- Bezpečnostní situace v zemi je stabilní. Nejnižší kriminalita je v emirátu Abú Dhabí, naopak v Dubaji vzhledem k velkému pohybu cizinců kriminalita rok od roku roste. Turisté se v zásadě nemusejí obávat drobné pouliční kriminality, a to ani ve večerních hodinách. V zemi, kde vládne dědičná absolutní monarchie, je každý sebemenší přestupek bedlivě policií sledován a tvrdými postihy a nekompromisním postojem úřadů vůči jakémukoli porušování předpisů trestán.
- Extrémně tvrdé postihy jsou uplatňovány proti prodejcům a držitelům drog, pašerákům alkoholu, erotických materiálů apod.
- Zejména při pohybu mimo turistická letoviska třeba na veřejnosti respektovat místní kulturu a zvyky a nestavět na odiv milostná gesta či zdánlivě neškodné něžnosti, které by mohly být považovány za mravní delikt.
Doprava
- Pro řízení automobilu v SAE budete potřebovat tyto platné doklady
- cestovní doklad
- mezinárodní řidičský průkaz
- Povolené maximální rychlostní limity jsou v obci 60 až 80 km/h, mimo obec 100 – 120 km/h.
- Nejproblematičtější komunikací je Sheikh Zayed Road v Dubaji, kde je maximální rychlost mezi 100 – 120 km. Dokonce je zde určena i minimální rychlost 60km/h. Rychlost je zde neustále vyhodnocována několika kamerami a posléze revidována. Sledujte pozorně informační tabule. Na silnicích téměř nespatříte policistu, velice běžné jsou kamerové a radarové systémy podél komunikací. Tolerují běžně překročení rychlosti i o více než deset kilometrů.
- Alkohol v krvi není tolerován v žádné výši, jedná se o muslimskou zemi.
- Jezdí se vpravo, ale přednost na silnicích mají vozidla jedoucí zleva.
- Můžete se otáčet i na světelných křižovatkách.
- Řidič i spolujezdec je povinnen používat bezpečnostní pásy. Spolujezdec musí být starší 10ti let.
- Není povoleno telefonovat za jízdy.
- Za jízdu na červenou je měsíční pobyt ve vězení.
- Pozor na názvy ulic a silnic, které jsou v arabštině a angličtině. Anglický překlad bývá snadno zkomolen. K orientaci se většinou používají orientační body, jako jsou např. obecně známá nákupní centra, sochy, stavby, tržiště apod.
- Také si dávejte pozor na místní řidiče, jejichž jízda bývá značně chaotická, často platí právo rychlejšího a silnějšího.
Místní doprava
- Do Dubaje zajišťuje přímé letecké spojení mnoho hlavních evropských aerolinek. Let trvá přibližně 6 hodin. Většina hotelů zajišťuje bezplatný letecký transfer z letiště.
- Ve většině měst existuje městská hromadná doprava, která je zajišťována autobusy. Autobusy jsou moderní, klimatizované, čisté, ale časově nespolehlivé. Také meziměstská doprava je velmi nevyzpytatelná, jízdní řády prakticky neexistují. Spolehnout se můžete snad jen na přepravu mezi Dubají a Abu Dhabi.
- Nejbezpečnějším způsobem, jak se dostat tam, kam chcete bez rizika bloudění, je taxi. Béžová městská taxi mají taxametr, ale raději u všech si domluvte cenu předem. Existují i taxíky pro mimoměstské jízdy pro 5 až 9 osob, i tady raději cenu dohodněte před jízdou. Jedná se o poměrně levný způsob přepravy a jen o něco dražší, ale spolehlivější, než zmiňované autobusy.
- Automobil lze snadno vypůjčit např. ve velkých nadnárodních půjčovnách, které mají pobočky na letištích nebo v hotelech. Oproti domácím jsou dražší, ale v ceně je i zaškolovací jízda a asistenční služba. Potřebujete cestovní pas, mezinárodní ŘP a mezinárodní kreditní kartu i pro případ placení pokut. Do hor a pouštních oblastí se nevypravujte na vlastní pěst, je lepší využít nabídek výletů cestovních kanceláří. Pokud si dobrodružství neodepřete, cestujte ve skupině více vozů a s GPS navigací. Mezi nejznámější půjčovny patří např. Impala. Denní poplatek za půjčení malého auta je od 100 AED výše za den.
- Silnice jsou velmi kvalitní a kvalitní jsou i vozy, které se na nich pohybují. V Dubaji funguje mýtný systém. Nikoho asi nepřekvapí velice nízká cena benzínu. I přes možné výkyvy vyjde v přepočtu na 6–7 Kč/l. Obsluha vám natankuje a bez vystupování i zaplatíte, součástí tankování je i umytí oken. Není požadováno ani vypínání motoru.
Náboženství a historie
Z historie Spojených arabských emirátů
Velký význam mělo území dnešních Spojených arabských emirátů v prvních stoletích našeho letopočtu, kdy byl přístav v Omaně (dnešní emirát Umm al-Kuvajn) důležitou obchodní křižovatkou a zastávkou na cestě obchodníků ze Sýrie a jižního Iráku do Indie. Již tehdy kvetl výnosný obchod s perlami, které se zde lovily, a vzkvétal pak po mnoho století. Jiným důležitým přirozeným odvětvím hospodářství byla mořeplavba.
Důležitou kulturní událostí v historii území bylo přijetí islámu v 7. století, údajně z rukou vyslanců proroka Mohameda.
Významnou změnu v dějinách zahraničních styků oblasti, v níž vládly různé dynastie místních vládců a jež byla předtím jen volně spravována Osmanskou říší, přineslo 19. století. Tehdy bylo zdejší pobřeží již dávno známo jako Pirátské pobřeží. Základnu zde měli lupiči, kteří narušovali plavbu cizích lodí vodami okolního moře. To vedlo Brity k výpravám, jež měly zajistit bezpečnost mořeplavby. Po jednom z vítězství dosáhli Britové roku 1820 námořního „příměří“. Od roku 1853 bylo toto příměří trvalé. Od té doby byly zdejší říše známy jako „státy příměří“ (anglicky Trucial States, Trucial Coast).
Ještě více byly vztahy posíleny dohodou z roku 1892. Podle ní nebudou státy příměří udržovat bez vědomí Spojeného království diplomatické vztahy s jinými zeměmi a Britové, na oplátku, zajistí jejich bezpečnost na moři i na souši (britský protektorát). Bylo to i období prosperujícího obchodu s perlami v závěru 19. a na počátku 20. století. Obě války, krize, produkce perel z chovu i pozdější uvalení cla na zdejší perly ze strany Indie však tomuto odvětví činnosti zasadily smrtící ránu.
