- Turistické oblasti ve Španělsku jsou standardními evropskými regiony i po bezpečnostní stránce. Obecná kriminalita v poslední době stále stoupá, zejména ve velkých městských aglomeracích, jako je Madrid či Barcelona. Pozor na drobné krádeže, zvláště v letních měsících v místech s větší koncentrací lidí (tržiště, letiště, supermarkety, diskotéky atd.) a při různých fiestách. Kromě běžného kapsářství jsou používány různé způsoby odlákání pozornosti (prodej květin, hádání z ruky, „neúmyslné“ potřísnění oděvu, prokazování dostatečné hotovosti falešnému policistovi). Rozhodně není doporučeno nechat se vtáhnout do hraní hazardních her a nakupovat zboží pochybného původu či kvality od „plážových“ prodavačů. V případě, že k okradení přesto dojde, je vhodné případ ohlásit a požádat o vystavení policejního protokolu.
- Na celém území Španělska platí tísňové telefonní číslo 112 (univerzální pro policii, zdravotníky i hasiče). Je funkční 24 hodin denně po celý rok. V naléhavých případech lze využít i telefonních čísel civilní gardy (062) nebo národní policie (091).
- Ve Španělsku je třeba důsledně dodržovat dopravní předpisy. Pokuty za jejich porušení jsou poměrně vysoké a policie je vyžaduje zaplatit na místě. Nově je např. upraveno používání mobilního telefonu při řízení pouze jako hands-free, vypínání mobilního telefonu a rádia při čerpání pohonných hmot, zákaz používání radarových detektorů, používání reflexní vesty, apod. Ve Španělsku platí bodový systém hodnocení dopravních přestupků.
- V případě, kdy český občan poruší, zejména nevědomě, zákon a je odsouzen ke krátkému trestu odnětí svobody, soud ho automaticky ve většině případů mění na vyhoštění se zákazem vstupu na 3 až 10 let.
- Přes stále větší úspěšnost boje španělské vlády s baskickou separatistickou organizací ETA je třeba ve Španělsku s hrozbou nacionalistického terorismu stále počítat. Na letištích platí pravidla upravující množství tekutin a gelů, které smí mít cestující u sebe ve chvíli, kdy prochází bezpečnostní kontrolou.
Z obecných pravidel společenského chování:
- Ve Španělsku je typická siesta přibližně mezi 13. až 16. hodinou, kdy bývají některé obchody a především úřady zavřeny. „Mañana“ znamená „někdy jindy“. Nikam se nespěchá, přijít pozdě není prohřešek, všechno z našeho hlediska „dlouho trvá“, rozčilování nepomáhá. V práci je velmi důležité zdvořilé chování a bezchybné formální oblečení. Na koridě není vhodné povzbuzovat býka, je to urážka matadora (i býka) a národních tradic.
Doporučená opatření:
- zásadně s sebou nenosit větší finanční částky nebo dokonce veškerou hotovost
- nemít důležité doklady a věci na jednom místě
- nevozit s sebou občanské průkazy, vojenské knížky
- jelikož hotel neručí za věci ponechané volně v hotelovém pokoji, cenné předměty, šperky, peníze, pasy, letenky, kamery a fotoaparáty ponechat v hotelovém trezoru
- kopii pasu (a jednu pasovou fotografii) uložit odděleně od originálu, což usnadní vyřízení náhradních dokladů v případě odcizení
- na vycházce ani na pláži nenechávat osobní věci bez dozoru
- mít zaznamenána tel. čísla bankovního ústavu za účelem nahlášení odcizení (ztráty) platební karty
- nepřespávat na osamocených místech
- neponechávat v autě doklady a cennosti, parkovat na bezpečných (hlídaných) parkovištích
- udržovat kontakt s rodinnými příslušníky či přáteli, schopnými poskytnout finanční pomoc
- znát základní španělskou terminologii
- mít pojištění na cestu do zahraničí
- dodržovat finanční vybavenost
- nepřekračovat lhůtu pobytu ve Španělsku (celkem 90 dní v rámci doby 6 měsíců)
- požadovat na hranicích razítko pasové kontroly s datem vstupu do schengenského prostoru
- obeznámit se s možnostmi pomoci a intervence ze strany velvyslanectví
- vyhnout se práci bez pracovního povolení
- nepoužívat autostop, tento způsob cestování zde není zaveden
- při organizované turistice věnovat pozornost výběru vhodné cestovní kanceláře
Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje v souvislosti se situací po konání nelegálního referenda o osamostatnění Katalánska vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob a řídit se pokyny místních orgánů, a to zejména v Barceloně.
Dle dostupných informací Katalánsko funguje v omezeném režimu. Na mnoha místech je přerušena doprava a zablokován provoz. Hrozí rozsáhlé stávky a demonstrace. Je nutno počítat s omezeným vstupem do kulturních památek a turisticky atraktivních míst, stejně jako s komplikacemi spojenými s případným omezením služeb katalánských veřejných institucí.
V případě potřeby kontaktujte Zastupitelský úřad v Madridu na nouzové lince +34 69 998 2307.
Ministerstvo zahraničních věcí taktéž doporučuje všem českým občanům registrovat se před cestou v databázi DROZD.
Doprava
- K řízení motorových vozidel ve Španělsku stačí platný řidičský průkaz ČR. Není třeba si obstarávat mezinárodní řidičský průkaz, ale je nutné mít s sebou tzv. zelenou kartu.
- Povolená rychlost v obci je ve Španělsku 50 km/h, mimo obec 90 – 100 km/h, na dálnici 120 km/h.
- Maximální povolené množství alkoholu v krvi je 0,5 promile, kromě vozidel vezoucích více než 8 pasažérů, vozidel hromadné dopravy, nebo vozidel vezoucích nebezpečný náklad. Ty mají hranici 0,3 promile.
Odlišnosti a zajímavosti v dopravních předpisech:
- zákaz vjezdu do křižovatky, pokud není v příslušném směru volný výjezd (to oznamují žluté čáry ve tvaru kříže)
- cyklisté mají přednost v jízdě, kříží-li jejich cestu motorová vozidla odbočující doleva nebo doprava
- řidič používající během řízení brýle musí mít u sebe náhradní pár
- dítě do 12 let a výšky 135 cm musí používat dětský zádržný systém
- při tankování musí být vypnutý mobil i rádio
- používání antiradarů a jim podobných varovných systémů je přísně zakázáno
- Ceny pohonných hmot v Evropě
Místní doprava
- Na Mallorce lze využít autobusovou, železniční i lodní dopravu. Není zde problémem využít služeb taxi nebo si zapůjčit automobil vlastní.
- Mallorca disponuje jedinou dálnicí spojující hlavní město Palma de Mallorca s městečkem Inca, ležícím přibližně uprostřed ostrova. Dále na sever vede hlavní silnice. Vedlejší silnice jsou celkem úzké, maximální povolená rychlost je 90 km/h, v obci 50 km/h. Před ostrou zatáčkou se doporučuje raději zatroubit.
- Pokuty na Mallorce jsou poměrně vysoké, ve městech se špatně parkuje. Při chybném parkování policie na ostrově nevyužívá klasických „botiček“, ale vozidlo rovnou odtahuje. Platí zde rovněž pravidlo „auto není trezor“, není tedy rozumné nechávat cokoli cenného uvnitř auta.
