Info
Info

Letiště Frankfurt

FRA logolupa

Frankfurtské letiště je největší v Německu a jedním z největších v Evropě. I proto tu narazíte na všechny významné letecké společnosti, se kterými můžete vyrazit do celého světa. Ročně zvládne letiště přepravit 70 milionů pasažérů, kteří během letu využijí jednu ze čtyř ranvejí. Nejčastěji odtud lidé létají do Berlína, Hamburgu nebo do Londýna.

Na letišti můžete využít dva terminály, které ale pomalu přestávají stačit počtu cestujících. Terminály jsou spojené nadzemní visutou dráhou „SkyLine“ pro snazší přesun mezi nimi. Jezdí kyvadlově co pár minut. A protože pomalu přestává stačit kapacita dvou terminálů, momentálně se dostavuje třetí. Ten by měl být naplno v provozu od roku 2026.

Letiště na vás zapůsobí majestátním dojmem už když se k němu budete blížit. Mrkněte se, jak se pohodlně dostanete na letiště. Samozřejmě jsme mysleli na řidiče, takže rovnou přidáváme i odkaz na informace spojené s parkováním. Vyberte si některé z více než 15 000 parkovacích míst.

Velkou výhodou frankfurtského letiště jsou výhodné ceny letenek a zájezdů po celém světě. Nejlepší nabídku najdete zejména do exotických destinací, kam taky často turisté míří. Nejvíc lidí využívá mezikontinentální lety do Dubaje a v nejnavštěvovanější desítce měst najdete taky Bangkok, Dauhá nebo Káhiru.

Terminál 1

Najdete tu brány A, B, C a Z. Letět odtud můžete na mnoho míst v rámci schengenského prostoru i mimo něj. Po Evropě budete odlétat z bran A1–A42, A50–A69, B1–B19 nebo C1. Zato brány Z11–Z25, Z50–Z69, B20–B63 a C2–C20 jsou určené mimoschengenským spojům. SkyLine zastavuje u všech zmíněných bran, takže se zvládnete rychle přesunout, kdybyste potřebovali jinam.

Terminál 2

Sem patří brány D a E. Opět platí, že odtud odlétají spoje v rámci schengenského prostoru i mimo něj. Po Evropě můžete odlétat z bran D21–D44 nebo E21–E26. Mimoevropské lety startují z bran D1–D20, D50–D54 nebo E2–E13. Také terminál 2 se může pochlubit dvěma zastávkami SkyLine kyvadlové dopravy, a to po jedné u každé brány.

Orientace na letišti

Na frankfurtském letišti budete nejspíš potřebovat mapku, abyste se co nejrychleji dostali všude tam, kam chcete. Nejlepší bude, když se podíváte přímo na webové stránky frankfurtského letiště. Záleží na vás, jestli si chcete mapu letiště v angličtině nebo mapu letiště v němčině.

Na webu najdete taky podrobné plánky obchodů a služeb na obou terminálech. Jsou v sekci ke stažení v kartě At the Airport / Am Flughafen.
 
Mohlo by se Vám hodit:

Praktické informace z letiště

Pokud se chystáte na dovolenou letět z frankfurtského letiště, bude se vám hodit přehled leteckých společností a informace, ze kterého terminálu a brány obvykle jejich letadla odlétají. Přehled najdete na oficiálním webu letiště. Zjistěte, odkud odlétají letecké společnosti (anglická verze) nebo se podívejte na stejný přehled v němčině.

Chcete se vyhnout čekání při check-inu na letišti? Některé letecké společnosti nabízejí možnost check-inu u automatů, abyste se vyhnuli řadám ostatních cestujících. Přibližně třetina automatů dokonce umožňuje vytisknout na místě cedulku na zavazadlo. Mrkněte se, které letecké společnosti nabízejí check-in přes automat. Jestli raději čtete v němčině, podívejte se sem.

Jestli se chystáte na delší dovolenou s velkým zavazadlem, u většiny leteckých společností budete muset jít odbavit zavazadlo osobně k přepážce. Ale neplatí to u devíti vybraných společností, které nabízejí odbavení kufrů určených do zavazadlového prostoru u automatických terminálů. Podívejte se, u kterých společností můžete odbavit velké zavazadlo u automatu. Německou variantu stránky najdete tady.