Po druhé světové válce však nastalo také období rozhodování o budoucím uspořádání zdejšího území, jak se rozpouštělo britské koloniální impérium (britské stažení z oblasti bylo oznámeno na rok 1971). Bahrajn a Katar, dříve spravované v jednom svazku s jinými státy příměří, se rozhodly pro samostatnou existenci. Federaci zvanou Spojené arabské emiráty (oficiální vznik 2. prosince 1971) tak utvořilo původně šest států – nejvýznamnější a nejbohatší Abú Dhabi a Dubaj, dále Adžmán, Fudžajra, Umm al-Kuvajn a Šardžá. Roku 1972 se připojil poslední, sedmý emirát Ras al Chajma.
Zejména díky příjmům z nedávno objevené ropy učinil první prezident Emirátů a vládce Dubaje, šejk Zajid bin Sultan Al Nahaján, ze zchudlé říše moderní, prosperující stát budováním silnic, škol, nemocnic i obytných domů (v Dubaji má podobné zásluhy bývalý tamější vládce, šejk Rašid bin Zajid Al Maktúm) a stal se respektovanou osobností i na mezinárodním poli, zejména díky respektu k lidským právům a snaze o mír v regionu. Spojené arabské emiráty se za dobu své existence projevily jako prozápadně orientovaný stát (stály na straně USA během války v Perském zálivu, podporovaly i Američany vedené tažení do Afghánistánu a Iráku a globální válku proti terorismu, v 90. letech uzavřely dohody o vojenské obraně s USA a Francií).
První prezident Zajid bin Sultan Al Nahaján zemřel 2. listopadu 2004, za jeho nástupce byl zvolen jeho nejstarší syn a dědic šejk Chalífa bin Zajid Al Nahaján.
Kultura ve Spojených arabských emirátech
Společnost je ve Spojených arabských emirátech multikulturní a velice liberální. Převládající vliv v ní má islámské náboženství (k němuž se hlásí 96 % obyvatel), arabská kultura (arabština je hlavním jazykem) a beduínská kultura. Přistěhovalci (především z Asie) a Evropané, kteří zde žijí, s sebou přivezli zase tradice svých zemí. Je třeba také zdůraznit, že v Emirátech je kladen velký důraz na vzdělání, v zemi je několik univerzit.
Z literatury, jež vznikla na území Emirátů, je nejvýraznější poezie, převážně v duchu arabského básnění. Opěvuje rytířské ctnosti, náboženství, lásku, rodinu, rodnou zemi… Ze slavných básníků minulosti uveďme Ibn Majida a Ibn Dahera.
V hudbě jsou nejpozoruhodnější projevy beduínské lidové hudby. Tanec liwa má kořeny ve východní Africe. Muži při něm stojí v kruhu, pohybují se, tančí, tleskají, obměňují kruh, zpívají svahilsky, žertují a stále rychleji víří v tanci. Hudební doprovod obstarává buben a dechový nástroj z rákosu, zvukem připomínající hoboj. Tanec se provozuje o svátcích, zejména na Eid ul-Fitr, oslavující konec ramadánu a půstu. Při jiných tancích muži třeba předvádějí bitvy nebo hony.
Architektura Emirátů je ovlivněna tou islámskou, k tomu je báječně uzpůsobená místnímu způsobu života a klimatu (provzdušněné stavby). Z moderní architektury lze v zemi obdivovat odvážné mrakodrapy a supermoderní nákupní centra, jež tu v posledních letech vyrůstají (zejména v Dubaji a v Abú Dhabi).
Z historie Dubaje
Až do poměrně nedávné doby toho o Dubaji (není zřejmé, zda jméno pochází z perštiny či arabštiny, spory se vedou i o význam slova daba, z nějž je název odvozen, mezi domnělé významy slova patří „zátoka“ či (luční) „kobylka“) víme jen velmi málo, zejména to, že se zde rozvíjel lov perel a s perlami spojený námořní obchod, dosahající až do Číny, odkud zas obchodníci přiváželi hedvábí a porcelán na trhy arabského světa a do Evropy. Oblast Dubaje tak tvořila důležitou obchodní spojnici mezi Východem a Západem (či Evropou). Islám zde byl rozšířen někdy v 7. století za dynastie Umajjovců.
První doložená zmínka o této oblasti pochází z konce 11. století, o samotném městě se něco spolehlivě dovídáme až o sedm století později, roku 1799. Z té doby pochází také nejstarší dosud stojící stavba, pevnost Al Fahidi.
Počátek současné vládnoucí dynastie emirátu Dubaj, dynastie Al Maktúm, sahá do roku 1833, kdy její kmen převzal oblast. Jeden z jejích nejslavnějších vládců, šejk Zajid bin Maktúm Al Maktúm (vládl v předlouhém období 1912 – 1958), byl nucen od 30. let 20. století řešit úpadek hospodářství spojeného s perlami. Řešil to úspěšně přeorientováním Dubaje na obchod, pro nějž budoval infrastrukturu (šejk bývá nazýván otcem Dubaje).
Za šejkova nástupce, vizionářského vládce šejka Rašida bin Zajida Al Maktúma (vláda 1958 – 1990), došlo jednak k utvoření Spojených arabských emirátů, ve kterých si emirát Dubaj od počátku zajistil (vedle Abú Dhabi) dominantní postavení i výlučnou pozici oblasti zaměřené na volný obchod (první zóna nejdříve kolem přístavu Jebel Ali, největšího přístavu na světě zbudovaného člověkem), jednak o několik let dříve (r. 1966) k objevu ropy, který podnítil ještě zběsilejší tempo budování.
Město se dokázalo adaptovat i na nové okolnosti v 90. letech 20. století, kdy se po válce v Perském zálivu (během níž zde, jako později při tažení do Iráku, měly spojenecké síly leteckou základnu pro doplňování paliva) budování v Dubaji obrátilo k dalším volným ekonomickým zónám (Dubai Internet City, Dubai Media City) a turistice. Návštěvníky i nové obyvatele z celého světa sem (kromě příznivých ekonomických podmínek) lákají i sportovní a zábavní události mezinárodního významu, ale především snad extravagantní, udivující stavební projekty, které zahrnují nejvyšší hotel světa Burdž Al Arab (321 m)- krásnou stavbu tvarem připomínající plachetnici, mrakodrap Burdž Dubaj (818 m), už v nedokončeném stavu vůbec nejvyšší budovu světa, i uměle budované ostrovy – Palm Islands (ve tvaru palmy) nebo World Islands, souostroví zatím ve výstavbě, jež má vyrůst do tvaru všech kontinentů.
Novou výzvu, skýtající Dubaji další příležitost prokázat schopnost přizpůsobit se proměňujícím se okolnostem, staví před oblast světová hospodářská krize, která těžce postihuje turistiku, na níž je dubajská ekonomika závislá (již dříve, v období nárůstu cestovního ruchu, zde došlo ke zvýšení inflace a tím pádem i k růstu životních nákladů).
