- Míra kriminality v Bulharsku je obecně vyšší než v ČR, jedná se hlavně o kapesní krádeže, vykrádání automobilů, ale i o krádeže aut aj. Je proto třeba zvýšené opatrnosti. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat bezpečnému zajištění finančních prostředků, osobních dokladů, platebních karet atd. Cennosti a doklady doporučujeme odkládat v hotelových trezorech, peníze a platební karty doporučujeme rozdělit na několik míst, peníze a doklady je potřeba mít oddělené. Nedoporučuje se přespávat v automobilech, zejména na nehlídaných místech. Za nejvhodnější a také nejbezpečnější způsob cestování do Bulharska lze považovat letecké zájezdy cestovních kanceláří. Individuální turistika pak samozřejmě přináší zvýšená bezpečnostní a případně i hygienická rizika.
- Zvýšenou pozornost je potřeba také věnovat při výměně valut, zde je nutné využívat pouze solidních směnáren nebo bank. I ve směnárnách je však třeba si před vlastní výměnou ověřit skutečný kurz. Vždy je třeba se vyhnout pouliční směně valut!
- Při krádežích či ztrátě cenných předmětů či osobních dokladů je třeba případ nahlásit neprodleně na nejbližší policejní stanici a vyžadovat vydání kopie protokolu či záznamu o této skutečnosti. V případě potřeby je při jednání s bulharskou policií možné vyžadovat přítomnost tlumočníka, kterého podle vnitřních předpisů bulharského ministerstva vnitra musí policie zajistit. V případě jednání s úřady doporučujeme se spojit s konzulárním oddělením Velvyslanectví ČR v Sofii, s honorárním konzulátem ve Varně, příp. v letní sezoně s konzulárním jednatelstvím v Burgasu, které vám podá informace, jak v dané situaci postupovat. V případech organizovaných zájezdů cestovních kanceláří potřebnou součinnost vždy poskytne také příslušný delegát cestovní kanceláře.
Doprava
- K řízení motorových vozidel v Bulharsku stačí platný řidičský průkaz ČR, dále je potřebný technický průkaz vozidla a zelená karta
- Povolená rychlost v obci je v Bulharsku 50 km/h, mimo obec 90 km/h (auto s přívěsem 70 km/h), na dálnici 120 km/h. Pro řidiče, kteří vlastní řidičský průkaz méně než 2 roky, je nejvyšší povolená rychlost mimo obec 70 km/h a na dálnici 100 km/h
- V případě půjčení vozidla u některé soukromé firmy musí být řidič držitelem řidičského oprávnění minimálně 1 rok a musí být starší 21 let.
- Mimo velká města jsou dopravní pokyny často psány jen azbukou (cyrilicí).
- Součástí povinné výbavy vozidla je kromě výstražného trojúhelníku také hasící přístroj. Pokuty za dopravní přestupky (jízda pod vlivem alkoholu, nepoužití bezpečnostních pásů, špatné parkování nebo překročená rychlost) jsou v Bulharsku výrazně vyšší než v ČR
Místní doprava
- Veřejnou dopravu v Bulharsku zajišťují hlavně autobusy a taxíky.
- Autobusová síť je poměrně hustá a ceny jsou nízké. Typické je několikaminutové zpoždění linek a není možné se stoprocentně spoléhat na jízdní řády. Na některých, zejména dálkových trasách, se o dopravu starají soukromé firmy, což je jistou zárukou modernější a komfortnější přepravy.
- Bulharské taxíky mají žlutou barvu a jsou cenově dostupné. Běžná taxa se pohybuje v rozmezí 6 – 18 Kč za kilometr. V noci a v turisticky nejvíce vytížených lokalitách mohou být ceny vyšší.
- V případě půjčení vozidla u některé soukromé firmy musí být řidič držitelem řidičského oprávnění minimálně 1 rok a musí být starší 21 let. Porovnejte, zda není výhodnější objednat pronájem auta po internetu z domova. K dispozici jsou např.stránky www.hertz-europe.com, www.avis.cz, www.sixt.de nebo http://www.ofran.cz/1005-cs/Ofran.aspx.
- Mimo velká města jsou dopravní pokyny často psány jen azbukou (cyrilicí).
- Součástí povinné výbavy vozidla je kromě výstražného trojúhelníku také hasící přístroj. Pokuty za dopravní přestupky (jízda pod vlivem alkoholu, nepoužití bezpečnostních pásů, špatné parkování nebo překročená rychlost) jsou v Bulharsku výrazně vyšší než v ČR.
Náboženství a historie
- Bulharsko má dlouhé dějiny, během nichž existovalo několik bulharských států, ale jejich rozkvět byl ohrožen válkami ze strany mocných sousedů.
- Nejstaršími známými obyvateli Bulharska jsou Thrákové, po dobytí území římskou říší byla proto nová provincie pojmenovaná Thracia. Před dobytím Římany bylo území Bulharska součástí říše Alexandra Velikého.
- První Slované přicházejí na území východního Balkánu v 6. století n.l. V 7. století přicházejí na Balkán turkotatarští kočovní Bulhaři, kteří časem splynuli s usedlými Slovany, převzali jejich jazyk a kulturu, ale zároveň na ně přenesli svoje označení. Roku 681 založil chán Asparuch první bulharský stát s hlavním městem Pliskou, přijal z Byzance křesťanství a potlačoval pohanské kulty. Vrchol dosáhla bulharská říše v 10. století, ale v roce 1018 zanikla a stala se součástí Byzantské říše.