- Co se týče autobusového spojení, fungují na ostrově linky mezi hlavním městem a ostatními sídly a letovisky. Ve všední den jezdí autobusy několikrát denně, o víkendu četnost spojů řídne. Pokud se rozhodnete pro výlet autobusem, je lepší využít nabídky tamních cestovních kanceláří.
- Lze využít také železniční dopravu. Tratě vedou z Palma de Mallorca a konečné stanice jsou ve městech Puerto de Sóllér, Inca, Manacor, Sa Pobla a Sineu. Jak pro autobus, tak pro železnici existují webové stránky v angličtině, kde naleznete kompletní jízdní řády – Doprava na Baleárských ostrovech
- Po celý rok zajišťují pravidelnou dopravu mezi Mallorkou a destinacemi jako Valencie, Barcelona, Ibiza nebo Menorca lodní trajekty společnosti Balearia. Ceny závisí na vybrané destinaci a čase, více na oficiálních webových stránkách.
- Na stanoviště taxi lze narazit na letišti a v každé větší obci nebo městě. Mimo jiné lze taxi objednat z kteréhokoli hotelu či restaurace prakticky 24 hodin denně. Taxikáři mají přesně stanovené ceníky, které Vám před nástupem ukážou. O cenu se nesmlouvá, taxikáři se nesnaží turisty oklamat. Přehled cen transferů z letiště naleznete například na http://www.taxipmi.com/.
- Na ostrově je také možné zapůjčit si auto vlastní, hlavně v letoviscích na pobřeží. Můžete využít například služby společností Mallorca Car nebo Hasso Rent a Car. Ceny závisí na typu auta a věku řidiče, obecně se dá mluvit o ceně okolo 30 € na den za osobní automobil.
- Ve většině případů je výhodnější objednat pronájem auta po internetu z domova. K dispozici jsou např. stránky www.hertz-europe.com, www.avis.cz, www.sixt.de nebo www.holidayautos.cz.
Náboženství a historie
Osídlení Mallorky (název od označení „větší ostrov“, latinsky
insula maior, na rozdíl od Menorky) se datuje již z období antiky.
První obyvatelé ostrova hledali svou obživu v moři. Dodnes se můžeme
setkat s pozůstatky jejich kuželovitých obydlí (talayots),
která měla též obrannou funkci. Během migračních vln od východu a jihu
si Mallorku pro sebe objevili postupně Řekové a Féničané. Významná éra
se započala roku 123 př. n. l. obsazením ostrova Římany
vedenými Quintem Caeciliem Metellem. Nastalo období rozkvětu, ve kterém byla
založena důležitá sídla – dnešní hlavní město Palma (původní
název římského tábora byl Palmaria) a významné turistické středisko
Alcúdia (Pollentia). Dějiny ostrova následně poznamenali Byzantinci,
jejichž éra přinesla především pokřesťanštění Mallorky, a Maurové,
jejichž přínos spočíval v rozvoji zemědělství díky promyšlenému
systému zavlažování. Významným mezníkem v historii Mallorky je rok
1229, kdy aragonský král Jakub (Jaime) I. Dobyvatel
úspěšným výbojem připojil ostrov k zemím Koruny
aragonské. Záhy začal také budovat v Palmě katedrálu zasvěcenou
Panně Marii. Po smrti otce se vlády ujal Jakub II. jako král samostatné
Mallorky. Toto šťastné období samostatnosti ostrova, kdy
bylo zbudováno mimo jiné několik hradů, však netrvalo dlouho – pouze
od roku 1276 do roku 1349,
kdy byl ostrov králem Petrem IV. Aragonským opět vtělen do svazku zemí
Koruny aragonské. Další dějiny ostrova Mallorka sledovaly osudy Aragonska,
potažmo – později – celého Španělska (sňatkem Isabely Kastilské
s Ferdinandem II. Aragonským roku 1469 došlo i ke spojení obou zemí).
Dynastická unie byla po válce o dědictví španělské z počátku
18. století nahrazena španělskou monarchií (k níž Mallorca náležela
jako součást provincie Baleáry). Autonomii nabyly Baleáry až v souvislosti
s demokratickými proměnami Španělska v závěru 20. století. 25. února
1983 byl podepsán Status autonomie Baleárských ostrovů,
který vkládá správu oblasti do rukou místních autonomních orgánů.
Status vstoupil v platnost dne 1. března 1983. Tato událost
je v tento den každoročně připomínána slavením Dne Baleárských
ostrovů.
Významné osobnosti spojené s ostrovem
- Ostrov vždy přitahoval významné osobnosti. Léto zde v minulosti
v paláci Marivent trávili španělští
králové.
- Kartouza (klášter kartuziánů) ve Valldemosse byl zase
v zimním období 1838 – 1839 svědkem pobytu slavné milenecké dvojice
polského romantického skladatele a klavírního virtuóza Fryderika
Chopina a proslulé francouzské spisovatelky a klíčové osobnosti
tehdejší francouzské kultury George Sandové. Chopin zde
zkomponoval část jednoho ze svých nejslavnějších děl, cyklu
24 Preludií, op. 28. Na druhou stranu se ve zdejším nehostinném
prostředí (cela, ve které tehdy slavný skladatel pobýval, je dodnes
v klášteře k vidění) zhoršilo trvale křehké zdraví
souchotinářského Chopina.
- Na Mallorce dožili spisovatel Robert Graves i slavný
malíř Joan Miró, který zde žil od roku 1956 do roku
1983 a měl zde i své studio.
- Na Mallorce se narodilo rovněž několik významných světových
osobností sportu a kultury, jmenujme slavné tenisty Carlose
Moyu, rodáka z Palmy de Mallorca, a Rafaela Nadala,
basketbalistu Rudyho Fernandeze a herečku Rossy de
Palmu, známou z filmů Pedra Almodóvara Mujeres al borde de un
ataque de nervios (česky Ženy na pokraji nervového zhroucení, 1988), Kika
(1993) nebo La Flor de mi secreto (Květ mého tajemství, 1995).
- Mallorku si oblíbily i zahraniční hvězdy. Své letní sídlo zde
v obci Deià má slavný americký oscarový herec Michael
Douglas, v městě Andratx se zase usadila slavná modelka
Claudia Schifferová. Lze zde potkat i Catherine
Zetu-Jonesovou či Michaela Schumachera.
Náboženství a tradice
- V zemi je na 83,6 % katolíků a pouze 11,9 % lidí je bez vyznání. Zbylá procenta jsou protestanti a muslimové.
