiminutových intervalech na čtyřech hlavních trasách. Do roku 2010 by mělo jezdit až 1360 autobusů na 21 linkách.Do roku 2030 se také plánuje zprovoznění 130 km metra a 340 km tramvajových linek.
  • Tomuto způsobu dopravy se brání taxíkáři, kterým se snižuje tržba. Dnes můžete ve městě vidět ještě dva druhy vozů, starší zlato-bílé vozy budou do roku 2010 nahrazeny novými stříbrnými. Minimální taxa je 3 AED a 0,75 AED za každý kilometr cesty. Pokud si chcete najmout taxi na velkou vzdálenost ( např. do Dubai ), stanoviště je u hlavního autobusového nádraží V Hazza Bin Zayed Road. Cesta do Al Ain nebo Dubaje vyjde cca 150 Dhs, o něco více do Sharjah. Pokud pojede více zájemců, cesta vyjde i na 50 Dhs/os. Taxi z letiště do centra stojí cca 65 Dhs a cesta trvá přibližně 35 min. většina řidičů mluví anglicky, ale je lepší uvádět orientační body památek, bank, parků, hotelů apod.
  • Před hotely nabízí společnost Al Ghazal a NTC limuzíny s řidiči, kterou si můžete v hotelu předem zarezervovat.
  • Také meziměstská doprava je velmi nevyzpytatelná, jízdní řády prakticky neexistují. Spolehnout se můžete snad jen na autobusovou přepravu mezi Dubají a Abu Dhabi.
  • Automobil lze snadno vypůjčit např. ve velkých nadnárodních půjčovnách, které mají pobočky na letištích nebo v hotelech. Oproti domácím jsou dražší, ale v ceně je i zaškolovací jízda a asistenční služba. Potřebujete cestovní pas, mezinárodní ŘP a mezinárodní kreditní kartu i pro případ placení pokut. Do hor a pouštních oblastí se nevypravujte na vlastní pěst, je lepší využít nabídek výletů cestovních kanceláří. Pokud si dobrodružství neodepřete, cestujte ve skupině více vozů a s GPS navigací. Mezi nejznámější půjčovny patří např. Impala. Denní poplatek za půjčení malého auta je od 100 AED výše za den.
  • Silnice jsou velmi kvalitní a kvalitní jsou i vozy, které se na nich pohybují
  • Nikoho asi nepřekvapí velice nízká cena benzínu. I přes možné výkyvy vyjde v přepočtu na 6–7 Kč/l. Obsluha vám natankuje a bez vystupování i zaplatíte, součástí tankování je i umytí oken. Není požadováno ani vypínání motoru.
  • Klasickým dopravním prostředkem ve městě je i kolo. Za jeho zapůjčení moc nezaplatíte a stihnete se rychle přemístit mezi jednotlivými památkami.

Náboženství a historie

Náboženství a historie

Z historie Spojených arabských emirátů

Velký význam mělo území dnešních Spojených arabských emirátů v prvních stoletích našeho letopočtu, kdy byl přístav v Omaně (dnešní emirát Umm al-Kuvajn) důležitou obchodní křižovatkou a zastávkou na cestě obchodníků ze Sýrie a jižního Iráku do Indie. Již tehdy kvetl výnosný obchod s perlami, které se zde lovily, a vzkvétal pak po mnoho století. Jiným důležitým přirozeným odvětvím hospodářství byla mořeplavba.

Důležitou kulturní událostí v historii území bylo přijetí islámu v 7. století, údajně z rukou vyslanců proroka Mohameda.

Významnou změnu v dějinách zahraničních styků oblasti, v níž vládly různé dynastie místních vládců a jež byla předtím jen volně spravována Osmanskou říší, přineslo 19. století. Tehdy bylo zdejší pobřeží již dávno známo jako Pirátské pobřeží. Základnu zde měli lupiči, kteří narušovali plavbu cizích lodí vodami okolního moře. To vedlo Brity k výpravám, jež měly zajistit bezpečnost mořeplavby. Po jednom z vítězství dosáhli Britové roku 1820 námořního „příměří“. Od roku 1853 bylo toto příměří trvalé. Od té doby byly zdejší říše známy jako „státy příměří“ (anglicky Trucial States, Trucial Coast).