Většina cestujících neletí poprvé, takže asi víte, jak se dostat přes bezpečnostní prohlídku, abyste nezpůsobili foux pas. Ale kdybyste náhodou potřebovali oprášit paměť nebo se chystáte na dovolenou letadlem poprvé, doporučujeme si projít tipy na bezproblémovou bezpečnostní kontrolu. Opět máme i alternativní odkaz na stránku v němčině.

Zdraví a léky

Když si na cestě zapomenete běžné léky, dojdou vám, případně je ztratíte, můžete doplnit zásoby v některé letištní lékárně. Metropolitan Pharmacy má prodejny na obou terminálech a můžete tam kromě léků pořídit i základní kosmetiku nebo hygienické přípravky. Podívejte se na přehled poboček lékárny a otevírací dobu. Totéž v němčině najde zde.

Věříme, že své zážitky na dovolené zvládnete bez zdravotních komplikací, ale pro všechny případy je dobré znát polohu lékařského centra frankfurtského letiště. Najdete ho na terminálu 1 v oblasti příletů (písmeno A) v budově 226. Pohotovost má samozřejmě otevřeno 24 hodin denně, takže se v případě nouze nemusíte bát, že byste se nedovolali pomoci. Prohlédněte si podrobnější informace o lékařském centru na letišti. Stránky si můžete přečíst taky v němčině.

Servis pointy a informace

Ať děláte, co děláte, nemůžete se dostat k informacím o letu nebo letišti? V tom případě Vám pomůže školená personál na tzv. servis pointech. Můžete se spolehnout, že se domluvíte, pokud zvládnete aspoň trochu mluvit jedním světovým jazykem. Zaměstnanci jsou pečlivě vybíraní tak, aby uměli několik řečí.

Servis pointy:

  • Terminál 1, sekce B, druhé patro v zóně před bezpečnostní kontrolou
  • Terminál 2, sekce D/E, druhé patro v zóně před bezpečnostní kontrolou

Informace:

Terminál 1, hala B, třetí patro

Historie letiště

Letiště Frankfurtlupa

Ve Frankfurtu vznikla v roce 1909 vůbec první letecká linka na světě. Zároveň ve městě o 3 roky později otevřeli první letiště, které bylo určené převážně pro vzducholodě. Kvůli rozmachu letecké dopravy a založení letecké společnosti Deutsche Luft Hansa v roce 1926 ve Frankfurtu už na přelomu dvacátých a třicátých let dvacátého století uvažovali o druhém letišti. To ale kvůli hospodářské krizi dostalo zelenou až v roce 1933. Druhé a větší letiště ve Frankfurtu nad Mohanem Němci oficiálně otevřeli už v roce 1936.

Už v prvním roce prošlo přes letiště na tu dobu neuvěřitelných 58 000 pasažérů. O rok později bylo cestujících už dokonce 70 000 a bylo jasné, že původně velkorysá kapacita letiště nebude dlouhodobě stačit náporu lidí. Pak ale přišla druhá světová válka a v letech 1939 až 1945 sloužilo letiště prakticky výhradně německé armádě. V roce 1940 odtud například startovaly bombardéry při útoku na Francii.

Plně zpátky k civilní přepravě se letiště vrátilo až v roce 1951. Už v roce 1953 letištěm prošlo na půl milionu cestujících. I proto v se v šedesátých letech stavěl nový hangár, který se otevřel v roce 1970 a svého času se mohl chlubit světovým prvenstvím co do velikosti. Už o dva roky později došlo ke slavnostnímu otevření prvního terminálu s 56 branami. Ten stojí dodnes.

Obří hangár si žádal třetí ranvej, kterou ve Frankfurtu otevřeli v roce 1984. Ta má ale omezení v použití pouze pro odlety směrem ze severu na jih. Frankfurtské letiště stále prosperovalo, což znamenalo další klíčovou přístavbu v devadesátých letech. V roce 1994 byl otevřen druhý terminál, čímž stoupla kapacita letiště na 54 milionů pasažérů ročně. O pět let později přibyla druhá železniční stanice. Čtvrtá ranvej následovala v roce 2011.

V uplynulých letech frankfurtské letiště stále postupně zvyšovalo kapacitu cestujících, které zvládlo ročně odbavit. Výjimkou se v tomto ohledu staly jen roky spojené s pandemií covid-19. Od konce roku 2021 už ale opět nabírá doprava na letišti na obrátkách a je na nejlepší cestě k dosažení a překonání rekordních čísel v přepravě.

Nejbližší velká letiště v okolí

Vzdálenost letišťlupa
Nahoru