- Svátky
- Civilní:
- 1. 1. Nový rok
- 1. 5. Svátek práce
- 12. 10. Národní svátek Španělska a Španělského společenství
- 6. 12. Den ústavy
- Církevní:
- 6. 1. Tři králové
- 9. – 10. 4. Velikonoce 2009
- 15. 8. Nanebevzetí Panny Marie
- 1. 11. Všech svatých
- 8. 12. Neposkvrněné početí
- 25. 12. Narození Krista
Historické lokality
Hlavní město Mallorky
- Palma de Mallorca – palác Almudaina – sídlo
španělské královské rodiny při návštěvě Mallorky, hrad Bellver, který
sloužil také jako pevnost a vězení, arabské lázně Banys árabs de Palma,
budova námořní burzy Lonja, muzea a galerie
Historické lokality
- Alcúdia – historické město s římskými památkami
a hradbami
- Valldemosa – kartuziánský klášter Catuja; v místě
pobýval Fryderik Chopin
- Andratx – starobylé kostely, hrad Sant Arracó
- Deiá – umělci oblíbená historická vesnička,
pobýval zde např. anglický spisovatel Robert Graves
- Nejvýznamnějším a zároveň úředním jazykem Španělska je španělština, označovaná zde jako kastilština. K dalším úředním jazykům náleží regionální jazyky katalánština (užívaná na východě a severovýchodě Španělska, v Andoře a na Baleárech), 2,5 % hovoří baskicky a 7,5 % galicijsky.
- Vedle těchto jazyků se ve Španělsku vyskytují také asturština (není sice regionálním úředním jazykem, ale v Asturii je chráněna místními zákony), aragonština, extremadurština, leónština a různé přechodné dialekty, jež však úředními jazyky nejsou.
- Veškeré informace, včetně prospektu většinou i s plánkem města a informacemi o nejdůležitějších památkách a zajímavých akcích v místě a nejbližším okolí dostanete v turistických informačních kancelářích. Bývají k dispozici zdarma, a to v hlavních světových jazycích.
- V celém Španělsku včetně Kanárských ostrovů, Mallorky a dalších oblíbených míst se bez problémů domluvíte anglicky, francouzsky nebo německy. V oblastech, které nejsou turisty tak zasažené, už budete mít pozici horší.
- Obyvatelstvo ve Španělsku tvoří především Španělé (74 %), dále
jsou to Katalánci (17 %), Galicijci (6 %) a Baskové (2 %).
- Do roku 2002 se ve Španělsku platilo pesetami, poté se země stala členem EU a platnou měnou euro (€). Při cestě do této země je vhodné si s sebou vzít eura nebo platební kartu.
- Většina hotelů, restaurací, velké obchody a autopůjčovny přijímají platby běžnými mezinárodními kreditními kartami, především Visa a MasterCard. Někdy je při platbě vyžadován pas.
- Banky (Bancos) jsou otevřeny od 8.30 do 14 hod., od pondělí do pátku (popř. soboty) a přijímají všechny běžné druhy cestovních šeků.
- Po celém Španělsku jsou dostupné bankomaty a také směnárny (cambio), u nichž bývá kurz měny méně příznivý než v bance, ale bývají otevřené déle. Doporučujeme vyměnit valuty už doma, protože se tak vyhnete placení poměrně vysokých poplatků.
- Aktuální kurz
- Balearské ostrovy – Mallorca – se vyznačují
středomořským podnebím, kdy nejvíce srážek spadne v zimě.
V létě je zde počasí slunečné, ale není to stoprocentní. I v létě
může sluníčko vystřídat déšť a obloha se zatáhne. Denní průměrná
roční teplota je 21 °C, nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen,
nejvíce slunečných dnů je v červenci a nejteplejší je moře
v srpnu.
- Cestování na Mallorku je ideální od května do října,
kdy je hlavní sezona. Na jaře je zde ale probouzející se
příroda, na podzim je zase voda v moři teplejší, slunce tu svítí po
celou dobu. V zimních měsících od prosince do února je
zde mimosezona, ale mírné klima umožňuje navštívit ostrov
i v tomto ročním období a užívat si sport nebo poznávání.
Telefon
- Španělsko má roaming pro mobilní operátory O2, T-Mobile a Vodafone. Pokrytí signálem je na většině míst.
- Pokud voláte do České republiky, použijte předvolbu +420. Pokud voláte do Španělska, je nutné zadat předvolbu +34.
- Zavolat si můžete také z hotelového pokoje či recepce, je to však ta nejdražší varianta. Dále můžete volat z telefonního úřadu (locutorio) nebo z telefonních automatů, které jsou na mince a telefonní karty, některé i na kreditní karty. Telefonní kartu (tarjeta telefónica) je možné zakoupit v místních stáncích (tabacos) nebo na poště. Tyto karty nejsou universální, ale liší se podle provozovatele – tzn. konkrétní karta funguje jen v příslušném telefonním automatu. Instrukce jsou psány v angličtině.
- Zde jsou k dispozici odkazy na stránky mobilních operátorů O2, T-Mobile a Vodafone, kde naleznete bližší informace pro volání ze zahraničí.
- O2
- T-Mobile
- Vodafone
Internet
- Dostupnost internetu v pevninském Španělsku, na Kanárských a Baleárských ostrovech nijak nezaostává za průměrnou dostupností v státech Evropské unie.
- Ve městech jsou četné internetové kavárny, za hodinu zaplatíte přibližně 1,50 €, rychlost připojení bývá celkem vysoká. Mnoho kaváren nabízí také 15 minut zdarma.
- Ve větších městech a letoviscích mají některé restaurace a kavárny k dispozici free Wi-Fi.
- Spousta hotelů nabízí možnost internetového připojení zdarma po dobu pobytu.
Elektřina, zásuvky
- Pro pobyt u moře si nezapomeňte přibalit do kufru plavky a opalovací krém s dostatečně vysokým faktorem, sluneční brýle, pokrývku hlavy a sandály. Mohou se Vám hodit také boty do vody a další vybavení pro potápění a zábavu u moře.
- Zabalte si lehké pohodlné oblečení, k večeři do restaurací je však vhodné nosit společenský oděv. Od pánů se vyžaduje košile a dlouhé kalhoty, dámy si mohou obléknout letní šaty. Pokud chcete navštívit kostel, je potřeba mít slušné oblečení – delší kalhoty či sukni a košili nebo tričko s rukávy. V případě horšího počasí buďte vybaveni teplejším oblečením a deštníkem.
- Pro jistotu si s sebou vezměte repelent nebo jiný prostředek proti hmyzu, protože v některých obdobích se zde mohou hojně vyskytovat komáři.
- Španělé jsou velcí vlastenci, kteří jsou hrdí i na svou historii (zejména imperiální) a svůj kraj. Není proto vhodné se jejich cítění v těchto věcech dotýkat (např. problematizováním období španělské kolonizace). Rozporuplné, většinou bolestné reakce (někdy však až trestní postih) může způsobit připomínání fašistické diktatury ve Španělsku. Také není dobré zdůrazňovat stereotypy (o býčích zápasech a lidových tancích, např. flamenco) – na některé vznětlivé Španěly to už může působit jako rudý hadr na býka.
- Obyvatelé Španělska jsou velmi srdeční a vřelí, častý bývá fyzický kontakt – nemělo by Vás tedy překvapit, pokud si blízcí lidé (příbuzní, známí) dávají polibky na obě tváře – a to někdy i muži – nebo Vám Španělé při přátelském hovoru poklepávají na rameno, dotýkají se zad…
- Španělská zdvořilost se projevuje třeba tak, že Španěl u stolu nezačne jíst dříve než ostatní. Nevstane pak zase, dokud někdo jiný ještě jí. Nabídnete-li něco Španělovi, zdvořile odmítne, svou nabídku tedy opakujte. I přes vlastní „pohodovost“ bude Španěl považovat za nezdvořilé, pokud se na schůzku nedostavíte včas.