Ještě více byly vztahy posíleny dohodou z roku 1892. Podle ní nebudou státy příměří udržovat bez vědomí Spojeného království diplomatické vztahy s jinými zeměmi a Britové, na oplátku, zajistí jejich bezpečnost na moři i na souši (britský protektorát). Bylo to i období prosperujícího obchodu s perlami v závěru 19. a na počátku 20. století. Obě války, krize, produkce perel z chovu i pozdější uvalení cla na zdejší perly ze strany Indie však tomuto odvětví činnosti zasadily smrtící ránu.

Po druhé světové válce však nastalo také období rozhodování o budoucím uspořádání zdejšího území, jak se rozpouštělo britské koloniální impérium (britské stažení z oblasti bylo oznámeno na rok 1971). Bahrajn a Katar, dříve spravované v jednom svazku s jinými státy příměří, se rozhodly pro samostatnou existenci. Federaci zvanou Spojené arabské emiráty (oficiální vznik 2. prosince 1971) tak utvořilo původně šest států – nejvýznamnější a nejbohatší Abú Dhabi a Dubaj, dále Adžmán, Fudžajra, Umm al-Kuvajn a Šardžá. Roku 1972 se připojil poslední, sedmý emirát Ras al Chajma.

Zejména díky příjmům z nedávno objevené ropy učinil první prezident Emirátů a vládce Dubaje, šejk Zajid bin Sultan Al Nahaján, ze zchudlé říše moderní, prosperující stát budováním silnic, škol, nemocnic i obytných domů (v Dubaji má podobné zásluhy bývalý tamější vládce, šejk Rašid bin Zajid Al Maktúm) a stal se respektovanou osobností i na mezinárodním poli, zejména díky respektu k lidským právům a snaze o mír v regionu. Spojené arabské emiráty se za dobu své existence projevily jako prozápadně orientovaný stát (stály na straně USA během války v Perském zálivu, podporovaly i Američany vedené tažení do Afghánistánu a Iráku a globální válku proti terorismu, v 90. letech uzavřely dohody o vojenské obraně s USA a Francií).

První prezident Zajid bin Sultan Al Nahaján zemřel 2. listopadu 2004, za jeho nástupce byl zvolen jeho nejstarší syn a dědic šejk Chalífa bin Zajid Al Nahaján.

Kultura ve Spojených arabských emirátech

Společnost je ve Spojených arabských emirátech multikulturní a velice liberální. Převládající vliv v ní má islámské náboženství (k němuž se hlásí 96 % obyvatel), arabská kultura (arabština je hlavním jazykem) a beduínská kultura. Přistěhovalci (především z Asie) a Evropané, kteří zde žijí, s sebou přivezli zase tradice svých zemí. Je třeba také zdůraznit, že v Emirátech je kladen velký důraz na vzdělání, v zemi je několik univerzit.

Z literatury, jež vznikla na území Emirátů, je nejvýraznější poezie, převážně v duchu arabského básnění. Opěvuje rytířské ctnosti, náboženství, lásku, rodinu, rodnou zemi… Ze slavných básníků minulosti uveďme Ibn Majida a Ibn Dahera.

V hudbě jsou nejpozoruhodnější projevy beduínské lidové hudby. Tanec liwa má kořeny ve východní Africe. Muži při něm stojí v kruhu, pohybují se, tančí, tleskají, obměňují kruh, zpívají svahilsky, žertují a stále rychleji víří v tanci. Hudební doprovod obstarává buben a dechový nástroj z rákosu, zvukem připomínající hoboj. Tanec se provozuje o svátcích, zejména na Eid ul-Fitr, oslavující konec ramadánu a půstu. Při jiných tancích muži třeba předvádějí bitvy nebo hony.

Architektura Emirátů je ovlivněna tou islámskou, k tomu je báječně uzpůsobená místnímu způsobu života a klimatu (provzdušněné stavby). Z moderní architektury lze v zemi obdivovat odvážné mrakodrapy a supermoderní nákupní centra, jež tu v posledních letech vyrůstají (zejména v Dubaji a v Abú Dhabi).

Z historie Abú Dhabi

K názvu města Abú Dhabi (je možná i podoba Abú Zabí) se váže pověst o tom, že lovecká výprava vyslaná šejkem sledovala gazelu (ẓaby), která je dovedla k pramenu vody na místě dnešního města, kde pak dal šejk postavit osadu a pevnost. Méně pohádkové teorie o původu názvu města hovoří o velkém množství těchto zvířat žijících zde dříve. Pastevectví a dále také rybolov, sběr škeblí, pěstování datlí a zeleniny, to byly tradiční aktivity zdejších obyvatel, z nichž nejstarší tady žili už ve 3. tisíciletí před naším letopočtem.