- Druhý bulharský stát s centrem Veliko Tarnovo vznikl roku 1185, v době oslabení moci Byzance. Svého vrcholu dosáhl v polovině 13. století za vlády Ivana Asena II. Po pádu Vidinu v roce 1396 se Bulharsko stává součástí Osmanské říše a přestává existovat jako stát na další 4 století.
- Koncem 18. století dochází k bulharskému národnímu obrození a z původně kulturního hnutí se stává hnutí s politickými požadavky. Díky porážce Osmanů v rusko-turecké válce vzniká roku 1878 Bulharské knížectví jako autonomní část turecké říše, o 7 let později je ke knížectví připojena Východní Rumélie. Roku 1908 vyhlašuje kníže Ferdinand nezávislost na Osmanské říši a stává se bulharským carem. Čtyři roky po vyhlášení nezávislosti vede země spolu s Řeckem a Srbskem úspěšnou válku proti Turecku (tzv. první balkánská válka), po ní však-vzhledem ke sporům se Srby o území Makedonie-vede Bulharsko proti srbskému království roku 1913 druhou balkánskou válku, v níže jsou Bulhaři poraženi. Proto za první světové války bojuje Bulharsko proti Srbsku jako spojenec Německa a Rakousko-Uherska, za což Bulharsko platí po válce ztrátou území. Od roku 1941 je Bulharsko spojencem nacistického Německa, ale po roce 1944, kdy do země vstoupila Rudá armáda, bojují bulharští vojáci na straně spojenců.
- Po druhé světové válce se dostala k moci tzv. Vlastenecká fronta (v ní měli největší vliv komunisté), byla zrušena monarchie a vyhlášena Bulharská lidová republika, která se stala věrným spojencem Sovětského svazu.v původně zaostalé zemědělské zemi se začal budovat průmysl, zejména za vlády Todora Živkova. Za jeho vlády se také ale zhoršily vztahy mezi bulharským státem a tureckou menšinou zejména díky násilnému pobulharšťování Turků. Proto byl Živkov svržen v listopadu 1989 a na jeho místo nastoupil komunista Petar Mladenov, který ale zemi dovedl k prvním svobodným volbám. Po pádu komunismu a mnoha ekonomických reformách se stalo Bulharsko roku 2004 členem NATO a o tři roky později vstoupilo do EU.
- Zajímavosti: v Bulharsku působilo mnoho Čechů již od 19.století, např. Konstantin Jireček (profesor slavistiky, který se stal v roce 1881 bulharským ministrem školství), Bohdan Prošek (zakladatel pivovaru v Sofii) aj.
- Na místě dnešního města Burgas byly kdysi antické osady (starořecký Pyrgos a Deultum, založené jako kolonie pro veterány císařem Vespasiánem). V moderní historii bylo v této lokalitě založeno sídlo až v 17. století a původně v něm převažovalo řecké obyvatelstvo. Roku 1885 se město stalo spolu s Východní Rumélií součástí bulharského knížectví. K prosperitě města dříve přispívala těžba soli a železa, zemědělská i řemeslná produkce a později průmysl. Dnes těží Burgas zejména ze svého postavení největšího bulharského černomořského přístavu a centra turistiky. Komunistické budování se naštěstí na tváři města, utvářené především v 19. a 20. století, příliš nepodepsalo. Dnes město láká mj. na festivaly, výstavy nebo třeba na nedávno otevřené thrácké posvátné místo Beglik Taš, kde megality (disponované třeba jako bludiště, na jednom megalitu se zase našly pozůstatky slunečních hodin) připomínají místo pohanských obřadů.
- V Burgasu pobýval v posledním údobí svého života polský bard Adam Mickiewicz, roku 1934 se zde narodila operní pěvkyně Rajna Kabaivanska, která se později proslavila na světových scénách.
- Ve městě lze doporučit např. návštěvu národopisného (etnografického) muzea s expozicí tradičních masek, kostýmů, rituálních předmětů a výšivek. Z památek navštivte chrám sv. Cyrila a Metoděje s freskami a dřevěným oltářem. Kulturní nabídku doplňuje koncertní sál, opera, činoherní a loutkové divadlo.
Náboženství a tradice
- Většina obyvatel Bulharska vyznává pravoslavné (ortodoxní) křesťanství (66,9%), druhým nejrozšířenějším náboženstvím je islám (13,9%). Cca. 17% obyvatel je bez vyznání, ostatní náboženství, ať již katolictví, protestantství či různé sekty, jsou zastoupena v zanedbatelné míře.
- Státní svátky a významné dny
Stabilní státní svátky: 1.1.- Nový rok 3.3.- Osvobození z osmanské nadvlády (1878) 1.5.-Svátek práce 6.5.-Den sv.Jiří (Gergiovden), Den chrabrosti a bulharské armády
24.5.-Den sv. Cyrila a Metoděje, Den slovanské kultury a vzdělávání 6.9.-Den sjednocení Východní Rumelie s Bulharským knížectvím (1885)
22.9.-Den nezávislosti (1908)
1.11.-Den národních buditelů
24.-26.12.-Koleda (Vánoce)
Pohyblivé svátky – Velikonoce (Velikden): Velký pátek, Velikonoční neděle, Velikonoční pondělí
- Kromě těchto svátků slaví Bulhaři další svátky vycházející z ortodoxního kalendáře.
Historické lokality
Historických lokalit v Burgasu není mnoho, jelikož město se začalo
výrazně rozvíjet až ve druhé polovině 19. století. Za návštěvu tedy
stojí pouze:
- Arménský kostel s typicky arménsky vykousanou
stříškou nedalekého městského centra. Těsně vedle něj se nachází
památník s deskou připomínající arménskou
genocidu za první světové války.
- Novodobý kostel Cyrila a Metoděje, ve kterém jsou tito
dva světci namalovaní.
