- vysoká míra kriminality, zejména v centrech větších měst
- nedoporučuje se používat městskou hromadnou dopravu z důvodu krádeží v autobusech
- cestování v autech se zamčenými dveřmi a není doporučované ztahovat okýnka.
- doporučuje se neupozornovat na sebe foťáky či jinými drahými věcmi
- vysoká nakaženost obyvatelstva HIV.
Doprava
- Pro jízdu v Jihoafrické republice musíte mít tyto platné doklady:
- cestovní doklad
- řidičský průkaz s fotografií a podpisem – v angličtině
- pokud jej nemáte, je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz
- Platné rychlostní limity jsou 60 km/hod v obci, 100 km/hod mimo obec, 120 km/hod na dálnici. V národních parcích se jezdí obvykle 50km/hod.
- Povolené procento alkoholu v krvi 0.05 % a jeho porušení se přísně trestá.
- Jezdí se vlevo.
- Hlavní silniční pravidlo je tzv. „four way stop“. Před křižovatkou s touto značkou musí zastavit všechna vozidla a přednost má ten, který zastavil jako první.
- Povinné je používání bezpečnostních pásů.
- JAR patří mezi země s největší nehodovostí. Na nehody na prašných cestách se většinou nevztahuje pojistka.
Náboženství a tradice
- Nejrozšířenějším náboženstvím je v Jihoafrické republice křesťanství (80 % – nejvíce Africká nezávislá církev AIC, holandské reformované církve a římskokatolická církev), následují tradiční africké kulty (15 %), judaismus (2 %), hinduismus a islám. Mnoho lidí tu přitom vyznává kombinaci křesťanství s tradičním náboženstvím. V zemi se nachází velké množství křesťanských kostelů postavených misionáři v době kolonizace.
Pravidla, vhodná v Jihoafrické republice dodržovat:
- zákaz ženám opalovat se nahoře bez
- zákaz kouření a požívání alkoholu v dopravních prostředcích a ve veřejných budovách
- v neděli není možné nikde koupit alkohol
Svátky v Jihoafrické republice:
- 1. ledna – Nový rok
- 21. března – Human Rights Day
- Březen/duben – Velký pátek a Velikonoce
- 27. dubna – Freedom Day
- 1. května – Workers Day
- 16. června – Youth Day
- 9. srpna – National Womens Day
- 24. září – Heritage Day
- 16. prosince – Day of Reconciliation
- 25. a 26. prosince – Vánoce
- Úředním jazykem Jihoafrické republiky je angličtina, kterou se tu lze většinou bez problémů domluvit.
- Hodně rozšířená je také afrikánština, která má díky evropské kolonizaci kořeny v angličtině, němčině, francouzštině a holandštině.
- Počet obyvatel JAR je necelých 49 miliónů.
- Z tohoto počtu původní africké obyvatelstvo představuje 77%, 11% tvoří běloši, 9% míšenci a přes 2% Asiaté.
- Bělošské obyvatelstvo je tvořeno dvěma skupinami – Afrikánci( Búry), jejichž předkové pocházejí především z Holandska a Francie, a anglicky mluvícími Jihoafričany, kteří jsou většinou potomky Britů.
- Černošské obyvatelstvo je zastoupeno především Zuly, Khosy a Sothy. Původních obyvatel Sanů ( křováků) a Khóinů zbývá jen minimum.
- Z asijských národností jsou nejvíce zastoupeni Indové, Číňani a Židé.
- Největším městem je Johannesburg – 13 mil.obyvatel, Kapské město – 2,4 mil. a Prétoria 1,3 mil.
- zákonné platidlo je jihoafrický rand
- v zemi se často používá k placení USD nebo EUR
- peníze není problém vyměnit v bankách či směnárnách
- Aktuální kurzy najdete na http://www.cnb.cz/…nni_kurz.jsp
Telefon
- Mnoho hotelových pokojů disponuje přímou mezinárodní volbou z hotelového pokoje.
- Veřejné automaty jsou buď na mince ( modře zbarvené) nebo na kartu ( zelené). Kartu můžete nejsnadněji zakoupit na poštách, v hotelích, ale i v supermarketech a stáncích s tiskovinami. Mívají hodnotu od 15 do 200 randů. Místní hovory jsou až o třetinu levnější od 20:00 do 7:00, mezinárodní hovory také vyjdou o něco levněji mimo špičku od 20:00 do 8:00.