- Španělé poměrně málo jedí nebo pijí na ulicích, pohybovat se na veřejnosti v opilém stavu jim pak přijde vyloženě neslušné.
- Je známo, že většina španělských obyvatel se hlásí ke katolickému náboženství (v zemi jsou i věřící jiných vyznání, včetně muslimů). Ačkoliv Španělé nebývají náboženští fanatici (projevují toleranci vůči jiným náboženstvím, homosexualitě, na plážích dámy mohou bez problémů odložit horní díl plavek), je vhodné jejich náboženství a hlavní svátky ctít.
- Pivo v baru Vás vyjde na 2,50 až 3,50 €,
v supermarketu litrová láhev na 85 centů
- Litr coly stojí zhruba 70 centů
- Za láhev vody, která se prodává v lahvích o objemu
více jak litr, dáte v supermarketu 0,75 €, v turistických lokalitách
však až 2 eura
Za chléb dáte od 0,45 do 0,80 €,
mléko stojí 0,80 eura, 6 vajec 1,34 €,
za kilogram banánů zaplatíte 1,55 eura, kilo
jablek stojí kolem 2 eur.
- Do muzeí se platí vstupy od 2 do 6 eur
- 1 km taxi Vás vyjde asi na jedno euro
- Za lehátko můžete zaplatit asi 2 €, za
slunečník navíc další jedno euro
Aktuální
směnný kurz euro/koruna
- Mallorca je jako stvořená pro příznivce nakupování. Nejvíce
obchodních center a nákupních zón, ale i nejlepší nabídka kvalitního
zboží se nachází v hlavním městě Palma de Mallorca. V ostatních
částech ostrova a zejména ve vesničkách objevíte typické krámky se
suvenýry a ručními výrobky.
- Při návštěvě hlavního města nevynechejte prohlídku staré čtvrti,
obklopenou dlážděnými uličkami s luxusními obchody a módními butiky.
Mezi nejvýznamnější obchodní centra patří El Corte
Ingles. Seženete zde oděvy od předních módních návrhářů.
K dalším obchodním domům patří Zara, Mango, H & M, Massimo
Dutti a mnoho dalších.
- Pro čerstvou zeleninu, ovoce, ale i oblečení, typické produkty a
suvenýry můžete zajít na místní trhy, které najdete
všude po ostrově. Konají se většinou každý den dopoledne kromě
neděle.
- Běžná otevírací doba v obchodech je každý den mimo
neděli od 10 do 20 hodin a polední pauza trvá většinou od 14 do
17 hodin. V turistických lokalitách a velkých obchodních domech mívají
otevřeno do 21 nebo 22 hodin včetně nedělí a bez poledních pauz.
- Baleárská kuchyně je podobná jako španělská, je velice zdravá,
rozmanitá a samozřejmě i chutná. Tvoří ji především mořské plody,
ryby a zelenina. Oblíbené je také vepřové maso, králíci a šneci.
Speciality
- Specialitou mallorské kuchyně jsou tzv. tapas,
jednohubky, malé chuťovky, které se jedí před jídlem nebo k vínu a pivu.
Podávají se na malých talířcích a výběr všelijakých druhů je opravdu
velký. Výbornou pochoutkou je langustová polévka (caldereta de
langosta). Ta je ovšem dost drahá, zkuste však ochutnat levnější,
ale také velice chutnou rybí polévku (sopa de peix). Další
typická polévka sopa mallorquín je hustý vývar s masem,
zeleninou a kousky chleba. V horkém létě Vás příjemně osvěží studená
polévka gazpacho s rajčaty, paprikami, okurkami a cibulí.
Na zeleninovém guláši tumbet z rajčat, lilků, cibule a
brambor si mohou pochutnat také vegetariáni. Smažený pokrm frito
mallorquín se připravuje z vnitřností a zeleniny. Pokud máte
chuť na maso, ochutnejte třeba selátko na rožni (lechona)
nebo vepřové se zelím. Další místní specialitou je bílý toustový
chléb potřený olivovým olejem, dužinou z rajčat, pokladený šunkou,
olivami, sýrem a klobásou. Známou specialitou jsou také sopes
mallorquines (zelenina zapečená s chlebem).
- Ze sladkých moučníků můžeme doporučit mandlové zákusky
amargos nebo plněné kynuté koláče ve tvaru šnečí ulity
ensaimada. Po jídle na stole nechybí ovoce nebo výborná
zmrzlina.
- Místními nápoji jsou bylinné likéry, aperitiv hierbas,
ovocné likéry chupito nebo typická málo alkoholická
sangria. V nabídce jsou samozřejmě také španělská
značková vína.
Restaurace
- V době cca od 14 do 16 hod. nabízejí restaurace levná polední menu
(menu del día). Večeře se podávají kolem 21. hod.
z večerní nabídky (menu del noche). Dražší jídla si
vyberete z jídelního lístku a la carta.
- Pokud chcete tedy ochutnat místní speciality, vyhledejte restaurace
s názvem „Posada“, „Fonda“ nebo
„Tapas Bar“, které jsou přijatelné i cenou jídel.
Mezinárodních restaurací je zde také nepřeberné množství, od
francouzské, italské, německé až po čínskou. Jsou však dražší a
nesetkáte se s žádnou místní specialitou.
- Typické suvenýry, které si můžete ze své dovolené na Mallorce
přivézt, jsou např. umělé perly. Vydejte se na výlet do
továrny ve městě Manacoru, kde má výroba perel skoro devadesátiletou
tradici. Základem je skleněná kulička potažená perletí. Kuličky se
ponoří do speciální lázně a každá se pečlivě vyleští a navlékne na
hedvábnou niť. Perly jsou důvěryhodnou napodobeninou pravých perel, ale od
těch mořských je rozeznáte podle toho, že jsou až příliš dokonalé a
kulaté.
- Město Manacor je také spojené s výrobou nábytku z olivového
dřeva. Ve světoznámé továrně můžete obdivovat celý výrobní
proces a zakoupit si některý z cenných výrobků.
- Velice oblíbeným dárkem z Mallorky jsou keramické výrobky známé pod
pojmem majoliková keramika. Na ostrově se dochovaly
hrnčířské dílny založené již Araby. Dnes se vyrábí keramika na
elektrickém hrnčířském kruhu. Seženete jak barevné, tak i přírodní
výrobky rozmanitých tvarů a velikostí. Největší keramickou dílnu
naleznete ve vesničce Portol. Pokud se rozhodnete pro návštěvu řemeslnické
dílny, nejenže uvidíte, jak se tato keramika vyrábí, ale také si ji
můžete koupit za mnohem nižší cenu, než za jakou je nabízena
v přímořských letoviscích.
- Když už mluvíme o keramice, nesmíme opomenout keramické
figurky siurells. Jsou pomalované červenými a zelenými proužky a
doplněné píšťalkou s pronikavým zvukem. Dříve představovaly symbol
lásky – přijetí tohoto dárku od milence znamenalo potvrzení vztahu.
- Dlouholetou tradici má také výroba foukaného barevného
skla. Původní dílny naleznete ve vesničkách Gordiola, Menestralía
a La Fiore.
- Pro Mallorku je také typická výroba látek s tzv.
jazykovými vzory a výroba háčkovaných předmětů.