- Archeologické muzeum s hrobkou thráckého krále.
- Pokud chcete vidět města dýchající opravdu historickou atmosférou, je
třeba trochu povyjet z Burgasu.
- Nesebar (28 km severně) je zapsaný do seznamu
světových kulturních památek UNESCO. Ve starověku byl pod názvem Menabira
(Mesenvria) využíván jako přístav. Z něj se sice už moc nedochovalo,
nicméně historické jádro, ležící na poloostrově spojeném s pevninou
pouze úzkou šíjí, nabízí řadu památek: spoustu kostelů (kostel
Vykupitele, kostel Krista Pantokrata, kostel Sveti Stefan nebo kostel Sveta
Bogorodica se sbírkou ikon), dřevěný větrný mlýn, starý rybářský
přístav či zbytky starých hradeb. Městské centrum je protkáno sítí
úzkých, starobylých uliček vyzařujících atmosféru dávných časů.
Zdejší kombinace řady obchůdků, restaurací, kaváren, tržiště a
přístavu s historickými památkami je na bulharském pobřeží
jedinečná.
- Sozopol (15 km jižně) je malebné starobylé
městečko.
- Úředním jazykem je bulharština, turecká menšina užívá turečtinu. V turistických oblastech, hotelích či na letištích se lze domluvit anglicky, rusky či německy. Pro turisty, kteří se neučili rusky, mohou být problémem nápisy v azbuce. Stojí za to obstarat si tabulku s azbukou, samotné porozumění bulharštině je relativně snadné, mnohá slova jsou podobná či stejná jako v češtině.
- V Bulharsku žije celkem 7,5 milionu obyvatel. Značný počet obyvatel tvoří Turci a Pomáci (potomci Bulharů, kteří během osmanské nadvlády přijali islám). Nejvíce obyvatel žije v hlavním městě Sofii.
- Bulhaři jsou velmi temperamentní a pohostinní, při nejrůznějších příležitostech se obdarovávají květinami a i mezi neznámými lidmi je velmi rozšířené tykání.
- Specifikem Bulharů je přikyvování na znamení nesouhlasu a zavrtěním hlavy na souhlas. Často se ale Bulhaři snaží přizpůsobit zvykům cizinců a užívají tato gesta v opačném významu, než jsou zvyklí – snadno tak může dojít k nedorozumění.
- Měna v Bulharsku je bulharský lev (BGN). Zkratka užívaná v Bulharsku je lv. 1 Lev = 100 stotinek. Hodnoty bankovek jsou 1, 2, 5, 10 a 50, mince jsou v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50.
- Banky mají otevřeno pouze od pondělí do pátku mezi 9.00 až 16.00. Největší banky: United Bulgarian Bank, Bulbank, Bulgarian Post Bank, Raffeisen Bank a Biochim Commercial Bank.
- Bankomaty (ATM)přijímají hlavní kreditní karty (Cirrus, Maestro, JCB, Visa, MasterCard a American Express). Maximální dovolená částka výběru na den je obvykle 200 lv.
- V mnoha restauracích, obchodech a hotelech můžete platit mezinárodními platebními kartami (VISA, American Express, MasterCard).
- Směnárny jsou otevřené od pondělí do soboty mezi 9.00 a 18.00 hodinou. V centrech měst jsou často otevřené každý den. Směnárny valut (a banky) vám většinou dají stvrzenky, ale nebudete potřebovat.
- Do Bulharska doporučujeme vzít euro € nebo americké dolary (USD).
- V Bulharsku lze měnit i české koruny, ovšem v nevýhodném kurzu.
- Aktuální kurz: http://www.cnb.cz/…nni_kurz.jsp
- Podnebí Bulharska se mění v závislosti na nadmořské výšce. Pohoří Rodopi oslabuje vliv Egejského moře na vnitrozemí, zatímco Podunajská nížina je otevřena extrémům ze střední Evropy. Vliv Černého moře je zanedbatelný, zmírňuje teploty pouze na východním pobřeží země.
- Pobřežní oblast v okolí Varny má charakter středomořského podnebí s teplými léty a mírnými zimami. Hlavní sezóna je od června do září, i když okrajové měsíce mohou být deštivější a chladnější. Ve středu léta se teploty vzduchu pohybují okolo 28 – 30oC a teploty moře od 21oC do 23oC. Podnebí v těchto měsících je ovlivněno chladivým větrem a ne moc častými dešťovými srážkami, ty zde ale dosahují jen dvou třetin celorepublikového průměru. Je to oblast s největším počtem slunečných dnů v roce, tomu odpovídají i názvy lokalit jako Slunečné pobřeží nebo Zlaté písky. Slunce vás bude těšit 10 – 11 hodin denně.
- Jaro a podzim jsou chladnější, teploty vzduchu klesají k 21oC a moře klesne na 14 – 17oC, což je jen pro otrlé plavce. Sluneční svit klesne na 6 hodin denně. Toto období je vhodné především pro poznávací zájezdy, sport či turistiku.
- Zimní měsíce nejsou v přímořských oblastech Bulharska turisty vůbec využívány. Teploty klesnou k 6oC, minimální i lehce pod bod mrazu. Nastává období nejvyšších srážkových úhrnů a slunce vás potěší v průměru na dvě hodiny denně. Naopak ožívají horské oblasti, lyžařská sezóna probíhá od prosince do dubna.
Telefon
- Mezinárodní předvolba do Bulharska je +359 + místní volačka bez nuly.