moderní době se zdejší osídlení začalo rozvíjet v době kmenového svazu Bani Yas ve druhé polovině 18. století (tento svaz ovládal také Dubaj). Svazu vládl rod Al Nahaján, který v Abú Dhabi vládne dodnes. Postupně se tehdy za vlády tohoto rodu stávalo hlavní ekonomickou aktivitou v kraji lovení perel a byly dojednávány smluvní vztahy s Velkou Británií. Lov perel utrpěl těžkou ránu na počátku 20. století, kdy se jejich produkce zprůmyslňovala a přesouvala jinam. Na Emiráty však čekala více než bohatá náhrada…

Již v roce 1939 šejk Šachbat ibn Sultan al-Nahaján vydal koncese na těžbu ropy, zásoby však byly objeveny v moři a na souši při pobřeží až na přelomu 50. a 60. let, komerční těžba a vývoz začaly krátce nato. Šejk Šachbat nicméně nedokázal dohlédnout, jaký obrovský potenciál a jaké nedozírné bohatství se v černém zlatu skrývá, a peníze z těžby si raději ponechával, než aby je věnoval na rozvoj města.

Až když jej v roce 1966 vystřídal jeho bratr Zajid ibn Sultan al-Nahaján, začalo se Abú Dhabi zázračně proměňovat. Místo dřívějších tradičních chatrčí vystavěných z cihel z bláta nebo z palmových listů stoupaly do nebe výškové budovy moderních bank, luxusních hotelů a přepychových obchodů, mezi nimiž vznikaly velké kvetoucí zahrady, parky a palmové aleje. Když se pak Britové v roce 1971 stáhli z oblasti Perského zálivu, stál šejk Zajid za vytvořením Spojených arabských emirátů, jichž se stal hlavou, a za sídlo měl Abú Dhabi.

Šejk Zajid zemřel v roce 2004 a na jeho místo nastoupil jeho syn Chalífa ibn Saíd al-Nahaján, jenž slíbil, že bude pokračovat směrem, kterým se vydal jeho otec. K jeho ambiciózním plánům patří například to, že v roce 2015 chce do města přilákat 3 miliony turistů. Abú Dhabi je dnes politickým, průmyslovým, obchodním a kulturním centrem země, samo vytváří 57 % hrubého domácího produktu Spojených arabských emirátů a je údajně nejbohatším městem na světě. V plánu je výstavba ještě mnoha dalších mrakodrapů.

Náboženství a tradice

  • Oficiálním náboženstvím ve Spojených arabských emirátech je islám (sunnitové 80 %, šíitové 16 %), křesťanů jsou asi 3 %. Platí tu zákaz znevažování islámu. V průběhu Ramadánu (devátý, postní měsíc islámského kalendáře) platí pro muslimy od úsvitu do soumraku zákaz práce (úřady mají zkrácenou pracovní dobu), kouření a konzumace jídla a alkoholických nápojů (které je navíc obtížné tu sehnat). Turisté mohou na vyhrazených místech.
  • Pravidla, vhodná v SAE dodržovat:
  • nevhodnost intimně se dotýkat na veřejnosti včetně líbání
  • nevhodnost fotografování zdejších žen
  • nevhodnost fotografování zdejších mužů bez povolení
  • evropská žena se smí pohybovat sama bez doprovodu manžela či jiného příbuzného, smí chodit s nezahalenou hlavou, řídit automobil, nosit krátké sukně i krátké kalhoty
  • muž musí vždy mít (kromě pláží a bazénů) košili nebo tričko a nemůže veřejně chodit s obnaženou hrudí.
  • muž musí mít při koupání šortky a ženy minimálně jednodílné plavky
  • nesedat si tak, aby chodidla na někoho směřovala
  • nejíst a nepodávat věci levou rukou
  • zákaz vstupu do mešit
  • zákaz fotografování vládních a vojenských budov
  • Svátky muslimské: Islámský Nový rok (Al Hijra), Milad al-Nabi (narozeniny Proroka Mohameda), Miradž (Nanebevzetí Proroka, v Abú Dhabi se při té příležitosti konají hostiny a slavnosti), Eid ul-Fitr (poslední den Ramadánu zahajující tři dny oslav a hodování), Eid al-Adha (čtyřdenní svátek oslavující poutníky do Mekky).
  • Svátky světské: Nový rok 1. ledna, Národní státní svátek 2. prosince (výročí podpisu smlouvy o vytvoření federace šesti emíry v roce 1971, oslavy zahrnují sportovní události, výstavy, obchodní a kulturní přehlídky).
  • Data některých náboženských svátků jsou pohyblivá a řídí se islámským lunárním kalendářem. Ten je o 11 dní kratší než gregoriánský, islámské svátky se proto každý rok posunují o 11 dní dříve.