- U mobilních telefonnů si nezapomeňte aktivovat rooming pro celý svět. Všichni naši operátoři mají s JAR rooming a ceny volání zjistíte na jejich webových stránkách. Běžné je zde i zapůjčení mobilního telefonu asi za 12 randů/den, plus to, co provoláte. Problémy s dostupností sítě můžete mít snad jen v některých horských oblastech.
- Ceny volání zjistíte na stránkách vašich mobilních operátorů
- O2 http://www.o2.cz/…hranici.html
- T-Mobile http://www.t-mobile.cz/…-v-zahranici
- Vodafon http://www.vodafone.cz/…fy/index.htm
- Předvolba do JAR je + 27
Důležitá telefonní čísla:
- všeobecné tísňové volání 112 ( operátor vás přepojí na hasiče, záchranku nebo policii)
- hasiči a záchranka 10177
- policie 10111
- informace o telefonních číslech 1023
Internet
- V JAR je velká hustota internetových kaváren. Většina si účtuje 20 až 30 randů za hodinu připojení.
- Ve velkých nákupních centrech nebo obchodních zónách najdete i polyfunkční centra jako např. Copy Wizards nebo Internet Café, kde můžete poslat fax nebo využít telefonních služeb.
- Využití internetu nabízí i většina hotelů.
Elektřina, zásuvky
- Po celé zemi je napětí 220 – 230 V střídavého proudu. Vyjímku tvoří Prétoria s 230 a Port Elizabeth 200/250 V.
- Zástrčky jsou britského typu, tříkolíkové, a adaptér lze zakoupit ve všech větších obchodech. Ve většině hotelů vám jej ochotně zapůjčí.
- Nezapomeňte, že jste v oblasti subtropů. Přibalte proto opalovací krémy s vysokým faktorem, zklidňující prostředky po opalování, sluneční brýle a pokrývku hlavy.
- Lehké oblečení užijete během dne, teplejší přidejte v zimním období nebo při plánování výletu do hor nebo na ranní safari. Pro safari zvolte neutrální barvu oblečení v přírodních barvách. Kvůli zvěři není vhodné červené ani zářivě bílé. Na výlety doporučujeme pevnou obuv.
- Vhodná je pro večerní hodiny také baterka.
- Určitě nezapomeňte kameru či fotoaparát, na safari se hodí i dalekohled.
- K základní výbavě lékárničky přibalte repelent a léky na případnou alergii po štípnutí hmyzem.
- Potlačte svoji zvědavost a nesnažte se navštívit chudinské čtvrti ve velkoměstech.
- Používejte raději taxi než metro.
- Pokud u bankomatů nestojí ochranka, dávejte bedlivý pozor.
- Tlupy žebrajících dětí jsou většíïnou obratní kapsáři.
- Na safari důsledně poslouchejte pokynů průvodce, abyste předešli možným zraněním nebo napadením zvěří.
- Je zakázané konzumovat alkoholické nápoje na veřejnosti s vyjímkou barů a restaurací. Alkohol nikde nekoupíte v neděli.
- Na plážích je ženám zakázáno opalovat se nahoře bez.
- Platí zákaz kouření v autobusech, vlacích, vozech taxi a ve většině veřejných budov.
- Nedoporučuje se koupání ve stojatých vodách s ohledem na výskyt bilharzie.
- I zapřísáhlý nepřítel nákupů neodolá, aby si domů nepřivezl kousek Afriky. Zvlášť, když je to za velice přijatelné ceny. Nakupovat můžete v kamenných obchodech, na tržištích nebo i podél silnic. Smlouvání na takových místech je samozřejmostí.
- V obrovských nákupních centrech velkých měst najdete obchody se značkovým zbožím, většinou za daleko příznivější ceny než u nás. To se dá říci o široké paletě zboží. Jeďte raději s poloprázdným zavazadlem, neodoláte jej zde nenaplnit. V Kapském městě je nejznámějším nákupním střediskem Waterfront nebo Canal Walk. Pro nákupy tradičních výrobků je nejvhodnější obchod Africane Imige. Potraviny se výhodně nakupují ve Sparu nebo v Pick´n Pay.