Náboženství a tradice
- Oficiálním náboženstvím ve Spojených arabských emirátech je islám (sunnitové 80 %, šíitové 16 %), křesťanů jsou asi 3 %. Platí tu zákaz znevažování islámu. V průběhu Ramadánu (devátý, postní měsíc islámského kalendáře) platí pro muslimy od úsvitu do soumraku zákaz práce (úřady mají zkrácenou pracovní dobu), kouření a konzumace jídla a alkoholických nápojů (které je navíc obtížné tu sehnat). Turisté mohou na vyhrazených místech.
- Pravidla, vhodná v SAE dodržovat:
- nevhodnost intimně se dotýkat na veřejnosti včetně líbání
- nevhodnost fotografování zdejších žen
- nevhodnost fotografování zdejších mužů bez povolení
- evropská žena se smí pohybovat sama bez doprovodu manžela či jiného příbuzného, smí chodit s nezahalenou hlavou, řídit automobil, nosit krátké sukně i krátké kalhoty
- muž musí vždy mít (kromě pláží a bazénů) košili nebo tričko a nemůže veřejně chodit s obnaženou hrudí.
- muž musí mít při koupání šortky a ženy minimálně jednodílné plavky
- nesedat si tak, aby chodidla na někoho směřovala
- nejíst a nepodávat věci levou rukou
- zákaz vstupu do mešit
- zákaz fotografování vládních a vojenských budov
- Svátky muslimské: Islámský Nový rok (Al Hijra), Milad al-Nabi (narozeniny Proroka Mohameda), Miradž (Nanebevzetí Proroka, v Abú Dhabi se při té příležitosti konají hostiny a slavnosti), Eid ul-Fitr (poslední den Ramadánu zahajující tři dny oslav a hodování), Eid al-Adha (čtyřdenní svátek oslavující poutníky do Mekky).
- Svátky světské: Nový rok 1. ledna, Národní státní svátek 2. prosince (výročí podpisu smlouvy o vytvoření federace šesti emíry v roce 1971, oslavy zahrnují sportovní události, výstavy, obchodní a kulturní přehlídky).
- Data některých náboženských svátků jsou pohyblivá a řídí se islámským lunárním kalendářem. Ten je o 11 dní kratší než gregoriánský, islámské svátky se proto každý rok posunují o 11 dní dříve.
Historické lokality
- Dubai je hlavním městem emirátu Dubai. Nejstarší městskou částí Dubaje je Creek, kde jakoby se zastavil čas v dávné historii. Zde se nachází bezpočet historických památek a přes záliv vás převezou dhows, původní dřevěné válečné lodě, které se dnes používají pouze k obchodování. Podél zálivu se nachází jedna z nejstarších čtvrtí Bastakiya s typickými stavbami s větrnými věžemi, které sloužily k ochlazování vzduchu v domě.
- V pevnosti Al Fahidi Fort z roku 1787 je zřízeno Dubajské muzeum. Cílem sbírek je představit tradiční způsob života v emirátu Dubaj, jsou zde i starožitnosti a artefakty z afrických a asijských zemí, s kterými emirát obchoduje.
- Saeed Sheikh House je oficiální sídlo Sheikha Saeeda Al Maktouma,dědečka současného vládce, který vládl v letech 1912 – 1958. Nacházejí se zde vzácné sbírky fotografií, známek, mincí a dokumentů, které zaznamenávají historii Dubaje.
- Ve starém městě se zastavte také u rozhledny Burj Nahar z roku 1870 s okolím krásných zahrad nebo navštivte tradiční tržiště Dubai Old Souq.
- Zajímavou historickou lokalitou je obec z 16.století Hatta Village na hranicích s Ománem, která představuje tradiční styl architektury. Je zde asi dvacet zrekonstruovaných domů z kamene, bláta, rákosí a dvě strážní věže z roku 1850 aj.
- Al Ain – je půvabná pouštní oáza, známá také jako Zahradní město. Leží asi hodinu a půl cesty z Dubaje. Je největším vnitrozemským městem v Emirátech, které je obklopeno krásnými červenými písečnými dunami v pozadí s impozantními horami. Dříve bylo vítanou zastávkou na trase karavan, dnes se chlubí jednou z nejstarších vzdělávacích institucí Univerzitou Al Ain. Historie města je stará více jak 500 let.
- Úředním jazykem ve Spojených arabských emirátech je arabština.
- V obchodních stycích, v hotelech, obchodech či taxících je však možné domluvit se bez problémů anglicky, vždyť SAE dlouho patřily pod britskou koloniální nadvládu. Angličtinu používá také řada různých etnických skupin a často se vedle arabštiny objevuje i na nápisech v ulicích, směrových ukazatelích nebo popiskách zboží.
- Méně častá je němčina, ruština je slyšet spíše od řady turistů z bývalých sovětských republik, kterých sem jezdí čím dál více.
- Vzhledem k velkému množství přistěhovalců z Indie, Pákistánu, Bangladéše a Iránu se v Dubaji hojně hovoří jazyky hindí a urdu.
- Ve Spojených arabských emirátech žije 3,8 milionu obyvatel. Jen 20% z nich jsou „lokáci“, tzn. lidé, kteří mají státní občanství. Zbytek obyvatel tvoří směsici ras i národností, ve které převažují Asiaté (50%), Iránci a ostatní arabské národy (23%) a další národnosti z celého světa (8%).
- Počet obyvatel v jednotlivých emirátech: Abu Dhabi 1 186 000, Dubai 913 000, Sharjah 520 000, Ajman 174 000, Ras Al Khaimah 171 000, Fujeirah 98 000 a Umm Al Quwain 46 000.
- Peněžní jednotka je emirátský dirham (AED = Arab Emirates Dirham). 1 AED se skládá ze 100 filsů. Bankovky této měny jsou v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 dirhamů, mince v hodnotě 1 dirham, nebo 50, 25, 10 a 5 filsů.
- V hotelích lze platit i platebními kartami, jako je VISA, MasterCard, American Express či Diners.
- V SAE již existuje dostatečná síť bankomatů, které naleznete v bankovních domech.
- Nejvýhodnější kurzy mají v směnárny, které se nacházejí v centrech velkých měst. Otevírají později než banky. Obvykle fungují od 8.30 do 13.00 hod. a poté od 16.30 do 20.30 hod., v pátek mnohdy jen odpoledne.
- Cestovní šeky lze rozměnit za hotovost v hotelech, v některých směnárnách a bankách.
- Dirhamy je možné měnit ve směnárnách zpět na zahraniční měnu. Doporučujeme si s sebou vzít USD, popř. EUR.