- místní volačky: Sofie (02), Plovdiv (032), Burgas (056), Varna (052), Ruse (082), Stara Zagora (042), Pleven (064), Jambol (088), Veliko Trnovo (062)
- Skoro všude jsou telefonní automaty na karty, existují v Bulharsku dva druhy těch telefonů: Oranžové telefony jsou BulFon a modré telefony jsou Mobika a fungují na zvláštní telefonní karty. Cena nejlevnější karty je 2, 90 Lv (25 impulzů), dále jsou telefonní karty za 4, 90 Lv (50 impulzů), 7, 50 Lv (100 impulzů), 13, 00 Lv (200 impulzů). Hovor do ČR kartou za 5 Lv trvá asi 3min. Cena za jeden impulz záleží na cenu telefonní karty a cena hovorů s pevnou linkou v ČR se pohybuje od 0, 99 Lv za kartu od 2, 90 Lv do 0, 56 za kartu od 13, 00 Lv. Některé budky společnosti Mobika přijmou i karty Visa a MasterCard pro hovory do zahraničí.
- Na bulharském trhu jsou tři mobilní operátoři Globul, M-Tel – Vodafone a VivaTel přes které lze využít službu roaming.
- Ceny volání zjistíte na stránkách vašich mobilních operátorů:
- O2 http://www.o2.cz/…hranici.html
- T-Mobile http://www.t-mobile.cz/…-v-zahranici
- Vodafon http://www.vodafone.cz/…fy/index.htm
Internet
- Internetových provozoven neustále přibývá,zejména v turistických letoviscích. Hodina vyjde asi na 1 Lv, lze si však zaplatit i jen několik minut.
Elektřina, zásuvky
- Zásuvky jsou stejně jako v ČR, 220 V. Adaptéry nejsou nutné.
- Pro pobyt u moře nezapomeňte plavky, pokrývku hlavy,sluneční brýle, plážovou obuv, lehké a vzdušné oblečení. Samozřejmostí jsou opalovací krémy s vyšším faktorem, ošetřující prostředky po opalování a ochranný repelent. Pokud počítáte i s výlety do hor, určitě zvolte pevnou, nejlépe kotníkovou obuv a nepromokavé oblečení. Při návštěvě klášterů zakryjte paže a někde netolerují krátké kalhoty.
- Nezapomeňte na své léky a doplňte je nějakými na teplotu, analgetiky i antihistaminiky na alergie. Raději přibalte i léky proti průjmu.
- Nápisy v azbuce by pro neznalé, hlavně mladší ročníky, mohly být problémem. Obstarejte si ekvivalent písmen v latince.
- Pozor na specifická gesta, která by vám při neznalosti přivodila problémy. Když Bulhar kývá hlavou, znamená to „ne“, naopak vrtí-li hlavou znamená to „Ano“.
- V oslovení se nepoužívají tituly, kromě lékařů a akademických pracovníků.
- Nemělo by vás zaskočit běžné tykání, je projevem srdečnosti, ne nezdvořilosti.
- Doporučuje se pít jen balenou vodu, voda z kohoutků je pitná, ale má jiné bakteriální složení. Raději ji převařujte.
- V bulharských kempech počítejte s horšími hygienickými podmínkami než v ČR.
- Veřejné toalety jsou běžně „turecké“, tzn. šlapky a díra v zemi. Toaletní papír se i u běžných toalet často vhazuje do odpadkového koše vzhledem k nefunkčnímu splachování.
- Obecně platí, že ceny v turistických letoviscích na pobřeží jsou vyšší než ceny ve vnitrozemí, přesto jsou ceny ve srovnání s ČR nižší nebo v nejhorším stejné.
- Restaurace
Voda (0,5l) v přepočtu 12 Kč
Coca-cola, fanta, sprite (0,33l) 15Kč
Pivo bulharské 18 Kč
Káva 8–15 Kč
Šopský salát 30–45 Kč
Polévky od 15 Kč
Hlavní jídla 60–120 Kč
- Obchody
Minerální voda (1,5l)8–13 Kč
Džusy 23–38 Kč
Chléb 11 Kč
Jogurt (0,5l) 8–12 Kč
Stolní víno (1l) 45–60 Kč
- Taxi
Běžná cena je 12–15 Kč/km. Nástupní taxa je 12 Kč, za prostoje se účtuje 4 Kč za minutu.
V Bulharsku je možnost nákupu jak potravin, tak i suvenýrů velmi dobrá. Máte možnost nakupovat v kamenných obchodech nebo na tržištích. Je dobré mít vždy při sobě drobné peníze, jelikož obchodníci nemají dost často zpět na vrácení. Při nákupu v kamenných obchodech není vhodné smlouvat o cenách, zde platí dané ceny. Na tržištích můžete zkusit smlouvat s obchodníkem, i když to není tak běžné jako například v Egyptě. Nestačí ovšem navrhnout obchodníkovi jinou cenu,ale umět zahrát tak trošku divadlo. Nejdříve si pořádně zboží prohlédněte, také se několikrát přeptejte na cenu a buďte udivený nad tím, jak je to drahé. Můžete se také zatvářit, že s tím nesouhlasíte, a až poté začít trošku smlouvat. Smlouvání je dovoleno u jakéhokoliv stánku, ať už s ovocem, zeleninou, se suvenýry, ale smlouvat můžete i předem u taxikářů.
- Bulharsko nabízí nepřeberné množství restaurací, hospod či fast foodů. Ceny jsou příznivé a turista vystačí se stejným obnosem jako v ČR.