- V hlavním městě narazíte na mnoho elegantních obchodů s velkým
výběrem koženého zboží a obuvi. Kožené výrobky jako
kabelky, peněženky, pásky a bundy pocházejí většinou z továren ve
městečku Inca.
- Pokud jste se ještě nerozhodli, co koupíte svým známým, nic nezkazíte
výběrem některého z lahodných černých vín či
bylinným likérem Hierbas.
- Ve Španělsku si většinou restaurace spropitné samy započítávají. I tak se však ze slušnosti připlácí 5 – 10 % z ceny navíc.
- Pokojským v hotelech se dává okolo 3 € a poslíčkům za nošení kufrů 1 – 2 €. Záleží však na kvalitě hotelu.
Výlety
- Na Mallorce stojí určitě za zmínku Marineland Mallorca, což je zajímavá mořská zoo, známá vystoupením delfínů, tuleňů a papoušků a velkými akvárii se žraloky a tučňáky. Leží ve středisku Calvia, kam se dá pohodlně cestovat autem i autobusem. (viz Google maps) Otevřeno je od března do listopadu. Vstupné: dospělí 24 €, děti podle výšky od 10 do 14 €, senioři 24 €, děti do 2 let zdarma, k dispozici jsou i rodinné vstupenky – možnost 10% slevy při zakoupení vstupenek on-line.
- Dalším zábavným místem je Aqualand El Arenal, který zajistí celodenní vodní dobrodružství pro celou rodinu. Užijete si takové atrakce jako Banzai, Kamikaze nebo Grand Canyon. K dispozici jsou samozřejmě i restaurace, bary, pizzerie a kavárny. Komplex je otevřen od května do září, od 10 do 17 hodin ( červenec, srpen do 18:00). Vstupné je pro dospělé 26 €, pro děti podle výšky od 11 do 18.50 €. Také do aqualandu je možné dojet místními auobusy nebo autem. Najdete ho na hlavní silnici Palma – Arenal, exit 13 (viz Google maps). Více na http://www.aqualand.es/elarenal/en/
- Pokud jste blíže středisku Magaluf, můžete navštívit akvapark Western Water Park v místě (viz Google maps).
- Pro milovníky zvířat je určeno Safari Zoo v Sa Como. Otevřeno je celoročně, v létě denně 9:00 - 18:30, v zimě 10:00 - 16:00. Vstupné pro dospělé činní 19 Euro, pro děti do 12 let 12 Euro. Více najdete na http://www.safari-zoo.com/safari-zoo/. Zajímavý je Rancho Grande Park 10 km jižně od Can Picafort, kam jezdí i přímá autobusová linka. Nejlákavější jsou fantastické výlety na koních po celé severní části ostrova. Je zde i malá Zoo a různé atrakce pro děti. Více na www.ranchograndemallorca.com
- Za návštěvu určitě stojí celodenní výlet do starodávné podzemní Dračí jeskyně. Své jméno získala díky pověsti, podle níž v této jeskyni ukryli piráti poklad před drakem. Je vyzdobena množstvím krápníků a proslula hlavně díky největší podzemní vodní ploše na světě. Úžasná atmosféra jeskyně bývá znásobena vystoupením hudebníků plavících se na lodi. Vstupné pro dospělé 14,50 Euro, děti 3 - 12 let 7,50 Euro, děti do 2 let zdarma. Více na http://www.cuevasdeldrach.com/?lang=en
- Návštěvu jeskyně je výhodné spojit s prohlídkou výrobního závodu Perlas Majorica, kde se vyrábějí velmi obdivované umělé perly.
- Další zajímavý výlet je možno podniknout na jednu z nejmodernějších turistických ponorek Nemo. V přístavišti Magaluf nastoupíte na loď, jež Vás převeze na základnu u ostrůvku Isla de Sech, kde se přesunete do ponorky. Následuje 45minutová prohlídka podmořských živočichů a ryb, plavba k vrakům starých lodí a potápěčská show.
- Žádný návštěvník ostrova by neměl vynechat hlavní město Palma de Mallorca. Jedná se o nejdůležitější přístav ostrova, jehož dominantou je majestátní katedrála La Seo. Úzké uličky města, městské domy s dřevěnými okenicemi a zajímavými fasádami lákají k romantickým procházkám nebo k posezení ve vyhlášených restauracích a příjemných kavárnách. Není divu, že město učarovalo známému španělskému malíři a grafikovi Joanu Miró.
- Kromě výše zmíněných zajímavých míst najdete na Mallorce jistě mnohá další, která stojí za návštěvu. Ať už se jedná o výlet k nejstarším archeologickým nalezištím na ostrově – ruinám římského městečka Pollentia – nebo o cestu do antického divadla, přístavu Alcúdia nebo na oblíbené městské trhy, jež se konají dvakrát týdně.
- Pokud byste měli zájem o tématické výlety po ostrově, asi největší výběr nabídne agentura Fredy Tours se sídlem v Palmě, ale s pobočkami ve všech hlavních letoviscích. Různorodé zážitky najdete také na stránkách www.touradvisor.es/activities , V Can Pastille nabízí své služby pan Stefan prostřednictvím své agentury www.segeln-mit-stefan.com. Plavby lodí nebo na katamaránu nabízejí např. Excursions a Cabrera www.excursionsacabrera.es nebo Attractions www.attractioncatamarans.com
- Z nejnovějších nabídek stojí za zmínku možnost výletů na trike chopperech. Výchozím bodem 130 km jízdy je Palma de Mallorca a máte na výběr ze tří tras. Cena pro 1 os je 69 Euro. Více na http://www.trike-shop.net/. Adrenalinem pro mnohé je možnost prohlídky hlavního města na motorové dvojkolce Segway, hodinovou vyjížďku pořídíte za 35 Euro, více na www.segwaypalma.com
Wellness
- Pobyt na Mallorce si můžete zpříjemnit wellness programem, který nabízí Aquamar Spa Center ve městě Palma. Jde o městské lázně, které nabízejí služby ve čtyřech základních oblastech: lázně, krása, masáže a kadeřnictví. Užít si tu můžete různé druhy koupelí, saunu, aromaterapii, reflexologii, masáže atd. Centrum samotné pak najdete na adrese: Fray Luis de León 5, 07011 Palma.
- Podobné služby jako výše uvedené centrum nabízí také středisko Bodhana. Provádí zde masáže, koupele, manikúru, pedikúru, depilace, k dispozici je také kadeřnictví a další. Centrum Bodhana se odlišuje svou orientací na východní filozofie a alternativní techniky, které využívá při relaxačních i zkrášlovacích procedúrách. Najdete ho poblíž města Calvia na adrese: Benito Feijoo 207181 Puerto Portals, Calvia.
Potápění
- Mallorca je skvělým místem pro potápěče, kteří se nechtějí vláčet přes půl světa za pěkným potápěním. Z německého letiště jste tam za hodinku a půl, a proto není problém si s sebou vézt třeba i vybavení.
- Na Mallorce je mnoho kvalitních potápěčských center. V oblasti Colonia st. Jordi se nachází česká potápěčská základna KAVANAM, která nabízí krásné potápění v národním parku Cabrera.