- Aktuální kurz
- Spojené arabské emiráty jsou omývány Perským a Ománským zálivem. Pro tuto oblast jihovýchodu Arabského poloostrova je typické velmi teplé podnebí s teplotami, které mnohdy vystoupí vysoko nad 40oC. Proto letní měsíce květen až září nejsou příznivé pro dovolenkový pobyt. Minimální teploty neklesnou pod 30oC, slunce svítí až 10 hodin denně a neosvěží vás ani moře, které dosahuje teploty také ke 30oC. Vlhkost vzduchu je okolo 60%. V tomto období je asi nejlépe u hotelového bazénu.
- Hlavní sezóna je v prosinci a lednu, kdy maxima teplot dosahují průměrných 24 – 26oC, minima mohou klesnout ke 12oC a teplota moře je dostačujících 22 – 25oC. Leden je také měsícem největších srážek, ale nemějte obavy, většinou se jedná o dva dny v měsíci a srážky budou příjemným osvěžením.
- Vedlejší sezóna trvá od října do listopadu a od února do dubna, průměrná maxima teplot mohou občas dosáhnout 30oC i výše, minima se šplhají ke dvacítce. Moře už má příjemných 25 až 27oC a slunce je na obloze po dobu 8 hodin.
- Nepříjemností mohou být poměrně časté písečné bouře. Pokud se vydáte na výlet do vnitrozemí, pamatujte na větší rozdíly teplot během dne. V noci se citelně ochlazuje a v zimě může noční teplota vzduchu klesnout i k bodu mrazu.
Telefon
- Místní telefonní síť je velice hustá a téměř neexistuje místo, odkud byste se nedovolali.
- Telefonní předvolba je +971
- Ceny hovorů jsou závislé také na denní době. Za špičku je považován čas od 7:00 do 21:00. Špičkové tarify neplatí v pátek a ve dny veřejných svátků.
- Telefonní automaty jsou převážně na kartu. Lze ji bez problémů koupit v běžných obchodech nebo na benzínových čerpadlech. Prodávají se v hodnotách od 30 Dhs. V období mimo špičku můžete za tento obnos volat do ČR přibližně 10 min.
- Pokud potřebujete poslat fax, je to možné z kterékoliv pobočky Etisalat, poplatky jsou poměrně vysoké, až 10 AED/str. V drobných Copy Centrech je zaslání faxu o polovinu levnější.
- Důležitá telefonní čísla
- zastupitelský úřad 009712–6782800 ( zkontrolujte na mzv.cz)
- záchranná služba 214666
- ambulance 998
- policie 999
- hasiči 997
Internet
- S připojením k internetu není v Dubaji žádný větší problém. Téměr všechny hotely ho nabízí zdarma minimálně na recepci. V nákupních centrech je možné se připojit k některé z veřejných wifi sítí.
- Další rozvoj závisí na umožnění využívat VoIP, který zde není oficiálně povolen, a proto připojení např. přes Skype je zablokováno. Stejně tak jsou blokovány webové stránky, jejichž obsah se neslučuje s „ náboženskými, kulturními, politickými a morálními hodnotami SAE“.
Elektřina, zásuvky
- Napětí je 220 V/ 50 Hz.
- Zásuvky jsou tříkolíkové jako v Británii. Adaptéry běžně dostanete i na místě.
- Pamatujte na opalovací krémy s vysokým faktorem, na zklidňující přípravky po opalování, sluneční brýle a pokrývku hlavy. Ručníky na pláž jsou v některých hotelech za poplatek. Klimatizace v dopravních prostředcích i v hotelích jede naplno, vy choulostivější, přibalte svetřík.
- Vyplatí se kvalitní cestovní připojištění, platba za běžné ošetření na soukromé klinice vyjde i na 100 AED.
- Nezapomeňte na lékárničku se základním vybavením, doplňte ji pro jistotu léky na průjmy a alergii.
- Mějte na paměti, že jedete do muslimské země, proto dbejte na volbu oblečení. Mimo hotelový komplex by dámy měly mít oděv s krátkým rukávem, sukně by měla sahat minimálně ke kolenům, kalhoty také. I pánové by měli zvolit délku kalhot minimálně ke kolenům. Oblečení na hotelovou večeři by mělo odpovídat jeho luxusu. Není vyjímkou oblek u mužů a večerní šaty u žen. Do méně luxusních hotelů volte oděv jednodušší.
- Pijte raději balenou vodu.
- Ve čtvrtek a v pátek se nesnažte něco vyřídit na úřadech, pochodili byste stejně jako u nás v sobotu a v neděli.
- V Dubaji může mít žena – turistka trochu kratší sukni a ne tolik zahalená ramena.
- I zde platí přísný zákaz koupání a opalování nahoře bez.
- Pozor, při seznamování podává ruku první muž! Je nepřípustné, aby jako první nabídla ruku žena, často si muž se ženou ruce vůbec nepodávají.
- Pokud si pořídíte jako suvenýr tradiční arabský oděv, nenoste jej na veřejnosti. Bylo by to považováno jako projev neúcty.
- Při fotografování čehokoli a kohokoli, žádejte o svolení. Nefoťte zahalené muslimské ženy, vládní budovy a vojenská zařízení.
- Nevstupujte do mešit.
- Nekonzumujte alkohol na veřejnosti
- Během Ramadánu není povoleno jíst,pít i kouřit na veřejnosti od úsvitu do soumraku.
- plechovka nealkoholického nápoje: cca 5 kč
- bageta: cca 5 Kč
- taxi: cca 5Kč/km
- pečené kuře : cca 25 Kč
- sýry a uzeniny jsou cca 5 krát dražší než v ČR
- prací prášek 2kg: cca 50 Kč
- 1 litr benzínu: 5 – 7 Kč/l
- Spojené arabské emiráty jsou nákupním rájem mnoha turistů. Díky
nízkým daním a nákladům na dopravu se zde dá skutečně levně nakupovat a
vyplatí se sem cestovat třeba jen za tímto účelem. Najdete zde běžné
zboží západního stylu. Levná je především elektronika, zlato, stříbro
a mnoho dalšího zboží. Lidé si velmi oblíbili moderní obchodní galerie,
které jsou mimo nákupních možností ideálním místem schůzek a
zábavy.
- Hlavními nákupními oblastmi jsou města Dubai, Abu Dhabi, Sharjah
a Al-Ain. Ulice Dubaje se nejvíce zaplní v zimě, kdy se konají
tradiční nákupní festivaly s doprovodnými kulturními a zábavními
programy. Obchodníci lákají zákazníky neuvěřitelnými slevami a akčními
nabídkami a dosahují tím skutečně velkých obratů.
- Vedle velkých obchodních center a klasických kamenných obchodů najdete
pro tuto zemi typické arabské tržiště zvané
souq. Přináší s sebou jedinečnou atmosféru plnou vůní,
barev i zvuků. Trhy nabízí široký sortiment zboží, především
suvenýry, ale také šperky, textil, koření, ovoce a zeleninu.