- Mezi základní suroviny bulharské kuchyně patří sýr feta (bílý sýr, u nás známý jako balkánský sýr, vyrábí se buď z kravského, kozího nebo ovčího mléka, kravský může být trochu nažloutlý, kdežto ovčí a kozí bývají bílé, pravý balkánský sýr zraje kolem 40 dní), kiselo mljako (v podstatě se jedná o řidší jogurt, který je specifický tím, že obsahuje bulharskou mléčnou bakterii lactobacillus bulgaricus) a čubrica (česky saturejka). Díky těmto přísadám, ale také díky velkému množství zeleniny a ryb, je bulharská kuchyně docela zdravá. Mezi nejčastěji připravovaná masa, kromě již zmíněných ryb patří vepřové a hovězí.
- Mezi typické bulharské speciality patří např. musaka (teplé jídlo připravené z brambor a zeleniny, případně z masa, vypadá jako francouzské brambory ale díky specifickému koření a způsobu přípravy je přece jenom jiná a zajímavější), šopský salát (tento salát Bulhaři připravují odlišně než je známý v ČR, kromě syrových paprik a rajčat a bílého sýra se do něj přidávají i pečené paprikové lusky a cibule, celý salát se před podáváním zalije zálivkou z octa, oleje a soli), tarator (studená polévka vyrobená z kyselého mléka, nastrouhané okurky, kopru a případně česneku, v horkých letních dnech příjemně osvěží), kebabče (bochánky, karbanátky nebo válečky pomletého masa osmažené nebo připravené na roštu, podávají se se zeleninovými saláty nebo s hranolky) nebo kaškaval (ovčí, kraví nebo smíšený sýr, podává se občas jako dezert na konci jídla nebo k vínu, kaškaval zraje 60 dnů, nezralý sýr se pozná podle toho, že může mít trochu nakyslou chuť).
- V Bulharsku se nachází spousta minerálních pramenů, proto jsou různé kyselky a minerální vody běžnou součástí stolování.
- Již od antických dob má v Bulharsku dlouhou tradici vinařství, v zemi je několik vinařských regionů: Podunajská nížina, Černomořská oblast, Údolí růží, Thrácká nížina a Údolí Strumy. Každá oblast je něčím specifická, nicméně jedno mají všechny oblasti společné – výborná vína.
- Dalšími specifickými nápoji jsou např. rakija (pálenka z peckovitých plodů nebo vinných hroznů) nebo mastika (destilát s příchutí lékořice podobný řeckému ouzu, když jej pořádně vychladíte, bude vypadat jako by v něm plavaly kystalky ledu).
- Voda z vodovodu je sice obvykle pitná, ale jiné bakteriální složení, než na které je našinec zvyklý, může způsobit obtíže. Proto je dobré jí vždy převařit. Vodu z fontánek ve městech raději nepijte. Omývejte ovoce a zeleninu z tržiště. Mastná jídla je dobré zapít sklenicí piva. Pro všechny případy nezapomeňte na cestu přibalit léky proti průjmu (Endiaron apod.).
- Typickými suvenýry jsou dřevěné vyřezávané skříňky, soudky, lahvičky s růžovým parfémem, korále, malovaná keramika, zapékací misky, malované ikony, vlněné pokrývky, vyšívané šátky, barevné koberečky, ručně vyráběné stříbrné šperky nebo nahrávky s ohnivým rytmem bulharské hudby.
- CD a DVD se v obchodech dají sehnat za nízké ceny. Přestože nejde o originály, je jejich kvalita slušná a často mají i českou jazykovou verzi.
- Pro ženy doporučujeme nákup přírodní kosmetiky z růžového oleje Rose of Bulgaria a do kuchyně sladkou i pálivou papriku ( červen piper). Pro muže budou zajímavé cigarety, doutníky či samotný tabák. Za jedny z nejlepších v Evropě jsou považována především červená vína. Kupuje se i rakije ( vinná pálenka) nebo silný anýzový likér mastika.
- Při nakupování na tržišti je dobré mít drobné, abyste předešli problémům s vracením na velké bankovky
- V Bulharsku se běžně nesmlouvá. Snad jen u taxi nebo u soukromého ubytování. Smlouvání můžete zkusit na tržištích u drobných suvenýrů nebo mušlí, i když je tam cena uvedena. Cenu zkuste usmlouvat také při odběru většího množství ovoce či zeleniny. V kamenných obchodech toto nezkoušejte, ceny jsou pevně dané.
- Bezcelní vývoz se vztahuje jen na věci osobní spotřeby. Deklarovat se musí především drahá elektronika, šperky aj. Pozor na limity vývozu tabákových výrobků, alkoholu, kávy a parfémů. Více na www.mzv.cz
- Obvyklé spropitné, které je v lepších resturacích rovnou naúčtováno, je ve výši 5–10%. Spropitné se pokládá na stůl, dávat jej do ruky obsluze je považováno za nevhodné.
Aktivity a zábava
- Nesebar je starobylé městečko, které leží cca 28 km
severně od Burgasu. V 9. století př. n. l. je založili Thrákové, dodnes
si zachovalo svůj duch romantiky a exotiky, zejména díky unikátní lidové
architektuře. Můžete zde najít křivolaké uličky s malebnými domy
z 19. století, 12 zachovaných kostelů a další zříceniny
z církevních staveb. Nejstarší je trojlodní chrám Stara metropolija a
chrám Sveta Bogorodica.
Wellness
- Jedním z nejrychleji se rozšiřujících trendů v oblasti cestovního
ruchu jsou wellness pobyty. Jejich hlavním posláním je
relaxace a regenerace sil tělesných i duševních a celková harmonizace
lidského organismu. K dosažení tohoto cíle slouží wellness střediska,
jež poskytují masáže, koupele, saunování, parní lázně, aromaterapii,
thalassoterapii, ošetření obličeje i celého těla zábaly a maskami ad.
Součástí těchto lázeňských center často bývá také salón krásy
s kadeřnictvím, manikúrou a pedikúrou a fitness centrum. Tato spa
střediska mívají obvykle formu denních lázní, nebo bývají součástí
větších hotelových komplexů.