Historické lokality

V Abú Dhabi nenajdete mnoho historických památek, výjimečných staveb a míst je tu však několik.

Mešita šejka Zajida (nebo Velká mešita) – výjimečně i nemuslimové se mohou podívat do této jedné z největších mešit, která pojme až 40 000 věřících. K mešitě patří desítky kupolí, stovky sloupů, lustry pokryté zlatem i největší ručně tkaný perský koberec světa. Pojmenovaná je po otci SAE, který zde byl taky brzy po jejím otevření uložen k věčnému spánku.

Qasr Al Hosn (také známý jako Bílá pevnost) – pevnost nebo palác ze druhé poloviny 18. století, až do roku 1966 rezidence místních vládců. Nejstarší stavba v Abú Dhabi.

Heritage Village – skanzen, poznáte tu původní život beduínů, podobu jejich tradičního tábořiště v poušti se stany a ohništěm, systém zavlažování i řemeslnou vyspělost (zpracování kovu, hrnčířství, tkaní), jejich rybářskou činnost i trhy.

Hotel Emirates Palace – i tento luxusní hotel se již stal jakousi památkou. Jde údajně o nejdražší hotelovou stavbu na světě, turisté si ji dokonce často pletou s prezidentským palácem. Náklady se vyšplhaly na téměř 3 miliardy dolarů, ve vnitřním vybavení se nešetřilo mramorem ani zlatem. Hotel má také 22 apartmánů se třemi ložnicemi, které jsou určené výhradně pro hlavy států a jejich hosty. Za noc strávenou v hotelu dáte v přepočtu přibližně od 8000 do 230 000 korun.

Al Ain – druhé největší město emirátu, kde najdete kromě zahrad a velkolepé kulisy v podobě hory Hafít také pevnosti a muzeum (s etnologickou a historickou expozicí).

Hili Gardens – archeologické naleziště s hroby starými několik tisíc let. Místo pojato jako park, kde se dá uspořádat například piknik.

 

Jak se domluvit

  • Úředním jazykem ve Spojených arabských emirátech je arabština.
  • V obchodních stycích, v hotelech, obchodech či taxících je však možné domluvit se bez problémů anglicky, vždyť SAE dlouho patřily pod britskou koloniální nadvládu. Angličtinu používá také řada různých etnických skupin a často se vedle arabštiny objevuje i na nápisech v ulicích, směrových ukazatelích nebo popiskách zboží.
  • Méně častá je němčina, ruština je slyšet spíše od řady turistů z bývalých sovětských republik, kterých sem jezdí čím dál více.
  • Vzhledem k velkému množství přistěhovalců z Indie, Pákistánu, Bangladéše a Iránu se v Dubaji hojně hovoří jazyky hindí a urdu.

Obyvatelstvo

  • Ve Spojených arabských emirátech žije 3,8 milionu obyvatel. Jen 20% z nich jsou „lokáci“, tzn. lidé, kteří mají státní občanství. Zbytek obyvatel tvoří směsici ras i národností, ve které převažují Asiaté (50%), Iránci a ostatní arabské národy (23%) a další národnosti z celého světa (8%).
  • Počet obyvatel v jednotlivých emirátech: Abu Dhabi 1 186 000, Dubai 913 000, Sharjah 520 000, Ajman 174 000, Ras Al Khaimah 171 000, Fujeirah 98 000 a Umm Al Quwain 46 000.

Měna

  • Peněžní jednotka je emirátský dirham (AED = Arab Emirates Dirham). 1 AED se skládá ze 100 filsů. Bankovky této měny jsou v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 dirhamů, mince v hodnotě 1 dirham, nebo 50, 25, 10 a 5 filsů.
  • V hotelích lze platit i platebními kartami, jako je VISA, MasterCard, American Express či Diners.
  • V SAE již existuje dostatečná síť bankomatů, které naleznete v bankovních domech.
  • Nejvýhodnější kurzy mají v směnárny, které se nacházejí v centrech velkých měst. Otevírají později než banky. Obvykle fungují od 8.30 do 13.00 hod. a poté od 16.30 do 20.30 hod., v pátek mnohdy jen odpoledne. 
  • Cestovní šeky lze rozměnit za hotovost v hotelech, v některých směnárnách a bankách.
  • Dirhamy je možné měnit ve směnárnách zpět na zahraniční měnu. Doporučujeme si s sebou vzít USD, popř. EUR.
  • Aktuální kurz