Nejznámější trh Souq al-Arsah s nabídkou tradičního
zboží a suvenýrů můžete navštívit v Sharjah. Za podívanou stojí také
trh se zlatem Gold Souq v Dubaji, který nabízí asi
200 obchůdků se šperky.
- Na tržištích se běžně smlouvá, a to až na polovinu
nebo třetinu původní ceny. Smlouvat můžete také např. v malých
obchodech nebo v taxi.
- Otevírací doba v supermarketech je většinou od 9 do
23 hodin. Obchody mívají polední pauzu od 13 do 16 hodin. V pátek je den
pracovního klidu, tudíž bývá otevřeno až od 14 hodin. Během ramadánu,
kdy je rušný noční život, platí otevírací doba dlouho do noci.
- Ve Spojených arabských emirátech se nesetkáte pouze s typickou arabskou
kuchyní, ale silný vliv zde má evropská a exotická kuchyně. Možná bude
dokonce obtížné sehnat ve větším městě nějakou restauraci pouze
s místními specialitami.
- Základ domácí kuchyně tvoří zelenina (oblíbené jsou salátové
okurky a lilek) a různé koření, které se nepoužívá pouze k dochucení
masitých pokrmů a salátů, ale také na pečení sladkého a slaného
pečiva. Tradiční směs koření se nazývá baharát.
K dalším důležitým ingrediencím patří oříšky, datle či olivy.
- Protože se jedná o islámskou zemi, zakazuje se muslimům konzumovat
vepřové maso. Koupit ho můžete výjimečně v některých obchodech a pro
turisty ho připravují ve větších hotelích. Z oblíbených jsou ale např.
velbloudí, skopové, kuřecí, hovězí a ryby, které zde jsou ovšem
dost drahé.
Speciality
- Mezi typické místní speciality se řadí humus, což je
ochucená kaše z cizrny. Oblíbený je také pokrm zvaný
mezze. Na talíři se servíruje mnoho malých mističek
s nejrůznějšími specialitami. Dalším oblíbeným jídlem je
kafta (válečky z mletého masa na jehle opékané na rožni)
nebo tabbuleh (sálat z kuskusu, pšeničných zrn a
zeleniny). Zejména v pouličních stáncích se setkáte
s kebabem, který je rozšířený i u nás.
- Po jídle se podávají sladké dezerty, např. baklava
(vrstvy těsta prokládané oříšky a slazené medem),
mehalabiza (puding s pistáciemi), esh
asaraya (sladký sýrový dort).
Nápoje
- V této tradiční islámské zemi se nedovoluje pít
alkohol. K dostání je pouze ve větších hotelích,
restauracích a ve specializovaných prodejnách, ale počítejte s vyšší
přirážkou.
- Oblíbeným nápojem arabů je silná káva nebo
čaj, který je vynikající s mátou. K hlavnímu jídlu se
nejvíce hodí obyčejná voda.
Restaurace
- Nejluxusnější restaurace naleznete přímo v hotelích. Co se týče
rychlého občerstvení, i v této zemi mají hojné zastoupení světoznámé
značky jako McDonald´s, KFC, Burger King a Dunkin´
Donut. Na vycházkách v ulicích a na tržištích si můžete koupit
typické arabské pokrmy z pouličních stánků. Navštivte také typickou
arabskou kavárnu a čajovnu. V běžné restauraci se najíte zhruba za
10 – 15 AED.
Na co dát pozor
- Nepijte vodu z kohoutků, ale kupujte si balenou vodu. Ovoce před
konzumací pečlivě oplachujte a raději nekupujte maso na trzích. V této
zemi však nehrozí žádné velké zdravotní nebezpečí, protože se zde
dodržují přísná hygienická opatření.
- Pokud si chcete ze své dovolené přivézt na památku typický suvenýr,
máme pro vás několik vhodných doporučení.
- Nejtypičtější pro Spojené arabské emiráty je zlato
prodávané za velice příznivou cenu. Výběr je skutečně obrovský, od
klasických šperků až po naprosté originály.
- Oblíbeným dárkem jsou také kvalitní koberce
v nekonečné nabídce různých druhů, vzorů a barev. Jako záruku kvality
mnohdy dostanete od obchodníka certifikát dokládající originální původ
koberce.
- Za výhodné ceny si můžete pořídit tradiční arabské
látky a oděvy. Na výběr jsou také
kašmírové šátky nebo přírodní látky
z Thajska, Indie a Indonésie. Pokud si koupíte pouze látku,
můžete si nechat v krejčovství ušít za několik hodin oděv podle
vašeho přání.
- Milým dárkem pro vaše přátelé mohou být měděné konvice na
kávu dalla. Můžete si pořídit celou sadu také se zdobenými
kovovými talíři.
- Možná vás také potěší, že v Dubaji je nejnižší cena
kaviárů a patří zde k těm nejkvalitnějším.
- Ze SAE si turisté často přivážejí moderní
elektroniku, která zde vyjde mnohem levněji, než
u nás.
- Spropitné je v arabských zemích naprosto běžné a je považováno za samozřejmou součást poskytování služeb.
- V SAE se automaticky spropitné neočekává, ale každý přijme s povděkem nějaký ten Dihram navíc. Pokud jste byli v restauraci spokojeni s obsluhou, je rozšířené nechat spropitné. V těch luxusních bývá tzv. „servis charge“ ve výši 10–15% útraty přímo na lístku.
- U ostatních služeb je na vašem rozhodnutí, zda např. řidiče taxíku nebo pracovníka pumpy odměníte. Obvyklá výše je okolo 2 Dirhamů.
- Spropitné se doporučuje dávat i zaměstnancům hotelů, ale nikdy ho neočekávají, ani si o něj neřeknou jako např. v Egyptě.
Aktivity a zábava
- Dubaj má několik nej, která musíte při jeho návštěvě bezpodmínečně vidět. Nejvyšší mrakodrap Burj Dubaj, Burj Al Arab – jediný sedmihvězdičkový hotel světa. Největší nákupní středisko s nejdelší krytou sjezdovkou na světě. Podmořský hotel, otáčející se mrakodrap. Dokončuje se umělé souostroví palem a buduje se další The World, kde tvary ostrovů mají odpovídat kontinentům světa. Staví se šachové město s 32 budovami o 64 patrech, které mají představovat šachové figury. Nově postavený je Dubailand, který zahrnuje sjezdovku, Penguinarium, zimním akvária, ledovou halu aj.
- Prohlídka 7* hotelu Burj Al Arab spojená s obědem přijde cca na 140 USD ( nutný společenský oděv bez kravaty a saka)
- Lyžování ve Ski Domu – v přepočtu 350 Kč/hod.