- Bulharsko je velice bohaté také na léčivé minerální
prameny. Pramení jich zde více než 800 a to dělá z Bulharska
balneologickou velmoc. Velmi účinně tu lze navíc kombinovat účinky
léčivých vod s příznivými klimatickými podmínkami. Většina
současných lázní byla postavena na území starověkých římských
„thermes“ a dodnes jsou zde využívány antické lékařské metody
s nejnovějšími trendy z oblasti lázeňství, spa a wellness.
- Nejznámější lázeňská střediska v Bulharsku:
- Spa Hotel Medite, Sandanski
- Orpheus Spa Hotel, Devin
- Astraea Spa Hotel, Hissar
- Strimon Spa Club, Kyustendil
- Spa Hotel Dvoretsa, Velingrad
- Devin Spa Hotel, Devin
- Romance Hotel, St. Konstantine & Elena
- Lucky Light Hotel, Velingrad
- Spa Hotel Hissar, Hissar
- Grand Hotel Yantra, Veliko Tarnovo
- Bankya Spa Resort, Bankya
- Dobroudja Hotel at Albena Resort
- Ambassador Climato-Balneological Center, Golden Sands Spa Resort
- Hissarya Spa Resort
- Kyustendil Spa Resort
- Pomorie Spa Resort
- Riviera Spa Resort
- Sandanski Spa Resort
- St. Constantine Spa Resort
- Velingrad Spa Resort
- Spa a wellness center je určitě více. Na nejbližší se informujte
přímo v místě vašeho pobytu.
Potápění
- Co se týče Bulharska, dá se zde o potápění mluvit
spíše v obecné rovině. Není to právě vyhledávaná
potápěčská destinace, ale i zde se dá pozorovat
podmořský život.
- Nespoléhejte zde na četné potápěčské školy, jako v jiných
státech. Do Bulharska se jezdí spíše na vlastní pěst a se svým
vlastním vybavením.
- Potápět se zde můžete jak ze břehu, tak z pronajaté lodní bárky
s kapitánem. Ta Vás vyjde tak na 2–3USD na den. Jestliže se chcete
potápět ze břehu, doporučuji skalnaté útesy.
- Život tu je o něco chudší než ve Středozemním
moři. Vidět lze běžné druhy ryb, malé rejnoky, platýze a
nejrůznější mušle.
- Nejlepší potápění v Bulharsku je až dole u hranic s Tureckem.
Sport a zábava
- V létě si mohou aktivní turisté vybrat z nepřeberného množství
sportovně laděných pobytů anebo vyrazit do Bulharska na
pěší túry po horách.
- Najít si zábavu v Bulharsku není až tak složité. Samozřejmě jsou tu
pláže, to je asi to nejdůležitější proč zavítat k moři. Zejména na
Slunečném pobřeží je velké množství restaurací,
kaváren, diskoték a nočních barů. Nejznámější a nejnavštěvovanější
noční podnik je Bar Varieté Slancev brjag nebo Juzni
nosti a Hanska satra.
Výlety:
- Aquapark Slunečné Pobřeží
790 Kč, dítě od 90 do 130 cm 590 Kč, pod 90 cm 490 Kč
- Delfinárium ve Varně a klášter
Aladža 890 Kč, dítě do 12 let 690 Kč
- Jeep Safari 1100 Kč, dítě do
12 let 590 Kč
- Ceny v Bulharsku jsou dnes již vysoké přibližně jako u nás,
především ve známějších letoviscích. Ve vesnicích ve vnitrozemí
můžete stále nakoupit velmi levně, ale v turisticky atraktivních místech
můžete počítat s cenami srovnatelnými s ČR.
- Nejrychlejší a nejpohodlnější dopravou na vaši spokojenou dovolenou
v Bulharsku je využití nabídky některého z leteckých dopravců.
- Černé moře je v létě velice klidné. Jeho hladina je
oproti názvu většinou azurová, v podvečer šedobílá, někdy střídá
i několik barev. Příliv a odliv je nepatrný. Teplota vody dosahuje
v průměru od června do září 23oC. Pobřeží v letoviscích je lemováno
písčitými plážemi s mírným vstupem do moře. Voda má menší obsah
soli. Většina pláží je oceněna Modrou vlajkou EU, která oceňuje čistotu
pláží a moře, všechny jsou bezplatné. Městské pláže např. Balčiku,
Varny nebo Burgasu nejsou ideální, vstup do moře je po molech, moře je
znečištěno v blízkosti přístavů a písek bývá kamenitý.
V letoviscích jsou pláže široké, v těch turisticky
nejnavštěvovanějších bývá i slušný plážový servis, v menších
mohou chybět např.sprchy se sladkou vodou.
- V hlavních letoviscích můžete využít i možnost návštěvy
aquaparků:
- Do Aquparku Nessebar jezdí ve velmi krátkých
intervalech kyvadlová doprava s logem tohoto aquaparku z Nessebaru,
Slunečného pobřeží i z Pomorie. Jako většina jiných atrakcí je
otevřen od posledního týdne v květnu do posledního týdne v září od
10:00 do 19:00. Celodenní vstupné od 130 cm výšky je 30 Lv a půldenní
22 Lv. Od 0,90cm do 130 cm 16 Lv, polodenní 11 Lv, pod 0,90cm je vstup
zdarma. Více na www.aquaparadise-bg.com
- Ze stejných destinací se dostanete opět autobusem s logem do
aquaparku Action na konci Slunečného pobřeží.