- Většina obchodů má otevřeno od 8:00 do 16:30 ve všední dny. V sobotu od 8:30 do 12:30. Velká obchodní centra jako např. Spar nebo Woolworth apod. mají otvírací dobu širší.
- Jihoafrická kuchyně je velice rozmanitá stejně jako její národ. Gastronomii ovlivňovali různé národy, které postupně tuto zemi osídlovali. Proto se zde mísí chutě evropské kuchyně, přes indickou, čínskou, arabskou až po tradiční africkou. Pokrmy se připravují buď tradičně v kotlíku (např. stew – guláš z masa s kostí a zeleniny) nebo na rožni. K oblíbenému opékání (zde zvané braii) se používají různé druhy masa, klobásy (tzv. boerewurst) nebo bifteky.
Speciality
- Tradiční jihoafrickou pochoutkou je biltong, sušené hovězí maso. Typické jídlo Indů žijících ve východní části republiky je bunny chew. Tato kari specialita pochází z oblasti Durbanu a připravuje se z toustového chleba, plněná kari a mrkvovým salátem. Další indickou specialitou je tandorri, kořeněné kuřecí nebo skopové maso s rýží. Ve vnitrozemí je vyhlášené jehněčí maso se zeleninou, podávané se žlutou rýží s rozinkami či sladkými bramborami. Velice často se na jídelníčku setkáte s pokrmy z ryb a mořských plodů.
- Nepostradatelnou přílohou mnoha jídel představuje kukuřičná kaše pap, která je oblíbená zejména u černošského obyvatelstva. Podává se s omáčkami z masa, zeleniny nebo s kari.
- Po jídle si můžete dopřát nějaký sladký dezert. Zkuste třeba crunchies (křupavé keksy se sirupem), soetkoeke (sladké koláčky), švestkový puding, koeksisters (moučník se sirupem) nebo mléčné dortíky.
- K jídlu se podává místní víno, zejména červené Cabernet Sauvignon, Pinotage nebo Merlot. Můžete si dát také bílé, např. Sauvignon Blanc, Chardonnay nebo Riesling, které však není tak výrazné. Z piva objevíte mezinárodní značky SAB-Miller nebo místní vyráběné v Namibie Windhoek.
Restaurace
- V zemi naleznete mnoho restaurací různých cenových úrovní, ale většinou se jedná o kvalitní stravovací zařízení. Mezi nejlevnější možnosti stravování patří rychlé občerstvení. V zastoupení jsou Mc Donald´s, Kentucky nebo pizzerie. Nejlevněji se můžete najíst zhruba za $3, v luxusních restauracích vás vyjde jídlo přibližně na $12.
Na co dát pozor
- Pijte pouze balenou vodu, ovoce a zeleninu si omývejte po oloupání. Dávejte si pozor na dobře propečené maso a mořské plody a zmrzlinu si kupujte dobře mraženou.
- Z vaší dovolené v JAR si můžete přivézt mnoho suvenýrů, které vám navodí atmosféru této země.
- Typickým suvenýrem jsou diamanty. Souvisí to s tím, že země má největší zásoby těchto drahokamů a místní zlatníci jsou zručnými umělci ve výrobě překrásných šperků. Diamanty jsou nejhezčí v kombinaci s bílým zlatem, ale také se často kupují šperky ze stříbra, polodrahokamů nebo zirkonu.
- Na každém rohu narazíte na obchody s uměleckými předměty, které si můžete koupit jako milou upomínku. Vybírat můžete z keramiky, porcelánu, kožených výrobků, tašek, pletených košíků, přívěšků, koberců, hudebních nástrojů, dřevěných masek, sošek či rituálních předmětů.
- Za výhodné ceny se dá pořídit oblečení a obuv známých světových značek. Stačí navštívit některé obchodní středisko.
- Pro vaše známé bude jistě potěšením, přivezete-li jim láhev vynikajícího vína nebo místní pochoutku sušené maso – biltong.