- Ve staré části Bur Dubai doporučujeme navštívit palác šejka Saeeda Al Maktouma, rybářskou a přímořskou tradici regionu zobrazuje Heritage and Diving Village. Určitě si nenechte ujít návštěvu Dubajského muzea ve staré pevnosti Fahidi Fort.
- Vstupné: Museum – 3 Dhs dospělí, 1 Dhs děti, dům Saeed Sheikh 2 Dhs dospělí, 1 Dhs děti
- Svůj volný čas můžete trávit i v ZOO Dubai, v obrovském parku Wild Wadi nebo skanzenu Majlis Ghofat Um Al Sheef..
- Většina hotelů nebo turistických kanceláří vám zajistí různé kombinované typy výletů jako např.:
- Pouštní safari na čtyřkolkách v kombinaci s lyžováním na dunách nebo jízdou na velbloudech – ceny okolo 1500,– až 1900,–Kč
- Komentované výlety po Dubajia okolí dvoupodlažním vyhlídkovým autobusem s volným vstupem do Dubajského muzea apod. Během jednoho dne spatříte všechny významné lokality města i s koupáním na pláži. Cena je cca 1300,– Kč, půldenní prohlídky s pohybují okolo 850 ,– Kč.
- Za vidění stojí určitě Hatta Heritage Village, která je skanzenem s dvěmi desítkami zrekonstruovaných obydlí z kamene, bláta a rákosu. Z Dubaje trvá cesta cca hodinu.
- Samozřejmě jednotlivé cestovní kanceláře šijí nabídku výletů přímo pro své klienty. Zde můžete ochutnat něco z nabídky CK FTI:
- oběd či čaj o páté v hotelu Bur Al Arab - vyzvednutí na Vašem hotelu, cena na osobu 125 Euro ( pozor na vhodné oblečení!!!!)
- Dubaj z výšky - okružní let v délce 20 popř. 40 min. nad městem. Cena 319 Euro/os
- Prohlídka města - 4 hod. s německy mluvícím průvodcem, cena 26 Euro
- Okružní let helikoptérou - 20min , 189,- Euro
- Vstupenka Burj Kalifa - bez transferu 34 Euro/os
- Vstupenka do Atlantis Aquaventure - bez transferu 49,- Euro/os
U dětí, většinou do 11 let, je sleva ze základní ceny.
Wellness
- Všichni, kdo si oblíbili wellness procedury, si přijdou na své i ve Spojených arabských emirátech. Péči nejvyšší kvality najdete např. v Dubai Marine Beach Resort & Spa (Aroma Spa). Vybírat můžete z různých druhů masáží, koupelí a zábalů obličeje i celého těla. Lázně jsou otevřeny každý den od 9 do 21 hod.
- Spa středisko najdete také v The Fairmont Hotel Dubai a jmenuje se Willow Stream Spa. Jeho součástí jsou dva bazény, Jacuzzi, sauna a několik pokojů, kde vám provedou ošetření podle vašeho výběru. Procedury si můžete objednat jednotlivě, nebo jako balíček několika služeb. V nabídce jsou balíčky se speciálními kúrami pro může i pro ženy.
- Obdobné služby získáte také v denních lázních Angsana Spa & Health Club v Dubai Marina. Pobočku tohoto denního wellness střediska Angsana Spa najdete také v Arabian Ranches Dubai. Další je v Town Centre Meadows Drive, jmenuje se Angsana Spa Emirates Hills.
- Velké a výborně vybavené spa centrum je také v Madinat Jumeirah. Nabízí zde jak tradiční wellness procedury, tak alternativní terapie čerpající z čínské medicíny a Ayurvédského učení. Součástí lázní je také salón krásy s manikúrou a kadeřnictvím a fitness centrum.
- Pokud navštívíte hotelový komplex Taj Palace Hotel Dubai, najdete zde Taj Ayurvedic Spa, kde si můžete dopřát kompletní zkrášlovací, pěstící a relaxační program pro obličej, tělo i vlasy.
- Také Shangri-La Hotel Dubai dispojuje wellness centrem. Jmenuje se The Chi Spa a nabízí kvalitní ošetření celého těla.
- Podobné lázeňské středisko je i v Coral Boutique hotel Apartment & Spa. Nazývá seMurjan-Coral Signature Spa a jistě vám zde pomohou relaxovat a získat novou energii.
- Do kategorie luxusní lázně patří wellness centra v těchto hotelech: Grosvenor House Dubai, Jumeirah Bab Al Shams Desert Resort & Spa, Le Royal Meridien Beach Resort & Spa, Park Hyatt Dubai.
- Spa a wellness center různé kategorie a vybavení je mnohem více. Na nejbližší a nejvhodnější právě pro vaše potřeby se proto informujte přímo v místě vašeho ubytování.
Potápění
- Spojené arabské emiráty to není jen ropa a písek, ale také mnoho příležitostí k potápění.
- Okolí Dubaje má ideální podmínky pro vrakové potápění. Díky již dlouho trvajícím rozlehlým stavbám obřích umělých poloostrovů a ostrovů, je zde pod hladinou ukryto mnoho bagrů, vraků lodí, a to jak rybářských, tak nákladních. Je zde potopen i tanker Determination, který leží v hloubce 80 metrů. Každý z těchto vraků je obrostlý velkým množstvím korálů, dává možnost úkrytu velkému množství ryb a korýšů a skýtá nevídanou podívanou na zdejší pestrý podmořský život.
- Zajímavostí je umělý útes vyrobený pro účely hotelu Burj Al Arab roku 1996.
- Velmi pěknou lokalitou k potápění je ostrov ležící asi 70km mezi Dubají a Abu Dhabi, který se jmenuje Sir Bu Naair. Je zde skutečně krásný a barvami oplývající korálový útes. Na ostrov není umožněn přístup, ale v jeho okolí si můžete užívat šnorchlování i potápění z lodi.
- Nedaleko Dubaje leží pláž u hotelu Jebel Ali, která je vhodná pouze pro šnorchlování. I zde se dá shlédnout mnoho druhů drobných rybiček a mořských řas.
- V Dubaji i v Abu Dhabi je několik potápěčských škol, ve kterých je možné si zapůjčit veškeré vybavení i vyjet na oblíbené lokality.
- Vytvořením umělých ostrovů narušily v Dubaji proudění vody, a tím vážně poškodily zdejší ekosystém.
Sport a zábava
Sport
- Islámské země dávno nejsou popelkou na poli sportovním. Nabídka sportovních aktivit v Dubaji je srovnatelná s nejlepšími středisky v Evropě a Asii. Dubaj dokonce kandiduje na uspořádání letních olympijských her v roce 2016. V současné době probíhá výstavba speciálního sportovního města Dubai Sports City.
- Všechny plážové rezorty vám nabídnou širokou škálu vodních sportů jako je bananaboating, jachting, jízda na vodních lyžích, windsurfing, parasailing, někde i jízdu na kajaku nebo rybaření. Nejširší nabídku mají Club Joumana v Jebel Ali a v Dubai Marina Club Mina, Nautica 1992 nebo Sheraton. V Jumeirah Health & Beach Club.