Vstupné je odstupňováno podle výšky postavy a je stejné jako v aquaparku
v Nesebaru. Více včetně fotogalerie atrakcí, polohy parku aj. na www.aquapark.bg
- Na začátku Primorska, hned u autobusové zastávky je v provozu
Aquapark Primorsko. Otevírací doba je od 9:00 do
19:00 a celodenní vstupné činí 25 Lv. Více na http://www.primorsko-bg.com/?….
- V severozápadní části střediska Zlaté písky se nachází asi
nejkrásnější vodní park v Evropě, Aquapolis.
Otevírací doba je od 10:00 do 18:30. Vstupné je opět podle výšky postavy.
Vstupenka na celý den je do 90cm zdarma, od 90 do 120 cm 12 Lv a od 120 cm
30Lv. Více na www.aquapolis.net
- Bulharsko je zajímavá země, která nabízí turistům
téměř vše: moře, písečné pláže, malebná historická městečka,
kulturní a architektonické zajímavosti, staré kláštery i moderní
letoviska, vysoké hory. Největším lákadlem je samozřejmě
Černé moře s celkovou délkou pobřeží okolo
360 km. Pobřeží je poměrně málo členité s malým množstvím ostrovů.
Pláže jsou pozvolné, téměř zde neexistuje rozdíl mezi přílivem a
odlivem, také slanost Černého moře je výrazně nižší než slanost moře
Středozemního. Čím dál k jihu je reliéf pobřeží pestřejší, kolmé
skalnaté stěny, lesní porost, miniaturní zálivy a masy balvanů. Pláže
jsou téměř vždy písčité. Zahraniční investoři změnili pobřeží
k nepoznání. Hotelové komplexy byly privatizovány, kvalita služeb
významně stoupla. Zájem o budování dalších ubytovacích kapacit
neutuchá. Dnes se staví na pobřeží dalších 120 hotelů! Samozřejmostí
je pestrá nabídka vodních a plážových sportů, rušný společenský
život a doplňkové služby hotelů, jako je fitcentrum, masáže, animované
večery apod. V některých střediscích se rozmáhají také školy
potápění.
- Přístavní město Burgas je s 212 tisíci obyvatel
čtvrtým největším městem v Bulharsku, má několik univerzit a po pádu
komunismu se v samotném městě a okolí začal výrazně rozvíjet cestovní
ruch a turismus. Má vlastní mezinárodní letiště, ze kterého se dostanete
do všech turistických destinací Černomoří. V centru města Burgasu
naleznete zajímavé památky, nápadité fontány, pomník ruského vojáka
Aljoši, nejstarší bulharské knihkupectví Helikon či Svobodnou univerzitu,
na jižním okraji je mnoho překrásných kostelů a muzeí. Město má
poměrně znečištěné pobřežní vody. Pokud se budete chtít vykoupat,
zamiřte na městskou pláž na východě zálivu. Dostanete se na ni po
schodech z velkého parku Mořské zahrady.
- Největším bulharským letoviskem je Slunečné pobřeží
(Slnčev brjag) 30km severně od Burgasu. Zhruba osm kilometrů dlouhá
pláž a 200 m široká se stovkami hotelů, kaváren a nejrůznějších
obchodů je srovnatelná s konkurenčními letovisky v nedalekém Řecku.
Táhne se až ke starobylému Nesebaru. Dál od pláže najdete udržované
parky a zahrady zavlažované vodotrysky. Kromě vodních nebo plážových
sportů můžete zvolit i vyjížďku na koni, letovisko můžete prozkoumat na
malých elektrických koloběžkách, projet se turistickým vláčkem nebo
romanticky v kočáře. Letovisko má i dva
aquaparky se spoustou atrakcí.
- Téměř součástí Slunečného pobřeží je kouzelné městečko
Nesebar, které je kombinací historických památek, čistého
moře, levného stravování a mnoha možností trávení volného času. Od
roku 1983 je zapsán na Seznamu kulturního dědictví
UNESCO, především díky dřevěným domům, které dokumentují
typickou černomořskou architekturu 19. století. Nesebar je také městem
pouličních malířů, umělců a hudebníků.
- Asi 12 km severně od letiště v Burgasu se na skalnatém poloostrově
rozkládá letovisko Pomorie, které je kromě svých pláží
proslulé i léčivým bahnem a železitým pískem, který pokrývá zdejší
pláže. V posledních letech se zde léčí úspěšně
lupénka pomocí lugy (velmi slaná tekutina, získávaná jako
vedlejší produkt solné produkce). Severní písečná
pláž nabízí lepší služby a vybavení, jako je např.
půjčovna vodních skútrů či velký tobogán vedoucí přímo do moře.
Jižní pláž je kamenitá a více špinavá.
Vyskytují se zde často velká hejna medúz, ale oproti severní pláži zde
najdete nádherně velké mušle. Pomorie je střediskem typické bulharské
zábavy i kulinářského umění. Město bylo ještě na počátku
20. století postaveno skoro celé ze dřeva, jako nedaleký Nesebar. Ale
bohužel při velkém požáru na počátku minulého století téměř celé
město shořelo, proto nemá mnoho památek. Zato se zde údajně vyrábí jedna
z nejlepších rakijí celého Bulharska a opravdu vynikající vína!
- Asi 35 km jižně od Burgasu leží historické město
Sozopol s bohatou historií a významnou řeckou komunitou.
Dříve byl významným dopravním a obchodním uzlem Bulharska. Malebnost
podtrhuje rybářský přístav, kde kotví vedle válečných lodí i čluny,
malé jachty a rybářské bárky. Má i svou moderní část a dvě písečné
pláže. Parkem se po uměle vybudované šíji dostanete na městskou pláž,
jižně položená je pláž Charmanite s bohatou
nabídkou vodních sportů a vyhlášenou místní potápěčskou školou.