- Cabrera je ostrov ležící asi sedm námořních mil od nejjižnějšího cípu Mallorky, na otevřeném a nespoutaném moři. Vstup sem je omezen, a Vám se zde tak nabízí překrásný kousek téměř nedotčené přírody pod mořskou hladinou. Údajně je zde moře tak bohaté jako v nejlepších lokalitách světa. Nabízejí se i programy pro „nepotápěčský“ doprovod. Šnorchlování je v této oblasti také moc pěkným zážitkem.
- Nedaleko Palma Mallorca se nachází ostrov El TORO. Hned několik metrů od kraje ostrova je pod hladinou ukryté skutečné bohatství. Podél příkré stěny se dá sestoupit do hloubky 40 m (pozor, pouze s povolením – je zde omezení na 30 m). Jsou zde k vidění baracudy ve velkých hejnech, murény, mořští úhoři a chobotnice, ukrývající se za barikádou z drobných kamenů. Kolem Vás neustále proplouvají hejna drobných lesklých rybiček. Opravdu moc pěkné potápění.
- Cala Figuela je další krásnou lokalitou. Jsou zde k vidění hvězdice, hejna ryb, občas i korály. Potápění je v této lokalitě poměrně snadné, ale pozor na možné proudy, které je mohou zkomplikovat. Maximální hloubka je zde 25 m.
- Ostrov El Sec je známý svými vraky. Na vrakové potápění je zde třeba povolení. Vraky nabízejí romantický pohled do minulosti. Dýchá z nich zvláštní nostalgie. Především ovšem nabízí pohled na nespočetně živočišných druhů, které si zde našly úkryt.
- Jižně od Palma Mallorca leží čtyři velmi pěkné a zachovalé vraky. Jeden z vraků měří 60 m a je v hloubce 27 m. Jedná se o moderní nákladní loď. Díky její velikosti není těžké ji prozkoumat i v útrobách. Poskytuje úžasný pocit napětí z objevování neznámého uzavřeného prostoru. V jeho okolí leží ještě několik menších lodí, které lze také navštívit.
- V každém letovisku většinou najdete potápěčské kluby, které kromě potápění zajišťují i různé jiné aktivity spojené s mořem.
- Platja de Palma - Club Nautico de Cala Gamba www.aventuraib.com
- Playa de Palma - Aqua Sub http://www.tauchenaufmallorca.de/
Sport a zábava
- Mallorca je nejen rájem cyklistů, ale i milovníků vodních sportů a golfu. Na Mallorce se každoročně pořádají cyklistické kempy jak pro profesionální, tak pro amatérská družstva i jednotlivce. Pro ty, kteří si budou chtít půjčit kolo přímo na místě, jsou k dispozici špičkové půjčovny kol se servisem. Pronájem kola na týden Vás vyjde přibližně na 80 euro.
- Na své si přijdou i golfisté, kteří mohou změřit síly na nově vybudovaných hřištích. Ostrov nabízí i množství vodních sportů, potápěčských kurzů nebo zábavních parků. Tím největším je akvapark v letovisku El Arenal. Vstupné na celý den Vás přijde na 25 euro.
- Pokud máte rádi adrenalin, navštivte klub Paintball Fantasy, který se nachází 15 km od Port Alcudia směrem do vnitrozemí. Info o cenách, otvírací době apod. najdete na www.paintballfantasy.com
- Večerní život nabízí Mallorca velice pestrý. V hlavním městě Palma de Mallorca naleznete nespočetně barů, hospůdek a krámků. V nedalekém El Arenalu naleznete diskotéky (jako Megapark) a venkovní terasy nebo se můžete jen tak procházet po 6 kilometrů dlouhé písčité pláži.
- Na Mallorce naleznete jak dlouhé, písčité a mělké plážové
promenády, tak malé, soukromé plážičky sevřené strmými útesy.
- Ostrov Mallorca se pyšní jedněmi z nejčistších pláží ve
Středozemním moři. I přesto se však může stát, že mořské proudy
přinesou různé naplaveniny. Může jít o přírodniny (např. chaluhy) nebo
o odpadky neukázněných návštěvníků. Z nebezpečných mořských
živočichů se tu můžete setkat s medúzou a s mořským ježkem. Proto je
lepší používat boty do vody. Ty doporučujeme i proto, že se písčité
pláže často střídají se skalisky vybíhajícími z podmořské hladiny.
Obuv do vody Vám také umožní komfortnější chůzi.
- Dlouhé písčité pláže se táhnou hlavně na severu a
jihu ostrova, kde je také největší koncentrace hotelů. Jde zejména
o zálivy Bahía de Alcudia, Bahía de Pollensa a Bahía de
Palma (viz Google maps).
- Na severozápadě jsou spíše divoké, hůře přístupné a o to méně
navštěvované pláže s hrubším pískem.
- Za nejkrásnější pláž na jihu ostrova je považována
pláž Estrenga (mezi mysem Salinas a vesnicí Colonia St.
Jordi) a na severu pláž Masquida.
- Jihovýchodní pobřeží Mallorky je spíše plné skalisek, do kterých
jsou prořízlé úzké zátoky. A právě toto bývají ty
nejromantičtější pláže skýtající největší soukromí. Jednou
z takových je např. Mondrago, dále pláže v přístavu
Porto Cristo.
- Navštívit můžete také tyto pláže:
- Paguera je pláž o rozloze 600 x 40 m s jemným
bílým pískem. Na pláži je možno využít pronájmu lehátek a
slunečníků. Je zde možnost občerstvení v restauraci a využít veřejné
záchodky. O bezpečí na pláži se starají plavčíci. Možné využití
vodních sportů za poplatek. Pláž nemá vlastní parkoviště, ale je tu
možnost zaparkovat v nedalekých ulicích. Pláž má přístup pro tělesně
postižené. Obrácena je směrem k západu slunce.
- Ca´n Pastilla je pláž o rozloze 250 x 50 m se
žlutým až zlatým hrubým pískem. Možný pronájem slunečníků a lehátek
na pláži. Díky menší velikosti vln vhodné pro rodiny s dětmi. Podél
pláže je promenáda s velkým počtem restaurací a barů. V sezoně
existuje možnost zaplacení vodních sportů. Pláž je obrácena směrem
k západu slunce.
- Palmanova pláž má rozměry 1000 x 80 m a jemný bílý
písek. Možný pronájem slunečníků a lehátek na pláži. Je zde dětské a
volejbalové hřiště. Parkování v blízkosti pláže. Pláž je obrácena
směrem na východ slunce.
- Cala Millor je pláž o rozloze 1600 x 40 m s bílým a
jemným pískem. V okolí pláže je větší množství palem, borovic,
keřů… Možnost navštívit blízké restaurace a bary, pronajmutí
slunečníků a lehátek. Výlety na moře v lodích jsou pořádány
několikrát za den. Pláž je obrácena směrem na východ slunce.
- Na Mallorce naleznete kromě koupání v moři také zábavu v místních
akvaparcích. Asi největší je Aqualand
v El Arenal. Vodní atrakce nabízí také Western Water Park
v Magalufu.