- Mezi další oblíbené sporty patří fotbal, kriket, golf, tenis, střelba, rugby, horolezectví aj. Pro cizince je atraktivní jízda na velbloudech nebo lyžování v písečných dunách.
- Největtší multifunkčním sportovním portálem je Bluebanana.com., kde si můžete objednat v místě lety balónem, létání ultralightem, potápění, jízdu na vodních člunech, kitesurfing, wakeboarding aj. víceméně adrenalinové aktivity. Najdete zde i nejvyšší horolezeckou stěnu v SAE.
Příklady cen:
- motorový paragliding – 250 AED/os
- plavba na katamaránu – 3650 AED/hod
- lekce surfingu – 475 AED/ 1,5 hod.
- Ve městě je vystavěno také pět bowlingových hal, největší je Al Nasr Leiureland, která je opět uzpůsobena pro více sportů, zahrát si můžete fotbal, tenis, squash, můžete si zaboxovat nebo zaplavat.
- V Dubaji a okolí je mnoho špičkových golfových hřišť s mezinárodní licencí. Zdejší golfové kluby poskytují nejvyšší kvalitu služeb a prvotřídní podmínky pro hru. Mezi nejznámější patří např. :
- Al Hamra Golf Club & Resorts
- Arabian Ranches Golf Club
- Els Golf Club
- Emirates Golf Club
- Four Seasons Golf Club
- The Montgomerie Dubai
- Velice populární zábavou jsou koňské dostihy. Závody se odehrávají na okruhu Nad al Sheba, který je vzdálený 10 minut cesty autem z centra města a jsou určené široké veřejnosti bez rozdílu společenské vrstvy a to díky vstupnému zdarma.
zábava
- Mezi nejoblíbenější bary v Dubaji patří v Bur Dubai Chi , Elegante s největším tanečním parketem nebo noční kluby Touch a Rockafellas. V Marina Dubai je vyhledávaným Rooftop. Bar v arabském stylu s krásným výhledem na oceán, v Jumeirah suschi bar Sho Cho, kde je nutné rezervovat místa dostatečně dopředu. Tanečním barem je oblíbený Apartmán, kam se rychleji dostanete, pokud přijdete ve dvojici.
- Zábavní parky v Dubaji nabízejí rozmanité možnosti strávení vašeho času mimo pláž.
- Vodní park Aquaventure je určen pro celé rodiny, které si zde užijí zábavy po celý den. Vstupné 80 $/den
- Aqua Park v Umm Al Quwain s více než třiceti atrakcemi, motokárami, tenisovými kurty, bazény a parky. Vstupné je 100 AED/os
- Pokud chcete v parném létě lyžovat nebo jezdit na snowboardu, navštivte sjezdovku Den Pass. Vstupné činí 85 $/2 hod.
- Kdo chce zahlédnout alespoň část podmořského světa, měl by navštívit Mořský park Atlantis. Vstupné 29 $/os.
- Využít můžete i celodenní výlety lodí – 180 AED/os
- Ohromujícím projektem je stavba Dubailandu, který se svou rozlohou bude rovnat našemu Brnu. První atrakce měly být ukončeny v roce 2008 a okouzlit ve své plné síle by mohl turisty v roce 2018. Bude největším obchodním centrem, vystavěny budou Legoland, zábavní atrakce Six Flags, vesmírná akademie, lyžařská sjezdovka, hotely, zoo, safari, svět dinosaurů, to vše doplněno přírodními prvky.
- Nejluxusnější pláže jsou u hotelových komplexů. Všechny pláže jsou dlouhé, široké s jemným bílým pískem. Na novější pláže v Dubai Marina můžete zajet autem až těsně k moři a uspořádat si rodinný brunch. Asi nejpříhodnějším místem pro koupání je Jumeirah Beach Park, který je krásně udržovaný. Vstup do parku stojí 5 dirhamů ( asi 25 Kč), půjčení lehátka, křesla apod. stojí v přepočtu cca 25 až 75,– Kč. Kromě pestré nabídky vodních sportů je zde několik restaurací, toalety, sprchy aj.
- Nebyly by to Emiráty, kdyby i v plážovém servisu nevymysleli nějakou specialitu. V roce 2010 se můžete slunit na chlazené pláži s umělým vánkem v nově vybudovaném hotelu Palazzo Versage. V Dubaji je i několik veřejně přístupných pláží, na kterých se neplatí. Většinou nejsou moc udržované, vyhledávají je ti nejchudší obyvatelé města. Na některých veřejných pláží se žena musí koupat v oblečení.Vstup na placené pláže je okolo 30 DHS, jsou zde sprchy, toalety,občerstvení apod.
- V luxusní čtvrti Jumeirah na jihu Dubaje se rozkládá krásný aquapark Wild Wadi mezi hotely Burj Al Arab a Jumeirah Beach Hotel, asi dvacet minut jízdy od centra. Vstupné je odlišeno podle výšky. Dítě do 1,1 m na celý den 284 AED, dospělí nad 1,1 m výšky 336 AED. Otevírací doba je od listopadu do února 10:00 – 18:00, od března do května 10:00 – 19:00, od června do srpna 10:00 do 20:00 a v září a říjnu 10:00 – 19:00.
- Další vodní atrakce jsou součástí zábavného parku Wonderland a Splashland, který najdete v oblasti Creeku. Je uzavřen v neděli, středy jsou pouze pro ženy a čtvrtky pouze pro rodiny. Otevírací doba je od 14:00 do 20:00 avstupné je 40 DHS pro dospělé a 25 DHS pro děti.
- Spojené arabské emiráty nadchnou všechny
milovníky luxusu, extravagantních staveb, prosluněných pláží, teplého
moře a samozřejmě milovníky podmořského světa.
- Emirát Dubaj, to je příběh peněz, úspěchu a
megalomanie, hraničící s prostopášností. Když se jede do Dubaje, jede se
utrácet. Zdejší obchody se zlatem jsou vyhlášené po celém světě. Ale
nejen Město zlata, ale také Nákupní
ráj, Golfový ráj, to všechno jsou
přídomky tohoto emirátu. Dubaj se stala obrovskou laboratoří světových
architektů. To, co by jinde jen stěží prošlo, se tady vítá s otevřenou
náručí. Proslulý hotel Burj al-Arab ve tvaru
lodní plachty byl jen první vlaštovkou, dnes už nikoho nepřekvapí
ledová plocha , krytá lyžařská
sjezdovka, umělé ostrovy pro luxusní vily
nebo nejvyšší mrakodrap planety, který by měl
být dokončen v září 2009 s konečnou výškou 818 metrů.