Počasí

  • Spojené arabské emiráty jsou omývány Perským a Ománským zálivem. Pro tuto oblast jihovýchodu Arabského poloostrova je typické velmi teplé podnebí s teplotami, které mnohdy vystoupí vysoko nad 40oC. Proto letní měsíce květen až září nejsou příznivé pro dovolenkový pobyt. Minimální teploty neklesnou pod 30oC, slunce svítí až 10 hodin denně a neosvěží vás ani moře, které dosahuje teploty také ke 30oC. Vlhkost vzduchu je okolo 60%. V tomto období je asi nejlépe u hotelového bazénu.
  • Hlavní sezóna je v prosinci a lednu, kdy maxima teplot dosahují průměrných 24 – 26oC, minima mohou klesnout ke 12oC a teplota moře je dostačujících 22 – 25oC. Leden je také měsícem největších srážek, ale nemějte obavy, většinou se jedná o dva dny v měsíci a srážky budou příjemným osvěžením.
  • Vedlejší sezóna trvá od října do listopadu a od února do dubna, průměrná maxima teplot mohou občas dosáhnout 30oC i výše, minima se šplhají ke dvacítce. Moře už má příjemných 25 až 27oC a slunce je na obloze po dobu 8 hodin.
  • Nepříjemností mohou být poměrně časté písečné bouře. Pokud se vydáte na výlet do vnitrozemí, pamatujte na větší rozdíly teplot během dne. V noci se citelně ochlazuje a v zimě může noční teplota vzduchu klesnout i k bodu mrazu.

Elektřina a komunikace

Telefon

  • Místní telefonní síť je velice hustá a téměř neexistuje místo, odkud byste se nedovolali.
  • Telefonní předvolba je +971
  • Ceny hovorů jsou závislé také na denní době. Za špičku je považován čas od 7:00 do 21:00. Špičkové tarify neplatí v pátek a ve dny veřejných svátků.
  • Telefonní automaty jsou převážně na kartu. Lze ji bez problémů koupit v běžných obchodech nebo na benzínových čerpadlech. Prodávají se v hodnotách od 30 Dhs. V období mimo špičku můžete za tento obnos volat do ČR přibližně 10 min.
  • Pokud potřebujete poslat fax, je to možné z kterékoliv pobočky Etisalat, poplatky jsou poměrně vysoké, až 10 AED/str. V drobných Copy Centrech je zaslání faxu o polovinu levnější.
  • Důležitá telefonní čísla
  • zastupitelský úřad 009712–6782800 ( zkontrolujte na mzv.cz)
  • záchranná služba 214666
  • ambulance 998
  • policie 999
  • hasiči 997

Internet

  • S připojením k internetu není v Dubaji žádný větší problém. Téměr všechny hotely ho nabízí zdarma minimálně na recepci. V nákupních centrech je možné se připojit k některé z veřejných wifi sítí.
  • Další rozvoj závisí na umožnění využívat VoIP, který zde není oficiálně povolen, a proto připojení např. přes Skype je zablokováno. Stejně tak jsou blokovány webové stránky, jejichž obsah se neslučuje s „ náboženskými, kulturními, politickými a morálními hodnotami SAE“.

Elektřina, zásuvky

  • Napětí je 220 V/ 50 Hz.
  • Zásuvky jsou tříkolíkové jako v Británii. Adaptéry běžně dostanete i na místě.
O lokalitě

Hory

Moře

Okolní země

Příroda

Řeky

Nákupy a gastronomie

Orientační ceny

Tipy na nákupy

Jídlo a pití

Nakupování

Spropitné

Před cestou

Očkování před cestou

Co si vzít na dovolenou

Víza

Rady na cestu

Zábava a volný čas

Aktivity a zábava

Koupání

Zajímavá místa

Nenašli jste přesně to pravé?

Napište nám vaši představu. Společně najdeme dovolenou přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat, co hledáte a my zařídíme zbytek.

Zadat poptávku

Proč s námi?

why_with_us.text1
Kompletní česká podpora na telefonu 7 dní v týdnu
why_with_us.text2
Německá kvalita s hotely, které v ČR nenajdete
why_with_us.text3
Garance stejné ceny, jako má německá cestovka
why_with_us.text4
Roky zkušeností za více než 20 let na trhu
why_with_us.text5
Cestovní kancelář řádně pojištěna v ČR i Německu