Sever a severovýchod ostrova
- Alcúdia leží na severovýchodě ostrova na poloostrově
Cap de Pinar. Byla krátce hlavním městem, později se stala významným
přístavem a zároveň terčem pirátů. Proto bylo město později opevněno
hradbami. Všechny tyto historické události daly městu architektonický ráz,
který dnes umocňuje romantickou atmosféru vytvářenou úzkými a stinnými
uličkami se starými domy, městskými branami hradeb či farním kostelíkem.
Asi 10kilometrová písečná pláž je ideální pro rodinnou dovolenou.
Přímo na pláži si můžete vypůjčit šlapadla, vybavení na windsurfing,
plachetnici nebo člun. Odvážnější mohou zvýšit adrenalin při
paraglidingu. Na suchu se zabavíte při tenisu, volejbalu nebo můžete
navštívit blízký hydropark s mnoha atrakcemi. Podél pláže vede
udržovaná cyklostezka. Okolí přístavu je centrem nočního života
severovýchodního pobřeží. Život zde pulzuje ve „španělském rytmu“
až do ranních hodin. Na Alcúdii volně navazuje letovisko Playa de
Muro. Nedaleko se nachází chráněná bažinatá oblast, která je
populární hlavně kvůli výskytu mnoha druhů ptáků, ryb a
obojživelníků. V blízkosti se rozkládá menší turistické centrum
Can Picafort, které nabízí dlouhou písečnou pláž a
pobřežní promenádu s restauracemi, bary a kavárnami. V centrální
části na pěší zóně je spousta obchůdků, butiků, diskoték a nočních
podniků. Letovisko je vhodné pro rodiny s dětmi i mladší klientelu.
Vzdálenost této oblasti od letiště v Palma de Mallorca je 60 km, transfer
trvá cca hodinu a 15 minut.
- Port de Pollenca je malé letovisko s osobitým kouzlem,
které oceňuje řada známých osobností, navštívila je i Agatha
Christie. Je domovem pro luxusní jachty, jejichž posádka si často
pochutnává na rybích specialitách místních restaurací, které jsou jedny
z nejlepších na Mallorce. Vzdálenost od hl. města je necelých 60 km.
V blízkosti leží městečko Pollenca s mostem
z doby římské a klášterem sv. Dominika. Pro aktivnější doporučujeme
vystoupat na vrcholek Puig de Maria s úchvatným
výhledem na moře.
- Nejstarší a dodnes nejdražší pětihvězdičkový hotel najdete na
odříznuté pláži ostrova Formentor, jižně od mysu
Formentor. Navštívili jej tak významní klienti jako Grace
Kelly a monacký kníže Rainer na své svatební cestě r. 1956,
bývalý britský premiér Churchill či herec Chaplin. Podle
mallorských zákonů nesmí být žádná pláž ohrazena, proto se na tomto
nádherném kousku ostrova můžete koupat i Vy. Dalším tipem pro výlet
může být národní park S´Albufera, který je
domovem mnoha druhů ptactva.
- Cala Mesquida je klidná oblast v severovýchodní části
ostrova s mnoha možnostmi vodních sportů. Zajímavostí je hotel, který je
určen pouze pro dospělé. V letovisku je menší vybavenost obchody a
zábavními centry, což si vynahradíte v 6 km vzdálené Cala
Ratjada.
- Cala Millor je oblíbeným střediskem díky dlouhé
písečné pláži s pozvolným vstupem do moře. Je zde poměrně vysoký
standard ubytování s možností využití tenisu, squashe, můžete si
rezervovat jízdy na koni nebo si k výletům zapůjčit kolo. V blízkosti je
i několik golfových hřišť. Minivláčkem je Cala Millor spojena s centrem
S´lllot s původní atmosférou a moderní, pulzující
Sa Comou. Obě nabízejí dobré podmínky pro rodinnou
dovolenou s dětmi. V blízkosti letoviska se nachází Safari
Zoo, jehož návštěvu uvítají převážně děti. Transfer
z letiště trvá cca 70 min.
- Středisko Canyamel (asi 60 km východně od Palmy) Vás
nadchne svou venkovskou atmosférou. Patří k nejklidnějším centrům na
Mallorce. V okolí je zvlněná krajina s piniovými háji, které se táhnou
až k písečné pláži lemované skalami. K procházkám láká romantický
přístav. Centrum je plné zábavních podniků, barů, restaurací a obchodů.
Pro sportovně založené jsou opět připraveny tenisové kurty, golfová
hřiště, možnost potápění či jiných vodních sportů. Transfer
z letiště trvá hodinu a 40 minut.
Jih ostrova
- Santa Ponsa je příjemné letovisko vzdálené 15 km
západně od hlavního města s překrásným výhledem na pohoří Sierra de
Tramuntana. Vzdálenost od letiště je 25 minut autobusem, který jezdí
každou půlhodinu. Místo patří ke klidnějším letoviskům, kde
i architektura jako by kopírovala místní zvlněnou krajinu. Městečko má
půvabný jachtový přístav a dvě nově upravená golfová hřiště.
V blízkosti je velký akvapark, ponorka Nemo a
Marineland.
- Paguera je letovisko vzdálené asi 25 km od Palma de
Mallorca. I odtud je velmi dobré autobusové spojení do hlavního města
i okolních letovisek. Letiště je vzdálené 30 min. jízdy. Středem se
táhne zrekonstruovaná promenáda se spoustou obchůdků, kaváren a barů.
Přístup do moře je pozvolný a pláže jsou lemovány skalními útesy.
Paguera patří k nejpřitažlivějším turistickým oblastem ostrova, je
ideální jak pro rodiny s dětmi, tak i pro příznivce aktivní dovolené a
mladé, kteří touží po zábavě. Na své si přijdou i milovníci vodních
sportů, tenisté, cyklisté nebo pěší turisté, kterým se bude zamlouvat
výlet do blízkých hor.
- Magaluf je letovisko vzdálené pouze 15 km od hlavního
města, opět s velmi dobrým autobusovým spojením. Cesta z letiště trvá
pouhých 20 minut. Patří mezi rušnější lokality s pěknou písečnou
pláží a možností různorodých vodních sportů i výletů lodí. Užijí
si zde milovníci kaváren, barů a hektického nočního života. Pro
tancechtivé nabízí megadisco BCM, pro hráče
Casino. Za další zábavou se můžete vydat pěšky
do sousedního letoviska Palma Nova, kde se také nachází
oblíbené delfinárium Marineland.
- „Průkopníkem“ cestovního ruchu na Mallorce je letovisko El
Arenal. Tomu odpovídá i charakter hotelů, které jsou většinou
umístěné ve starší zástavbě bývalé rybářské vesnice. Již léta jsou
součástí koloritu tohoto místa rozveselení turisté, kteří využívají
možností denní i noční zábavy. Proto je letovisko vhodné hlavně pro
mladé. Na konci střediska El Arenal se nachází
Aquacity – nejznámější a největší vodní
park ostrova. Na toto centrum navazuje C´an Pastilla
nacházející se na samém okraji dlouhé pláže. Má podobu městečka, kde
se turisté přirozeně míchají s místními obyvateli. Hotely stojí
většinou v rezidenčních čtvrtích. Ihned navazuje Playa de
Palma, která nabízí luxusnější hotely se zahradami
i doplňkovými službami. Osmikilometrovou pláž doprovází pěší zóna
s nepřeberným množstvím obchůdků, restaurací, kaváren, barů,
diskoték, nočních a zábavních klubů. Střediska patří k nejživějším
a nejoblíbenějším na Mallorce. Od Palmy je vzdáleno 14 km a cesta na
letiště zabere 10 až 20 min.