- Pobřeží Dubaje bylo kdysi bez ostrovů, ale to už dávno neplatí.
Ambiciózní projekty mění i geografii tohoto státu. Jako první budou
dokončeny Palmové ostrovy, jejihž tvar posoudíte pouze
z letadla. První palma se začala stavět kousek od nejdražšího hotelu Burj
al-Arab v luxusní přímořské čtrvti Jumeirah a
další jižně od města v lokalitě Jebel Ali. Na
těchto dvou ostrovech vyroste 50 hotelů, 2500 rezidencí a
2400 apartmánů. Většina obytných vil už je rozebrána. Jedním
z vlastníků je mimo jiné i fotbalista David Beckham. Do roku 2015 má být
dokončena i třetí palma, která pojme jeden milión ubytovaných. Dalším
projektem je souostroví World, jednotlivé ostrůvky
mají vytvořit mapu Země.
- Dubaj se sestává ze dvou částí Deira a Bur
Dubai mezi nimiž tvoří přirozenou hranici
Creek, 12 km dlouhý úzký záliv, na jehož konci
jsou mokřady se vzácnými druhy ptactva , úchvatné jsou především kolonie
plameňáků. Zbylé kilometry pobřeží Creeku už patří výhradně
službám. Zábavní parky, shopping centra, přepychový golfový areál, jacht
klub, banky, úřady. Ve staré části Deira se rozkládá pověstný
Zlatý trh s necelými třemi stovkami krámků se
zlatem. I nákupy mají v Dubaji svůj vrchol, kterým je každoroční
měsíc trvající Shopping Festival s řadou
doprovodných akcí.
- Pláže jsou pokryty jemným bílým pískem a omývány průzračným
zelenomodrým mořem. Hotely stojící u moře poskytují skvělé vybavení
pro rozmanité vodní sporty jako surfování, vodní lyžování, plavba na
plachetnici a motorovém člunu, velice oblíbené je potápění, protože
podmořský svět zde ukrývá opravdové bohatství. Oblíbené jsou
především pláže na východním pobřeží, nebo oblast mezi Abu
Dhabi a Rás – Al – Khaymah na západním pobřeží.
Nejznámější Dubajská pláž je Jumeirah Beach,
která je zároveň považována za nejkrásnější v Emirátech. Další
dlouhý, několikakilometrový úsek pláží, které nabízejí skvělé
podmínky pro koupání a relaxaci, se nachází jižně od
metropole Sharjah, hlavního města stejnojmenného Emirátu,
které je vzdáleno 15 km severně od Dubaje. V hlavním městě diskotéky,
kluby a noční bary žijí běžným životem, dokonce i alkohol je
tolerován. Pokud ale míříte do okolních emirátů, na sklenku vína
zajeďte raději k večeru do Dubaje, ve většině je pití alkoholu
zakázáno.
Možnosti výletů (více sekce výlety):
- pevnost Al Fahidi Fort s Dubajským muzeem
- pouštní safari
- Ski Dubai
- dostihy velbloudů
- městečko Hatta
- oázy Liwi
- Většinu území pokrývá plochá nížina, která je pokryta pouští Rub
al-Khali s četnými solnými proláklinami na pobřeží. Severní část
země je zelenější.
- Na hranici s Ománem se tyčí nejvyšší pohoří s vrcholem
Džabal Hafíd (1527 m).
- Severní pobřeží Spojených arabským emirátů obklopuje Perský
záliv a východní pobřeží lemuje Ománský
záliv.
- 70 km východně od Dubaje hraničí SAE s Ománem a
300 km jižně se Saudskou Arábií. 300 km východně přes
Perský záliv se nachází Katar a 200 km severně
Írán.
- Většinu území Spojených arabských emirátů zaujímá nízká
plošina, která je z devadesáti procent pokryta pouští Rub
al-Khali. Písky této pouště jsou různé barvy, od klasické
krémové přes šedou až k červené, což je dáno složením minerálů.
V okolí města Dubai se rozkládá poměrně rovinatá vyprahlá kamenitá
poušť, která se poté mění v písečnou. Nejznámější oblastí
písečných dun se nazývá Nazwa. Nejvyšším místem je hraniční oblast
s Ománem, kde horský masiv Al-Hajar stoupá do výšky
1100m. Nížiny se rozkládají podél Perského zálivu a jsou tvořeny
rozsáhlými solnými pánvemi. Ostrůvky života tvoří v pouštích
především oázy Buraimi a
Liwa, jejíž přírodní zajímavostí je sirné
jezírko Al-Fayda, které ale není ke koupání.
- Specifickou přírodní oblastí přímo v Dubaji je záliv
Creek, který působí jako řeka, protože je poměrně úzký,
ale zato 12 km dlouhý. Na jeho konci jsou mokřady se vzácnými druhy ptactva
, úchvatné jsou především kolonie plameňáků.
- Symbolem arabského světa je velbloud, který je
mnohde i zdrojem financí pro majitele. V poušti přežívá řada
chráněných živočichů, které můžete spatřit jen vyjímečně, je to
např. rys karakal, Gordonova pouštní divoká kočka
nebo pták podobný slepici Chlamydotis undulata.
Mnoho zvířat se vyskytuje v rezervacích na území emirátu Sharjah (
arabský leopard, vlk arabský, hyena pruhovaná aj.), velice
ohroženým druhem je přímorožec arabský.
- Za nejzelenější oblast je považován úrodný emirát Ras al-Khaimah.
Typickými rostlinami pro Emiráty jsou exotické palmy datlové,
kokosové nebo banánové, papaya a
citrusovníky. Dlouhověkou tradici na celém
Arabském poloostrově má pěstování datlovníku.
Zajímavým stromem je Ghaf, který svými kořeny
získává vláhu až z 80ti metrů hloubky. Na jihu v zálivu Khor Kalba se
rozprostírá nejstarší háj mangrove na území Arábie. Mezi nejznámější
pouštní parky patří Sharjah Desrt Park, jehož
součástí je i zoologická zahrada, květinová zahrada a přírodovědné
muzeum. Koupání v přírodních minerálních pramenech si můžete užít
u horkých vodopádů Khatt na území Emirátu Ras
al-Khaimah.
- Ještě před půl stoletím nabyla Dubaj víc než jen pár domků kolem
zátoky Creek. Ale pobřeží Emirátů prosperovalo ještě dříve, než
přišla ropa. Perský záliv totiž
oplýval perlami, za kterými se stěhovali lidé
z pouští a pomáhali tak pobřeží osídlit. Konec lovu perel přinesla
40.léta minulého století.
- Vzhledem k poloze Dubaje v pouštích Arabského poloostrova tu nejsou
žádné dlouhé ani jinak význačné řeky. Pouze během zimních měsíců,
kdy tu občas prší, se množství vyschlých koryt zaplní vodou a promění
se v krátké, sezónní říčky.
|