- Velmi živým městem je dnes bývalá rybářská osada
Primorsko, 54 km jižně od Burgasu. Vedle obchůdků,
restaurací, barů, diskoték a klubů se zde nacházejí směnárny, pošta,
banka, 24 hodinová zdravotní služba i ovocný trh. Návštěvníkům
Primorska je k dispozici české informační
středisko a také nápisy v ulicích a jídelní lístky najdete
v české variantě. Ceny v restauracích a ceny různých kulturních a
společenských akcí jsou příznivější než v hotelových resortech. Vedle
koupání a ostatních vodních sportů je místní atrakcí
poznávací potápění. Pod mořskou hladinou se
nacházejí jeskyně a vraky lodí. Severní pláž je větrnější s velkými
vlnami, na jejím konci je nudistická část. Pravým opakem je pláž Jižní,
která je svým pozvolným vstupem do moře a klidnější vodou vyhledávána
především rodinami s dětmi.
- V těsné blízkosti v Kitenském zálivu se rozprostírá jedno
z nejhezčích prázdninových center jižního Černomoří,
Kiten. V okolí se nacházejí dlouhé písečné pláže
v malebném podhůří lesnatého pohoří Strandža. Skalnaté útesy a
hluboké fjordy jsou ideálním místem pro potápění, místní říčky zase
pro rybaření. Působí zde i jacht-club s možností zapůjčení
plavidla.
- V podhůří Strandži leží také Carevo, které je
mnoha turistům známé jako Mičurin, na počest slavného pěstitele rostlin.
Již před stoletím byl oblíbeným centrem bulharských carů,a také dnes se
stává stále populárnější destinací. Je zde loděnice malých plavidel,
čtyři písečné pláže, malé hotely, kempy, letní kino, tři diskotéky,
mnoho restaurací, obchody s potravinami, tržiště, také internetová
provozovna. Od Burgasu je vzdálen 65 km.
- Pokud chcete strávit romantickou dovolenou na divokýchplážích
v panenské přírodě, zvolte letovisko v rybářském přístavu
Achtopol. Od Burgasu je vzdálen cca 80 km a k tureckým
hranicím je to pouhých 15 km.
- Podobným místem je nejjižněji položený Sinemorec,
který má daleko pestřejší okolí než severněji ležící střediska.
Písečné pláže jsou obklopeny členitými skalisky. Není typickým místem
masové turistiky, nenajdete zde žádné velké hotely ani diskotéky.
Vzdálenost od letiště je cca 85 km.
Možnosti výletů (více sekce výlety):
- Nesebar
- Pomorie
- přírodní rezervace Altanassovo jezero
- Sozopol
- ostrov Sv. Ivan
- Měděné hory
- přírodní park Ropotamo
- Varna
- Istanbul – dvoudenní
- Nestinarstvo – ohňové tance
- Velkou část rozlohy Bulharska tvoří pohoří. Největší část plochy zaujímá pohoří Stará Planina, které se táhne střední částí od západu k východu. Na jih od Sofie se tyčí masiv Vitoša (2290 m). V jihozápadní části se rozkládá pohoří Rila, kde se vypíná nejvyšší vrchol celého Balkánského poloostrova Musala (2925 m), dále pohoří Pirin a nejrozsáhlejší Rodopy, které jsou vyhledávané kvůli krásným jeskyním.
- Na severu země při hranicích s Rumunskem podél Dunaje se rozkládá Dolnodunajská nížina, jihovýchodně potom Hornothrácká nížina.
- Bulharsko je z východu omýváno Černým mořem.
- Bulharsko je zemí s rozmanitými přírodními podmínkami. Najdete zde vysoká pohoří, vysočiny, úrodné nížiny a údolí řek, a samozřejmě Černé moře.
- Sever tvoří velice úrodná Podunajská nížina a páteří Bulharska je 550 km dlouhé severní podhůří Staré Planiny neboli Balkánu. Velice zachovalou přírodou se může pochlubit Sofijská kotlina, na kterou na jihozápadě navazují pohoří Rodopy s mnoha jeskyněmi, Rila s nejkrásnějšími horskými jezery a nejvyšší horou Bulharska Musalou ( 2925m n.m.), a pohoří Pirin. Centrem hospodářského života země je Hornotrácká nížina, kde se pěstují různé druhy teplomilného ovoce a zeleniny, a také tabák.
- Mezi horská pásma Stare Planiny a Sredna Gory je vmáčknuto Údolí růží, které ještě donedávna bylo hlavním světovým zdrojem produkce růžového oleje. Dodnes je můžete obdivovat na rozsáhlých plochách po většinu roku.
- Bulharsko může nabídnout rozmanité druhy fauny i flóry. U mořských břehů a mokřadů horských jezer je to obrovské množství ptactva, v horách zaujme rozmanitá alpinská vegetace a pobíhající kamzíci. Lesy pokrývají 33% státního území a dominují především buky, duby a platany. K ochraně přírody byla zřízena síť národních parků. Národní park Pirin se pyšní několika stovkami druhů rostlinstva, Národní park Vrachanska Balkan je domovem sedmi stovek stromů, zvířata vystavená nebezpečí ochraňuje Národní park Rusenski Lom, kde můžete vidět ohrožené vydry a netopýry. Z chráněných živočišných druhů můžete v omezeném počtu vidět tuleně a delfíny při severním pobřeží Černého moře.
- V okolí Burgasu se do místních jezer a Černého moře vlévá několik
menších toků (jako např. 50 km dlouhá Fakijska reka).
Jedna z nejvýznamnějších evropských řek, Dunaj, je
vzdálena necelých 200 km severně.
|