- Vzhledem k poměrně nízkým platům ve službách, očekává spropitné téměř každý, kdo vám nějakým způsobem pomůže: taxikář, hotelový nosič, obsluha benzínové pumpy, obsluha v restauraci nebo jen ten,kdo vám ukáže cestu.
- V restauracích je obvyklé spropitné ve výši 10 – 15% útraty podle spokojenosti zákazníka. V těch luxusnějších je většinou 10% započteno v ceně. V některých jsou u východu boxy, kam se spropitné vhazuje. Obecně platí, že spropitné závisí na kvalitě služeb, pokud je dobrá, můžete ji ocenit, pokud ne, spropitné nedávejte.
- Řidiči taxi většinou požadují také 10% s ceny. Za odnesení zavazadel se počítá 1–2 R, stejně očekává pokojská.
- Pokud někde parkujete auto, je vhodné využít hlídačů, kteří budou vyžadovat také okolo 1–2 R.
- Spropitné očekávají také průvodci, většinou ve výši 20–25 R/den a dává se také doprovodu při lovech.
- Břehy Jihoafrické republiky omývá na jihovýchodě Indický oceán a na jihozápadě Atlantský oceán.
- Sousední státy JAR jsou od Kapského Města vzdáleny asi 700 km severně (Namibie s Botswanou), 1 600 km severovýchodně (Zimbabwe s Mosambikem) a 1 200 km východně (enklávy Svazijsko s Lesothem).
- Většinu území Jihoafrické republiky vyplňuje náhorní plošina, která se na severu snižuje v oblasti pouště Kalahari s typickými červenými písečnými dunami. Nejvyšších vrcholů dosahuje na jihovýchodě v pohoří Dračí hory na hranici s Lesothem, kde usazené vrstvy hornin odolávaly stovky a tisíce let erozím a vytvářejí nádherné scenérie. Geologicky nejstarší je oblast Witwatersrandského hřebenu, kde jsou největší naleziště zlata a diamantů. Jediná skutečná nížina je při pobřeží provincie KwaZulu-Natal.
- Jihoafrická příroda je chráněna systémem národních parků, přírodních rezervací, ale i soukromých obor. Za jednu z nejbohatších přírodních rezervací v Africe je považován Krugerův národní park. Na ploše kolem dvaceti tisíc kilometrů čtverečných můžete potkat většinu příslušníků atraktivní africké fauny, jako jsou antilopy, žirafy, pakoně, zebry, hrochy, opice aj. Mají-li být vaše safari úspěšná, předpokládá se, že uvidíte tzv. velkou pětku, kterou tvoří slon,buvol, nosorožec, lev a levhart. K tomuto parku přiléhá také mnoho soukromých obor. Kromě velké divoké zvěře je pro Jižní Afriku typický výskyt rozmanitého ptačího světa. Obecně zde můžete vidět kormorány, pelikány, pštrosy, tučňáky, volavky, čápy, plameňáky, supy, orly, papoušky a různé druhy sov. Bohatý výčet zvěře ukončují hadi, varani, krokodýli, ještěrky, chameleoni, želvy, žáby a hmyz. V pobřežních vodách, v jezerech a řekách se vyskytuje několik stovek čeledí ryb.
- Jihoafrická republika nabízí po celý rok i pestrou škálu z říše rostlin. Každá oblast má specifickou skupinu rostlin, které se daným podmínkám přizpůsobila. V pouštích a polopouštích přežívají druhy sukulentů, např. aloe. V savanách a stepích jsou nejčastějšími baobaby, pryšce, maruly a fíkovníky. Nejrozmanitější přehlídku květin a rostlin vám nabídne Kapské květinové království u mysu Dobré naděje, kde kromě vřesovců, pelargonií a jiných, najdete symbolickou květinu Jižní Afriky – proteu královskou. Na ochranu rostlin se specializuje velký počet botanických zahrad.
- V oblasti Western Cape můžete navštívit Bontebok National Park s unikátním druhem antilop, Cape of Hope Nature Reserve, De Hoop Nature Reserve s pobřežní vegetací, jezery, vápencovými útvary a písečnými dunami, a také Karoo National Park s nekonečnými jezery a okolní krajinou, která je domovem horských zeber či bílých nosorožců. Na koních si můžete prohlédnout další jezerní oblast Wilderness National Park.
|