- Na předměstí hlavního města se rozprostírá Cal
Mayor, které jako by bylo obytnou čtvrtí a letoviskem zároveň. Za
své letní sídlo si je vybrala i španělská královská rodina. Na
letiště se dostanete za 10 minut a do centra městskou hromadnou dopravou.
S hlavním městem je přímo spojeno městečko Illetas,
které je na rozdíl od Palmy plné zábavy a ruchu místem s příjemnými
plážemi a šumícím mořem. Je vystavěno na skalnatém pobřeží jako
vilová čtvrť a zdejší malé půvabné zálivy jsou jako stvořené pro
jachtařské přístavy a provozování všech druhů vodních sportů. Transfer
z letiště trvá 10 min.
- 20 km západně od hlavního města Palmy, v zálivu Santa
Ponsa, se nachází stejnojmenné, velmi oblíbené středisko
s písečnou pláží. V hlavní sezoně pulzuje rušným životem, také
díky golfistům, kteří si je oblíbili pro snadnou dosažitelnost golfových
hřišť. Transfer z letiště je cca 45 min.
- Klidné středisko s malebnou pláží Cala Mandía leží
na východě ostrova asi 4 km jižně od původně rybářského městečka
Porto Cristo. K zajímavostem patří jeskyně Cuevas del
Drach a mořské akvárium. Toto
středisko je vlastně tvořeno rozsáhlým hotelovým komplexem „Insotel Club
Cala Mandía“, který nabízí klientům všech věkových kategorií pestrý
kulturní, sportovní a zábavní program.
- Calas de Mallorca nejsou letovisky v pravém slova smyslu.
„Calas“ jsou malé zátoky s pláží uzavřené mezi skalisky.
Několik jich tvoří na východním pobřeží, cca 16 km jižně od Porto
Cristo, právě tuto oblast. V jednotlivých zátokách byly vystavěny
hotelové komplexy se zahradami a bohatými doplňkovými službami. Veškeré
zábavní aktivity jsou pouze v těchto většinou osamoceně stojících
hotelech, takže si užijete klidnou rodinnou dovolenou. Centrem je původně
rybářské přístavní městečko Porto Colom.
Cala d´Or je nejluxusnější a nejoblíbenější středisko
východního pobřeží s rušnými obchůdky, diskotékami a zábavními
podniky. Pro sportovně naladěné s možností tenisu, squashe, potápění,
surfu, golfu, jízdy na koni i s možností půjčit si kolo. Klid najdete
v přírodních rezervacích v zátokách Cala
Mondragó a Cala Sámarador. Vzdálenost
od letiště je 70 km.
Možnosti výletů (více sekce Výlety):
- Palma de Malorca s panovnickým sídlem Bellveder, vesnička
Valldemosa
- jeskyně De Campanet – 40 km severně od Palmy
- rezervace Puig de Galatzó s možností horolezectví – 14 km
od Palmy
- Aquacity El Arenal
- mys Formentor a ostrov Formentor, trh v Sineu
- národní park S´Albufera
- Alcúdia – město
- Pollenca – město a plavba lodí do zátoky Cala Pi
- dračí jeskyně Cuevas Drach u Porto Cristo
- Manacor – továrna na umělé mallorské perly
- Magalfu – Western Park
- Marineland – Palma Nova
- Po celé délce severozápadního pobřeží přímo od moře se táhne
skalnaté pohoří Tramuntana, které chrání ostrov před větrem a
nepřízní počasí. Nejvyšší horou ostrova je Puig Mayor (1445 m
n. m.). Východní část ostrova tvoří mírně kopcovitá
krajina – Sierra de Levante.
- Ve vnitrozemí se nacházejí četná údolí a rozlehlá rovina –
Llanurra del Centro, která patří mezi nejúrodnější části ostrova.
- Souostroví Baleáry se nachází ve Středozemním
moři.
- Mallorca je součástí španělských Baleárských ostrovů ve
Středozemním moři a přímo nesousedí s žádným státem. Nejbližší
okolní země leží stovky kilometrů daleko. Zhruba 300 km severně od
Mallorky se nachází hranice Španělska s Francií, 300 km
jižně leží Alžírsko a 400 km východně leží italský
ostrov Sardinie.
- Zemědělsky nejúrodnější oblastí ostrova je ve
vnitrozemí rozlehlá rovina Llanurra del Centro, místně
známá jako Es Pla, která měla velké zásoby podzemní
vody. Ta se kdysi čerpala větrným pohonem. Dnes jsou čerpadla většinou
zchátralá. V důsledku sucha a soustavného čerpání se snížila hladina
podzemní vody natolik, že začala být znehodnocována slanou mořskou vodou.
Dnes se zásobování pitnou vodou řeší ze dvou přehrad,
které vznikly na úpatí nejvyšší hory Puig Major. Používá se také
odsolovací zařízení.
- Odhaduje se, že 85 % povrchu ostrova leží na jeskynních dutinách,
které vznikly ve snadno zvětrávajícím vápenci, z nějž je celý ostrov
utvořen. Tyto dutiny jsou většinou zality sladkou nebo mořskou vodou, jen
asi 5 jeskyní je přístupných. Známé jsou krápníkové jeskyně
Hams a Drach s největším podzemním jezerem na světě –
Martelovým.
- Vápenec se na ostrově také těží a
vyrábí se z něj cement, donedávna se zde těžilo rovněž uhlí.
- Vegetace ostrova je překvapivě různorodá. V polohách
do 500 m n. m. rostou hlavně jehličnany, nejčastěji pinie, jejíž jádra
se používají v kuchyni. Do 800 m rostou drobné duby „encinar“, ve
vyšších polohách jsou houževnaté trávy. Každé volné místo je
využíváno k pěstování oliv. Na obdělávané půdě se pěstují hlavně
fíkovníky, broskvoně, citrusy (okolí města Soller), vinná réva, ze
zeleniny brambory, rajčata, papriky a různé druhy melounů.
Největší plochu zabírají však mandloně, které v únoru
zahalí celý ostrov do omamného bílého hávu.
- Na Mallorce žije i mnoho vzácných druhů ptactva.
Nejvíce je vidět racek a kormorán, ale občas se poštěstí zahlédnout
i dravce. V některých oblastech ostrova lze zahlédnout i noční volavky,
sokoly, straky, kosy, slavíky atd. V horách žijí divoké
kozy, které patří ke chráněným živočichům.
- Kouzelnou mallorskou přírodu Vám přiblíží rezervace Puig de
Calatzó, jež je jedním z prvních území obydlených člověkem.
Ze skalnatého převisu Holubičí vyhlídky v blízkosti
pláže Formentor uvidíte i Holubičí ostrůvek, který je
největším hnízdištěm holubích párů.
- Vzhledem k rozloze ostrova nejsou na Mallorce žádné dlouhé ani jinak
význačné řeky. Vyskytují se zde kratší říčky jako Torrent de
Sant Miquel a Torrent de Muro na severu či
Torrent d´en Tomas na jihu. Řada toků je sezonních,
v průběhu léta vysychá.
|